Şimdi Ara

Metropoll anketinde halkın %81 i sokakta başıboş köpek olmasın dedi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Metropoll anketinde halkın %81 i sokakta başıboş köpek olmasın dedi

  Halkın sadece %16.9'u şu anki gibi sokakta köpeklerin bulunmasını istiyor.
  %78.6 barınaklarda tutulmasını istiyor.
  %2.7'si uyutulmasını istiyor.
  %1.8'si kararsız.

  Kararsızları sokakta beslensinler grubuna eklesek bile %18.7 yapar.

  Halkın ezici bir çoğunluğu sokakta başıboş köpek istemiyor.

  Halk uyutulmasını da istemiyor. O zaman geriye tek seçenek kalıyor. Tüm köpekler toplanıp barınaklara veya büyük çiftliklere konup, ecelleri gelip ölene kadar bakılacak. Ortalama ömrü 15 yıl olan köpeklerin tamamı 15 yıl içinde öldükten sonra sokak köpeği sorunumuz kalmamış olacak.

  Bu çözüm önerisi için dün ayrı bir konu açmıştım. Burada bu çözümün maliyet hesabı da var. Şu anki durumun devam etmesi durumunda çok daha fazla para harcayacağız sokaktaki köpeklere ve 15 yıl sonra köpek sayısı belki 20 belki de 30 milyona çıkmış olacak:

  https://mini.donanimhaber.com/basibos-kopek-sorununa-alternatif-cozum-onerisi--158756293


  Ön bilgi:

  Başıboş köpek sorununda çözümün sağlanmasını engelleyen köpek severlerin propaganda için kullandığı 2 argüman var. bu 2 argüman da boşa çıkartılmadan çözüm sağlamak çok zor:

  1. barınakların durumu içler acısı, barınaklar ölüm kampı
  2. katliam yapmak istiyorsunuz

  Bu çözüm her 2 argümanı da boşa çıkartıyor:

  1. bu çözüm barınakların sorumluluğunu belediyelerden alıp hayvan hakları derneklerine veriyor. böylece köpek severler barınaklardaki sorunlar için belediyeyi suçlayamayacak
  2. bu çözümde hiç bir hayvan öldürülmeyecek, yani katliam yok, uyutma yok

  bu çözüm ile köpek severlerin itiraz edebilecekleri bir konu kalmamış oluyor.

  Çözüm önerisi:

  1. Tüm başıboş köpekler erkekler ayrı yerde, dişiler ayrı yerde olacak şekilde barınaklarda toplanacak.
  2. Sokaklarda başıboş köpek kalmayacak.
  3. Barınaklardan dileyenler köpekleri sahiplenecek, ancak sahiplenilen köpekler sokağa bırakılamayacak. Bırakanlara hapis cezası verilecek.
  4. Barınakların bakım sorumluğu hayvan hakları dernekleri ve hayvan sever gönüllülere verilecek ki barınakların durumu içler acısı edebiyatıyla çözümü engellemesinler.
  5. Barınakların bakım masrafı için hayvan hakları derneklerine şu an belediyelere köpeklerin bakım ve kısırlaştırması için ödenen tutarlar ile sağlık bakanlığının kuduz aşıları için harcadığı bedeller aktarılacak.
  6. Barınaklardaki köpekler dişi ve erkek olarak ayrılmış olacağı için kısırlaştırmaya gerek kalmayacak ve 10-15 yıl içinde barınaklardaki tüm köpekler yaşlanıp doğal sebeplerle ölecek.
  7. Hiç bir köpek öldürülmeden ve uyutulmadan başıboş köpek sorunu 10-15 yıl içinde çözülmüş olacak.

  Sonuç:

  1. Hiç bir köpek öldürülmeyecek.
  2. Köpeklere yaşlanıp doğal sebeplerle ölene kadar onları çok seven hayvan hakları dernekleri ve hayvan sever gönüllüler el bebek gül bebek bakacak.
  3. Her yıl doğal sebeplerle ölen köpeklerin yerine yenisi gelmeyeceği için her yıl bu çözümün maliyeti düşmüş olacak.

