Şimdi Ara

Microsoft'un Chromium tabanlı yeni tarayıcısının ilk sürümü yakında yayınlanabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
416
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Microsoft, 2018 yılının sonuna doğru Chromium tabanlı yeni bir tarayıcı geliştirdiğini duyurmuştu. Yazılım devinin, Google Chrome ile aynı alt yapıyı kullanan yeni tarayıcısının ilk sürümünü çok yakında yayınlaması bekleniyor ancak şirket bu konuda herhangi bir tarih vermedi.

Ayrıca Bkz.Google Haritalar'daki sahte işletme bilgileri artık şikayet edilebilecek
    Son zamanlarda henüz geliştirilme aşamasında olan tarayıcıya ait ilk görüntülerin internete düşmesi ise Chromium tabanlı Edge'in önizleme sürmünün çok yakında kullanıma sunulabileceğini ortaya koydu.

Edge logosu değişmeyecek

Yayınlanan görüntü, Microsoft'un yeni tarayıcısının simgesini değiştirmeyi planlamadığını gösteriyor. Yazılım devi daha önceki ile aynı tasarıma sahip bir logo kullanacak. Canary sürümü için ise sarı renkli bir simge tercih edilecek.

Şirket yeni Chromium tabanlı tarayıcısının ilk sürümünü ne zaman yayınlayacağı konusunda henüz bir bilgi vermedi. Microsoft, 6-8 Mayıs tarihleri arasında Washington’ın Seattle şehrinde düzenleyeceği Build geliştirici konferansında Chromium tabanlı Edge hakkında daha fazla detay paylaşabilir.

• Edge ve Firefox ikilisi ile mutluydum. Basit ve günlük işlerimde Edge, daha detaylı eklentiler gerektiren işlerimi zaten Firefox üzerinden sürdürüyorum. Chromium tabanlı browser istemiyorum. İsteseydim Opera, Google Chrome, Yandex, Chromium gibi tarayıcılardan birini de kullanırdım. Önyargılı konuşmak gibi olmasın ama Edge'deki basitlik ve kullanışlılığı yakalayabileceğini sanmıyorum. Bekleyip göreceğiz.
    Alakasız olucak belki ama ben Netflix desteği ne olacak onu merak ediyorum, malum Edge 4k, IE 1080p destek verirken firefox ve chromium tabanlı tarayıcılar da 720p destekliyor bazı eklentilerle 1080p izlemek mümkün olsada resmi destek yok. Edge'nin de chromium olması ile birlikte 4k görebilecek miyiz. Mevcut durumda 2k ve üzeri monitörü olanlar için Edge'den başka alternatif yok. Windows uygulaması var ancak tarayıcıdan açabildiğim bir şey için neden uygulama indireyim.

Edge tarayıcısında adbl0ck plus ve ghostery eklentileri gayet güzel çalışıyor. Bu da DH sayfasında engellenmiş reklamlar. PC'den telefon kamerasıyla görüntü alarak screenshot olayına yeni bir boyut kattım bu arada 😊

Edit: DH forum malum reklam engelleme eklentisinin adının yazılmasını dahi engellemiş. Ben de ismindeki o'yu 0'a dönüştürerek yeniden yazdım. Hiç de şık olmayan hareketler bunlar!
  • Edge ve Firefox ikilisi ile mutluydum. Basit ve günlük işlerimde Edge, daha detaylı eklentiler gerektiren işlerimi zaten Firefox üzerinden sürdürüyorum. Chromium tabanlı browser istemiyorum. İsteseydim Opera, Google Chrome, Yandex, Chromium gibi tarayıcılardan birini de kullanırdım. Önyargılı konuşmak gibi olmasın ama Edge'deki basitlik ve kullanışlılığı yakalayabileceğini sanmıyorum. Bekleyip göreceğiz.

• Alakasız olucak belki ama ben Netflix desteği ne olacak onu merak ediyorum, malum Edge 4k, IE 1080p destek verirken firefox ve chromium tabanlı tarayıcılar da 720p destekliyor bazı eklentilerle 1080p izlemek mümkün olsada resmi destek yok. Edge'nin de chromium olması ile birlikte 4k görebilecek miyiz. Mevcut durumda 2k ve üzeri monitörü olanlar için Edge'den başka alternatif yok. Windows uygulaması var ancak tarayıcıdan açabildiğim bir şey için neden uygulama indireyim.
  • Henüz kesin bir açıklamaya rastlamadım. PlayReady 3.0 DRM desteğini sunabilirler fakat sıkıntılı bir iş. Ama tahminimce çözeceklerdir. Ben de Prime Video'yu app'i dandik olduğu için Edge üzerinden seyrediyorum. Netflix'in app'i ise tam tersi çok iyi çalışıyor. Ses konusunda Dolby 5.1 desteği de sunuyor.
  • Edge'nin Android sürümü kullandığım diğer tarayıcılardan daha iyi olmuş Windows'a da böyle bir seri ve hızlılık getirirse onu kullanırım.

• Chromuim tabanı ısıtıyor pcleri :( opera neon bunun en iyi örneği.

• alaz1903 kullanıcısına yanıt
    Reklamları nasıl engelliyorsun?

• WaylandIZMIR kullanıcısına yanıt
    Microsoft'un Chromium tabanlı yeni tarayıcısının ilk sürümü yakında yayınlanabilir
    Edge tarayıcısında adbl0ck plus ve ghostery eklentileri gayet güzel çalışıyor. Bu da DH sayfasında engellenmiş reklamlar. PC'den telefon kamerasıyla görüntü alarak screenshot olayına yeni bir boyut kattım bu arada 😊

Edit: DH forum malum reklam engelleme eklentisinin adının yazılmasını dahi engellemiş. Ben de ismindeki o'yu 0'a dönüştürerek yeniden yazdım. Hiç de şık olmayan hareketler bunlar!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alaz1903 -- 3 Mart 2019; 5:31:19 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Sürekli tarayıcı çıkarmak yerine varolanı iyileştirseler daha iyi olurdu.

Vivaldi ile mutluyum...

pcden telefon kamerasıyla görüntü nasıl alınıyor? eklentiler için mi geçerli dediğiniz?
  • WaylandIZMIR kullanıcısına yanıt
    Edge'de ubl0ck 0rigin'de var. Sıfırlar "o" harfi.

• Kod adı Canary olursa kesin kullanırım. FENERBAHÇE Edition :D

• Netflixte Dolby digital destegi browser üzerinden değil sadece uygulama üzerinden aktive edilebiliyor. Tabi AVR ile kullanmıyorsanız sorun yok.
  • scorpion20 kullanıcısına yanıt
    Hayır, telefon ile pc ekranını çektim ve DH mobil uygulama ile yorumu gönderdim. Bu kadar.

ben olayı çok yanlış anlamışım tşkler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bay Robot

Sürekli tarayıcı çıkarmak yerine varolanı iyileştirseler daha iyi olurdu.

Vivaldi ile mutluyum...
    Madem Vivaldi kullanıyorsunuz, konumuza uğrayın da kalabalık yapın hocam. Şu konuyu bir göz önünde tutalım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.