Şimdi Ara

Mesut Çevik: Gençler, sizi kimse kurtaramaz! (Mesut Çevik'den yorum geldi!) (24. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
794
Cevap
11
Favori
57.448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
183 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Spider_hip kullanıcısına yanıt

İsteeee Amerika da bulunabilecek kadar Mali durumu iyi olan birinin tavsiyelerini okuyoruz yine..

Çalışmaktan bahsetmişsiniz De bizim Kadar çalışıyor mu Amerikalı sormak lazım.

Getirin Amerikalı üniversite okuyan birini burada part time çalıştırın 2. Günü benim haklarım var falan demeye başlar. Ne hakkı?

Bizde kölelik düzeni varken siz neyin çalışmasından bahsediyorsunuz ve hangi işi buldunuz da çalışıyorsunuz.

Amerika'da bahşiş düzeni var onuda anlatın. Bu arı gibi koşturan çalışanlar babasının hayrına müşterinin hayır duasına mı koşturuyor. Bahşiş almak normal maaşından daha çok gelir getirmiyor mu Amerika da.

Peki bu " çok çalışan" Amerikalılar da dünyada TV izleme süresi en yüksek 2 ülke den biri değil mi? Çok çalışıyorlar ama hep TV izliyorlar hepsi obez..

Tekrar söylüyorum Amerika'da yaşayan birini getirin Türkiye de özel sektöre atın her meslekten 1er kişi ağır sanayi hizmet sektörü falan bakin 1 haftaya neler oluyor. Ülkemizde emeğe saygı yokken emeğe saygı duyulan ülkeyi örnek gösterip millete akıl vermeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trakyAli-1986 -- 28 Aralık 2020; 16:59:21 >

• Bu dunyada isin is mesut cevik, obur dunyada pilgisayarda yok teknolojide

• quote:

Orijinalden alıntı: haylaz1

adam on numara konuşmuş ama birçok kişi nasibini alamamış yine ne yazık ki. ağlamaya devam o zaman

Evet tuzu kurular olarak sizler destekçisi olursunuz

• DH nin anasayfası bildiğin ahaber forum desen paralı troller özenle korunuyor , gelip millete akıl veriyorlar bir de , konuyu anasayfada gördükçe sinirim tepeme çıkıyor

• TeamCikaykur kullanıcısına yanıt

Hükümete sallayan demesen bir nebze inanırdım da ne bileyim babadan Zengin olup kurslara gidip gitmediğini.

Ne bilelim soruların cevaplarını Verip vermediklerini.

Hükümete sallayan...

Evet genç dostum hükümetlik görevini 5 inşaat firmasının gelirlerini katlamak halkın parasını çatır çatır yemek olarak yapanları eleştiriyoruz ve onlara sallıyoruz ..

Zoruna giderse ne ala inşaallah gider. Ama şimdiden AKP torpili ile Bir yere gelme adına yatırımlara başlamış olman da gözümüzden kaçmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trakyAli-1986 -- 28 Aralık 2020; 18:11:9 >
  • Sağlam sallamış .
  • Adam ülkedeki şartlar iyi falan dememiş.

Şartlar ne olursa olsun bir şekilde çalışan, kendine yatırım yapan kazanıyor, durumdan yakınıp duranlar da kaybediyor diyor ve kendi macerasını anlatmış. Buna bile sövüyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: TeamCikaykur

Yukarıda biraz bahsetmiştim ama kimse takmamıştı, olsun tekrar anlatıyım. Özet geçiyorum. Bu yıl üniversite sınavına girdim. Mızmızlanan, hükümete sallayan ve işi gücü sohbet olan arkadaşlarımın aslında ders çalışmamak için bir bahane aradığını fark edip onlarla muhabbeti kestim. Yaklaşık %5 dilimde olan bir lisedeydim, Okul birincisi oldum. 3200 sıralama yapıp çocukluğumdan beri istediğim ODTÜ makine mühendisliğine girdim. Şuan hazırlıktayım.

