Şimdi Ara

Micro Four Thirds İnceleme-Yorumlar-Kullanıcılar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
166
Cevap
1
Favori
18.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Micro Four Thirds Olympus, Panasonic ve Leica'nın geliştirdiği kompakt SLR konseptidir.
    SLR makineler görüntü kalitelerine rağmen ağırlıkları ve boyutlarıyla oldukça sıkıntı oluşturmaktaydı, Rangefinder olarak tarif edilen makinelerin ise telephoto ve makro çekimler, otofokus olmaması gibi dezavantajları vardı. Bu iki makine türünü birleştirerek Micro Four Thirds standardı ortaya konuldu. Bu makinelerin aynaları yoktu, boyutları ufaktı ve 4/3 inç boyutlarında sensörü vardı. Ayrıca elektronik vizör ile rangefinder tadı verebilmekteydi.

Tüm bu avantajlarıyla ilerleyen zamanlarda daha da yaygınlaşacağa benzeyen bu standarda dair gelişmeler şu adresten izlenebilir:
    http://www.four-thirds.org/en/microft/

Olympus E-P2 İncelemesi

Yaklaşık bir buçuk sene önce fotoğrafçılık konusunda SLR dünyasına adım atmam gerektiğini düşündüm. Bilgisizce bir makine satın almak yerine, bir sene civarında bir zaman zarfında makineleri ve çekim tekniklerini araştırdım. Bazı tanıdıklarımda gülle misali full-frame makineler, bazı tanıdıklarımda daha giriş seviyesi makineler vardı. O zamanlar Olympus E-P1 yeni duyrulmuş ve herkesin dikkati onun üzerindeydi. Benim de dikkatim onun üzerine kaydı, bana daha uygun bir makine olduğu kanısına vardım. Çünkü ileride bir full-frame sahibi olsam bile ikinci makine olarak Olympus PEN'i kullanabilirdim, dahası "önceki makineyi sahip yeni set almak" gibi bir eyleme girişmeme gerek kalmayacaktı. Olympus ile beraber Panasonic'i de araştırdım, karşılaştırdım, çekilen fotoğrafları değerlendirdim, incelemeleri okudum. Takriben altı ay önce Avrupa'ya gittiğimde beni iki seçenek bekliyordu: Olympus E-P2 ve Panasonic GF-1
    Ben Olympus E-P2'yi seçtim; çünkü body IS, sensörde toz engelleyici, art filter beni cezbetti. Panasonic GF-1 ise otofokusta belirgin olarak daha hızlı, gerçi otofokus hızına önem verildiğinde Micro Four Thirds yerine başka makineler almak gerekir.

Ve mutlu son:

Fotoğrafta gördüğünüz üzere satın aldığım ekipman:
    - 14-42 mm.'lik Standart Zoom Lens ve Elektronik Bakacak ile Beraber Olympus E-P2 [Türkiye'de 3250 TL'ye satın alınabiliyor.]
    - 17 mm.'lik Olympus Pancake Lens [Türkiye'de 750 TL'ye satın alınabiliyor.]
    - Olympus FL-14 Flash [Türkiye'de 450 TL'ye satın alınabiliyor.]
    - 16 GB SanDisk Class 10 SD Card [Türkiye'de 150 TL'ye satın alınabiliyor.]

Ben Avrupa'dan tamamen vergisiz aldığım için bana tüm set Türkiye'deki fiyatın %50'si civarında bir meblağa mal oldu.

İncelemenin ayrıntılarına girmeden Olympus E-P2'nin teknik özelliklerini hatırlatmak isterim:

