Şimdi Ara

MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANINA GÖRE YATAY GEÇİŞ VE ÖRNEK DİLEKÇE - ANA KONU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
8.145
Cevap
186
Favori
498.510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen hafta
  • Cevaplayan Üyeler 1415
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 267
  • Ortalama Mesaj Aralığı 8 saat 17 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 180
  • Favoriye Eklediklerim 186
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • evandevan5a1 (535 mesaj) fyilmaz (267 mesaj) Ilkay1244 (204 mesaj) TsuBLK (170 mesaj) skype1994 (102 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (1993 mesaj) Mobil (3120 mesaj) Tablet (169 mesaj) (3 mesaj) Mini (250 mesaj) Uygulama (116 mesaj)
  • @
17 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> Üniversite Eğitimi ve Yüksek Lisans, Doktora >> Devlet Üniversiteleri >> MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANINA GÖRE YATAY GEÇİŞ VE ÖRNEK DİLEKÇE - ANA KONU
Giriş
    0 Mesaj
    dertleselim hocam da nasil mesaj atılıyor anlayamadim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Onbaşı
    26 Mesaj

Sen silmediğin sürece kimse senin Kaydını silemez sadece pasif öğrenci olursunuz o da yatay geçişe engel değil nerde varmış bu muhabbetler?

|
    |
    suada_12 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Er
    0 Mesaj

Hocam çok fazla arastirmaktan midir nedir heryerde ayri ses cikiyor.Bende okula devam etmedigim icin sormak istedim.Zorunlu derslerime gidip digerlerini birakacagim muhtemelen pasif ogrenci dahi olmam dimi?.Bölüm dersi olmasa da tarih turkce gibi derslere devam ediyorum.

|
    |
    Ilkay1244 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Onbaşı
    26 Mesaj
    Dönem arası kayt yeniletmezsen pasif öğrenci olabilirsin o da yatay geçişe engel değil kendi üniversitemin öğrenci işlerine sormuştum.

|
    |
  • Yüzbaşı
    461 Mesaj
    MERKEZİ EK 1 İLANA ÇIKAN ÜNİVERSİTELER.AŞAĞIDA LİSTELENMİŞTİR LİNK VERİLMEYECEKTİR. you tube sayfam da aynı liste bulunmaktadır.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1,İLAN TARİHİ 16 OCAK 2019 SON GÜN

adnan menderes üniversitesi MERKEZİ EK 1 BAŞVURU TARİHİ 17 OCAK 2019 -21 OCAK 2019 SON BAŞVURU TARİHİ

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1 İÇİN SİNİRLİ İLAN VERMİS İSTEDİĞİNİZ BÖLÜM VAR Mİ WEB SİTESİNDEN BAKABİLİRSİNİZ.

İZMİR YAŞAR ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1 YATAY GEÇİŞ BAŞVURU TARİHİ 24 ARALIK 2018-18 OCAK 2019 SON BAŞVURU GÜNÜ.

GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1'BAŞVURU TARİHİ 21 OCAK2019 -26 OCAK 2019 SON GÜN

HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1 BAŞVURU DÖNEMİ 7 OCAK 2019- 18 OCAK 2019 SON GÜN.

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1 BASVURU TARİHLERİ 14 OCAK 2019 -17 OCAK 2019 SON GÜN.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE YATAY GEÇİS İLE ÖĞRENCİ ALMAYACAK KURUM İÇİ VE KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ İLE ÖĞRENCİ ALACAK.BAŞVURU TARİHİ 14 OCAK 2019 -25 OCAK 2019 SON GÜN

Şişli Meslek Yüksek okulu yatay geçiş başvuru tarihi 7OCAK 2019

KAVRAM MESLEK YÜKSEK OKULU MERKEZİ EK 1 BAŞVURU TARİHİ 28 OCAK - 6 ŞUBAT 2019 SON BAŞVURU GÜNÜ.İLGİLENEN ARKADAŞLARA DUYRULUUR

AVRUPA MESLEK YÜKSEK OKULU 27;ARALİK 2018 İLAN TARİHİ

ALANYA ALAADDİN KEYKUBAD ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1 BAŞVURU TARİHİ 14OCAK 2019- 25 OCAK 2019 SON GÜN

KARAMANOGLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ BAŞVURU TARİHİ 7 OCAK 2019 -14 OCAK 2019 SONGUN MERKEZİ EK 1 İCİN BAŞVURU YAPABİLİR SİNİZ.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1 BAŞVURU TARİHİ 20 ARALİK 2018 -25 OCAK 2019 SON GÜN
    fatih sultan mehmet üniversitesi merkezi ek 1 başvuru tarihi 13 aralik 2018 -8 ocak 2019 son gün
    İstanbul bilim üniversitesi merkezi ek1 ilana ÇİKMAYACAK SADECE KURUMLAR ARASİ YATAY GECİS VE KURUM İCİ YATAY GEÇİS BAŞVURU TARİHİ 7 OCAK 2019- 18 OCAK 2019 SON GÜN

KÜLTUR ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1 BAŞVURU TARİHİ 2 OCAK 2019-18 OCAK 2019 SON GÜN AYRİCA ÜNİVERSİTE YABANCI ÖĞRENCİ ALMAK İÇİN DE İLANA ÇIKMIŞTIR İLGİLENEN ARKADASLARA DUYRULUR.

İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ SADECE KURUM İÇİ YATAY GEÇİS İLANİ VERMİS BASVURU TARİHİ 1,OCAK 2019 -18 OCAK 2019 İLGİLENEN ARKADAŞLARA DUYRULUR

Haliç üniversitesi merkezi ek 1 başvuru tarihi 14 ocak 2019- 16 ocak 2019 son gün

İstanbul ticaret üniversitesi lisans bölümleri için merkezi ek 1 başvuru alacak 7 ocak 2019 -18 ocak 2019 son gün

29 Mayıs üniversitesi merkezi ek 1 başvuru tarihi 2 ocak 2019- 7 ocak 2019 songun ilgilenen arkadaşlara duyurulur.

başkent üniversitesi merkezi ek 1 başvuru tarihi 21 ocak 2019 -25 ocak 2019 son gün

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1 BAŞVURU TARİHİ 2 OCAK 2019 -11 OCAK 2019 SON GÜN

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1 BAŞVURU TARİHİ 24 ARALİK 2018 11 OCAK 2019 SİN GUN

İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1 BAŞVURU TARİHİ 2 OCAK 2019-18 OCAK 2019 SON GÜN

TRABZON AVRASYA ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1 BADVURU TARİHİ 2 OCAK 2019-31 OCAK 2019 SON GÜN

MERSİN TOROS ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1 BASVURİ TARİHİ 2 OCAK 2019-25 OCAK 2019 SON GUN.

TÜRK HAVA KURUMU MERKEZİ EK 1 İLANA ÇİKMAYACAK KURUMLAR ARASİ YATAY GEÇİŞ İLAN TARİHİ 28 ARALİK 2019 -31 OCAK 2019 SON GÜN

Antalya bilim üniversitesi merkezi ek 1 başvuru tarihi 7 ocak 2019 18 ocak 2019 son gün

kütahya dumlupınar üniversitesi merkezi el 1 ile öğrenci ALMAYACAK.. SADECE KURUM İCİ YATAY GEÇİŞ İLE 21 OCAK 2019 -28 OCAK 2019 DA ÖNLİSANS ÖGRENCİ ALACAK

kocaeli üniversitesi merkezi ek 1 başvuru tarihi 7 ocak 2019- 18 ocak 2019 son gün

zonguldak bülent Ecevit üniversitesi merkezi ek 1 basvuru tarihi 2 ocak 2019 -25ocak 2019 son gün

uşak üniversitesi merkezi ek 1,başvuru tarihi 7 ocak 2019 -23 ocak 2019 son gün

NEVŞEHİR HACİ BEKTAS ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ EK 1 BAŞVURU TARİHİ 21 OCAK 2019 -25 OCAK 2019 SON GÜN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evandevan5a1 -- 2 Ocak 2019; 15:12:21 >
    |
    |

• Onbaşı
    26 Mesaj
    Evandevan hocam bu sene sınava girip tercih yapsam yatay geçişime sıkıntı olur mu?

