Şimdi Ara

Microsoft'tan kritik hata: Meltdown ve Spectre yamaları sorunlu çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
2
Favori
3.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Microsoft, AMD işlemcili Windows cihazlar için yayınladığı Meltdown ve Spectre güncellemelerinde bazı sorunlar olduğunu doğruladı. Şirket etkilenen cihazlarda daha fazla problem yaşanmaması adına yamaları geçici olarak geri çekti.

Yazılım devi Intel, AMD ve ARM yongalarındaki güvenlik açıkları ortaya çıktıktan sonra geçen hafta Meltdown ve Spectre düzeltmelerini acil durum önleminin bir parçası olarak yayınlamıştı. Ancak bu yamaların birçoğu AMD'li cihazlara ya yüklenemedi ya da mavi ekran (BSOD) hatası vermesine neden oldu.

Ayrıca Bkz.Amazon'un sesli asistanı Alexa, Windows 10 PC'lere geliyor
    Bu sorunlar ilk kez Windows 10 için yayınlanan KB4056892 numaralı toplu güncellemede ortaya çıktı. Sadece birkaç gün sonra ise kullanıcılar Windows 7 Meltdown ve Spectre düzeltme yamasının da (KB4056894) aynı hatadan etkilendiğini bildirmeye başladılar.

Microsoft, yayınladığı destek dokümanında bir düzeltme sunulana kadar etkilenen AMD işlemcili cihazlarda Windows işletim sistemi güncellemelerini duraklatma kararı aldığını açıkladı. Yazılım devi böylece AMD'li bilgisayarlarda ortaya çıkan bu sorunları da doğrulamış oldu.

Öte yandan bu güncellemelerin sadece AMD'li sistemlerde sorun çıkardığını ve diğer tüm cihazlara düzgün şekilde yüklenebildiğini de belirtmek gerekir.

Geri çekilen güncellemeler

Microsoft yaptığı açıklamada, aşağıda listelenen güncellemelerin AMD işlemcili sistemlerde sorunlara neden olduğunu ve düzeltilene kadar geçici olarak geri çekildiklerini duyurdu:

• 3 Ocak 2018 - KB4056897

• 9 Ocak 2018 - KB4056894

• 3 Ocak 2018 - KB4056888

• 3 Ocak 2018 - KB4056892

• 3 Ocak 2018 - KB4056891

• 3 Ocak 2018 - KB4056890

• 3 Ocak 2018 - KB4056898

• 3 Ocak 2018 - KB4056893

• 9 Ocak 2018 - KB4056895

Microsoft, şu anda sorunları çözmek için AMD ile birlikte çalıştığını ve düzeltme hazır olduğunda Windows Update ve Güncelleme Kataloğu aracılığıyla yeniden sunulacağını söyledi.

• ...dedi sevgili extreme intel fanboy bey...

Ve bir intel i9 7900x kullanıcısı olarak bu gözü dönmüş fanboyluğu hayretler içerisinde seydrediyorum.

Bu açıktan tüm işlemciler etkilenmişken, hepimiz aynı gemideyken böyle sığ düşünceliler hâlen boş fanbyoluklar ve sidik yarışları peşinde, tabi Intel babamızın firması AMD ise can düşmanımız. AMD'ye ölümmmm!
    Kimseyi ne savundum ne de suçladım, birini savunup diğerini suçladığım mesajımı gösterir misiniz rica etsem?

Kendimden habersizce böyle bir mesaj attım da haberim mi yok?

Fanboyluk gözlerinizi kör etmiş artık herkesi kendiniz gibi sanmaya başlamışsınız. Oysa ki ben bir tarafı kötülemek veya bir tarafı savunmak yerine her iki tarafta eşittir boşu boşun fanboyluk yapıp ne bir tarafı savunun ne de diğer tarafı kötüleme işlemi yapmayın dedim. Rekabeti destekleyin dedim.

Neyse sizin gibi beyni yıkanmışlara ne desek boş, kendi doğrularınızla mutlu mesut yaşayın.
  • Hadi bakalım "amd windows güncellemesiyle açığı kapattı sorun yok" diyen ryzen severleri sahneye alalım. Daha windows yamanız bile doğru düzgün çalışmıyor ama hala tek derdiniz intel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 9 Ocak 2018; 15:17:41 >
  • Her zaman dalga geçtiğim Microfos işte. Ne yapsa Fos. Hatta MicroFOS dedim diye ceza bile aldım. Hesaba giremedim 3 ay. Alın işte görün de hakkımı helal etmiyorum bilin.
    Haksız yere verdiğiniz cezadan..

• quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Hadi bakalım "amd windows güncellemesiyle açığı kapattı sorun yok" diyen ryzen severleri sahneye alalım. Daha windows yamanız bile doğru düzgün çalışmıyor ama hala tek derdiniz intel

...dedi sevgili extreme intel fanboy bey...

Ve bir intel i9 7900x kullanıcısı olarak bu gözü dönmüş fanboyluğu hayretler içerisinde seydrediyorum.

Bu açıktan tüm işlemciler etkilenmişken, hepimiz aynı gemideyken böyle sığ düşünceliler hâlen boş fanbyoluklar ve sidik yarışları peşinde, tabi Intel babamızın firması AMD ise can düşmanımız. AMD'ye ölümmmm!

• hay ben sizin yapacaganiz işin...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Microsoft, şu anda sorunları çözmek için AMD ile birlikte çalıştığını ve düzeltme hazır olduğunda Windows Update ve Güncelleme Kataloğu aracılığıyla yeniden sunulacağını söyledi.

