Şimdi Ara

MF'ciler hele bir gelsin bir şey konuşacağız...(TM)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
0
Favori
8.129
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sevgili MF okuyan mezun/öğrenci arkadaşlarım, kardeşlerim, abilerim. Nasılsınız iyi misiniz? Biz çok iyiyiz ama siz iyi görünmüyorsunuz. Hadi sakin ol ve derin bir nefes al, arkana yaslan çünkü inan bana en iyisi kesinlikle siz değilsiniz. Evet sistemin saçmalığından dolayı TM'lerin gireceği bölümleri katlediyorsunuz ve o kontenjanları sistemin saçmalığı sayesinde dolduruyorsunuz neden mi? Çünkü, bir çoğunuz başarısızsınız. Evet başarısızsınız çünkü senelerce MF okuyup TM alanından tercih yapabilecek kadar düşüyorsanız kesinlikle başarısızsınız.

TM öğrencilerinden aranızda fazla bir fark olduğunu zannetmenize de bir anlam veremiyorum. Canım dostum, öğrendiğin tüm bilgilerin %90'ını bir daha asla kullanmayacaksın. Öğrendiğin bilgilerde, tamamen temel ve alt düzey bilgiler. Bu bilgilerin tamamı TM öğrenciler içinde geçerli, mesela harita üzerinde dakikaları hesaplar, saniyeleri hesaplar ama bir yere koy ver eline haritayı kaybolur evine dönemez. Sizin içinde geçerli bunlar. Şu kafadan acilen kurtulmanız lazım "yeaa, bu tmciler aylarca çalışıyor ben iki hafta çalışıp giriyorum" eee? "ya işte sonra bende onun yaptığı kadar edebiyat yapıyorum" yanii? Kardeşim, zaten yaparsın mal değilsin, eğer mal isen yapamazsın. Edebiyat dersi, Türkçe dersi, Coğrafya dersi tamamen Türkçe okuduğunu anlayabilirsin. Lakin, TM de okuyan insanlar sizce fen bilimleri dediğimiz o dersleri öğrenemezler mi? Bal gibi öğrenirler kendinizi bu şekilde yüceltmeyin çok ayıp. Belki bir senede öğrenemez ama 2 senede en az senin kadar öğrenir, matematiği de öğrenir. Şu "hukuk matematik bölümü yaa" kafacıklarını da bırakın artık, hukukta matematik falan yok. Hayatta matematik sadece toplama çıkartmadan ibaret. Bir gün anlarsın sizin o türevleri, integralleri bildiğiniz halde, bakkal bölmesi yapan birde hatalı yapan esnafın seni düdüklediği gün işte o günün şafağında batıya bak, oradan gelecek.

Dağıtmayalım konuyu ben TM öğrencisiyim ve hayalim hukuk olduğu için bu bölümde okuyorum. Eğer sistem, hukuk kazanamadığım halde tıp fakültesi kazanmama müsaade ediyor olsaydı ben gidip tıp fakültesini tercih etmezdim. Çünkü, insanlar hayalleri üzerine yaşarlar. Siz, insanların önüne sistemin açığı sayesinde geçiyorsunuz. Hiç boşuna açıklama yapmayın tamamen haksızsınız.

Edit notu: Matematiğim iyidir, matematik yapamıyorum diye yazmadım bu yazıyı tamamen bu gereksiz fikirleri artık çürütelim yoksa hayırlısı ile 2 ay sonra 1972 yılına gireceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vartolu Saadettin -- 6 Ekim 2017; 3:28:29 >

• Sadece ilk paragrafı okudum (çünkü nereye gideceğini çok iyi biliyorum) ve yorumum şöyle:

Eğer ben bütün sene MF'den çalışıp, çalışmadığım alandan sınava girip o alanda kazanabiliyor isem bence burada kimin başarısız olduğu tekrar sorgulanmalı.

Edit: Ayrıca yeni sistem ile kulvarları ayıracaklarını hiç sanmıyorum. Çünkü YÖK başkanının açıklamasına göre şu anki hedefleri boş kontenjanları doldurmak. Haliyle bir alandaki bir öğrenci diğer bir alandan da sınava girebilirse önünde çok daha fazla seçenek olacak. Yani boş kontenjanları bir tık daha fazla dolduracaklar. Tabii bu benim görüşüm. İleride göreceğiz nasıl olacağını.
    Sen çok hayalperestsin. Bak misal ben de idealist ve hayallerimin peşinden giden bir insanım (ya da olmaya çalışıyorum) ve parasına prestijine göre değil de benim hoşuma giden bölümü seçerim. Ama sen ben gibi çok az insan var. Çoğu kişi parasına, zamanına ve prestijine bakar.

