Şimdi Ara

Meslek Lisesi istemiyorum (2016)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.421
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 9. Sınıfı Meslek Lisesinde bitirdim, ancak ben 4 yıllık düzgün bi üniversite istediğim için meslek lisesi istemiyorum. TEOG puanım da Anadolu Liselerine yetmiyor, düz liseler de herhalde artık kalmadı. Ne yapacağım yardım edin. Meslek lisesi okumak zorunda mıyım? Üniversite istiyorum, amele olmak istemiyorum.

• puanın anadolu lisesine yetmiyorsa, paşa paşa meslek lisesine gidersin. çok az olasılıkla, 9. sınıftan anadolu lisesine geçme şansın olabilir. ama yeterince paran varsa, temel liseye geçebilirsin. sandığının aksine, meslek lisesinden üniversiteyi kazanan çok öğrenci var. çalışmayı bırakmazsan, meslek lisesi son değildir.

meslek lisesi amele yetiştirmez. amele olacak kişilere diploma verir. piyasada ise bir çok üniversite mezunu amele vardır. amele olmak istemiyorsan, diplomanın cinsinden önce, kendini geliştirmeye odakla.
  • TEK ŞANSIN TEMEL LİSE DOSTUM..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aöf-AİH

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Temel Lise eğitimleri de artık son derece iyi durumda.Hatta pek çok anadolu lisesinden de üst sıralarda olanları var.
  • Başka bir ilde okusan nasıl olur ?
  • açıga veya imam hatipe geç
  • Sen bu kafayla zaten anadolu liseside bitirsen kusura bakma ama adam olamazsın. Meslek liseleri mühendiste yetiştirir , teknisyende yetiştirir , çöpçüde yetiştirir , amele de yetiştirir. Zamanında çalışıp Anadolu Lisesine girecek bir puana sahip olamadığına göre okuduğun lisede ATP tercihi yaparsın.
  • Başta belirtmek lazım meslek lisesi amele yetiştirmiyor sen seçersen amelelik yolunu olursun imkanın varsa özel liseyi seç eğer meslek lisesine yerleştirilirsen 10.sınıfta bölüm seçiyorsun Teknik Programla git Meslek Programında 11.sınıfta sayısal ders yok.Ayrıca Herhangi bir liseden üniversiteyi kazanabileceğini unutmaman lazım Mühendiste olursun Doktorda olursan bu senin elinde olan bir şey çalışman lazım kendini yetiştirmen lazım geliştirmen lazım okul sadece bir araçtır.Amele dememek lazım istersen olursun istersen olmazsın böyle düşünmemen lazım ama şunu unutma Meslek Lisesi abartıldığı gibi kötü değil iyi de değil.
  • Paranız bolsa temel liseye geçiş yapın. Meslek lisenin öğrenciye kaybettirdikleri kazandırdıklarından daha fazla. Meslek lise okuyup da elinde meslek bulunduranların sayısı çok çok azdır. o da asgari ücretinin 1/3 kadar komedi parayla. Üniversite okumanız daha yararlı olur.

zaten bu ülkede meslek lisesinin olması gerçekten hata. meslek liseleri kadar bomboş bir kurum yok bu ülkede. Meslek hocaları kendilerini everest dağının seviyelerinde gördüklerinden öğrencilere sert davranmaları da malumumuz.

temel bilgiler (türkçe, matematik)çok fazla yer vermiyorlar, hocalar kitaptan takip yerine kendi kafalarına göre rastgele konu işlerler. mesleki eğitimlerine ise çok fazla veriyorlar. Bir de lise sonda Staj yaptığınız yer de lise bittikten sonra ya asgari ücretin 3te 1i'ne çalışmaya devam edersiniz ya da yeni eleman için sizi şutlarlar. Meslek Lise'de okumanın en acı yanı da budur.

Düz liselerde Ygs-lys kazanma oranı fazlayken, meslek liselerde ygs-lys kazanma oranı hiç yok denecek kadar azdır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: CelikNail

Paranız bolsa temel liseye geçiş yapın. Meslek lisenin öğrenciye kaybettirdikleri kazandırdıklarından daha fazla. Meslek lise okuyup da elinde meslek bulunduranların sayısı çok çok azdır. o da asgari ücretinin 1/3 kadar komedi parayla. Üniversite okumanız daha yararlı olur.

zaten bu ülkede meslek lisesinin olması gerçekten hata. meslek liseleri kadar bomboş bir kurum yok bu ülkede. Meslek hocaları kendilerini everest dağının seviyelerinde gördüklerinden öğrencilere sert davranmaları da malumumuz.

temel bilgiler (türkçe, matematik)çok fazla yer vermiyorlar, hocalar kitaptan takip yerine kendi kafalarına göre rastgele konu işlerler. mesleki eğitimlerine ise çok fazla veriyorlar. Bir de lise sonda Staj yaptığınız yer de lise bittikten sonra ya asgari ücretin 3te 1i'ne çalışmaya devam edersiniz ya da yeni eleman için sizi şutlarlar. Meslek Lise'de okumanın en acı yanı da budur.

Düz liselerde Ygs-lys kazanma oranı fazlayken, meslek liselerde ygs-lys kazanma oranı hiç yok denecek kadar azdır.

bazı öğrencilerime baktığımda, kendimi gerçekten kaf dağının zirvesinde görüyorum. hele meslek lisesinde, meslek derslerinin fazla olmasını şikayet eden dahileri gördükten sonra, egom 2 kat arttı. öğrenciye şiddet uygulayan veye yeterli eğitimi vermeyen öğretmen olduğu konusunda, hem fikirim. ama meslek liselerine laf söylemeden önce, diplomalı işsizler konusunda bir araştırma yapın. o asgari ücretin 1/3 kadar komedi paraya eğitim verecek vakıf üniversitelere gelirsek,(devlet üniversitelerini kazanmak zor olduğu için katmıyorum.) burslu okumak, karşılıksız olduğu anlamına gelmiyor. bursların geri ödemesi var.

sizin gibi öğrencilerin, meslek liselerine gelmelerinden bizde hoşnut değiliz. çünkü meslek sevilerek yapılan bir şey olduğu için, bilinçsizce tercih yaparak gelen öğrencilere, bir şey öğretemeyiz.(üniversitelerde de farklı değil.) sonuçta hepinizden, "ben bu mesleği yapmayacağım." bahanesini duyuyoruz. asıl acı yan ise, size dükkan açma yetkisi veren, diplomayı alıp gitmeniz olacaktır. umarım, birgün o diplomaya gerçekten ihtiyacı olan öğrenciler, meslek liselerine gelirler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.