Şimdi Ara

MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANINA GÖRE YATAY GEÇİŞ VE ÖRNEK DİLEKÇE - ANA KONU (287. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
8.415
Cevap
192
Favori
578.896
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 285286287288289
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her Üniversite her bölüm için kontenjan açmak zorunda mı arkadaşlar?Bu konuda bilgisi olan var mı?Güz dönemi için %30 ayırmak zorunda görünüyor.
  • Sickle Hammer kullanıcısına yanıt
    1- Yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlere Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş kapsamında geçilemez.
    2- Vakıf üniversitelerinde sadece ücretli programlara yatay geçiş yapılabilir, burs verip vermeme yetkisi ilgili üniversitededir.

Güz dönemlerinde YÖK kararıyla %30'luk bir kontenjan ayrılır. Bahar döneminde ise böyle bir zorunluluk yoktur, yetki üniversitelerdedir.
  • Diyelim ki tıp fakültesinden eğitim fakültesine geçtim. 2 sene sonra tekrar tıp fakültesine dönme şansım var mı?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Manonofy kullanıcısına yanıt
    Evet merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yaptığınız zaman 1 defaya mahsus önceki bölümünüze dönüş hakkınız da var.
  • ODTÜ iktisat a istanbul hukuktan geçmek istiyorum.Fakat 2.sınıf olduğum için ingilizce muaf olmam gerektiğini söylediler.Yani İngilizcem olmadığı için geçiş yapamazmışım. Bizim okulda hiçbir şey yapmasan dahi ikinci sınıfa geçiyorsun. Ortalamam.0.50, buna benzer bi durum yaşayıp geçiş yapabilen oldu mu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: üniversiteliiühf

ODTÜ iktisat a istanbul hukuktan geçmek istiyorum.Fakat 2.sınıf olduğum için ingilizce muaf olmam gerektiğini söylediler.Yani İngilizcem olmadığı için geçiş yapamazmışım. Bizim okulda hiçbir şey yapmasan dahi ikinci sınıfa geçiyorsun. Ortalamam.0.50, buna benzer bi durum yaşayıp geçiş yapabilen oldu mu
    Böyle bir şey var, evet.

Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçişte, kısmen veya tamamen yabancı dilde eğitim veren bir programa geçmek istiyorsanız, ya geçmek istediğiniz okulun yapacağı yabancı dil yeterlilik sınavından başarılı olmanız, ya da YÖK tarafından tanınan ulusal ve uluslararası (YDS, YÖKDİL, TOEFL, PTE vb.) dil sınavlarından geçmek istediğiniz okulun belirlediği asgari puanda başarılı olmanız gerekir. Aksi takdirde geçiş olmaz.

Ancak, bu dediğim durum sadece yatay geçişte geçerlidir. Siz tekrar üniversite sınavına girerek mesela ODTÜ'nün bir programına yerleşir ve kayıt olursanız, İngilizce yeterliliğinizi belgeleyemediğiniz takdirde hazırlık sınıfına alınırsınız. ÖSYM yoluyla gelen öğrencinin alınmaması gibi bir durum olmaz yani.

• Arkadaşlar şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
    YKS ve TYT sınavları bu sene ilk olarak gerçekleşeceğinden Myp ile geçişin olmama ihtimali var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dreamcely

Arkadaşlar şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
    YKS ve TYT sınavları bu sene ilk olarak gerçekleşeceğinden Myp ile geçişin olmama ihtimali var mı?
    insallah olmaz boyle bir sey.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • BrownSquirrel kullanıcısına yanıt
    Cevap için teşekkürler.Peki üniversite kaydımı dondurup sonrasında odtü'ye ösym yoluyla girip 1 sene hazırlık eğitimi alsam diğer üniversitede hala kaydım devam eder mi? Yani hazırlık eğitiminden sonra önceki puanımla yatay geçiş yapabilir miyim?

Fikri olan varsa çok yardımcı olur.
  • quote:

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BrownSquirrel -- 20 Haziran 2018; 23:42:19 >
  • dreamcely kullanıcısına yanıt
    up
  • quote:

uppp

• Aftan yararlanabilecekler de merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapabilevekler mi?

Zaten aynı eşdeğer bölüme puanı yetilen şehre ikametgah veya iş şartı sağlandığında geçiş yapılabiliyor.ama mypy de olucak mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: üniversiteliiühf

Cevap için teşekkürler.Peki üniversite kaydımı dondurup sonrasında odtü'ye ösym yoluyla girip 1 sene hazırlık eğitimi alsam diğer üniversitede hala kaydım devam eder mi? Yani hazırlık eğitiminden sonra önceki puanımla yatay geçiş yapabilir miyim?

Fikri olan varsa çok yardımcı olur.
    up
  • quote:

Orijinalden alıntı: proxsima06

Aftan yararlanabilecekler de merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapabilevekler mi?

Zaten aynı eşdeğer bölüme puanı yetilen şehre ikametgah veya iş şartı sağlandığında geçiş yapılabiliyor.ama mypy de olucak mı?
    ne affi hocam

• Öğrenci affı çıktı.resmi gazetede yayınlanıp. yök duyurusunu yaptı

http://www.yok.gov.tr/web/guest/haberler

• 2016 senesinde tercih yaptığım puan türünden 392 puan almışım yatay geçiş yapmak istedğilm yer taban puan 347 tavan puan 399.

160 kontenjanlı yüzde 30 u 48 yapıyor sanırım

Yataş geçiş istesem büyük ihtimal kabul alırım değil mi?
  • Selamlar,

Seneye ingilizce hazırlık sınıfını bitirip (bu yıl kaldım) merkezi yatay geçişle Türk-Alman üniversitesine veya Glatasaray Üniversitesine ikinci bir yabancı dil öğrenmek amacıyla geçme düşüncem vardır. Böyle bir şey mümkün mü ? Bahsettiğim gibi esas amaç merkezi yatay geçişten sona hazırlık sınıfına kayıt yaptırmak.

GSU yönetmeliğini incelediğimde bunun mümkün olmadığını gördüm. Detaylı bilgisi olan veya bu durumu yaşayan hocalarımdan yardım bekliyorum.

İlgili Link:

http://gsu.edu.tr/tr/universite/yonetmelikler/galatasaray-universitesi-yuksekogretime-hazirlik-siniflari-ogretim-ve-sinav-yonetmeligi

İlgili Madde:

• bu yıl galatasarayda hazırlık okudum ve sınıfımda tıptan galatasaraya myp ile yatay geçiş yapan bir kişi vardı hocam. yönetmelik çok garip geldi sonucta bu myp ile yatay geçiş yök ün getirdiği bütün üniversitelerin güz dönemi için uygulaması gerekiyor diye biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DonOctovia -- 27 Haziran 2018; 16:40:31 >
  • üniversiteliiühf Ü kullanıcısına yanıt
    Hocam geçen sene ben odtüye merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yaptım ve bu sene hazırlık okudum. Sınıfımda 2. 3. Sınıf olup yatay geçiş yapıp hazırlık okuyanlar da vardı.

• 
Sayfa: önceki 285286287288289
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.