Şimdi Ara

Microsoft, Windows 10X'i geliştirmeyi durdurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
657
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Microsoft, Windows 10X'i geliştirmeyi durdurdu

Microsoft, yeni Windows 10X işletim sisteminin yayınlanmasını ertelemeye karar verdi. Görünüşe göre, şirket işletim sistemini yıl sonuna kadar yayınlamayacak. Sebepler açıklanmadı, ancak bunun yerine şirket Windows 10'u iyileştirmeye odaklanacak.

Ayrıca Bkz.Huawei, giriş ve orta seviye akıllı telefon modellerinin üretimini durdurdu

Windows 10X'i ana geliştirme hedefi, Windows 10'un hafif ve optimize edilmiş bir sürümünü oluşturmaktı. Bir veya iki ekranlı tabletler için tasarlandı. Geliştiriciler, arayüzü özel olarak basitleştirdiler, gelişmiş performans için Başlat menüsünden "canlı kutucuğu" kaldırdılar ve çok daha fazla yenilik getirdiler.

Şirket Sun Valley güncellemesine odaklandı

Gelen haberlere göre, işletim sistemi asla mevcut haliyle çıkmayacak. Potansiyel müşterilerin yeni bir sisteme değil, Windows 10'da uygulanabilecek bazı özelliklere ihtiyaç duydukları belirtiliyor. Bunların arasında uygulamaları güvenli bir sanal ortamda ve yeni bir arayüzde başlatmak geliyor.

Microsoft, Windows 10X'i geliştirmeyi durdurdu

The Verge tarafından belirtildiği gibi, yeni işletim sistemi büyük olasılıkla Microsoft'un bir tehdit olarak gördüğü Chromebook'larla daha rekabetçi olacak şekilde tasarlandı. Ancak salgın nedeniyle Windows bilgisayarlara olan talep artmış durumda. Şirket projeyi bu nedenle ertelemiş olabilir.

Windows Central'a göre ise Microsoft, Windows'un 10 yeni temel güncellemesi Sun Valley'e odaklanmış durumda. Muhtemelen, şirket Başlat menüsünü değiştirecek ve Microsoft Mağazası uygulamalarının geliştiricilerinin, ödeme yapmak üzere üçüncü taraf ödeme hizmetlerini kullanmasına izin verecek.

Kaynak:https://petri.com/microsoft-shelves-windows-10x-it-is-not-shipping-in-2021

• Allah'dan Linux var ve sonra Android çıktı, IOS çıktı da bu Windows'a mahkum kalmaktan iyice kurtulduk. İşimiz gücümüz varken güncelleme yapacağım deyip geri sayım başlatmıştı bir keresinde durdurmak mümkün değil. Ne erteleme var ne iptal etme var. Dün de bir arkadaşım online ders yaparken güncelleme var diye zorla güncelleme başlatmış.
  • Allah'dan Linux var ve sonra Android çıktı, IOS çıktı da bu Windows'a mahkum kalmaktan iyice kurtulduk. İşimiz gücümüz varken güncelleme yapacağım deyip geri sayım başlatmıştı bir keresinde durdurmak mümkün değil. Ne erteleme var ne iptal etme var. Dün de bir arkadaşım online ders yaparken güncelleme var diye zorla güncelleme başlatmış.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Windows 10 gerçekten iyi duruma gelmeye başladı ama hala son kullanıcı için yapması gereken basitleştirmeler ve ara yüz güncellemeleri var. Umarım hızla toparlar.

• Şaşırdık mı ?

"HAYIR"

• yapacağın şey iki tane işletim sistemi çıkartmak.

1. son kullanıcı için basit ve sade olan bir işletim sistemi. kullanıcıların ayarların içinde boğulmayacağı sadece internet ve ofis kullanımına odaklanack bir sürüm. bu home olabilir.

2. profesyonel kullanıcılar için bir işletim sistemi, tüm ayarların açık olduğu ve gelişmiş denetimlere olanak tanıyan bir sürüm. pro olabilir.

• Win 7 forever diyenlere Win95 forever diyorum. Kafalar 2009'da kalmış ilerleme yok.

• Eeltorm E kullanıcısına yanıt
    Değişime, yeniliğe açık olmayan eski kafalı insan modelleri...