Sensör ---> 4/3 İnç Hi-Speed Live MOS Sensör | 12.3 Milyon Etkin Piksel
    Body IS ---> Dikey, Yatay ve Her İki Yönlü Olarak Kullanılabiliyor.
    İşlemci ---> TruePic V
    Fotoğraf Boyutları ---> 4032 x 3024 | 3200 x 2400 | 2560 x 1920 | 1600 x 1200 | 1280 x 960 | 1024 x 768 | 640 x 480
    Video Boyutları ---> 1280 x 720 (720p) | 640 x 480
    En/Boy Oranları ---> 4:3 (Varsayılan) | 3:2 | 16:9 | 6:6
    Dosya Formatları ---> RAW (.orf) | JPEG (EXIF 2.2) | RAW + JPEG | AVI Motion JPEG
    Lensler ---> Tüm Micro Four Thirds Lensler Adaptörsüz Kullanılabilir.
    Fokal Çarpan ---> 2
    Otofokus ---> Auto Modunda 11 Bölgeli Otofokus | Auto Modunda 25 Bölgeli Yüz Tanıma | Serbest Seçim Modunda 225 Bölgeli Otofokus
    Odaklama Modları ---> Single Shot AF | Continuous AF | Manual Odaklama | Single Shot AF ve Manuel Odaklama | AF Arama
    Sahne Modları ---> 14 Tane
    Art Filter ---> 8 Tane
    Duyarlılık ---> Auto Modunda ISO-200 - ISO-3200 | Manuel Modunda ISO-100 - ISO-6400
    Ölçüm Sistemi ---> 49 Bölgeli
    AF Kilitleme
    Pozlama Telafisi ---> -3EV - +3EV Aralığında 0.3, 0.5, 0.7 ve 1 EV Olarak
    Çekim Hızı ---> 1/4000 - 60 Saniye
    2 ve 12 Saniye Kurmalı Çekim
    LCD ---> 3.0 İnç Yansıma Engelleyicili Hiper Kristal LCD | 0.23 MP
    Elektronik Bakacak ---> 1.4 MP | -3 - +1 Diyopter Ayarı | 1.15x Büyütme
    Kayıt ---> SD veya SDHC
    Bağlantı Noktaları ---> USB 2.0 | Mini-HDMI | Video Çıkışı
    Pil ---> 1150 mAh Li-On
    Boyutlar ---> 12.1 x 7 x 3.6 cm.
    Ağırlık ---> Pilsiz 335 gram

İncelemelerde Olympus'un menüsünün kullanışsız olduğu ve alışmanın gerektiği söyleniyor. Ama ben aynı şekilde düşünmüyorum, Olympus'un menüsü oldukça işlevsel.
    Ergonomi olarak da tek elle kullanılabilecek derecede iyi ama klasik SLR'lere alışan kaslı kullanıcılar daha iyi olabileceğini söylüyor.
    Gövde kalitesine çoğu yerde övgü varsa da ben bu konuda biraz dertliyim. Makinenin üst kısmı carbonfiber değildir, carboonfiber görünümlü plastiktir; ayrıca bağlantı noktalarının yanındaki kaplamada da biraz soyulmalar izledim. Dikkatli bir kullanıcı olmama rağmen bu sıyrıklar beni şaşırttı. Sanırım şimdiye dek yaşadığım en büyük sıkıntı bu. Bir görüşe göre de "Fotoğraf makinesi anı ölümsüzleştirmek için, fotoğraf makinesini ölümsüzleştirmek için değil.". Yine de Olympus gümüş rengi E-P2 gövdesini satışa sunarak sorunu çözmüş.
    Otofokus olarak Olympus çoğu kez ağır kalıyor, yapılan güncelleme ile bu sorun biraz aşılsa da hâlâ Panasonic GF-1'in uzağında. Görüntü kalitesinin iyiliği ise her gülün bir dikeni olduğunu anımsatıyor.
    Pil konusunda da bir çok yerde eleştiriler bulunmasına rağmen beni şimdiye kadar üzmedi, hatta ben üzeceğini düşünüp yedek pil aldıysam da yedek pili kullanmama izin vermedi.
    Video kalitesi için pek beklentim olmadığı için beni tatmin etti, film çekmeyi düşünen kullanıcıları pek tatmin edemeyebilir.

Lensler olarak Panasonic'in 20 mm.'lik pancake lensi mutlaka alınması gerekir, benim satın aldığım yerde onun yerine Olympus'un pancake lensi vardı ne yazık ki. Olympus'un pancake lensi ortalama bir performans sunsa da Panasonic'in performansı kıskandırıyor. Standart zoom lens ise tatmin edici.
    Panasonic lens konusunda Olympus'tan daha önde olsa da Olympus'un tüm lenslerini daha piyasaya sürmediğini belirtmek gerekir.
    Sanki "Neden tüm lensleri Panasonic'ten almıyorsun o zaman?" diye bir soru gelebilir, haklıdır da teknik özellikler incelendiğinde. Hele hele Olympus'un bol miktarda renk sapmasına karşın. Sorunun cevabı basit: "Olympus Blue", ayrıca renk sapması da şu ana kadar beni üzmedi.