Bir de hocam hazırlıktan hazırlığa yatay geçişte muafiyet sınavını vermezsek hazırlık okutmuyorlar yatay geçiş yanıyormuş sanırım her üniversite de geçerli mi bu ben cumhuriyet üni İngilizce öğr başvursam istanbuldan oraya sınava gittim diyelim sınavı veremedim napıcam boşa masraf olucak arayıp sormak lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ilkay1244 -- 2 Ocak 2019; 13:27:39 >
  • Çavuş
    61 Mesaj
    Akdeniz uni si ekmadde 1 ilanina cikmayacaktir yazoyor sitesinde, anlamadim orasini

• Yüzbaşı
    461 Mesaj

UYARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER DÜZELTME YAPTIM.
    |
    |
    kötü kız kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    461 Mesaj

YARIN SABAHTAN ARAYIP SORABİLİRSİNİZ
    SINAVA GİRDİNİZ TERCİH YAPTINIZ / KAZANDINIZ / KAYIT OLURSANIZ YATAY GEÇİŞ HAKKINIZ DÜŞER
    YENİ KAYIT OLDUĞUNUZ OKULUNUZDAKİ YATAY GEÇİŞ HAKKINIZ BAŞLAR.
    2.SORUNUZ HAZIRLIK MUAFİYET SINAVINI VEREMEZSENİZ. HAZIRLIK OKUMAYA DEVAM EDİCEKSİNİZ
    YATAY GEÇİŞ YANMASI DİYE BİRŞEY YOK.

CUMHURİYET ÜN. BAŞVURDUNUZ BÖLÜME KABUL ALIP KAYIT OLMADIĞINIZ SÜRECE YATAY GEÇİŞ HAKKINIZA HİÇ BİRŞEY OLMAZ
    KAYIT OLUR GİTMEZSENİZ SADECE İLK ÜNİVERSİTENİZE GERİ DÖNEBİLİRSİNİZ.
    |
    |
  • Onbaşı
    26 Mesaj

Hocam benim sorunum şu bazı yerlerde de okudum bunu hazırlıktan yatay geçiş yaptım diyelim muafiyet sınavına girdim veremedim eski okulumda hazırlık okumam gerekiyormuş şimdi Sivas'a yatay geçiş yapıcaksın sadece sınava girmeye mi gidicem ben oraya bu sıkıntı öğrenci işlerini aradım kesin bilgim yok yarım saat sonra tekrar ara dedi

|
    |
    evandevan5a1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    461 Mesaj

öğrenci işlerinden ne dediler.
    |
    |
  • Er
    0 Mesaj

Nasıl yani? Ben hazırlıktayım ama dondurdum hiç gitmedim yine hazırlığa geçiş yapacağım bahar dönemi için. Nasıl muafiyet sınavını vermezsek hazırlık okutmuyorlar? Hazırlık sınıfı için de ayrı kontenjan açılması lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi naleynas17 -- 2 Ocak 2019; 17:43:1 >
    |
    |
  • Onbaşı
    26 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: evandevan5a1

öğrenci işlerinden ne dediler.
    kesin bilgim yok dedi yarım saat sonra arayın dedi de ben aramadım
    |
    |
  • Onbaşı
    26 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: naleynas17

Nasıl yani? Ben hazırlıktayım ama dondurdum hiç gitmedim yine hazırlığa geçiş yapacağım bahar dönemi için. Nasıl muafiyet sınavını vermezsek hazırlık okutmuyorlar? Hazırlık sınıfı için de ayrı kontenjan açılması lazım
    Zorunlu hazırlık sınıfı olan bölümleri tercih edecekler için bazı uyarılar
    Zorunlu hazırlık sınıfı olan bölümlere gittiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Zorunlu hazırlık sınıfı olan bölümlerde eğer 2 yıl hazırlığı geçemezseniz ilişiğiniz kesiliyor 2.yıl sonunda yaz okulu hakkı verilmiyor ve ilişğiniz kesildiği için merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş de yapamıyorsunuz. Sadece zorunlu hazırlık sınıfında başarısız olanların Türkçe bölümlere geçiş hakkı var ve bu da ÖSYM tarafından tercih ile yapılıyor puanınızın yetmediği yerlere geçemediğiniz gibi DGS kontenjanı yüzde 3 ve yerleştirme işlemleri kasımda yapılıyor yani hiç o şekilde geçişe kalmamak lazım bir de sadece vize finalden kalmış olacaksınız devamsızlıktan kalırsanız yine bu yolla geçiş hakkınız yok yani süreç komple sıkıntılı. O yüzden zorunlu hazırlık olan yerlere gidişte 1 sene kalırsanız çok dikkatli olun. Ha unutmadan 1 sene kalıp merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçişe kalırsanız ve yine zorunlu hazırlık sınıfı olan okul tercih edecekseniz karşıdaki okul sizi sadece muafiyet sınavına alıyor hazırlık okutmuyor eğer o sınavı geçemezseniz başvurunuzu kabul etmiyor. Bu gibi saçma sapan birçok şey var dikkatli olun derim.

