Şimdi Ara

Mezuna kalmak çok büyük adaletsizlik bence

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
2.325
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dolaylı yoldan 3.yılında hatta 4.yıla kalma ihtimali olan biri olarak bunu diyorum

çünkü 12lere çok büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum. Adam lisede son sene saçma sapan ödevlerle derslerle uğraşıp aynı zamanda iyi net çıkarıyo ama tüm gün evde tek işi ders çalışmak olan insanların geçmesi sonucu hedefine ulaşamıyo.Sonuçların kötü gelmesinin en büyük sebebi de mezuna kalanlardır mezuna kalan ve çalışan biri atyi(lysyi) uçuruyor 1 yılda ama 12ye giden kardeşimiz TYT-AYT ikileminde boğulup kalıyor

Bence mezunlar için ayrı kontenjan 12ler için ayrı kontenjan açılmalı veya mezuna kalanların obpsinin %20-30u kesilmeli.

Sizin de yorumlarınızı bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Türkiye'nin bütün okullarında 12.sınıfların aynı imkanlarda okuduğunu salan zeka turnusolları başlık resmen.Senin mezun olarak en iyi anlaman lazım.Mezuna kalan adam niye mezuna kalıyordur?12'de belki istenilen şartlar oluşmadı.En uç örneğinden veriyim arkadaşımın babası vefat etti adam okulunun 1.siydi.Ruh hali sınavı kaldıramadı mezuna kaldı ve şu anda en iyi okullardan birinde istediği yerde okuyor.Öte yandan bu ülkede son sınıfta stajdan çalışma fırsatı bulamayan 12ler var.Daha sayarım böyle bir sürü örnek.Mezuna kalmışsan o mezun psikolojisini en iyi sen bilmen lazım konuda mezun olup da böylesine saçma sapan bir düşünceyi savunman beni şaşırttı.Yukarıdaki bir arkadaş da mezunlara sınırlama gelmeli yazmış neyin sınırlaması getirsinler bir yazsana :D .Sorsan obpsi de 99dur belki.Her neyse bu ülkede hayalleri uğruna yıllarını vermiş mezun kardeşlerim sonuçlar açıklanana kadar dinlenin.
  • Ya hocam bırak Allah aşkına; haksızlık obp olayının kendisi, ona bakarsan her sene mezunların obpsi yeni nesilden düşük kalıyor üstelik obpyi hakkıyla veren okul da neredeyse yok denecek kadar az, adam oturmuş çalışmış birinci, ikinci, üçüncü senesi ne fark eder. Mezuna kalmış biri olarak, mezun olmanın zorluğunu bilerek bunları söylüyorsan bi sıkıntı var bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sweetheartt -- 16 Temmuz 2018; 9:45:31 >
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faber12 -- 7 Mart 2021; 17:32:47 >
  • Hocam sistemde büyük adaletsizlikler var ama dediğinize katılmıyorum. Adam zaten onun riskini alıp 1 sene daha kalmış. Yeni gelenlerin obpleri yüksek zaten hep temel liseler yüzünden. Ciddi bir sorun bu

Allah aşkına baştan sona saçma sapan bir sistem zaten neden mantık arıyorsun hocam

• Aynen,genel olarak katılıyorum. Mezunlar için bir kısıtlama getirilmeli 12'ler ile aynı degerlendirilmemeli

• Mantığa bak mezuna kalanlar intihar etsin o zaman, kast sistemine çok meraklısınız

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ben de bu sene bu konu ne zaman açılacak diyordum.
  • O zaman fakir olanlara da ayrı kontenjan açılsın haksızlık var zengin olan en iyi dersanelere kurslara gidiyor + internetten en iyi paketleri satın alıyor + elinin altında her türlü kaynak var + her türlü hocayı evine çağırıyor bu tarz şeyler say say bitmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bağdatlı Ruhi -- 16 Temmuz 2018; 11:14:18 >
  • Hocam aynı şey değil

Senin dediğin şeye bir şey yapılamaz benimki çözülebilecek bi durum

• sweetheartt S kullanıcısına yanıt
    Hocam açıkcası biz mezunlar olayı dramatize ediyoruz ama mezun yılı benim en rahat yılımdı. Üniversiteye gidince daha iyi anlayacaksınız mezun yılının kolaylığını

