Şimdi Ara

METALİK BOYALI PROJEKSİYON PERDESİ İNCELEMESİ (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
332
Cevap
28
Favori
32.970
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Projeksiyon cihazım tavana montajlı, acaba dikey açı farki görüntüde bir fark yaratirmi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kayamtky K kullanıcısına yanıt
    Meehaba...
    Sizin kullandiginiz üründen almaya karar verdim, rs86 bulabilir miyim. YAnlis bir sey in siparisini vermekten korkuyorum.
    Link konusunda yardimci olursaniz sevinirim.simdiden tesekkurler

Cercevesiz prde olarak

• quote:

Orijinalden alıntı: hgcl1

Meehaba...
    Sizin kullandiginiz üründen almaya karar verdim, rs86 bulabilir miyim. YAnlis bir sey in siparisini vermekten korkuyorum.
    Link konusunda yardimci olursaniz sevinirim.simdiden tesekkurler
    Rs86 üretimden kalktı, şu anda rs96 var.

rs96 link bu: https://tr.aliexpress.com/item/32855469781.html?spm=a2g0o.detail.1000013.5.3f57522d61CadO&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.169870.0&scm_id=1007.13339.169870.0&scm-url=1007.13339.169870.0&pvid=9041fa46-4549-4b9f-a588-a9db666a0ecb&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreThisSeller,scm-url:1007.13339.169870.0,pvid:9041fa46-4549-4b9f-a588-a9db666a0ecb,tpp_buckets:668%230%23131923%2395_668%23808%237756%23426_668%23888%233325%236_668%232846%238110%23308_668%232717%237562%23439_668%231000022185%231000066056%230_668%233468%2315618%23911

rs86 ile rs96 nın ön yüz görüntü yansıtma kaliteleri aynı.
    Ancak her 2 perde de 30 derece görüş açısından sonra görüntü zayıflıyor. Yani perdenin orta hizasında oturan bir kişiyle, perdenin yanlarında oturan kişiler farklı renkler, siyah seviyeleri, farklı parlaklıklar görecektir.

Bu yüzden, görüş açısı problemin den haz etmeyen birisi olarak ben, biraz parlaklıktan feragat ederek görüş açısı problemi olmayan, kontrast, renk, siyahlar konusunda tahmini %90 başarılı olan arka yüzü kullanıyorum.

Fakat 2 model perdenin arka yüzleri arasında da biraz görüntü kalitesi farkları var.
    RS96 nın arka yüzü, RS86 nın arka yüzüne göre siyah renkler konusunda biraz daha zayıf olmasına rağmen, yine de alınabilir kanaatindeyim.

2 perdenin arka yüz görüntü kalitesi kıyaslamasını aşağıda ki linkte sayfada inceleyebilirsin, ön yüzünü mü yoksa arka yüzünü mü kullanacağının kararını ona göre verebilirsin.
    Ben tek başıma seyrediyorum, mutlaka perdenin ortasında otururum diyorsan ön yüzünü kullanmanızı, kenarlar ortalar her pozisyon da topluluk olarak otururuz diyorsan arka yüzü kullanmanı tavsiye ediyorum.

Ben size mutlaka bu doğrudur diye kesin bir şey söylemiyorum, herkesin doğrusu farklı, hangisi durum size uygun geliyorsa onu kullanabilirsiniz.

Benim size tavsiyem;
    Perdeyi aldıktan sonra, kurmadan önce şöyle bir test yapabilirsiniz:
    perdeyi aldığınızda, perdeyi koyacağınız yere perdenin arka ve ön yüzünü kıvırıp yan yana koyup, projeksiyonu her 2 yüze aynı anda yansıtın, sonra oturma pozisyonunuza geçip perdenin sağı, solu, ortası arasında yer değiştirip, kıyaslama yapınız, Denemenizi hem aydınlıkta, hem loş ışıkta, hem de karanlıkta yapmanızı tavsiye ediyorum, o zaman anlayacaksınız neyin ne olduğunu, hangi yüzü kullanmanız gerektiğini.
    Bu testi yaptıktan sonra kurulum yapmanızı tavsiye ediyorum.

arka yüzler kıyaslama Linki: https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/144828709

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 27 Ağustos 2020; 12:27:10 >

Yardimlarinizdan dolayi cok tesekkurler

Ve deneyimlerinize güvenerek siparisi gecen hafta verdim.inanin siyah tatminsizligi beni de projeksiyon zevkinden soğutuyordu. Inşallah böylelikle aşılır. Merak ettigim acaba 2000 lümen ışık gücü ön yüzeyde beyaz ve renklerde gözü rahatsız edecek şekilde renk patlamasi yaparmı? Ve gecen konudada bahsetmiştim, cihazim tavanda montajli,dikey açı farkı sıkıntı yaratırmı. Yardimlarindan dolayı şimdiden teşekkürler

