Şimdi Ara

Metalurji ve Malzeme'ye yerleşenler buraya...(Şimdilik 20 kişiyiz, Büyüyen bir aileyiz :) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
0
Favori
8.265
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mkidd

Evet şöyle yardımcı olabilirim, aşağıdaki linkte aradığın bütün soruların cevaplarını bulacaksın SP3ctr3 arkadaşım ,

http://www.mm.anadolu.edu.tr/matse/sss.html

teşekkür ederim çok iyi oldu
  • quote:

Orijinalden alıntı: akruban

kardeşim de karabük'ü kazandı, hayırlısı bakalım

kardeşi benim bu arada karabük üni. kazandım bakalım nasl olcak hayırlısı bu arada abimde boğaz içi ilk. öğretm matda okuo :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi innsann -- 13 Ağustos 2009; 21:47:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: innsann

quote:

Orijinalden alıntı: akruban

kardeşim de karabük'ü kazandı, hayırlısı bakalım

kardeşi benim bu arada karabük üni. kazandım bakalım nasl olcak hayırlısı bu arada abimde boğaz içi ilk. öğretm matda okuo :D

reklam yapma len
  • üstelik ingilizce okunur hocam bu bölüm :)
    yurtdışında çok aranıyor çünkü :)

vay be ben de kocaelini kazanıyormuşum :(

bu öss beni ters köşeye yatırdı açıkçası :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilvatarr

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ilvatarr

osmangazi metalurji 2. sınıfım bende sorularınızı bildiğim kadar cevaplarım bu arada tabii ki metalurjinin iş sahası geniş üstteki

Öncelikle bir iki sorum var elbet...

1)Dersleri ağırmıdır??
    2)Staj imkanının Sakarya ve Kocaelide çok geniş olduğunu duydum ve zaten biliyorum..KOcaelide oturuyom zati Sakarya'yı kazandım diyorumki Staj konusunda sorun yaşarmıyım,senin görüşün ne en azından yani şöyle diyeyim en azından eskşehir le kıyaslama yaparsan??
    3)Acaba birçok mühendislikte olduğu gibi otmu oluruz,yoksa faydalı birşey yapmak için fırsatlar verilen bir bölümmü?
    4)Okurken şöyle yapın böyle yapın diye bir önerin varmıdır??

Şimdilik merakım bunlarla sınırlı teşekkürler

Şimdilik

1) 2. sınıf olarak şu ana kadar ağır bi dersle karşılaşmadım ama termokimya, hidrometalurji ve metalurji termodinamiği vs dersler bayaa zormuş (ilerde)
    2) Eskişehir ya da ne bilim ankarada oturan birine göre daha az sorun yaşarsın tabii ki staj konusunda. Kocaeli sonuçta onu ders etme
    3) işin Metalurji kısmı biraz otluk kısmı (ama çok iş alanı ve para var diyorlar bu kısım için) gibi ama malzeme tamamen ar-ge ve inceleme üstüne onun önü geniş malzemede faydalı birşeyler yaparsın elbet tabii ülke 4 yıl sonunda yeteri seviyeye gelirse bu konuda. Nanoteknoloji vs artıcak ne de olsa
    4) İlk sene kasın kasabildiğiniz kadar ortalamanızı yükseltin tüm senelere etkiyecektir rahat edersiniz ve yüksek lisans için gerekli ortalamayı yakalamaya çalışın. (bizde 2.80) Ve meslek hakkında metoroloji mi?, Hava durumu sunarsın artık, Meslek lisesi çıkışlımısın?, iki yıllık mı? gibi aptal soruları duymamazlıktan gelin malzeme deyip geçin

4. soruma verdiğin cevap için artık çok geç :)..Dün kazandım bugun sormaya başladılar o salak soruların hepsini ve yemin ederim hepsini 1.5 gün içerisinde yönelttiler...Dediğin gibi malzeme deyüp geçeceyük :)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: F_o_X

Bana sorarsanız ingilizce çoktan halletmeniz gerekirdi. En azından derdinizi anlatacak kadar ingilizceniz olması lazımdı. Belki imkanınız olmayabilir ama artık internet var, oyunlardan, dizilerden, filmlerden bile hiç olmazsa bir yere kadar ilerlenebilir. Temeli zaten ilkokul 4. sınıftan beri öyle yada böyle alıyorsunuz. Ama birçok kişi önyargılı yaklaştığı veya umursamadığı için öğrenemiyor. Dili öğrenmek için eğilim ve heves de gerekli. Kolay gelsin.