• Sizin dediğinize göre de, haksızlık yok çünkü adam 1 senesini feda edip mezuna kalma tercihini yapmış aynı tercihi 12'li de yapma hakkına sahip aynı tercihi yapabilir. Aynı tercihi 12'li de yapabilir.
  • nesi adaletsizlik ? adam bir yılını feda ediyor, riske giriyor. ayrıca maddi durumdan yakınılacak bir durum da değil. 3 ay asgari ücretle çalışsa biri dershane parasının yarısından fazlasını çıkarmış olur. obplerdeki haksızlık çok daha fazla mezuna kalmaya göre.
  • Zaten herkes mezun olmanın avantajlarını bildiği için epey mezuna kalan oluyo. Sonuç olarak mezun kalmanın verdiği avantajlar sayesinde her yıl mezun sayısı artıyo ve ilk yılında kazanan oranı azalıyo

• Gençler olaya objektif bakamıyosunuz mezuna kalanlara lafım yok ben de mezunum

Neden mezuna kaldığınızı bi düşünürseniz zaten bana hak vereceksiniz

Obp olayı ayrı konu, özel okula gitmeyen herkes için adaletsizlik

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tamam da bence bu kötü bir şey değil ki. Şöyle düşün bir öğrenci belli sebeplerden dolayı (Bu kendi tembelliği de olabilir başka tarz problemler de olabilir) ilk sene kötü sıralama yaptı. Daha sonra yaptığı hatasını anlayıp hayallerine ulaşmak için bir şans daha istedi ve mezuna kaldı. Bu kötü bir şey mi? Bir şansı daha hak etmiyor mu kimse?
  • 3. 4. mezun olsa tamam hadi belki ama 2. şansı herkes hak eder.
  • Abi anlatamıyorum galiba tabiki hakediyo ister 10 yıl kalsın benim demek istediğim 12lerle eşit şartlar olması için en azından obpsinin %20-30u kesilsin. Çünkü şuanki sisteme göre herkes mezuna kalmak istiyo ve gittikçe iyi sıralama yapmak zorlaşıyo 12ler için

Böylece sürekli insanlar 1-2 yılını kaybediyo

• Hocam insanların mezuna kalmasını engelleyip 12 iken üniversiteye yollayınca elinize ne geçecek? İnsanlar 1-2 yılını kaybediyor ama kendi isteğiyle kaybediyor kendisi göze alıyor kaybetmeyi. Kimseye bıçak çekip mezuna kal denmiyor. Bu yüzden insanların 1-2 yılını kaybetmesi bence bir sıkıntı değil çünkü kendileri istiyorlar 1-2 yıllarını kaybetmek.
  • Mezunlar da bir zamanlar 12ydi ve onlar da kendi yillarindaki mezunlardan şamarı yedi.

Dileyen mezuna kalabilir.

Mezuna kalan kisi de yil ya da yillarini feda ediyor.Bunu da goz onunde bulundurmak lazim.

Ayrica 12lerin gitgide obpleri yukseliyor.Devlet okullari bile esnek davraniyor.3-4 ay okula gitmiyorlar.Yazililarinda sorulari veriyorlar.

Yine ustteki arkadasa da katiliyorum fakirle zengin icin de adaletsizlik var.

Sistemin kendisi de sacma.Sadece mat fizige onem veriyor ve bu derslerden kaliteli soru geliyor.Adam tipa gidince ne mat kaliyor ne de fizik.(Biyofizik dışında)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaş mezuna kalanlara laf atmamış tam tersine mezuna kalmanın caydırılması gerektiğini ve bu olayın döngü şeklinde yıldan yıla artarak mezuna kalma oranın artmasına dikkat çekmiş. 12. sınıf olarak mezuna kalmayı düşünmüyorum ancak mezuna kalanların (eğer ki ortalama şekilde çalışırlarsa) sıkı çalışan 12. sınıflardan daha avantajlı olduklarını düşünmekteyim. Bunun nedeni de günlerinin boş olması ve neyi nasıl yapacakları hakkında bilgi sahibi olmaları. Yorumlarda birçok arkadaş bir yıllarını feda ettiklerin belirmiş. Bu doğru ancak yaptıkları fedakarlık kendilerine ve 12. sınıfların bundan dolaylı da olsa zararlı çıkmalarını örtecek bir durum değil. Başta da dediğim gibi arkadaş mezuna kalmanın cazip bir fikir olmaktan çıkması gerektiğini vurgulamış.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.