Şimdi Ara

Mhz ve Cl değeri karşılaştırma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
1.135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaslar.Ramler hakkında bir soru kafama takıldı.
    Biri 2400 mhz cl11 corsair 2x8 gb)
    Diğeri 3000 mhz cl15 corsair 2x8 gb)
    Fiyat olarak rastgele vatanı ele alıyorum.Üstteki 502 tl,alttaki ise 527 tl.
    Aralarında fazla fiyat farkı yok diyebiliriz.Peki ikisi arasındaki farklar nelerdir?
    Bu arada ram satın almayacağim,sadece bilgi amaçlı.Yardımlarınız için şimdiden herkese teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Mhz hizi, cl de gecikme degerleridir. Oyun ve gunluk kullanim icin arasinda fark yoktur. Render veya daha profosyonel isler icin ilk oncelik mhz'nin yuksek olmasidir sonra da cl'nin dusuklugune bakilir genelde. Kullanim amaci onemlidir.
  • Bazi programlar icin ramin gecikme suresi onemli olurken bazi programlar icin ramin hizli olmasi on plandadir. Gecikmeyi hesaplamak icin;

* ddr4 2400 cl11

(11/ 2400) x 2000 = 9,16ns

* ddr4 3000 cl15

(15/3000) x 2000 = 10ns

Yani ddr4 2400 cl11 in gecikme suresi daha azdir. Daha performanslidir ama kullanilacak program icin hiz onemli ise, 3000 mhz daha performansli olur. Bu kadar detaya inmezsek oyunlar icin fps e etkisi minimaldir. Render vs uygulamalarda da (vray,blender) katkisi minimaldir, yok bile sayabilirsin. Yanliz cl11 1600 ddr3 icin soyle diyebilirim sistemin genel performansini dusurdugu icin render ve bazi uygulamalarda dusuk performans soz konusu olabilir. Ddr3 cl11 1600 1.5v ile ddr 2133mhz cl10 1.6v arasinda baya fark hissediyorum. Gecikme hesaplamasini ayni sekil yaparsan ne demek istedigimi anlarsin.

Umarim yardimci olmusumdur.
  • Mukarnas kullanıcısına yanıt
    Anladım,teşekkürler.Genel kullanım için 3000 mhz daha cazip anlaşılan.
  • Mukarnas kullanıcısına yanıt

Merhaba efendim konunun üzerinden 6 yıl geçmiş fakat yine de bi sormak istedim şimdi yeni ddr5 ramlerde cl değerleri frekansdan dolayı yüksek söylediğiniz hesaplamayla aldığım sonuç şu şekilde oldu 3200 mhz cl 16 değerindeki bir ddr4 ile 6400 mhz değerinde cl 32 bir ram aynı gecikme değerine sahip sadece merak ettiğim bu ramlerin her ikisi de aynı performansı mı verecek bize yoksa aralarında performans farkı olacak mı olacaksa da nasıl olacak bilgilenmek istedim ayrıntılı bir bilgilendirme bulamadım bu konuyla alakalı eğer görürseniz çok mutlu olurum.

• Cursed Forever C kullanıcısına yanıt
    Bazı uygulamalar bant genişliğine bazı uygulamalar gecikme değerine karşı daha hassastır. Özellikle oyun amaçlı kullanımlarda genelde bant genişliği ön plana alınarak seçim yapılır. Ram overclock yaparken de bant genişliğini maksimize etmek amaçlanır.

Ama aynı gecikme değerlerini yüksek bant genişliğinde yakalayabilirseniz yüksek bant genişliğindeki ram'i kullanmanın hiç bir handikapı kalmaz.

Dolayısıyla 6400 CL32 teorik olarak 3200 CL16'dan her alanda daha iyi. Ne yazık ki bilgisayar donanımı söz konusu olunca A > B demek zor olabiliyor. Bazı uygulama ve oyunlar ddr5'in yüksek bant genişliğine uygun optimize edilmediği için fayda sağlayamayabiliyorlar. DDR4 hala fiyatına karşı sağladığı performans olarak önde gözüküyor. Ama hangisi bana %90 daha iyi deneyimi sağlar derseniz 6400 CL32.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  •  Mhz ve Cl değeri karşılaştırma
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.