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Microsoft bu ne yapsa yeridir.Nokia'yı ,Windowsphone projesi için yok edip sonra da kendi sistemi yok olan Microsoft bu.Güven olmaz bu arkadaşlara.Bu arada açık kaynak candır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-90C658355 -- 9 Mayıs 2021; 00:26:51 >
  • Windows 10 az kaynak kullanan bir sistem değil, az kaynak kullanan ve akıcı çalışma noktasına gelemedi, i7 işlemcili sistemi olanlar windows 10 iyi demesin, ben i3 işlemcili cihazda nasıl çalışır ona bakarım, kötü çalışıyor.

• Microsoft'a laf etmeyi görev bellemiş "hawali" kitle Linux Linux diye ortada gezmekten başka napıyor? Bir zamanlar ölümüne yerilen Lumia'lar sayesinde telefonlarda kameralar çağ atladı. Lumia 950 zaten dönemindeki her telefonu tokatlayacak seviyede kameralarla geldi karşımıza.

• quote:

Orijinalden alıntı: psikolog2010

Microsoft'a laf etmeyi görev bellemiş "hawali" kitle Linux Linux diye ortada gezmekten başka napıyor? Bir zamanlar ölümüne yerilen Lumia'lar sayesinde telefonlarda kameralar çağ atladı. Lumia 950 zaten dönemindeki her telefonu tokatlayacak seviyede kameralarla geldi karşımıza.

kamera olayı windowsun veya microsoftun değil nokia telefonların bir özelliğiydi

lumialardan önce de nokia 808 pureview vardı şimdi de symbian mı savunalım yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SHADOW -- 11 Mayıs 2021; 18:54:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: psikolog2010

Microsoft'a laf etmeyi görev bellemiş "hawali" kitle Linux Linux diye ortada gezmekten başka napıyor? Bir zamanlar ölümüne yerilen Lumia'lar sayesinde telefonlarda kameralar çağ atladı. Lumia 950 zaten dönemindeki her telefonu tokatlayacak seviyede kameralarla geldi karşımıza.

sen böyle yazdıklarına bakma.. linux'u 1 aydan fazla kullanamıyorlar.. bunlar 20 günlük linux kullanıcısı 10 gün sonra windows'a dönecekler.. linux ortalama bir kullanıcıya göre değil developer olman lazım bu sayede komut satırına yabancı olmayacaksın ve hemen hersey icin terminal kullanacaksın grafik arabimden de ihtiyacın olan seyler belli dereceye kadar yapılabilir ama ancak komut satırını biliyorsan o zaman tam anlamıyla verim alırsın..

macOS desen iyice civisi cıkmıs zaten iğrenc bir arayüz, o ücüncü sınıf, macos cakması, ubuntu tabanlı linux distrolarına benziyor gui ve aynı mac de, windows'dan kat kat yavas calısıyor arayüz grafikler bile kastırıyor demeyeyim de hem arayüz hem sistemin tepkisi hem de genel hız olarak windows'dan daha ağır resmen.. tabii bu intel tabanlı makineye göre konusuyorum

kullanım hissi de berbat bir hale gelmis.. yani zaten finder ve dock kullanıssızlıgı her zaman vardı ama üzerine bir de arayüzün IOS'lasması berbat bir hale getirmis iğrenc olmus windows 10 son sürümleri ikisinden de daha iyi diyorum

windows'u en cok elestirenlerden biri olarak su an Windows ortalama kullanıcı icin ne yazık ki rakipsiz diyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: Fortune 4

sen böyle yazdıklarına bakma.. linux'u 1 aydan fazla kullanamıyorlar.. bunlar 20 günlük linux kullanıcısı 10 gün sonra windows'a dönecekler.. linux ortalama bir kullanıcıya göre değil developer olman lazım bu sayede komut satırına yabancı olmayacaksın ve hemen hersey icin terminal kullanacaksın grafik arabimden de ihtiyacın olan seyler belli dereceye kadar yapılabilir ama ancak komut satırını biliyorsan o zaman tam anlamıyla verim alırsın..

