Şimdi Ara

Mesajlaşma programı yaparken aklıma takılan sorular (java) YARDIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
133
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

arkadaşlar ben bir mesajlaşma programı yapıyorum. Ama mesajlaşma bölümüne geçince aklımda soru işaretleri oluştu.

Sorularıma geçmeden önce belirteyim : Mesajlaşma bölümünde tek iki kişi olarak mesajlaşabiliyorsun. Yani grup sisemi yok. Birde arkadaşların isimleri buton şeklinde gözüküyor.

Sorularım :

Büyük ihtimalle mesajları veritabanına kaydeteceğim. Ama sıra sistemi oluşturmak lazım mı yoksa veritabanındaki id sırasına göre mi yapayım. Yani diyelimki bir mesaj silindiğinde sorun çıkmaması için nasıl yapmalıyım?

Hangi arkadaşlarıyla konuştuğunu nasıl anlayabilirim?

Mesaj utucuklarını nasıl yapmalıyım?

Şu an aklıma gelen sorular bunlar. Başka sorularım olursa yazarım.

Umarım anlatabilmişimdir.

Lütfen yardım edin.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

İyi günler dileğiyle.

• Mesajlar tablosuna 2 kolon eklemelisin ayrıca. Biri mesajı sildiğinde diğerinde silinmesin. İkisi de silerse hiçbirine gözükmesin ama sunucuda kayıtlı kalsın. Tarihe göre sıralayabilirsin. Hangi arkadaşlarıyla konuştuğu derken? GonderenID, AliciID diye 2 kolon olacaktır zaten bir de Uye tablosu. Mesaj kutucuklarından kastın textboxlar sanırım. Java yı bilmiyorum ama C# ta richtextbox kullanabilirsin mesajlar ekranı için. Javada karşılığı nedir bilmiyorum.
    Verileri veritabanı yerine jsonda da tutabilirsin. Günlük olarak yedeklersin esas dosyanın içini boşaltırsın.Ama bu tamamen epey daha farklı oluyor hiç kafanı karıştırma sen bildiğin gibi yap
  • Kısa yanıt:
    Aklıma veritabanıyla datetime usulü bir yöntem geldi.
    Kullanıcı mesajı gönderir sen veritabanına saat/tarih olarak kayıt edersin. Mesajlar kısmında da son tarihten itibaren gösterim yapabilirsin.

>>Büyük ihtimalle mesajları veritabanına kaydeteceğim. Ama sıra sistemi oluşturmak lazım mı yoksa veritabanındaki id sırasına göre mi yapayım. Yani diyelimki bir mesaj silindiğinde sorun çıkmaması için nasıl yapmalıyım?
    veritabanına yine id olsun her mesajın foreign key olarak bu mesaja alırsın kimden - > kime tarzı .
    silinince bir sorun çıkmaz o id silinir. Sıralama olarak (id) 1 -2 - 3 - 5-6 (4.id silinirse)...
    >>Hangi arkadaşlarıyla konuştuğunu nasıl anlayabilirim?
    Yine üstteki gibi eğer foreign keyler eklersen kolay bir sorguyla bunları bulabilirsin.
    >>Mesaj utucuklarını nasıl yapmalıyım?
    tamamen sana kalmış bence ama 10-20 kişi olursa buton pek verimli olmayabilir. combobox tarzı birşey kullanabilirsin.

Galiba veritabanı hakkında biraz eksiğin var. O yüzden veritabanları , ilişkiler (1-n , n-n) , sorgular kısımlarında kendini geliştir. Algoritman ve yapmak istediğin belli olunca veritabanını ona göre düzenleyip kodu yazmak çok kolaylaşır.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.