Elimdekiler ise bir bilgisayar ve biraz farkındalık (çoğu insanda olmadığı vurgulamam gerekti). Şuan üniversiteye gidemiyorum ama birkaç şey ile uğraşıyorum. En temel olarak hem ingilizce konuşma hem de resmi yazım olarak ingilizcemi geliştiriyorum. Ücretsiz Autodesk öğrenci lisansından faydalanarak İnventor indirdim. Daha öncesinde de youtube ve başka mecralardan inventor-solidworks çizimlerini takip ediyordum. Oradaki dosyaları indirip çalışmalarını inceliyorum. Kendim de yine amatör olarak invnetor üzerinden çizim yapmaya çalışıyorum. Okulum populer olduğu için baya online sunum oluyor. Şirketlerin insan kaynaklarının yaptığı online sunumlara katılmaya başladım. Böyle işte .

İlk hedef olarak kesinlikle Fnss, otokar gibi şirketlere girmek olacak.

Ben Mesut abinin anlattığı şeyi bir iki yıl önce Haluk tatar ve onun gibi kişisel gelişim uzmanlarının yardımıyla kendim fark ettim. Bu arada haluk tatarı mühendislik videoları çektiği zamandan bilirim. Tam da hayatımın en önemli zamanında böyle bir şeyi fark etmem üniversite sınavındaki azmimi baya körükledi. Eğer çalışmazsam "hökümet" ve "vergi" kelimeleri arasında mızmızlanıp duracaktım. Odtü makine kazanmam bu işin bittiği anlamında gelmiyor, hala azimle çalışmaya devam edicem.

Peki senin hayatın nasıl ? Ne okuyorsun ? Ve kendine gelecek çizememendeki sorun ne ? Sakın Eğlence veya kültürel anlamdaki sorunlardan bahsetme. Sadece kariyer ve eğitim olarak cevap ver bana.

Ben de çok istiyorum Nintendo switch im olsun, ne yazık ki oyunlarının pahalılığı ile almam imkansız ama ben vergilere veya dolar kuruna ağlamaktansa nasıl zengin olabilirim kafasındayım. Hatta yurt dışında çalışmayı da düşünmüyor değilim. Öncelik memleket için çalışmak tabii ki.

Alıntıları Göster

ODTÜ kazansan ne olur kardeşim . Sen bu kafa yapısıyla zaten hiçbişi olamazsın

okulunu bitir tekrar konuşalım tamam mı . Okurker herşey toz pembe geliyor insana . Hayata atılınca esas sıkıntıyı anlıyorsun .

otokar falan demişsin . Torpilsiz mülakata bile almıyorlar oralara . Ha torpilin varsa o ayrı

• Mesut Bey gerçekleri çat çat çat söylemiş.  

• quote:

Orijinalden alıntı: TeamCikaykur

Yukarıda biraz bahsetmiştim ama kimse takmamıştı, olsun tekrar anlatıyım. Özet geçiyorum. Bu yıl üniversite sınavına girdim. Mızmızlanan, hükümete sallayan ve işi gücü sohbet olan arkadaşlarımın aslında ders çalışmamak için bir bahane aradığını fark edip onlarla muhabbeti kestim. Yaklaşık %5 dilimde olan bir lisedeydim, Okul birincisi oldum. 3200 sıralama yapıp çocukluğumdan beri istediğim ODTÜ makine mühendisliğine girdim. Şuan hazırlıktayım.

Elimdekiler ise bir bilgisayar ve biraz farkındalık (çoğu insanda olmadığı vurgulamam gerekti). Şuan üniversiteye gidemiyorum ama birkaç şey ile uğraşıyorum. En temel olarak hem ingilizce konuşma hem de resmi yazım olarak ingilizcemi geliştiriyorum. Ücretsiz Autodesk öğrenci lisansından faydalanarak İnventor indirdim. Daha öncesinde de youtube ve başka mecralardan inventor-solidworks çizimlerini takip ediyordum. Oradaki dosyaları indirip çalışmalarını inceliyorum. Kendim de yine amatör olarak invnetor üzerinden çizim yapmaya çalışıyorum. Okulum populer olduğu için baya online sunum oluyor. Şirketlerin insan kaynaklarının yaptığı online sunumlara katılmaya başladım. Böyle işte .