Zaten konuşacak kadar ingilizcem var...Konuşacak değil zaten konuşabiliyorum...En önemli sebebide oyunlar ve diziler sağolsun.......Benim burda geliştirmekten bahsettiğim diyelim ingilizce seviyemi arttırmak ,yani dilimi geliştirmekti..Şuan da upper intermediate sayılırım,amacım üniv.de bunu lower advanced daha sonra middle ve ordanda upper advanced a çekmek..

Bilgisayar konusunda donanım olarak çok iyi olmama rağmen belli başlı yazılımlarda eksiklerim var..bunları kapatıp üstüne autocad gibi bir programda kendimi geliştirmekten bahsetmiştim ama önerilerin için sğaol..

Bende dediklerini kastetmiştim zaten. Yalnız aramızda ingilizce için üniversiteye girince hallederiz şeklinde yaklaşanlar yada sona bırakanlar da var. Genç arkadaşlar varsa kesinlikle böyle düşünmesin, temelsiz gitmeyin üniversiteye. Sonuçta her zaman bir gelişim içinde olmak lazım. Dilin ne kadar ileri olursa olsun işin içine en basit örnek olarak mesleki ingilizce girecek. Bu da çok önemli. Üniversite bitmeden iyi bir ortalama ve bu özelliklerle çıkarsak sorun olacağını sanmıyorum.

Yukarda biri ing. ve bilg. bilsem üniversiteye gerek kalmaz demiş. Saçmalamış. Ben 2 dil ve bilgisayar biliyorum ama üniversite okumadan beş para etmez. Ne yapacaksın ki? Hangi vasıfla?

Son olarak yukarda malzeme bilimi ve metalurji bölümleriyle ilgili verdiğin Anadolu üniversitesi linki çok yardımcı oldu. Ben de merak ediyordum.

• quote:

quote:

quote:

Bana sorarsanız ingilizce çoktan halletmeniz gerekirdi. En azından derdinizi anlatacak kadar ingilizceniz olması lazımdı. Belki imkanınız olmayabilir ama artık internet var, oyunlardan, dizilerden, filmlerden bile hiç olmazsa bir yere kadar ilerlenebilir. Temeli zaten ilkokul 4. sınıftan beri öyle yada böyle alıyorsunuz. Ama birçok kişi önyargılı yaklaştığı veya umursamadığı için öğrenemiyor. Dili öğrenmek için eğilim ve heves de gerekli. Kolay gelsin.

Zaten konuşacak kadar ingilizcem var...Konuşacak değil zaten konuşabiliyorum...En önemli sebebide oyunlar ve diziler sağolsun.......Benim burda geliştirmekten bahsettiğim diyelim ingilizce seviyemi arttırmak ,yani dilimi geliştirmekti..Şuan da upper intermediate sayılırım,amacım üniv.de bunu lower advanced daha sonra middle ve ordanda upper advanced a çekmek..

Bilgisayar konusunda donanım olarak çok iyi olmama rağmen belli başlı yazılımlarda eksiklerim var..bunları kapatıp üstüne autocad gibi bir programda kendimi geliştirmekten bahsetmiştim ama önerilerin için sğaol..

Bende dediklerini kastetmiştim zaten. Yalnız aramızda ingilizce için üniversiteye girince hallederiz şeklinde yaklaşanlar yada sona bırakanlar da var. Genç arkadaşlar varsa kesinlikle böyle düşünmesin, temelsiz gitmeyin üniversiteye. Sonuçta her zaman bir gelişim içinde olmak lazım. Dilin ne kadar ileri olursa olsun işin içine en basit örnek olarak mesleki ingilizce girecek. Bu da çok önemli. Üniversite bitmeden iyi bir ortalama ve bu özelliklerle çıkarsak sorun olacağını sanmıyorum.

Yukarda biri ing. ve bilg. bilsem üniversiteye gerek kalmaz demiş. Saçmalamış. Ben 2 dil ve bilgisayar biliyorum ama üniversite okumadan beş para etmez. Ne yapacaksın ki? Hangi vasıfla?

Son olarak yukarda malzeme bilimi ve metalurji bölümleriyle ilgili verdiğin Anadolu üniversitesi linki çok yardımcı oldu. Ben de merak ediyordum.

dilim ve bilgisayar olsun aç kalmam diyen arkadaşa kolay gelsin boşuna okumasın diyorum bende

Link'te içinde önemli değil tabii ki ne demek,yeterki bu forum bu bölüm amacına ulaşsın...Yoksa ne manası var burda konuştuklarımızın

Bende isterim ki okuyan larda çalışanlarda meslektaşlarımızda aramıza katılsın bize tecrübelerini anlatsınlar,önerilerde bulunsunlar...