macOS desen iyice civisi cıkmıs zaten iğrenc bir arayüz, o ücüncü sınıf, macos cakması, ubuntu tabanlı linux distrolarına benziyor gui ve aynı mac de, windows'dan kat kat yavas calısıyor arayüz grafikler bile kastırıyor demeyeyim de hem arayüz hem sistemin tepkisi hem de genel hız olarak windows'dan daha ağır resmen.. tabii bu intel tabanlı makineye göre konusuyorum

kullanım hissi de berbat bir hale gelmis.. yani zaten finder ve dock kullanıssızlıgı her zaman vardı ama üzerine bir de arayüzün IOS'lasması berbat bir hale getirmis iğrenc olmus windows 10 son sürümleri ikisinden de daha iyi diyorum

windows'u en cok elestirenlerden biri olarak su an Windows ortalama kullanıcı icin ne yazık ki rakipsiz diyorum..

Alıntıları Göster

Aynı macOS'u kullandığımızdan şüphe ettim doğrusu. Macbook 4-5 yıl kasmadan donmadan sorunsuz şekilde götürüyor, sonrasında sürüm yükseltirseniz yetmediği olabiliyor. macOS donanımızın yettiği ve sağlam bir pille kullandığınız sürece mükemmel çalışan bir sistem.

Yakın zamanda Linux'da kullanmaya başladım son kullanıcı dağıtımları için kesinlikle developer olmaya gerek yok, paket depolarından kolayca istediğiniz uygulamayı kurabiliyorsunuz. Terminal kullanmanıza gerek yok terminalden yapabileceğiniz her işi görsel uygulamalardan da yapabiliyorsunuz.

Son kullanıcı ne yapar tarayıcı açar internet sitelerini gezer, ofis dökümanı açar belge hazırlar, PDF indirir ona bakar, müzik dinler, USB belleğe dosya atar dosya alır, fotoğraflara bakar, internet sitelerinden dosya indirir dosya yükler, oyun oynar, yazıcıdan çıktı alır, doküman tarar. Bunların hepsini Linux tarafında da sorunsuz bir şekilde yapabiliyorsunuz, tek sıkıntı oyun konusu o konuda steam sayesinde kısmet çözülmüş oldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: quadorian

Aynı macOS'u kullandığımızdan şüphe ettim doğrusu. Macbook 4-5 yıl kasmadan donmadan sorunsuz şekilde götürüyor, sonrasında sürüm yükseltirseniz yetmediği olabiliyor. macOS donanımızın yettiği ve sağlam bir pille kullandığınız sürece mükemmel çalışan bir sistem.

Yakın zamanda Linux'da kullanmaya başladım son kullanıcı dağıtımları için kesinlikle developer olmaya gerek yok, paket depolarından kolayca istediğiniz uygulamayı kurabiliyorsunuz. Terminal kullanmanıza gerek yok terminalden yapabileceğiniz her işi görsel uygulamalardan da yapabiliyorsunuz.

Son kullanıcı ne yapar tarayıcı açar internet sitelerini gezer, ofis dökümanı açar belge hazırlar, PDF indirir ona bakar, müzik dinler, USB belleğe dosya atar dosya alır, fotoğraflara bakar, internet sitelerinden dosya indirir dosya yükler, oyun oynar, yazıcıdan çıktı alır, doküman tarar. Bunların hepsini Linux tarafında da sorunsuz bir şekilde yapabiliyorsunuz, tek sıkıntı oyun konusu o konuda steam sayesinde kısmet çözülmüş oldu.

Alıntıları Göster

Bu bahsettigim sey tam olarak kasma sayılmaz. Tabii ki kasmıyor kasma lafını benzetme seklinde kullandım esas söylemek istedigim sey, Windows 10 arayüzü aynı makinede cok daha hızlı ve tepkisel. Özellikle bu 2019 yılından sonra çıkan Windows 10'lar mesela 20H2 gibi sürümler bu konuda MacOS'dan daha iyi sistem daha hızlı calısıyor ve artı olarak arayüz tepkiselligi daha iyi ve kullanım hissi olarak daha güzel

Linux konusuna gelince bu saydıgınız seyler yapılabilir ama kullanıcının eninde sonunda terminal kullanması gerekebiliyor. En basitinden dağıtımın deposunda bulunmayan basit bir yazılımı yüklemek istediğinizde bile terminalle ugrasmak mecburiyetinde kalırsınız. her sey depoda var demeyin olmayanlar da mutlaka oluyor ve flatpak falan gibi farklı yöntemlerle yüklemek gerekebiliyor

bir de cogu laptop cihazın fan kontrolünü yapmak cogu son kullanıcı dediğiniz icin cok ugrastırıcı oluyor genellikle bu konuda sorun yasıyorlar ve windows'a geri dönüyorlar..