Yamaları yayınlamadan önce sorun oluşuyor mu diye bakmazlar, baksalar bile sonradan her türlü sorun ortaya çıkar (bkz. WHQL onaylı sürücüler), sahi Microsoft sizin kalite kontrol ve test departmanınız ne iş yapıyor??
  • Bir de yazılım devi Microsoft böyle önemli hataları yapıyorlar,ben bunlar kadar beceriksiz yazılım şirketi pek duymadım.Apple bunlardan hem yazılım,hemde teknoloji olarak çok daha iyi.Ve Microsft gereksiz yere insanları heyecanlandırır sonra hayal kırıklığına uğratır.Örneğin hololens fiyaskosunu unutmamak elde değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Her zaman dalga geçtiğim Microfos işte. Ne yapsa Fos. Hatta MicroFOS dedim diye ceza bile aldım. Hesaba giremedim 3 ay. Alın işte görün de hakkımı helal etmiyorum bilin.
    Haksız yere verdiğiniz cezadan..

Yuh, fena bir microsoft fanboyu moderatör varmış o zaman. Kalıbımı basarım hem de Win10 fanıdır :D
  • Microsoftun bozuk yazılım yayınlaması amdde sorun olduğunu göstermez, haberi yazan İntel taraftarı sanırım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Asus maximus 8 ranger, i7 6700, Windows 10 kullanıcısıyım. KB4056892 bu güncelleştirme yükledikten sonra Asus AI suite programı hata vermeye başladı. Hemen kaldırdım ve sorun çözüldü. Aynı sorunu yaşayanlar varsa yardımı dokunur.

• quote:

Orijinalden alıntı: blue7

quote:

Hadi bakalım "amd windows güncellemesiyle açığı kapattı sorun yok" diyen ryzen severleri sahneye alalım. Daha windows yamanız bile doğru düzgün çalışmıyor ama hala tek derdiniz intel

Amd tayfası aynı şeyi yapınca sıkıntı yok, biz bir şey söyleyince fanboyluk oluyor. Nasıl bir organizasyonsunuz siz ya?

i9 7900x kullanıcısıymış. Bize ne? Sanki kullandığı işlemciyi sorduk. Bir de bunlar çıktı "ben intel kullanıyorum ama intelciler fanboyluk yapıyor" amd'cilerin sabahtan akşama kadar yaptığı manipülasyonu, provokasyonu kimse konuşmuyor. 3-5 beğeni almak için şov yapmayın beyler yenmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 9 Ocak 2018; 16:4:20 >

• Ekmeğe sürdüm reçel, nazlı yarim bunlarda geçer.

• Yahu şu Windows mavi ekran olayından ne zaman kurtulacak? Winme vardı bilir eskiler. Mavi ekran olmadığı zaman bir eksiklik hissederdik. Günde 3-5 kez çıkmazsa olmazdı :D Win10 oldu halen mavi ekran :)

• quote:

Herkes kendi yaptıklarından sorumludur sevgili fanboy.

Kullandığım işlemciyi AMD fanboyu olduğumu iddia etmemen için söyledim. Yani AMD fanboyu olsaydım AMD kullanıyor olurdum anladın?

Ben ne AMD fanboyuyum ne de Intel. Ben bilinçli bir tüketiciyim ve bir tüketici olarak iki firmaya da kin beslemem. Çünkü rekabet olmazsa firmalar tekelleşirse bu doğal olarak bize ve tüketicinin cebine yansır anlıyor musun sevgili fanboy bey?

Ne Intel'in ne de AMD'nin yaptığı manipülasyonlar beni alakadar etmiyor, onlar birbirinin rakikibi yesinler birbirlerini ama biz tüketici olarak buna dahil olmamalıyız ve bu firmaları babamızın şirketleri gibi boş yere savunmamalıyız.

Nasıl ki onlar kendi menfaatleri için bu tür hareketler yapıyorlarsa biz de kendi menfaatlerimiz ve cebimiz için rekabeti desteklemeliyiz, tekelliği değil!

Edit: Mesaj sayıma bak, kayıt tarihime bak, cevap yazdığım konulara bak. Sence beğeni çabası içerisinde olan biri olarak mı gözüküyor profilim? Eğer profilime bakıp bu sonuca ulaşıyorsan git bi sağlık muayenesinden geç sıkıntıların var demektir. Benim beğeni vb boş şeylerle işim olmaz buna ihtiyacım da yok.

Mesaj sayını şimdi fark ettim kusura bakma, kim bilir kimin yedek üyeliğisin şaşırmadım.

Sizin gibi arkadaşlara prim vermeyeceğiz bunu iyi bil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 9 Ocak 2018; 16:21:42 >

• donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Eğer bu üyelikten başka bir üyeliğim var ise senin gibi Intel fan'ı olayım.

Bundan daha büyük yemin olmaz bak
  • blue7 kullanıcısına yanıt
    Ooo yalan yere yemin seansları da başlamış.AMD den alacağınız birkaç kuruş için dini alet etmeyin bari

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Demekki Windows güncellemesi ile yama geliyor.Eski işlemci ise güncelleme yapma,Windows 11 çıkarsa geçme.

• quote:

Orijinalden alıntı: apespecter

Microsoftun bozuk yazılım yayınlaması amdde sorun olduğunu göstermez, haberi yazan İntel taraftarı sanırım.

katılıyorum amd açıklama yapmalı ve eğer gerçekten sorundan etkilenmiyorlarsa dava açmakla tehdit etmeli microsoft'u.
  • Hocam ben Nokia Lumia 625'imde bile mavi ekran yedim Android'te eksik hissediyorum telefonu. Üzgün surat yok

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

quote:

Sen i9 7900x kullanıcısı değilsin @nightsniffer yan hesabısın. Yazışma konuşma tarzı bile aynı.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.