Elektronik bakacağa değinmek gerekirse bir Leica sahibini bile kıskandıracak derecede keyifli. Ama Olympus E-P1'in yanında verilen optik bakacak hakkında bu tür bir yorum yapılamaz.
    Flash için ise ufak mekanlarda yeterli, geniş çekimlerde daha iyi bir flash gerekiyor. Bazı incelemelerde "Bunda neden entegre flash yok ki?" şeklinde cümleler geçiyor, bence zayıf bir flash yer kaplayacağına, olmasın daha iyi.

Belki de en önemli kısım bu kısım:
    Ülkemizin bir elektronik eşya gerçeği vardır ki tadından yenmez. Cep telefonu almaya gideriz, "Garantisi benim, abi!" denir; teknik servise gideriz, bunun üretimi bitti yok bizde parça denir; neyse kör kopal teknik servis yaparsa da "O zaman farklıydı, bunun garantisi geçmiyor." denir...
    Bence Olympus Türkiye bürosu uzaydan gelmiş, yaşadığım olayları paylaşayım:
    Olympus PEN için çanta alacaktım, çantanın orta boyunun ithalatı yokmuş; sizin için özel sipariş açabiliriz, yalnız bir ayı bulabilir dediler. Çantanın büyük boyunu almaya karar verirken çantanın fotoğrafını çekip bana gönderdiler, altı üstü bir çanta.
    Teknik servis için telefon açıyorsunuz, şikayetiniz kayıt ediliyor, kargo evden alıyor, parça sipariş edilip onarılıyor ve evinize geri geliyor.
    Ayrıca garanti tüm dünyada geçerli, Uganda'dan bile alsanız Türkiye'de garantili yani.
    Ben Olympus'u kullandıktan sonra bunları öğrendim, önceden bilseydim kesinlikle Olympus'tan başkasına bakmazdım. Malum satın almakla bitmiyor işiniz.

Özet olarak Olympus E-P2'nin dezavantajları:
    - Siyah Renkli Gövdede Soyulmalar
    - Yavaş Otofokus
    - Bağımlısı Olup Bir An Evvel Leica M9'a Terfi Etme Arzusu

Belki de en çok merak edilen kısım:
    Örnek Fotoğraflar
    (Örnek fotoğrafların üzerine tıklarsanız Flickr'da All Size > Original'den 5 MP'lik boyutuna ulaşabilirsiniz.)

14-42 mm. Olympus Lens | 24 mm. | f/10 | 1/400 | ISO-200

14-42 mm. Olympus Lens | 42 mm. | f/10 | 1/320 | ISO-200

17 mm. Olympus Lens | 17 mm. | f/9 | 0.4 | ISO-1600

17 mm. Olympus Lens | 17 mm. | f/8 | 1/500 | ISO-200

17 mm. Olympus Lens | 17 mm. | f/10 | 1/400 | ISO-200

14-42 mm. Olympus Lens | 21 mm. | f/7.1 | 1/250 | ISO-200

14-42 mm. Olympus Lens | 36 mm. | f/8 | 1/200 | ISO-200

17 mm. Olympus Lens | 17 mm. | f/9 | 1/320 | ISO-200

Daha fazlası için:http://www.flickr.com/hulusi

İnceleme umarım yararlı olmuştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hunlu -- 31 Ağustos 2010; 15:35:22 >

• forumda eskiden olduğu kadar sık yazamıyorum.. ancak daha önce de dediğim gibi.. "Four Thirds" veya "Micro Four Thirds" teknolojisini canon-nikon gibi büyük firmalar bulsa, üretse, patentini alabilseydi çok büyük bir sükse yapacaktı..
  • hocam bu aletler kocaman kocaman aletler.....
    düşünüyorumda o kadar büyük olduktan sonra neden DSLR olmasın?
    sizde bunun cevabını yazarsanız sevinirim
  • güle güle kullan hunlu arkadaşım

micro'ları araştırırken Panasonic GF1 ile Olympus E-P1'in karşılaştırmalarını incelemiştim ve E-P1 bana daha başarılı ve daha doğru renkler üreten bir makina gibi gelmişti....E-P2'yi açıkçası çok merak ediyorum....tabiki çektiği fotoları..........diğer herbirşeyini öğrendik zaten.....

eğer yakın bir zamanda iç-dış ortam ve gündüz-gece çekimlerini forumda paylaşırsan bir merakımız daha giderilmiş olur.
  • şahsen ben dslr makinalar'da body'lerin'den çok çeken kişinin etkili olduğu kadar kullanilan kaliteli
    lenslerin etkili olduğunu düşünüyorum. bir'de bu katagori'de sony nex 5 çıktı. onu'da inceleyin.
    yalnız dslr makinalarda inceleme sitelerinde farklı marka lensler kullanıp kıyaslama yapma şansı oluyor.ne kadar doğruluğunu anlarsınki?
    lens kalitesi öne çıkıyor.
  • Olay her zaman lenste bitiyor. Ben de alacak olsam PEN 2 alırdım.
    Harika bir makine.