Bir de mesela yine basit bir örnek, DNS değiştirmek istiyoruz hemen terminalden önce yetki alıp sonra nano /etc/resolv.conf demek var bir de gidip artık ne kullanıyorsak, KDE GNOME o ayarları arayıp bulmak ıvır zıvır menülerde gezmek mouse'la 2 saat tıklamak var..

tıklamalı mouselu sey zaten orada bizleri bekliyor.. o konuda zaten en iyisi windows..

Linux'ün gücü konsoldan geliyor.. Mesela bir kullanıcı diyordu ki, Windows'da ücretsiz bir yazılım var minitool isminde, Gparted'i ikiye böler falan, neden Linux'de bu kalitede bir sey yok diyordu.. Olmaz cünkü Linux'ün gücü konsoldan geliyor.. Cfdisk hatta fdisk kullanmak ayrı gparted'i kullanmak ayrı olay.. Orada kullanıcı gparted kullanırsa Windows'da minitool'u gördükten sonra memnun kalmaz.. linux dandik der ve diyorlar..

linux'de o kalitede gui programları fazla bulunmaz.. orada o görevi en güzel ve sorunsuz fdisk yapar..

linux ve yazılım kalitesi diyorsak yani büyük ve sağlam projeler mesela apache mysql falan derim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fortune 4 -- 12 Mayıs 2021; 6:46:9 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Fortune 4

Bu bahsettigim sey tam olarak kasma sayılmaz. Tabii ki kasmıyor kasma lafını benzetme seklinde kullandım esas söylemek istedigim sey, Windows 10 arayüzü aynı makinede cok daha hızlı ve tepkisel. Özellikle bu 2019 yılından sonra çıkan Windows 10'lar mesela 20H2 gibi sürümler bu konuda MacOS'dan daha iyi sistem daha hızlı calısıyor ve artı olarak arayüz tepkiselligi daha iyi ve kullanım hissi olarak daha güzel

Linux konusuna gelince bu saydıgınız seyler yapılabilir ama kullanıcının eninde sonunda terminal kullanması gerekebiliyor. En basitinden dağıtımın deposunda bulunmayan basit bir yazılımı yüklemek istediğinizde bile terminalle ugrasmak mecburiyetinde kalırsınız. her sey depoda var demeyin olmayanlar da mutlaka oluyor ve flatpak falan gibi farklı yöntemlerle yüklemek gerekebiliyor

bir de cogu laptop cihazın fan kontrolünü yapmak cogu son kullanıcı dediğiniz icin cok ugrastırıcı oluyor genellikle bu konuda sorun yasıyorlar ve windows'a geri dönüyorlar..

Bir de mesela yine basit bir örnek, DNS değiştirmek istiyoruz hemen terminalden önce yetki alıp sonra nano /etc/resolv.conf demek var bir de gidip artık ne kullanıyorsak, KDE GNOME o ayarları arayıp bulmak ıvır zıvır menülerde gezmek mouse'la 2 saat tıklamak var..

tıklamalı mouselu sey zaten orada bizleri bekliyor.. o konuda zaten en iyisi windows..

Linux'ün gücü konsoldan geliyor.. Mesela bir kullanıcı diyordu ki, Windows'da ücretsiz bir yazılım var minitool isminde, Gparted'i ikiye böler falan, neden Linux'de bu kalitede bir sey yok diyordu.. Olmaz cünkü Linux'ün gücü konsoldan geliyor.. Cfdisk hatta fdisk kullanmak ayrı gparted'i kullanmak ayrı olay.. Orada kullanıcı gparted kullanırsa Windows'da minitool'u gördükten sonra memnun kalmaz.. linux dandik der ve diyorlar..

linux'de o kalitede gui programları fazla bulunmaz.. orada o görevi en güzel ve sorunsuz fdisk yapar..

linux ve yazılım kalitesi diyorsak yani büyük ve sağlam projeler mesela apache mysql falan derim..