Edit: Veya tamam sen haklısın. Gerçekten her yerde bu tmler, mfler önümüze geçiyor diye ağlıyor. Çalışın siz de yapın kardeşim. 30 bin tane düzgün öğrenci var diyorsun. Bizim en başırısız, senin tabirinle düzgün olmayan öğrencimiz senin önüne geçiyorsa otur düşün nerede hata yapıyorum diye. Şuan karar da verdim bir daha sizinle bu polemiğe girmeyeceğim. Tamam sen haklısın. Gerçekten sizinle uğraşılmaz.
    Edit2: lütfen alıntı yapma.
  • Sadece ilk paragrafı okudum (çünkü nereye gideceğini çok iyi biliyorum) ve yorumum şöyle:

Eğer ben bütün sene MF'den çalışıp, çalışmadığım alandan sınava girip o alanda kazanabiliyor isem bence burada kimin başarısız olduğu tekrar sorgulanmalı.

Edit: Ayrıca yeni sistem ile kulvarları ayıracaklarını hiç sanmıyorum. Çünkü YÖK başkanının açıklamasına göre şu anki hedefleri boş kontenjanları doldurmak. Haliyle bir alandaki bir öğrenci diğer bir alandan da sınava girebilirse önünde çok daha fazla seçenek olacak. Yani boş kontenjanları bir tık daha fazla dolduracaklar. Tabii bu benim görüşüm. İleride göreceğiz nasıl olacağını.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Litation -- 6 Ekim 2017; 4:19:38 >
  • Yazının devamını okusaydınız yazdıklarımı tekrar yazmak zorunda kalmazdım. Kimin başarısız olduğu apaçık ortada bence sorgulamaya gerek yok neden mi? Siz hiç TM'de 30kda olan birisinin MFde 150kda olan bir bölümü tercih ettiğini gördünüz mü? Göremezsiniz çünkü adamın hayali hukuk fakültesi okumak. Ayrıca TM okuyan herkes MF bölümündeki dersleri yapabilir büyütmeyin bu kadar. 500 bin MF'cinin içerisinde 30 bin tane düzgün öğrenci var geçin bunları. MF alanındaki 500 bin öğrencinin 500'ü 70 net yapmıyor matematikte. 10 tane net yapanlar çooook fazla çok.

Benim bahsettiğim MFler ölsün, MFler yaşamasın değil. Tamamen sisteme isyan mesela sınava girmeden hangi bölümden tercih yapacağını bildirirsen, sana da ona göre kat sayı verilerse ortada bir adaletsizlik olmaz. Herkes, hayaldaşları ile yarışır. Bu sistemde, tutan tuttuğunu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vartolu Saadettin -- 6 Ekim 2017; 4:57:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: beratmeister

Yazının devamını okusaydınız yazdıklarımı tekrar yazmak zorunda kalmazdım. Kimin başarısız olduğu apaçık ortada bence sorgulamaya gerek yok neden mi? Siz hiç TM'de 30kda olan birisinin MFde 150kda olan bir bölümü tercih ettiğini gördünüz mü? Göremezsiniz çünkü adamın hayali hukuk fakültesi okumak. Ayrıca TM okuyan herkes MF bölümündeki dersleri yapabilir büyütmeyin bu kadar. 500 bin MF'cinin içerisinde 30 bin tane düzgün öğrenci var geçin bunları. MF alanındaki 500 bin öğrencinin 500'ü 70 net yapmıyor matematikte. 10 tane net yapanlar çooook fazla çok.

Benim bahsettiğim MFler ölsün, MFler yaşamasın değil. Tamamen sisteme isyan mesela sınava girmeden hangi bölümden tercih yapacağını bildirirsen, sana da ona göre kat sayı verilerse ortada bir adaletsizlik olmaz. Herkes, hayaldaşları ile yarışır. Bu sistemde, tutan tuttuğunu...

Sen çok hayalperestsin. Bak misal ben de idealist ve hayallerimin peşinden giden bir insanım (ya da olmaya çalışıyorum) ve parasına prestijine göre değil de benim hoşuma giden bölümü seçerim. Ama sen ben gibi çok az insan var. Çoğu kişi parasına, zamanına ve prestijine bakar.

Edit: Veya tamam sen haklısın. Gerçekten her yerde bu tmler, mfler önümüze geçiyor diye ağlıyor. Çalışın siz de yapın kardeşim. 30 bin tane düzgün öğrenci var diyorsun. Bizim en başırısız, senin tabirinle düzgün olmayan öğrencimiz senin önüne geçiyorsa otur düşün nerede hata yapıyorum diye. Şuan karar da verdim bir daha sizinle bu polemiğe girmeyeceğim. Tamam sen haklısın. Gerçekten sizinle uğraşılmaz.
    Edit2: lütfen alıntı yapma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Litation -- 6 Ekim 2017; 5:45:5 >

• Recaizade Mahmut Ekrem

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Amma abartmişsin ha. Ben bir tmyim giremezlers iyi olur fakat girerlerse de no problem bekliyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rakip azaltacağız derken neyi kast ettiler düşünün bakalım. Herkes kendi kulvarında olacak ki rakip sayısı azalacak. Umarım öyle olur da başarısız mf öğrencileri tm cilerin önünü kapatmaz.