İlk hedef olarak kesinlikle Fnss, otokar gibi şirketlere girmek olacak.

Ben Mesut abinin anlattığı şeyi bir iki yıl önce Haluk tatar ve onun gibi kişisel gelişim uzmanlarının yardımıyla kendim fark ettim. Bu arada haluk tatarı mühendislik videoları çektiği zamandan bilirim. Tam da hayatımın en önemli zamanında böyle bir şeyi fark etmem üniversite sınavındaki azmimi baya körükledi. Eğer çalışmazsam "hökümet" ve "vergi" kelimeleri arasında mızmızlanıp duracaktım. Odtü makine kazanmam bu işin bittiği anlamında gelmiyor, hala azimle çalışmaya devam edicem.

Peki senin hayatın nasıl ? Ne okuyorsun ? Ve kendine gelecek çizememendeki sorun ne ? Sakın Eğlence veya kültürel anlamdaki sorunlardan bahsetme. Sadece kariyer ve eğitim olarak cevap ver bana.

Ben de çok istiyorum Nintendo switch im olsun, ne yazık ki oyunlarının pahalılığı ile almam imkansız ama ben vergilere veya dolar kuruna ağlamaktansa nasıl zengin olabilirim kafasındayım. Hatta yurt dışında çalışmayı da düşünmüyor değilim. Öncelik memleket için çalışmak tabii ki.

Alıntıları Göster

Öncelikle seni tebrik ederim knk

Hiç vakit kaybetmeden odtü gibi bir üniv kazanıp popüler mühendislik bölümlerinden birine yerleşmişsin.

Gerek bölümünle ilgili gerekse yabancı dil ile ilgili kendini, elindeki imkanları doğru kullanarak geliştiriyorsun. Hedeflerini şimdiden gerçekçi bir zeminde belirlemişsin.

Bunun öncesinde iyi bir lisede okumanın farkındalığına varıp avantajını kullanmışsın.

Bu şekilde devam ettiğin müddetçe iş hayatına atıldığında kullanacağın birçok avantajın olacak

Bunlar güzel şeyler ve tebrik de ettim seni..

Ancak eksik kaldığın bir nokta var ki bunlar, empati ve bakış açısı genişliği...

Aslında o kibirli haluk'un bile bir çok kişisel gelişim konulu videosunda işlediği ve değindiği bir konu bu empati .. Bakış açısını genişleten bir çok videosu olduğunu da biliyorum.

bu noktalara biraz ağırlık vermeni tavsiye ederim.

Çünkü konudaki ilk yazımda da değindiğim gibi herkes tıp veya mühendislik okuyamaz okumamalı... Birçok meslek branş ve iş mevcut senin de bildiğin üzere...

Kaldı ki bu 2 bölümü okumak için herkes aynı şart, imkan, bilgi ve beceri düzeyine sahip değil.. Sahip olması da zorunlu değil.

Ama sistemin çarpıklığı gençleri buna itiyor ise - ki bence öyle - sorunlar sarmalının ilk kıvrımı burada başlıyor diyebiliriz

Medeni ülkelerde insanlar yetenekleri üzerine eğitim alıyor ve iş hayatına atılıyor. Bu yetenek ve ilginin belirlenmesi gelişmiş ülkelerde ilkokul seviyesinde yapılırken bizim gibi ülkelerde meslek lisesinde torna okuyan bir öğrenci, bambaşka bir meslek dalına ilgi duyduğunu taa bu lise sıralarında anca fark ediyor. Ama sistem öyle çarpık ve derme çatma kurulmuş ki işin sonunda hem bölüm değiştirmek isteyen öğrenci hem de o öğrenciye yatırım yapmış olan devlet zararlı çıkıyor.

