Şimdi Ara

Mersin'e dev güneş paneli üretim tesisi kuruluyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mersin'e dev güneş paneli üretim tesisi kuruluyor 
    Desiba Enerji ve Alman ortağı J.v.G Thoma, ülkemizde Alman teknolojisi ile üretilecek ilk çöl tipi güneş paneli fabrikası için düğmeye bastı. 30 milyon avro yatırımla "Jurawatt" adıyla inşa edilecek tesis üretim, ihracat ve istihdam açısından Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlayacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Desiba Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ülkan Delikan, yatırım sayesinde ülkemizin en büyük yerli panel üreticilerinden biri olacaklarını belirtti. Sürdürülebilir enerjiye ulaşmak için önemli bir basamak olarak görülen tesis 5 bin 900 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 43 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak. Nisan ayında faaliyete geçmesi planlanan fabrikada 400 kişilik istihdam yaratılacak ve yıllık üretim kapasitesi 400 MW olan panel üretimini karşılayacak. İlk etapta 2017 yılı için öngörülen üretim hedefi ise 200 MW.

Ayrıca Bkz.59. Grammy Ödülleri sahiplerini buldu: Adele geceye damga vurdu
    Ülkemizde şu sıralar kullanılan güneş panellerinin büyük bir bölümü Çin teknolojisine sahip. Bahsi geçen Alman teknolojisi ise 125 santigrat dereceye kadar üretim imkanı sağlıyor ve böylelikle 90 derecede otomatik şekilde devrelerini kapatan sistemlere nazaran yaklaşık yüzde 30 daha verimli ve uzun ömürlü. Türkiye’nin güneş enerjisi sektörü için doğru bir adres olduğunu ifade eden uzmanlar, yurt dışından yapılan panel ithalatının azaltılarak ülkemizin yenilenebilir enerji sektöründeki gücünü artırmayı hedefliyor.

• Kendi enerjisini kendisi karşılayacak işletme

• Mersin'e dev güneş paneli üretim tesisi açılıyor değiiil

Mersin'e % 100 yerli dev güneş paneli üretim tesisi açılıyor
  • Akarsularımız ve doğal güzelliklerimiz daha fazla bozulmaz umarım.
    Mersin'e dev güneş paneli üretim tesisi kuruluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hawloo -- 13 Şubat 2017; 18:31:35 >
  • Hayırlı olsun... Çok değil önümüzdeki 10 15 sene içinde evlerin çatısında elektrik üreten panellere hazır olmak gerekli...

• 30 milyon mu ? Hani pahalıydı bu teknoloji? Sarayın bir aylık masrafıyla tesis kurulabiliyormuş. Şu insanlar ne zaman zaruri israflarından vazgeçecek

• Muğla/Datça içinde rüzgar panelleri kurulsa çok iyi olurdu, yılın nerdeyse tamamında rüzgar alıyor.

• Hani yabancılar yapıyor nerede ya. Türkler yapıyormuş . %100 Yerli üretim arkadaşım bu başlığı değiştirin. Memleket iyiye gidir. Memleket mersin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Almanya için güneş paneli üretirken fosil yakıtları cayır cayır yakacaklar. Olan yine bizim havamıza ve suyumuza olacak. Yazık.

• Hah şöyle ya işte biraz yatırım biraz duyarlılık biraz ya kimsenin kutuplasmasina gerek yok yeterki hukumet iyi seyler yapsin

Ama 5 kotu sey arasina 1 kiyi sey sıkıştıp seveni bagimli yapan sevmeyeni nefret ettiriyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

Almanya için güneş paneli üretirken fosil yakıtları cayır cayır yakacaklar. Olan yine bizim havamıza ve suyumuza olacak. Yazık.

Size nasıl yaranılır bilmemki.
    Ülkemizde güneş paneli ve pil üretimi olması hayati önem taşıyor, işin sonunda çatılara kursak dahi birçok ülkenin yüzölçümünü geçer.
    Önemli olan fiyatının bizim için makul seviyeye düşmesi.
  • hacı desibaba !

• Sonunda doğa'nın nimetlerinden faydalanmayi akıl ettik ! bu sistem amerikada çöllere kurularak inanilmaz derecede elektrik elde edebiliyorlar.
    güneşin bol oldugu adana ve antalyada kurulmalı benzer sistem...

rüzgar türbünleriylede bunu desteklemek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McCarty -- 13 Şubat 2017; 21:29:13 >
  • batkent B kullanıcısına yanıt
    Başkanlık sistemi gelince bütün başbakanlık oraya taşınacak. Şunu gereksiz harcama gibi göstermeyi bırakın lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuujitsu -- 14 Şubat 2017; 0:33:38 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xeblion

Mersin'e dev güneş paneli üretim tesisi açılıyor değiiil

Mersin'e % 100 yerli dev güneş paneli üretim tesisi açılıyor

Ne saçmalıyorsun değişik.
  • İşte bu ,Sonunda Alternatif enerjiye yatırım başladı umarım devamı gelir.

• devletin güneş paneli üretimini desteklemesi şart. kendimiz ucuza üretmeliyizki ülkemizde yaygınlaşsın. ayrıca çatısına güneş paneli kuran binalara da vergi indirimi gibi cezbedici uygulamalar yapılabilir.

• Güzel bir gelişme. Fabrika kapanmalarına artık aşina olduğumuz bu günlerde, istihdam yaratacak böyle girişimleri duymak bir parça rahatlatıyor. Ama firmalarla ilgili pek birşey bulamadım. Thoma linkdln de sadece üç beş kişiyle temsil ediliyor görünüyor. Desiba zaten yok. Küçük şirketler anladığım kadarıyla. 30 milyon euro 400 kişilik istihdam ve 5000m2 kapalı alanda kurulacak fir fabrika için çok küçük bir rakam. Büyük olasılıkla montaj ağırlıklı bir atölye olacak. Olsun, bu da birşeydir.

• Son zamanlarda ülkem adına aldığım en iyi haber...
  • Bu cok az bi miktar ama.
    yilda 400 MW = saatte 45 KW.
    E normal bi ev zaten saatte 3-4 KW rahat yiyor.
    Yani tesis dedimiz yer ayni anda 10 - 15 evin elektrik ihtiyacini gorcek. :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.