Bakın bazı arkadaşlar mevzuyu zor kavradığı için şunu tekrar açıklıyorum. merkezi yerleştirme puanı ile (ek madde 1 yatay geçişi de denir) geçiş farklı birşey , zorunlu hazırlık sınıfında kalanların ÖSYM tarafından türkçe bölümlere yerleştirilmesi farklı bişeydir. Bu iki şeyi birbirine karıştırmayın. Zorunlu hazırlık sınıfında 2 kez üst üste kalanların merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş hakkı yok , ÖSYM'nin yapacağı tip geçişe şartları sağlamaları halinde geçişi var şartları ve süreci üstte anlattım zaten.

Bu anlattıklarımın hepsi yol gösterme mahiyetinde değil uyarı mahiyetindedir. Yol gösterme farklı birşey uyarı yapmak farklı birşeydir. Bazı algı problemi olan arkadaşlar başka yerlerde bu konuyu açınca konuya saçma sapan cevaplar yazıyor. Böyle olunca da peşinen bunları da yazmak zorunda kalıyorum. :)

Yol Gösterme : İngilizce bölüm okumak türkçe bölüm okumaya göre daha avantajlıdır.Azminiz ve imkanlarınız varsa ingilizce bölüm okuyun.

Uyarı : Zorunlu hazırlık sınıfı tercih edecekseniz üstte anlattığım mevzulara dikkat edin hazılrıklı olun , başınıza gelecekleri bilin.

Bakın yol gösterme ile uyarı arasında dağlar kadar fark var. :)

• Er
    0 Mesaj

Yanlış bilgilendirme olmasın. Zorunlu ingilizce olan bir bölüme geçeceğim ve benim geçeceğim üniversite hazırlık içinde kontenjan ayırıyor. Yani sınavı verirsem 1.sınıfa veremezsem hazırlığa geçiş yapıp okuyacağım. Almama gibi bi durumları söz konusu değil. Bazı üniversiteler hazırlık için açmayabiliyor sizi direk muafiyete sokup veremezsen almıyor. Sanırım sizinki öyle. Yani tamamen hazırlık sınıfı için kontenjan açıp açmamakla alakalı. Tabi hazırlıkta 2 yıl kalan arkadaşların merkezi puanla yatay geçiş hakları bulunmuyor.

|
    |
  • Onbaşı
    26 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: naleynas17

Yanlış bilgilendirme olmasın. Zorunlu ingilizce olan bir bölüme geçeceğim ve benim geçeceğim üniversite hazırlık içinde kontenjan ayırıyor. Yani sınavı verirsem 1.sınıfa veremezsem hazırlığa geçiş yapıp okuyacağım. Almama gibi bi durumları söz konusu değil. Bazı üniversiteler hazırlık için açmayabiliyor sizi direk muafiyete sokup veremezsen almıyor. Sanırım sizinki öyle. Yani tamamen hazırlık sınıfı için kontenjan açıp açmamakla alakalı. Tabi hazırlıkta 2 yıl kalan arkadaşların merkezi puanla yatay geçiş hakları bulunmuyor.
    O yüzden benim yazın kesin bir şekilde yatay geçiş yapmam gerekiyor. türkçe bölüm istiyorum bu nedenle kaybedecek yılım kalmadı diyebilirim :D
    |
    |

• Er
    3 Mesaj
    Ben de aynı durumdayım mezundum, bu yılda yanlışlık yaptık bekliyoruz bakalım hayırlısı olur İnşaallah

• Yüzbaşı
    829 Mesaj
    4 yillik lisans bölümünün 2. Senesindeyim.

Önlisans'a merkezi puanla yatay geciş yapabilir miyim, puanim üstünde istedigim bolumun.

• Er
    0 Mesaj

Okula devam ediyor musunuz?

|
    |
    JermenKeLL kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Onbaşı
    26 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Wınchester

4 yillik lisans bölümünün 2. Senesindeyim.

Önlisans'a merkezi puanla yatay geciş yapabilir miyim, puanim üstünde istedigim bolumun.
    Yapabilirsin. hangi bölümdesiniz acaba?
Reklamlar
Instagram takipçi satın al
vp satın al;valorant vp satın al;Valorant VP Fiyat
Radyo Dinle
triple negative breast cancer
En ucuz kedi maması fiyatları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,641
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.