Ayrıca bizim gibi ülkelerde piyasa şartlarına göre insanların uyum sağlaması, gerekirse bütün ilgi istek hayal ve yeteneklerini bir kutuya kaldırıp kendini sıfırdan programlaması isteniyor... Başaramayanlara ise ağır, yıpratıcı başka çalışma şartları dayatılıyor.

İlk yazımda da belirttiğim gibi sayısalı yapamayan öğrencilerin pek çoğu mağdur

Meslek lisesinde okuyan öğrenciler mağdur. Gerek bölüm /meslek değiştirmek istediklerinde gerekse myo veya dgs ile lisans a geçtiklerinde altyapılarının yetersiz bırakılmış olması sebebi ile.

Yine yoksul ailelerin ferdi olup da okuyamayan ya da eğitimini yarıda kesmek zorunda kalan gençler mağdur..

Bir şekilde herhangi bir tabela üniversitesinde hiçbir geleceği olmayan uyduruk bölümlerde okuyan öğrenciler de birçok sebeple mağdur

Mezun olup atama bekleyen öğretmen vb. Mezunlar da mağdur... Onlar da öğretmenliği vs. seçmeseydi diyebilirsin ya da girerken araştırıp da öyle girseydiler diyebilirsin ya da popüler bir aktrol söylemi olan "devlet her okuyana iş mi bulacak" bile diyebilirsin...

Denir yani... dilin kemiği yok nolcak ki... Ama bunların hiçbiri o gençlerin mağduriyetini gidermiyor ya da gizleyemiyor. Sistemin çarpıklığını da gidermiyor

Sonuç olarak bu ve birçok benzeri mağduriyet örneklerine bakınca sen şanslı azınlığın içerisine girmeyi başarmış gelecekte iş hayatına atıldığında iyi para kazanarak insani yaşam standartlarını bir yakalama şansına sahip biri olacaksın

Peki ya diğer gençler?

İşte empati yapılması gereken nokta burası.

Ve bu empati yapılması gereken büyük çoğunluğa; kendini geliştir, emek yoksa yemek yok demek kadar altı boş bir söylem yok... Bunu standart bir ortaokul öğrencisi zaten biliyor... Forumda ve videonun altına yorum atan insanları da bu kadar gıcık eden olay da bu... Altı boş kişisel gelişim ağızları yapılması

Bana gelirsek, benim kendime gelecek çizemediğimi veya geleceğim olmadığını nerden çıkardın knk  

Şöyle bir şey var ki özel hayatımla ilgili konuşmak tarzım değil... yazdıklarım benim kendi geleceğim adına sıkıntımı değil, ülke ve gençlik adına gördüğüm sıkıntılardan ve öngörülerden oluşuyor. Yoksa benim bir derdim yok yani  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 28 Aralık 2020; 17:24:31 >

• trakyAli-1986 kullanıcısına yanıt
    Forumda konu mu tartışıyoruz Mülakata mı giriyoruz belli değil arkadaş. Babadan zengin olup kurslara gitmediğini nerden bilelim diyor. Memur çocuğuyum, kimseye de ispatlama zorunluluğun yok. Velev ki zenginim, suç mu ? Zengin olunca ihale alan şirketlere param gitmeyecek mi ? Gidicek. Allahın ülkesinde zengin olmak bile suç olmuş ! Şimdi gelip limakın sahibi oluh olmadığını nerden bilelim de de iyice güleyim sana

Soruların verilip verilmediği demişsin. Bu çok ciddi bid iftira sebebi. Reelde ve toplum içinde olsan seni rezil ederdim, ama sanaldayız. Ne desem de kaçacaksın benden. Sana diyeceğim tek şey. Eğer bir bildiğin varsa iftira atacağına suç duyurusunda bulun.

ODTÜ'de makine mühendisliğindeyim. Senin uydurduğun torpil gibi işlere ihtiyacım yok. Savunma sanayii 3. Sınıfta kapıyor aday mühendis olarak. Yine bir bildiğin usulsüzlük varsa suç duyurusunda bulun. Teoriler ile gelme.