• quote:

Ve deneyimlerinize güvenerek siparisi gecen hafta verdim.inanin siyah tatminsizligi beni de projeksiyon zevkinden soğutuyordu. Inşallah böylelikle aşılır. Merak ettigim acaba 2000 lümen ışık gücü ön yüzeyde beyaz ve renklerde gözü rahatsız edecek şekilde renk patlamasi yaparmı? Ve gecen konudada bahsetmiştim, cihazim tavanda montajli,dikey açı farkı sıkıntı yaratırmı. Yardimlarindan dolayı şimdiden teşekkürler
    Benim proj. 1000 ansi-lümen, hiç fena değil, sizin 2000 ansi-lümen ışık gücü metalik perdeler için daha da iyi, eğer ışık fazla gelirse de ayarlardan "eco" yu ya da daha da düşüğü seçersiniz
    Benim proj. da tavana asılı, perdenin en üst noktasına 10 cm uzak, ve kötü bir durum yok.
    Proj lar çoğunlukla tavana asılır, tavana asıldığında sadece yamuk ayarı yapılır hepsi o kadar, Proj' un tavana asılı olmasının görüntü kalitesi ile alakalı olduğunu düşünmüyorum, böyle bir şüpheye nerden vardınız bilmiyorum.

Siyah seviyeleri için;
    Siyah seviyeleri gösterimi sadece perde ile ilgili değildir, tahmini %20 oranında da yaptığın proj. renk-kontrast ayarlarıyla da ilgilidir.
    Hemen hemen bütün proj. lar "canlı, standart, sinema, oyun" gibi benzeri adlarda hazır ayarlarla gelir, bu ayarlara müdahele edemezsin.
    Bunun yanında kullanıcının kendine has ayarlar yapabildiği, "uzman1, uzman2" gibi benzeri adlarla olan özel ayarlarda vardır.

Siyah ve genel görüntü kalitesi seviyelerinde diğer etken;
    Kötü korsan kopya filmlerin (CAM gibi) siyah seviyeleri de kötüdür, bunlara asla bulaşma. Bunlara en iyi cihazın, en iyi perden bile olsa bir işe yaramaz.
    İsmin de BluRay, webrip, web-dl yazan kopyalar en iyisidir.
    Netflix üyeliğin varsa zaten sorun yok.

Netflix den veya İnternet den kaliteli orijinal Bluray kopyası bir 1080p video bul ve indir, bir Örnek: "Avengers: Infinity War" filmi siyah sahneleri bol bir filmdir.
    Video oynatımı esnasında siyah renkli bir sahne yakala, ve görüntüyü durdur,
    yukarıda bahsettiğim proj. hazır görüntü ayarlarını tek tek dene,
    sonra, birde kendi oluşturabildiğin özel ayarları dene, kontrast, ışık, renk ayarlarını arttırıp-azaltarak denemeler yap.
    Böylece en uygun siyah seviyesini yakalayabilirsin.

Genelde çoğu durumda hazır "standart" ayarı herkes için idealdir. Ama ben en iyi siyah seviyesini özel ayarlarda yakaladım.

Oynatıcı kalitesi bile siyah ve genel kalite seviyelerinde farkediyor.
    10 bit çözebilen T95Q veya benzeri iyi bir media player de şart. ben T95Q ile birlikte içinde ki KODI oynatıcıyı kullanıyorum.
    Yok, ben proj.' un player ini kullanıyorum ve memnunum diyorsan o zaman mesele yok.

Özetleyecek olursak;
    Projeksiyonlar da İyi bir görüntü kalitesi ve siyah seviyeleri için;
    Perde iyi olmalı,
    Proj. ışık, kontrast setup ayarları iyi yapılmalı,
    Film kaynağı iyi olmalı,
    Media player oynatıcı, kaliteli olmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 5 Eylül 2020; 12:11:1 >

• Sadece netflix ve mubi kullanmaktayım. Goruntude keskinlik cok iyi.siyahi 2.6 gamma ile belli bir seviyeye getiriyor ,o da karanlik sahnelerde detay kaybına neden oluyor. Haklısınız, kaynak ne kadar iyi olursa ,goruntu kalitesi de iyi oluyor. Bu perde ile daha iyi olacağına inanıyorum . Eger istedigim gibi sonuc alırsam salon ortamını loş bir hale getirerek daha çok gündüz kullanmayi düşünüyorum. Kargo elime ulaşınca deneyimlerimi sizinle paylaşırım