Alıntıları Göster

Üç sistemi de kullanıyorum, macOS arayüzü aktif kullanıcı değilseniz farklı, zor veya yavaş gelebilir ama neyin nerede olduğunu biliyorsanız kolayca işinizi halledebiliyorsunuz. Bana da Windows 10 arayüzü çok yavaş geliyor, macOS ile karşılaştırılamayacak kadar yavaş geliyor. Windows 10'un son güncel halini kullanıyorum ve Windows 10 ile gelen, SSD'li makinemde var ama bana tepkisi macOS ve Linux'a göre çok yavaş geliyor.

Linux için popüler bir dağıtım kullanıyorsanız paket konusunda zorlanmanız zor. Örnek vereyim Debian veya Debian tabanlı bir dağıtım kullandığınızda istediğiniz uygulama paket deposunda olmasa bile büyük ihtimalle DEB paketini buluyor ve internet sitelerinden indiriyorsunuz. İndirilen DEB paketi Gdebi sayesinde çift tıklama ile kuruluyor. Terminale işinizin düşmesi ihtimali az ama bu ihtimal var, terminale işiniz düşerse de yapmanız gerekenlere dair birçok kaynak var. Bir kaç kez o kaynakları kullanmak genelde yeterli oluyor.

Fan kontrol uygulamaları popüler dağıtımlarda var. Fan sorununu bende yaşadım Google'a yazınca GUI'nin fancontrol-gui olduğunu öğrendim ve paketi kurunca işimi hallettim. Linux kullanmak isteyen bir kişi Windows'da kullandığı uygulamanın adını Linux kelimesi ile Google'a yazınca hangi aracın kullandığına kolayca ulaşabiliyor. Bunu yapmaktan üşenen kullanıcı zaten Windows'da kalmalı.

Son kullanıcının disk bölümleme ile sürekli olarak işi olmayacak ama bahsettiğiniz Gparted son derece yeterli bir uygulama. KDE Partition Manager, Blivet gui, Gnome Disk Utility'de görsel olarak kullanılabilecek alternatifler. Uygulama geliştirmek Linux'un sorumluluğunda olan bir durum değil, geliştiriciler genelde gönüllü olarak uygulama geliştiriyor. Windows kadar uygulama yok veya Windows'da olduğu kadar güzel görünen bir uygulama yok diyorsanız o eleştirinize katılabilirim.

Linux veya macOS herkese hitap etmeyebilir haklısınız bu eleştirinize de katılabilirim. Linux veya macOS kullanmak isteyen biraz araştırma yapmayı, gerektiğinde zaman ayırmayı öğrenmeli. Windows kadar uygulama çeşitliliği de yok ama son kullanıcı için gerekecek hemen her uygulama mevcut.

Windows, Windows 7 zamanında gerçekten kolay bir arayüze sahipti ve aradığınızı rahatça buluyordunuz ama Windows 10 ile bu rahatlık bitti. Windows 10'lu notebook alıp yardım için beni arayan mesaj gönderen çok fazla tanıdığım var. Hatta sizin örneğiniz ile gidersek Windows 10 için disk bölümleme nedeniyle saatlerce uğraşan beceremeyince beni arayan tanıdığımda var.

Windows, alınan cihaza yüklü geldiği için ve bu sayede kazandığı bilinirlik sayesinde popüler. Linux veya PC için macOS, Windows gibi cihaza yüklü gelseydi emin olun çok fazla kullanıcı Linux veya macOS ile devam ederdi. Windows, korsan kullanıma gerçekten engel olsaydı yine birçok kişi alternatifleri değerlendirirdi. Windows, alışkanlıklar sayesinde bu noktaya gelmeyi başarmış bir sistem ve alışkanlıklar sayesinde kullanımı kolay değil. Diğerlerine biraz ilgi duyulsa ve vakit ayırılsa diğer sistemleri de kullanmak bir o kadar kolay.

• 2010'lu yıllardan kalma bir bilgisayarınız varsa windows 10 çöpüyle uğraşmayın. windows 8.1 kurun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.