• Def ol git bu forumdan ben 4 sene boyunca edebiyat, 3 sene boyunca tarih, 2 sene coğrafya gördüm. Ne istersem onu seçerim. Laga luga yapma. Ben ilk bine girdim. MF'de sonra canım istedi. Gittim TM'dden tercih yaptım. Sana ne ? Ki bu beni başarısız yapmaz. Ders çalışmıyorlar yapmayınca abi yha mefciler hep tercih yapmış giremedim. Hadi oradan çalışacağı bir edebiyat bir matemetik var.
  • Abi öyle sey olmaz ya yani herkes istedigi alandan girsin ben 3.seneye mezuna bıraktım tm mezunuyum sayisaldan mimarlık için hazırlanıyorum geçen sene gitmedim daha iyi bir üni olsun diye eger herkes kendi alanindan girecek diye bir kural gelirse ben üniversite falan okumam ben hayalimdeki mesleği yapamiycaksam okumanin anlami yok yani

• Aciklama yapmaya degmez

Tmde sizi gececegiz

Kudurun

• Adam senelerce mf okuyorsun. Hadi bir de tm ye gireyim diyor. Çalışmadan sizi geçiyor. Sen hala kendini avutuyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mu1940sa -- 6 Ekim 2017; 10:40:20 >
  • Kardeşim demişsin ki onlar fen bilimlerine çalışsa yapar yapsınlar o zaman elinden alan mı var sayısal adam sosyal yapıyorsa o da yapsın mfden hazırlanıp tmden seçecek adamlar mi başarısız güldürdün (kuzenim 13bindeydi mf3 Mf4 hukuk yazdı bu mu başarısız sence) tamam başarısız olsunlar ama şu bi gerçek ki o adam senin bölümünü başka bir bölümden hazırlanarak kazaniyorsa senden başarılıdır sizdeki bu kuyruk acısı da buradan geliyor demekki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sfrsln -- 6 Ekim 2017; 10:56:54 >
  • Ya abi,

Mantıksızlık akıyor.

quote:

Orjinalden alıntı: beratmeister
    Belki bir senede öğrenemez ama 2 senede en az senin kadar öğrenir, matematiği de öğrenir.

Her iki bölümde 4 sene boyunca aynı matematik dersini görüyor. Niye öğrenmiyorlar?

quote:

Orjinalden alıntı: beratmeister
    "ya işte sonra bende onun yaptığı kadar edebiyat yapıyorum" yanii? Kardeşim, zaten yaparsın mal değilsin, eğer mal isen yapamazsın.

Evet birisi bütün yıl çalışıyor diğeri bilemedin 1 hafta bakıp giriyor. Madem türkçe okuduğunu anlama falan diyorsun edebiyat çalışmayı kısıp ygs fen çalışın puan artar. 25 fen yap bak nasıl fark atıyorsun.

Normalde tm mf diye savunan birisi değilim umursamam bile. Ama biraz mantıklı konuşun abi ya adam sizden fazla mat yapıyorsa gidin çalışın şartlarınızı eşitleyin geri dönün öyle edebiyat kasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi White Death -- 6 Ekim 2017; 11:33:29 >

• Öff yeter artık dönüp dolaşıp aynı konular açılıyor aynı şeyler bahane ediliyor. Önceden de söylüyordum hala söylüyorum bence bu tür konuların çoğu sırf popüler olmak için açılıyor

• Ben Hobi olsun diye girdiğim sınavda Tm leri geçiyorsam sorun bende değil herhalde

• Birileri hukuk kazanamamış . Gelmiş burda başarısızl olduğu için vicdanının avukatlığını yapıyor . Çokta üstüne gitmeyin kitap okumayip özet okuyan adamlar onuda sinavda yapamıyorlar zaten sizi hiç anlamazlar .

• Ben eşit ağırlık mezunuyum gerçi diplomada alanı dalı yok yazıyor ama ben sayisaldan hazirlaniyorum alan sınırlaması getiremezler dimi

• yeni sistemde hem mf hem tm giremiyorsun
  • Vallaha yazık topu topu 3 ders çalışıyonuz ona rağmen adamlar sizi geçiyor,mflere saldıracağına azcık daha fazla çalışın ya da ağlayın
  • Mike Toreno M kullanıcısına yanıt
    Hayirdir kim dedi? Aciklama disindaki tahminler idgf

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.