• quote:

Sadece netflix ve mubi kullanmaktayım. Goruntude keskinlik cok iyi.siyahi 2.6 gamma ile belli bir seviyeye getiriyor ,o da karanlik sahnelerde detay kaybına neden oluyor. Haklısınız, kaynak ne kadar iyi olursa ,goruntu kalitesi de iyi oluyor. Bu perde ile daha iyi olacağına inanıyorum . Eger istedigim gibi sonuc alırsam salon ortamını loş bir hale getirerek daha çok gündüz kullanmayi düşünüyorum. Kargo elime ulaşınca deneyimlerimi sizinle paylaşırım
    Hatta size yaşadığım bir deneyimi anlatayım;

Birden fazla görüntü kaynağım (Tv box, Türkcell TV, uydu alıcısı gibi) olduğu için, tak-çıkar yapmamak için mecburen kumandalı HDMI switch kullanıyorum,
    fakat kullandığım 1.4 HDMI switch cihazım günde bir kaç kez 1-2 saniye lik görüntü kesilmesine sebep oluyordu,
    hata sıklığı çok fazla olmasa da, hatanın her gün bir kaç kez olması beni sinir etmeye yetiyordu.

İnternet de çok araştırdım, böyle bir sorunun konusuna rastlamadım, belki de var ben bulamadım.
    neyse, sorunuma çare olur umuduyla Aliexpress' den en son versiyon "Unnlink HDMI anahtarı 5x1 HDMI 2.0 UHD 4K @ 60Hz" hdmi switch 2.0 ürününü 1 ay önce satın aldım.

Sonuç: problemim çözüldü.
    Ayrıca,
    Birde ne göreyim, sorunumun çözülmesinin yanı sıra, görüntü kalitesi düzelmesi gibi hiç tahmin edemeyeceğim, beklemediğim ek bir faydası daha ortaya çıktı. Görüntü de parlaklık, renk canlılığı, mükemmel netlik anlamında bir artış gördüm, sanki gizlenmiş bazı renkler ortaya çıktı.
    Dediğim gibi, başka hiç bir donanım değiştirmedim, sadece hdmi switch değiştirdim. Sadece videolar da değil, proj. da seyrettiğim Tv yayınında da görüntü kalitesi düzeldi.

Yani kime söyleseniz inanmaz, çünkü;
    Bir HDMI switch normalde bir görüntüyü alır, diğer taraftan çıkışa verir, görüntü kalitesine hiç bir katkısı olmaz diye biliyorum.
    Ama gözümle gördüklerim bunun aksini ispatlıyor.
    Asıl amacı 4K videolar için olan bu HDMI switch in, 1080p görüntüye olan olumlu bir katkısı olduğunu da tesadüfen öğrenmiş oldum.

Sonuç olarak;
    Genelleme yapmıyorum, bence kaliteli bir HDMI Switch in de görüntü kalitesine katkısı varmış.

Aldığım hdmi switch in linki:
    https://tr.aliexpress.com/item/32961247582.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.54d94c4dGyofeE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 8 Eylül 2020; 12:9:13 >

Mibox i hdmi2.1 kablo ile dogrudan bağlı
    60hz ayarı ile. Android tv olduğu icin uygulamalara bir girişle ulasabilmekteyim . Böyle bir cihazın ekstra bir avantaji olabilirmi

• quote:

Mibox i hdmi2.1 kablo ile dogrudan bağlı
    60hz ayarı ile. Android tv olduğu icin uygulamalara bir girişle ulasabilmekteyim . Böyle bir cihazın ekstra bir avantaji olabilirmi
    HDMI 2.0 veya 2.1 in asıl amacı 4K videoların teklemeden oynatılması. 1080p nin düzgün oynatılmasına da katkısı var.
    Tek başına kablonun faydası olduğuna dair bir kanıt yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 5 Eylül 2020; 15:49:49 >
  • siparis versem. ne kadar vergi cikar?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aslimdayok kullanıcısına yanıt
    Benim 32 lira gümrük vergisi geldi