Evet arkadaşlarım da " Para iyiyorlar " diyordu. Hiç birine faydası dokunmadı. Üniversite de tutturamadı bir çoğu. Ben sorunun farkındayım. Büyük adam olmadan bir şeyleri değiştirmek zor. Sen sadece bu ülkede yaşadığın için bir şeylerin senin istediğin şekilde değişmesini istiyorsun. Önce adı anılacak bir insan ol, sonra senin düşüncelerini de dinleriz. Mesut'u kıskanmanızdaki sebep de bu. Adı anılacak biri olup insanlara düşüncesini anlatıyor, sizin aksinize. Mesela haluk tatar. Adam bu güne kadar hep kişisel gelişim ve mühendislik videosu çekerdi. Büyük bir kitlenin beğenisini kazanınca çatır çatır görüşlerini söylemeye başladı. Tabii ki sana benzer kişiler linçledi ama sıkıntı mı onun için ? Değil.

• Ektirdiği saçlar tutmuş

• Kesinizmirliksk2 kullanıcısına yanıt
    Bu kafadan kastın ne ? Hatamı söyle bana ? Önca cümleden cevap verebildiğin bu mu cidden ?

Okuldan mezun olunca neler değişecek ? "Bütün dünyan yalandı, şimdi bize paranı ver !" mi diyecekler ? Hadi bana çocuk muamelesi yap, bana hiçbir şey bilmiyorsun de. Benim bilmediğim ama senin bildiğin ne var ?

Yukarıda torpilin var diye iftira atan başka bir arkadaş daha olmuştu. Öncelikle cümle sonuna " torpilin varsa o ayrı.." diyerek kaçamazsın. Bir bildiğin varsa git suç duyurusunda bulun, yoksa üstü kapalı iftira atma. Gerçekte kimse bana böyle bir laf edemez, sen sanaldasın diye senden mi ürkücem ?

Neyse sen piyasayı bilmiyorsun herhalde ? Odtü'deyim, adamlar 3. Sınıfta gel aday mühendis olarak veya staj olarak başlatalım seni diyorlar. Ne torpile ihtiyacım var şimdi benim ? Ünivesite sınavına çalıştım, hayatımı kazandım. Hiçbir vergi de buna engel olamadı.

Eğlenerek yaşayamamın hesabını başka yerde sorarım ama sınavda bir halt yapamamışsam da kimseye ağlamam.

• ülkede emeğinin karşılığını alabilmen için aylık minumum gelirinin 12k üzeri olması lazım. hele 4 kişilik bir aile falansan en az 16k-17k. bu paraları da iş hayatında en üst düzey kesim hariç kimse almıyor.

kıçı kırık bir iphone yurtdışında 1 aylık asgari ücret ile alınabiliyorken senin memleketinde aylık 10k maaşı olan adam anca alabiliyor. aradaki uçurumu görebiliyorsunuz değil mi? hiç kusura bakmayın hiç bir halt olmaz bu memlekette kendinizi geliştirirseniz. memleket bitmiş bitmiş. dipleri oynuyor ekonomide.

kısacası ülkenin ekonomisi ve para birimi bu kadar değersiz olduğu sürece modern kölelerden öteye geçemeyecek bu ülkenin gençlerinin %90'ı

ha o geri kalan %10 belki gerekli atılımları yapar ve turnayı gözünden vurur. almanya'da mühendis olarak kazandığın 3500-4000 euro > türkiye'de kazandığı 20k

onun haricinde bu ülke gençlere hiç bir şey vadetmiyor. gelecek karanlık.

süslü süslü cümleleri anca karnı tok olanlar söyler zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackLead -- 28 Aralık 2020; 17:38:3 >

• BARKU B kullanıcısına yanıt
    Tam olarak öyle.
  • Kendini geliştir şöyle yap böyle yap diyen zevat yabancı forumlardan çalarak içerik üretiyor :)
  • gençler kendini kurtacak iyi güzel.. peki neyle kurtaracak. bu arkadaş yazılıma merak sardı diyelim güzel pc ya da laptop alması gerekecek.. fiyatlara bakıyoruz 10k dan başlıyor ortalama bir pc (sadece kasa) yani 3 asgari ücretten fazla.

