Şimdi Ara

Merkezi puanla yatay geçiş hakkında önemli bilgiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.031
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar biliyorsunuz ki merkezi puanla yatay geçişte girdiğiniz seneki puanınız başvuru yapacağınız bölümün puanından yüksek ise başvuru yapabiliyorsunuz. Ancak ne kadar kontenjan ayrıldığı konusundan yök te yeterli açıklama yok örneğin;100 kişilik bir bölüm için 30 kişilik kontenjan açılıp 2015 2016 2017 2018 girişliler başvuru yaptı ve başvuru sayısı 35 oldu bunları sıralarken puana göre sıralama yapılır diyor ama 2015 üniversite puanları çok düşük 2015den başvuru yapan birisi otomatikman listenin en altına gider. Yorumlarınızı bekliyorum gelin beyin fırtınası yapalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• konu up
    ek olarak;
    -myp ile yatay geçişler 1 ağustos'ta mı başlıyor?
    -bir de benim sorunum şu geçmek istedigim bölümle aramdakı puan farkı 0.5 sizce sonuç ne olur? açılacak kontenjan 27
    -son olarak aynı okulda bölüm değiştiriyorum,hazırlık okudum,sıkıntı çıkar mı sizce?
    teşekkürler
  • @Ribas0

Farklı yıllarda başvuranlar arasında sıralama nasıl yapılıyor ben de merak ettim.
  • Bu sene ocak ayında yerleştirme puanım ile yatay geçiş yapmış birisiyim. Yatay geçiş hakkında bilgi vereyim.
    1- Her üniversite kendi yatay geçiş tarihini ve kontenjanını ve açılacak bölümleri duyurur.
    2- Yerleştirme puanı eşit ve yüksek olmalı az bir farkla bile olsa kuralı sağlamıyor.
    3- Üniden üniye değişmekle birlikte bazı üniler 4 lük sistem de 2 veya daha fazla genel ortalama ve alttan dersin olmayacak diyor.
    Ayrıca deneyin benim gibi hayatının hatası bir bölümü yazıp sonra yatay geçişle okul uzatmayın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • sibersuçbotu S kullanıcısına yanıt
    puanının yüksek olması net orası kesin.Ama sadece 27 kontenjan mı açılacak yoksa 2015,2016,2017,2018 girişlilerin her biri için mi 27 kontenjan açılacak.Eğer sadece 27 kontenjan açılacaksa sıralama nasıl yapılacak.YÖK puana göre demiş ama,2015 yılında 15 bin 430 küsür puan iken aynı sıralama 2018 için 470 küsür civarı bu da adaletsiz bir durum.
  • oksidatif O kullanıcısına yanıt
    -girdiğiniz senenin puanına bakıyor
    -bölümün o yılki kontenjanının %30'u kadar kontenjan açılıyor.
    -ancak anladığım kadarıyla toplam kontenjan %30
    bize sayısal birkaç istatistik lazım önceden myp ile yatay geçiş yapıp kaç kişinin geçtiğini bilen biri
    benim merak ettiğim şu bu 27 kişilik ya da neyse artık %30luk kontenjanın ne kadarı doluyor onu bilsek...
  • hiddenside H kullanıcısına yanıt
    kontenjan yayınlama maalesef sadece bahar dönemine özgü bir durum YÖK öyle belirtmiş.Siz geçerken senelere göre mi kontenjan ayrılmıştı yoksa sadece genel kontenjan mı?
    yök atlas ta veriler mevcut oradan bakabilirsiniz hocam
    kendisi sanırım myp ile değil de ortalmasına göre geçiş yapmış myp ile geçişte durum biraz daha farklı
    Ben yaptığımda mkü ye yapmadım ama orada kontenjan her bölüm için yazıyordu. Ayrıca ek madde-1 kullandım.

Ek madde-1 kullandım. Gözüme kestirdiğim okulların öğrenci işlerini daha önce aramıştım. Bana yök alım açarsa alırız ve kontenjanı yök belirler demişti. Zaten aynı sayıları onlar kolaylık olsun diye yazmışlardı. Ve genellikle de çoğu bölümde açılıyor.

Ocak ayında nasıl merkezi geçiş yapabiliyorsunuz merkezi geçiş ağustos ayında yapılıyor ve başvurduğunuz bölümün 1.sınıfından başlıyorsunuz aynı bölüme geçmiyorsanız tabi.Ve mevcut bölümünüzdeki ders başarınız ve ortalamanız merkezi geçişe etki etmiyor.
  • meb1907 kullanıcısına yanıt
    Ek madde-1 e göre yatay geçişi araştır.
    Edit. Yatay geçiş bahar ve güz dönemlerinde yapılır. Ağustos ocak vs ay olarak bir kesinliği yok her üni zamanı kendi tarih aralığını belirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hiddenside -- 4 Temmuz 2019; 2:32:31 >
    Ama sizin bu yazdığınız madde normal yatay geçiş için geçerli konu da biz merkezi yatay geçişten bahsediyoruz.
  • meb1907 kullanıcısına yanıt
    Merkezi puan ile yatay geçiş zaten ek madde 1 e göre yatay geçiştir. İkisi de aynı şeyler.

• lustral seyahat kullanıcısına yanıt
    Kırılmaz diye biliyorum forumda konusu açılmıştı oraya yazanların yalancısıyım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.