  Maliyet:

  Şu anki durum devam ederse başıboş köpekler için zaten harcanan paralar var:

  1. Sokaklara dökülen mamalar: Bunların bir kısmını başka hayvanlar (martı, kedi vs) yiyor, bir kısmı da çöpe gidiyor. Sokağa dökülen mamaların yarısı köpeklere ulaşmamış oluyor. Benim çözüm önerimde tüm mamalar doğrudan köpeklere verileceği için mama maliyeti yarıya düşmüş olacak. Ayrıca her yıl sayıları azalacağı için ilerleyen yıllar mama maliyeti de köpek sayısındaki azalmaya paralel olarak azalacak

  2. Kısırlaştırma maliyetleri: Benim çözüm önerimde dişiler ile erkekler ayrı yerlerde tutulacağı için kısırlaştırmaya gerek kalmayacak, kısırlaştırma maliyeti sıfırlanacak.

  3. Kuduz aşısı maliyetleri: Şu anki durumda çok sayıda insanımıza kuduz aşısı yapmak zorunda kalıyoruz. Bu maliyet de oldukça azalmış olacak.

  4. Tazminat maliyetleri: Köpek saldırılarında zarar gören vatandaşların yerel yönetimlere açtığı davalar sonucu kazandıkları tazminat bedelleri. sokakta başıboş köpek kalmayacağı için bu maliyet de sıfırlanmış olacak.

  Benim çözüm önerimin 15 yıllık maliyeti, yukarıda saydığım şu anki durumun 15 yıllık toplam maliyetinden daha düşük olacaktır. Bu şekilde şu an harcadığımızdan daha az para harcayarak ve hiç bir köpek öldürülmeden, kötü muameleye maruz bırakılmadan farklı bir ortamda yaşamlarının geri kalanını tamamlayacaklar ve 15 yıl sonunda sayıları başıboş köpek sayısı sıfırlanmış olacaktır. Ayrıca bu 15 yıl boyunca da sokaklarımız temiz ve güvenli olacak, çocuklarımız güvenle okula gidebilecekler.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolman7 -- 25 Mayıs 2024; 16:47:28 >
  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı > • He yani kararsızları da hadi öldürmekten yana sayalım, halkın % 95,5'i katliam ve vahşet istemiyor da diyebiliriz. Ben ve forumda medeniliği ve vicdanı savunan arkadaşlar, yıllardır durduğumuz yerdeyiz. Çok ciddi bir sorun olduğunu ve ivedi çözüm gerektiğini kabul ediyoruz, ama medeniyet ve vicdan çerçevesinde çözüm istiyoruz. Sizler gibi medeniyetimizden ve halkımızdan kopuk, bihaber değiliz.

  Umarım yiğidi öldürüp hakkını verir, ve en başından bizim dediğimiz savunulsa çözüme çok daha yakın olmuş olacağınızı kabul edersiniz. Zararın neresinden dönseniz kar. Biz bu barınakların düzeltilmesini 1 savunuyorsak, siz 3 savunun. İktidara bu yönde baskı yapın, beraber yapalım. Ve artık küçük hesapları, insanları kandırmaya çalışmayı bırakın. Tüm köpeklerin toplanmasına gerek olmadığını herkes biliyor.

  Kalabalıklaşmış, ve sizler gibi hayvan sevgisi olmayan, sosyokültürel olarak geri kalmış bölgelerde yaşadıkları için yabanileşmiş köpeklerin; bilhassa yaban hayatıyla iç içe olanların alınıp, tüm dünyaya medeniyetimizin reklamını yapmamıza vesilecek olacak yaşam alanlarına yerleştirmemiz kafidir.

  Buna mukabil, bunca zaman "gebertelim, vahşet olsun, katliam olsun" çağrıları yapıp da bir anda medenileşip, uslanma ayaklarını da kimse yemez. Bu hayvanları çeşitli vaatlerle barınağa aldırıp, sonra bir anda tüm desteği kestirme talebiniz olacağından da adım gibi eminim. Gerekli tüm düzenlemeler kanun düzeyinde garanti altına alınmalı. Sonradan yapılacak düzenlemelerin de o tarihe kadar toplanmış hayvanlar için geçerli olmayacağı belirtilmeli, tabi bunun hukuki geçerliliğini merhametli hukukçular daha iyi değerlendirecektir.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • PunisherLord P kullanıcısına yanıt