hele oyun yapmak isterse yandı gülüm keten helva

tahsil yaparsa mühendis olursa cok calısırsa iyi maaş aldığını hayal etti diyelim.. asgari ücret 2800.. mezun olduğunda (üniversite farketmez tecrübeyle sabittir) 3k dan başlayacak.. e bu genç sadece kendi kendine mi ugraşacak?

oldu akademisyen olmak istedi sınavlardan tam sonuç aldı, mülakatta elenecek

öğretmen olmak istedi kpss'den tam puan aldı, mülakatta elendi

doktor olmak istedi, yıllarca okudu, istediği dalda doktorluk yapmak istedi. tus'ta korkunç puanlar alması gerekecek

avukat olmak istedi. olursa stajyer maaşı ile 6 gün çalışacak

işsiz kaldı, ayda 100 lira "sen niye işsizsin ulan" vergisi ödeyecek

hiçbiri olmadı kendini geliştirip freelance çalışmak istedi.. paypal kapalı, payonneer kapalı, transferwise neredeyse kapanacak.. maksimum upload 5mbit üretime oradan kapalıyız zaten

bence en iyisi ingilizce içerikleri uğraşmadan türkçeye çevirip youtube videosu çekmek "sen de yapabilirsin" kisvesi altında alt jenerasyonu poh pohlamak nasılsa gaz beleş.. çek videoyu 30 dkda premierede montajla bas rendera.. al bgbm'yi otur yerinde patron yok tasa yok. soran olursa da kazıyarak geldim dersin

zoomer diye dalga geçtiğiniz nesil doomer oldu haberiniz yok

sizin emekli maaşınızı gençler ödeyecek, gençlik borçlusunuz, borçluyuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arrastra -- 28 Aralık 2020; 18:24:47 >

• 1.Nüfus çok fazla

2.Bu nüfusa odaklı istihdam çok az

Para yok altyapı yok e potansiyelinede ulaşman için dişini sıkıp yıllarını beklemen lazım.Bunuda bekleyecek bir sabırlı halk yok.

Devamlı kontrolsüz tavşan gibi üremenin ve herşeyi satmanın sonucu budur.

Türkiye tüm zamanların en kötü dönemlerini yaşıyor şuan.Bunu 60-70-80-90larla kıyaslayamazsın bile.

O zamanlar kentte bu kadar nüfus yoktu.Kırsaldan kente göç arttı işsizlik çoğaldı.

Bir diğer nokta ise mülteci politikası 3 Milyon alınan kuzey ırak kürdü yetmezmiş gibi birde üstüne 10 milyon suriyeli alındı alın size survivor.

Gençlerin yapacağı şu imkanını bulup kaçmak.Çünkü ülkendeki çoğunluk kalkınmadan çok cebini düşünüyor.Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyor.Herşeye kulağını kapatıyor.

En sonda bataklığın içinde kendide kalacak ama beyni bunu düşünemeyecek kadar gelişmemiş.Anı yaşayan primatiflerin çoğunlukta olduğu bir ülke.

Çoğu aydın bu yolda emeğini birikimini artı canını heba etmiş ama kimseye yaranamamış birde üstüne vatan haini olmuş.

Ülkeni biri kurtarmış modern bir hale getirmiş.Yemediği hakaret kalmamış.Ayyaş denmiş.Başa geçenlerde bunu dikkat etmiş bunu birde destekleyip alkışlamışlar.

Sen ordusu arkasında bir zümre ve güruh olmayan sen neyi değiştireceğini sanıyorsun.Böcek gibi ezerler.İlim değil bu coğrafyayı kan çürümüşlük yozlaşmışlık sarmış.

Gençleri kurtaracak bir kişi yok olamazda.Problem ülkenin konumu ve içindeki çoğulluğun gericiliği destekler olması.İkiyüzlü olması bundan kaynaklı.

• 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.