Selam ,Ben perdenin sadece kullandığımız standart perdeden ibaret olduğunu sanırdım ve tabii kibuda proj.hevesimi kırıyordu. Fakat bu kumaşla gerçekten cok fark yaptı.Dogrusunu isterseniz projeksiyon cihazimin bu kadar marifetli olduğunu da bilmiyordum.Perdeye vuran ışık cok az bir kayıpla odaya dağılıyor ve mükemmel görüntü. Renkler dağılmıyor, inanın tablo gibi resimler . Siyah konusunda fazlasiyla tatmin edici.Orta seviye bir projeksiyon icin guzel sonuçlar aldım Siyahların iyi olusu görüntüye daha derinlik hissi veriyor.Daha once kullandığım klasik gri contrast perde ile bütün oda aydınlanıyordu isigi emmiyordu.Dolayisiyla siyahlar griye dönüşüyor. Tek kusuru dar açıda izlenebilir olmasi.gerci sıfır açıda aşırı parlama ile rahatsiz olabilirsiniz.Fakat buna ragmen bile tavsiye edebilirim.
    Bu arada mibox kullaniyorsaniz daha fazla siyah için görüntü ayarlarini da gozden gecirmenizi tavsiye ederim.
    Bu arada deneyimlerinizi paylaştığınız tekrar teşekkür ediyorum.

• quote:

Selam ,Ben perdenin sadece kullandığımız standart perdeden ibaret olduğunu sanırdım ve tabii kibuda proj.hevesimi kırıyordu. Fakat bu kumaşla gerçekten cok fark yaptı.Dogrusunu isterseniz projeksiyon cihazimin bu kadar marifetli olduğunu da bilmiyordum.Perdeye vuran ışık cok az bir kayıpla odaya dağılıyor ve mükemmel görüntü. Renkler dağılmıyor, inanın tablo gibi resimler . Siyah konusunda fazlasiyla tatmin edici.Orta seviye bir projeksiyon icin guzel sonuçlar aldım Siyahların iyi olusu görüntüye daha derinlik hissi veriyor.Daha once kullandığım klasik gri contrast perde ile bütün oda aydınlanıyordu isigi emmiyordu.Dolayisiyla siyahlar griye dönüşüyor. Tek kusuru dar açıda izlenebilir olmasi.gerci sıfır açıda aşırı parlama ile rahatsiz olabilirsiniz.Fakat buna ragmen bile tavsiye edebilirim.
    Bu arada mibox kullaniyorsaniz daha fazla siyah için görüntü ayarlarini da gozden gecirmenizi tavsiye ederim.
    Bu arada deneyimlerinizi paylaştığınız tekrar teşekkür ediyorum.
    Bir faydamız olduysa ne mutlu.

Perdenin arka yüzünü denediniz mi ?

Arka yüzünü de denedim. Fakat detayli incelemedim . .Ama on yüzünde karar kıldım .

• quote:

Arka yüzünü de denedim. Fakat detayli incelemedim . .Ama on yüzünde karar kıldım .
    tamam, hayırlı olsun.
  • Merhaba hocam tavsiyelerin için çok teşekkürler harika bir konu olmuş.

Konudan bağımsız olarak bir şey sormak istiyorum. HDMI kablosu olmadan kablosuz bir şekilde projeksiyonu perdeye yansıtmanın bir yolu var mıdır? Hergün işten eve gelince bilgisayarıma hdmikablosunu takıp çıkartmak zamanla bilgisayarın hdmi yuvasının aşınmasına sebep oluyor. Bunun için bir kolaylık var mıdır teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: bitsin yemek yicem

Merhaba hocam tavsiyelerin için çok teşekkürler harika bir konu olmuş.

Konudan bağımsız olarak bir şey sormak istiyorum. HDMI kablosu olmadan kablosuz bir şekilde projeksiyonu perdeye yansıtmanın bir yolu var mıdır? Hergün işten eve gelince bilgisayarıma hdmikablosunu takıp çıkartmak zamanla bilgisayarın hdmi yuvasının aşınmasına sebep oluyor. Bunun için bir kolaylık var mıdır teşekkürler

Eğer bilgisayarın hdmi yuvasının tak-çıkar ile yıpranmasını istemiyorsan, bir tane erkek-dişi hdmi ara adaptör al bilgisayara tak sabit dursun,

proj. kablosunu ara kabloya takarsın, sonuç olarak yıpranan ara adaptör olur. Ama adaptörün de bir mahsuru var laptop da çıkıntı yapacak.

Wi-fi konusu ise ayrı bir konu.

Ben wi-fi ile hiç görüntü aktarmadım.

Proj' un wi fi özelliği varsa olması lazım, yoksa bir usb wi-fi alıp proj. un usb portuna takarsan olur diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 15 Ekim 2020; 22:4:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bitsin yemek yicem

Merhaba hocam tavsiyelerin için çok teşekkürler harika bir konu olmuş.

al bitane ihtiyacına göre android box. bağla projeksiyona.

laptopla uğraşma kumandayla yaslan koltuğa bak keyfine.

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.