  Ben anlamıyorum bu ülke insanını. O veterinerleri de bu işle ilgilenen insanları da anlamıyorum. Evet itilaf en son çare ama biz de o en son evredeyiz artık. Ve gerektiğinde tüm dünyada canlı topluluklarına itilaf yapılmıştır ve ileride de yapılacaktır. Bu hayvanların itifilaf edilmesi dünya tarihinde eşi benzeri olmayan veya gelişmemiş ülkelere has bir durum da değil. Bu hayvanlar doğada olsa doğa onları bu sayıya ulaşturmazdı zaten. İnsan ise ekolojik dengeyi bozacak durumlarda bazı canlıları itilaf eder. Kusura bakmayın ama asıl cehalet asla olmayacak şeyi olabilecekmiş gibi sunmaktır. Bu iş barınakla, aşılamaya, kısırlaştırnayla çözülemedi ve bundan sonra asla çözülemez.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Elliki zaten sokakta olsunlar istiyor. Neymiş efendim onları besleyip cennete giricez.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • EvMüdüresiii kullanıcısına yanıt

  çarpıtma yapma, akp zaten itler toplatılsın diyor, cehape karşı çıkıyor.

  dinibütün kesim zaten itleri sevmez ama kedileri sever.

  sizin cehape'ye kalsa it nüfusu insan nüfusunu geçer ve her gün binlerce insan öldürülürdü.

  sizin başkan açıklama yaptı itler toplatılmasın diye.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maraz Alinin sağ kolu -- 25 Mayıs 2024; 13:31:14 >
 • PunisherLord P kullanıcısına yanıt
  bir insan okuma özürlü oldu mu yapacak birşey yok. verdiğim linklerdeki açıklamaları okuyup anlayabilecek seviyede olsaydın çözüm önerimde tüm barınakların bakımının hayvan hakları derneklerine verileceğini görmüş olurdun.

  ama tek niyetin çözümsüzlüğün devam ettirilmesi olduğu için yine karşı tarafı suçlama yoluna gitmişsin. senin gibi birisinden daha fazlası zaten beklenemezdi.

  blok.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolman7 -- 25 Mayıs 2024; 13:40:18 >
  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Maraz Alinin sağ kolu kullanıcısına yanıt

  Bütün yetkiler akp de? Cumhurbaşkanı Akp Genel başkanı.

  cehape yönetici mi?


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • EvMüdüresiii kullanıcısına yanıt

  köpek tapar kişilerin genel olarak siyasal tercihleri ortada bir boş ayar saptırma yapma.

  10 da 9 u chp lidir.

  akp liyi geçtim akp oy vermeyenlerin çoğu akp yi destekliyor şu an bu konuda kanunda azılı muhalif olanlar dahil.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 25 Mayıs 2024; 14:23:26 >
 • Hopdediks-Dediğimdediks kullanıcısına yanıt
  Ben çok iyi anlıyorum insanımı, açıkçası evet bir İskandinav ülkeleri seviyesinde değiliz, ama muazzam bir medeniyetimiz var bizim, köylümüzün de, askerimiz, polisimizin de. ABD'li, Fransız, İngiliz erişemez kolay kolay o medeniyete. Hem Türklüğün hem İslam'ın güzel öğretilerini alıp harika bir sentez oluşturmuşuz, mezheplerimiz bile öyle. Kimseye nasip olmayacak bir imparatorluğumuz, kimseye nasip olmayacak bir kurucumuz, kahramanımız var.

  Çözülüp çözülemeyeceğini kimse bilmiyor, farazi konuşuyorsun. Kanunun çıkarılmış olması, gereğinin yapıldığı anlamına gelmiyor. akp'nin klasik ilk dönemleri, Batı'ya medeni gözükme hamlelerinden biriydi, sonrasını bi yerlerine bile takmadılar. Kısırlaştırılmadı bu hayvanlar, hiç bir bakım sunulmadı. Kedilere de aynı şekilde. Hükümeti zorlayacağız, onların suçu gelinen durum, hiç birimizin değil. Bedelini de Allah'ın yaratıp bize emanet ettiği hayvanlar ödememeli. Barınak tarzı bir opsiyona gerek de kalmayacaktı, başta şimdi maalesef tamamen hükümetin suçuyla zorunda kaldık, ancak ihtiyacımız olduğu kadarıyla bu seçeneği değerlendirip, kendi usulümüzce bu işi çözeceğiz. Aksi takdirde daha fazla bölüneceğiz, fay hatları derinleşecek, son 20 yılda zaten çok derinleşti.