• Evvet arkadaşlar bu kadarmıyız koca forumda metalurji'ye yerleşenlerrrr Yok mu arttırsan
  • quote:

Evvet arkadaşlar bu kadarmıyız koca forumda metalurji'ye yerleşenlerrrr Yok mu arttırsan

Bu kadarız heralde Saklanıyo metalurjiciler yada mala malzemeye bakıyolar
  • john coffey verdiğin site gerçekten çok çok iyi oldu sağol...

Bu arada saklananlarda çıksın arkadaş bu kadar az olmamalıyız yaw koskoca forumda Hadi metalurji kardeşliği içn el ele
  • ben de sakarya metalurji yi kazandım
  • Metalurjigenç sitesi iyi oldu.Arkadaşlar bölümün önü açık bakmayın siz dedikodulara
  • quote:

Orijinalden alıntı: HyperXCrossfire

Metalurjigenç sitesi iyi oldu.Arkadaşlar bölümün önü açık bakmayın siz dedikodulara

Demir-Çelik sanayi
    Demir-Dışı metal üretim sanayi
    Cam, seramik ve refrakter sanayi
    Döküm sanayi
    Savunma sanayi
    Makine imalat sanayi
    Otomotiv ve otomotiv yan sanayi
    Uçak ve gemi imalat sanayi
    Plastik teknolojisi
    Kaynak malzemeleri üretimi sanayi
    Metal şekillendirme ve işleme sanayi
    Yüzey işlemleri ve kaplama sanayi
    Elektrik-Elektronik malzeme üretimi
    Manyetik malzeme üretimi
    Biomedikal malzeme üretimi
    Kalite kontrol ve gözetim şirketleri

biz metalurjiyi kazandık diyoz ama asıl olay malzemede.Alanı çok geniş.Metalurji malzemenin bi dalıdır.Onun dışında seramik cam plastik kompozit malzemeler felan var daha...

internette sözlüklerde gördüğüm iki cümle bu mesleğin önemini açıkca ortaya koyuyor bence:

1.Her devrin teknolojisi o devrin malzemesiyle sınırlıdır
    2.Malzeme olmadan mühendislik olmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi John Coffey -- 14 Ağustos 2009; 0:37:46 >

• Yurtdışında genelde malzeme mühendisi diye anılır fakat bizim ülkemizde demir-çelik geliştiği için metalurji popülerlik kazandı ve eğitimde biraz bu yönde.Ama şimdi malzemeninde önemi bilinmeye başlandı ve malzemeyede ağırlık veriliyor.Özellikle Kocaelide Şadi Karagözün malzeme derslerine girmesi,metalurjiyi seçsekde malzemeyi bileceğimizi gösteriyor
  • ustekı arkadas baya sert elestırmıs.ben 1. tercıhıme yalova enerjı sıstemlerı muh yazmıstım 2 ve 3 mekatronık 4 ktu metalurjı yazmısdım 4. tercıhım gedı tanıdım 1 tane metalurji muhendısı war 4 bn tl maas alıyor.

meslek kotu dgl her muhendıslıkte oldugu gıbı kendını gelıstırmeye bakıyor gozunuz korkmasın bence makına kadar degerlı bır bolım gıdın okuyun goreceksınız yldızı parlayan bır meslek olcak bence ılerıde
  • Aynen arkadaşlar, bazı bilinçsiz eleştiriler yapılıyor...Kimse sallamasın bence bunları.

BU arada john coffey ve hyperx'e de katılmamak elde değil, meslektaşlarım Ne demişler

1.Her devrin teknolojisi o devrin malzemesiyle sınırlıdır
    2.Malzeme olmadan mühendislik olmaz

Hyperx bu arada sana Şadi karagöz girecek zaten biliyosun ama; çok kasıyormuş burda okuyan arkadaşlar çok dertli

sakaryada bölüm başkanımızın adı Cumali Bindal...

• quote:

Orijinalden alıntı: metrixcafe

arkadaşlar çevre müh'liğinin mi yoksa metalurji'nin mi iş sahası geniş?

Sana şöyle söyliyeyim etrafımda kaç tane çevre mühendisi varsa hiçbiri kendi işini yapmıyor sanırım anlamışsındır ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: H_I_M

quote:

arkadaşlar çevre müh'liğinin mi yoksa metalurji'nin mi iş sahası geniş?

Sana şöyle söyliyeyim etrafımda kaç tane çevre mühendisi varsa hiçbiri kendi işini yapmıyor sanırım anlamışsındır ...

Evet gayet net bir cevap olmuşş...
  • quote:

@ArkandayIM
    nerden duydun onu? %8 zam geldi diyorlardı bu sene? yani 1550 tl civarı ediyor bizimkide. yanlış mı biliyorum? 2400 nerden çıktı.

Hayır %8 zam %300'e varan artışlar gerçekleşmedi.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.