Şimdi Ara

Memurlar entellektüel sermaye satabilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
848
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ben bir devlet memurunun entellektüel sermaye (patent, faydalı model, bilgi gibi) üretip şirketlere satması yasal mı?

Cevaplarınız için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C8EB4BF65 -- 26 Ağustos 2018; 20:36:40 >

• Yasal olarak bir sorun yok hocam. Fikir ürünleri kapsamında bir kanun maddesi var yönetmelikte, şu an bakamıyorum ama bulabilirsiniz.

Örneğin kitap yazarı olan memurlar var. Hatta bizim lise dönemlerindeki kitap yazarlarından bazıları öğretmendi diye hatırlıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler.
  • Ortaya koyduğun bir eserin fikri ve mülki haklarını yani telif haklarını satabilirsin, patentine sahip olduğun bir icatın patentini satabilirsin.
    Örneğin bir senaryo yazarsın ve bunun telif haklarını satarsın, yada arkadaşın dediği gibi bir kitap... Bir program yazıp bunun haklarını satabilirsin, bir şarkı yazıp yada yapıp onun haklarını satabilirsin, bu şekilde örnekler uzar gider.
    Yapamayacağın şey, tacir veya esnaf sayılmayı gerektirecek hallerde bulunmak. Mesela bir android oyun yaptın google playde bunu ücretli olarak yayınlayamazsın.
  • Cevabınız için teşekkürler.
  • Bazı patent ve eserler için çalıştığın kurum ve yaptığın göreve göre kullanımına cevaz verilmeyebilir. Örneğin;

A kurumunda yazılımcısın, mesai içinde kurum için yaptığın yazılımı başka firmalara da satışını yapman disiplin suçu oluşturabilir.
    B kurumunda çeşitli raporlar hazırlamakla mükellefsin. Bu raporları sen hazırlamış olsan bile gizlilik derecesi olsun olmasın kitap haline getirilmesi de aynı şekilde kurum iznine bağlıdır, telif hakkı da kurum sahiplenebilir.

Bu nedenle hassas davranın. Yoksa hobi/sanat faaliyeti olarak genel bir sıkıntı yok.
  • Cevaplar için teşekkürler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.