Nex 5 de fena değil ama Pen'in retro tarzı çok şık duruyor benim için çok daha çekici bir tasarım.
  • Çok güzel bir inceleme olmuş.Sade ve gerekli bilgiler içeriyor.
    Konu yukarı
  • Bence en iyi four thirds kamera Panasonic GF1 dir. RAW ve de iso 800 performansı gerçekten inanılmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ardicli2000

Bence en iyi four thirds kamera Panasonic GF1 dir. RAW ve de iso 800 performansı gerçekten inanılmaz.

Ben öyle düşünmüyorum, Olympus E-P2 de dişli bir rakip.
    Buradaki kırılma noktası otofokus hızı; dün BestBuy'da da Panasonic GF-1'i denedim, otofokus çok iyi. Ama otofokustan fedakarlık edilirse Olympus E-P2 gerçek değerini buluyor.
  • Olympus Pen serisini bende çok beğeniyorum. Pen E-PL1 modelini aldım ve çok memnunum. Makine hakkındaki yorumlarımı şu yazımda görebilirsiniz.

Tek şikayetim view finder aksesuarının 200$ olması. makineyi zaten 600$ a aldım.

http://www.portfolyo.com/2010/04/14/olympus-pen-e-pl1-deneyimi/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi webkakan -- 14 Temmuz 2010; 15:19:24 >
  • EP1 için wiewfinder pek güzel değilmiş zaten almaya kalkma bence :)
    EP2'deki gayet başarılıymış bu konuda..
  • Pentax,Canon,Nikon varken olympus almam .Bu 3 lü kadar kaliteli makina üretmiyor olympus
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dae-su Oh

EP1 için wiewfinder pek güzel değilmiş zaten almaya kalkma bence :)
    EP2'deki gayet başarılıymış bu konuda..

Olympus E-P1'in bakacağı optiktir, Olympus E-P2'nin bakacağı elektroniktir.
    Ayrıca Olympus E-P2'nin bakacağı pahalıdır, rangefinder meraklısı olmayan için bence gereksiz.

quote:

Orijinalden alıntı: Bodyguard_26

Pentax,Canon,Nikon varken olympus almam .Bu 3 lü kadar kaliteli makina üretmiyor olympus

Olympus'u yabana atnayın, lens üretiminde dünyanın sayılı firmalarındandır.
  • finder hala 200$ mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Julies

finder hala 200$ mı ?

Avrupa'da optik bakacak 120 Euro, elektronik bakacak 250 Euro. (Fiyatlara %19 vergi dahildir.)
  • sony NEX-5 bu sınıfa hareketlilik getirecek bence.
  • Eylül ayında Panasonic GF-2 tanıtılacak diyorlar, sanırım bayrağı Olympus E-P2'den alacak.
    Bu arada Panasonic kuru kuru body tanıtmasa 20 mm. pancake lensi kalitesinde güzel bir lens tanıtsa hiç fena olmaz. Hani standart zoom lens yenilendi ya, onun gibi.
  • quote:

- 14-42 mm.'lik Standart Zoom Lens ve Elektronik Bakacak ile Beraber Olympus E-P2 [Türkiye'de 3250 TL'ye satın alınabiliyor.]

Benim anlamadığım, bu parayı verebiliyorsanız neden bir DSLR ve kaliteli güzel bir lens düşünmediniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

quote:

Benim anlamadığım, bu parayı verebiliyorsanız neden bir DSLR ve kaliteli güzel bir lens düşünmediniz?

bende de aynı soru işareti var
    bu kadar pahalı olmasının sebebi nedir acaba ve avantajı tabikide
  • Olympus e-pl1 modeli 14-42 lensiyle birlikte 1000 tl civarı spot uygun bir seçenek gibi duruyor.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.