  Tüm dünya, bizim sahipsiz hayvanlara sahip çıkışımıza imreniyor. Elbette sahipsiz hayvan olmamalı, bunu asla savunmuyorum. Ama bir şekilde var, ve kedilerimiz de köpeklerimiz de özellikle yüksek sosyokültürel seviyeden insanların yaşadığı bölgelerde eşi benzeri zor görülür şekilde bakımlı. Sorunu da bu şekilde halledip, tüm dünyaya imajımızı parlatırız.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Gelecek yanıtla baş edemeyeceğin başlığı açmayacan o zaman aslanım. Aynı anket paylaşılmıştı zaten, aklın sıra algı yapacaktın, algın böyle elinde patlar. İstediğin kadar engelle, ben seni 50 kere engellerim, ama engellemem çünkü insanları aldatmanıza müsaade etmem. Çok apaçıktı niyetin, insanlarla paylaştım, niye bu kadar bozuldun?

  Sahipsiz köpekler ciddi sorun arkadaşlar. Bunu kimse inkar edemez, eden de illa kötü niyetli değildir, bu konuda hata sizde, mama lobisi bilmem ne herkesi yaftalıyorsunuz, ama kötü niyetliler de var. Bu hayvanlar üzerinden rant sağlayan. Biz de bunları cezalandırmak istiyoruz. Gelin beraber mücadele edelim, musluğu kapatmadan havuzu boşaltamazsınız.

  Cins hayvan satışının kısıtlanması lazım. Asıl rant burada. İktidara yakın kimseler, veya bir şekilde etkili kimseler bu cins hayvan satışından rant sağlıyor. Bunlar çözümsüzlük istiyor. Rottweiler alacak adamı sokaktaki kangal kırmasını almaya zorlarız, merak etmeyin. Fabrikasının, evinin bahçesine köpek alacak adam, satacak birini bulmazsa mecbur sokaktan alacak. Mama firmalarını zengin edenler de bunlar, sokaktakileri besleyenler değil.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • kerimcem K kullanıcısına yanıt

  20 senedir ben mi yönetiyorum chp mi yönetiyor da bu sorun ortaya çıktı büyüdü?

  her problemde aynı ters manyal yapıyorsunuz. Size kalsa bu hükümet hiçbir şeyden sorumlu değil.

  geçin geçin yemiyoruz kendinizi kandırıyorsunuz....


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • EvMüdüresiii kullanıcısına yanıt

  Sen şaka mısn yoksa dünyadan bir haber misn ?

 • Maraz Alinin sağ kolu kullanıcısına yanıt

  Valla bu konu her camiayı ikiye bölmüş durumda. Pek çok muhafazakar seçmen de uyutulma gibi şeylere karşı. CHP seçmeninin ise büyük çoğunluğu karşı gibi duruyor. Fakat akp bunu istese 20 yıl önce çözerdi. Bugün sokak köpeği diye bir sorun varsa bunun nedeni akp değildir fakat 20 yıldır bu sorunun katlanarak büyümesini nedeni akpdir.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Hopdediks-Dediğimdediks kullanıcısına yanıt

  reis birkaç sene önce itleri toplayın dediğinde cehapeli belediyeler patili dostlarımız falan zırvalamıştı.

 • Dese ne olacak mama lobisi evinde sokak hayvanı beslemek istemeyen it sevicilerin çığırtkanlığı bu yasayı durdurur nokta

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Artık bitecek ve gündüz gece her saatte her yerde herkes rahatça yürüyebilecek yalnız başına inşallah. Özellikle çocuklar için çok iyi olacak. Bir an önce bekliyoruz adımları.

 • Sahipli cins hayvanlarda çip zorunlu olsun ayrıca etrafta pitbull görüp ihbar ediyorum polis belediye ye topu atıyor belediye emniyete yani ortada sadece sokak köpekleri değil sahipli hayvan sorunuda var

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Bu arada tam tahmin ettiğim gibi tüm köpekler itlaf edilsin diye yüzde 2-3 bandında anca var veya yoktur işte.


  Köpekler bir sorun lakin bunu öldürün diyecek bir çoğunluk bizim ülkede yoktur.


  Azlar ama ZP'liler gibi sesleri çok çıkıyor sadece. Ve Sosyal medyalarda forumlarda çok aktifler.

 • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.