Şimdi Ara

Memleketimdeki fiyatlar (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
1
Favori
2.753
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aynen hocam yapacak birşey yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yanik033

Japon araçları Alman arabalarından çok daha pahalı.Neden acaba?

Hocam japon araclarindan anlayan usta cok az. Parcalarida pahali ayrica yillardan beri avusturya ve almanyadan arac getirtmek serbest vergi cok cuzzi veriyorsunuz bizim diyaspora turk nufusu kadar olmasada en cok sirp bosnak hirvat avusturya ve almanyada yasiyor totalde hepsi 2 milyona yakin vardir. Bunlar araclari getiriyor oradan cok fazla calinti aracta getiriliyor almanyada ve hurda ama parcasi oldugu icin pazari cok fazla alman araclarinin yansanayi denen bir sey zaten yok

Japon araclarini almiyorlar begenmemek degil arz sebebiyle yillardir bu boyle almanlardan sonra en cok şkoda vardir sonrada fransiz araclari

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: krstarica

quote:

Orijinalden alıntı: shintai

Nüfusun fazla olmaması ne kadar güzel.

8milyon maksimum beograd baskent 1 milyon kusur trafik sadece oglen 4 ile 5 arasindadir her yere aracla cok rahat gidiliyor cogu insan bizde sokaga arac park etmiyor butik garajlar var sokaklarda yani soyle tek girisli tek araclik sokaklarda garazlar var aylik 15 euro yaklasik 1500 dinara kiraliyorsunuz arac cizilmiyor calinmiyor:) en guzeli bu .

Bizdeki binalar eski oldugu icin cok park alani yok ve bu sekilde cozulmus sorun

Tum balkanlar 22 milyon civari bosna 5 milyon civari zira bizdeki her seyin ayni sistemi orada da ayni hirvatistanda araclar cok az daha pahali ve hayatta o da EU ya girildigi icin son 3 yilda artti ondan once o da bizimle ayniydi

2012 yilinda bosnaya okumaya giden Turkiyeden giden arkadasima 2008 cayenne almistik 18 euroya o donemde simdi fiyatlar biraz daha artti tabi

Açıklama için teşekkürler.

Peki araba servislerinde durum nasıl? Yetkili servis bakımı ile normal bakım fiyatları ne durumda?

Trafik sigortası uygulaması mevcut mu? Kasko fiyatları nasıl?

Trafik cezaları yüksek mi?

Gerçi pek yoğun trafik olmadığını yazmışsınız ama yine de sorayım. Trafikte insanların duygusal durumu nasıl? Sabırsızlık,acelecilik,kuralsızlık ve agresiflik yaygın mı?

• quote:

quote:

quote:

8milyon maksimum beograd baskent 1 milyon kusur trafik sadece oglen 4 ile 5 arasindadir her yere aracla cok rahat gidiliyor cogu insan bizde sokaga arac park etmiyor butik garajlar var sokaklarda yani soyle tek girisli tek araclik sokaklarda garazlar var aylik 15 euro yaklasik 1500 dinara kiraliyorsunuz arac cizilmiyor calinmiyor:) en guzeli bu .

Bizdeki binalar eski oldugu icin cok park alani yok ve bu sekilde cozulmus sorun

Tum balkanlar 22 milyon civari bosna 5 milyon civari zira bizdeki her seyin ayni sistemi orada da ayni hirvatistanda araclar cok az daha pahali ve hayatta o da EU ya girildigi icin son 3 yilda artti ondan once o da bizimle ayniydi

2012 yilinda bosnaya okumaya giden Turkiyeden giden arkadasima 2008 cayenne almistik 18 euroya o donemde simdi fiyatlar biraz daha artti tabi

Peki araba servislerinde durum nasıl? Yetkili servis bakımı ile normal bakım fiyatları ne durumda?

Gerçi pek yoğun trafik olmadığını yazmışsınız ama yine de sorayım. Trafikte insanların duygusal durumu nasıl? Sabırsızlık,acelecilik,kuralsızlık ve agresiflik yaygın mı?

Onlar cok ucuz degil trafik sigortasi elbette var ortalama c segmenti bir arac icin yillik 100 120 euro civari kasko ise sifir araclarda mesela opel astra k vb 400~500 euro arasi ucuz diyemem

Arac servislerini acikcasi cok bilmiyorum gitmedim yani ama insanlar hep daha ucuzun derdinde oldugundan garanti bozulsa bilr cok ugrasmiyor o kadar disarida yaptiriyorlar.

Trafik cezalari ciddi oranda yuksek mesela bosna sirbistan makedonyada da cok yuksektir. Mobese yok cok nadir var sadece otobahnlarda kamerali radarlar oluyor ve sehrin bazi yerlerinde kirmizi isik icin oluyor.

Gecenin kor saatinde bile kirmizi isikta arac bekler aliskanlik bu. Zihniyet Turk zihniyetine benzer bizde de trafikte aslinda pek trafik olmadigi icin gerginlik olmuyor. Bir kaza oldumu oyle olay olmaz her iki taraf uzlasir el sikisir cogu zaman. Cunku fiyat dusme ikinci elde soyle boyle diye carigini sokmeye calisan tip yok burada en tehlikeli tipler ikinci elde bizde de rektefiyeli motoru kazali araci kakalamaya calisanlardir onlarda cok degil gene.

Mesela yaya cizgileri var sokakta isik yoktur o bolgelerde eger yaya yola adimini attiysa yoldan gecen her arac yayaya yol vermek zorunda gecene kadar yayaya saygisizlik yapamaz surucu sivil polis ceza kesebiliyor cunku ve cezasi 400 euro :) o korkuyla yaya yolundan cizgilerinden gecerken o beyaz seritleri kast ediyorum tum araclar zink diye durur. El kol hareketide yapmazlar alisilmis bir sey tum balkan ulkelerinde var bu. Turkiyede ayni seyi yapin ya ezilirsiniz ya da adam iner sopayla

Acemilik gercekten cok bizde usta sofor niteligi daha az dusuk seviyede duz yolda agaca carpan kadin sayisini gectim erkeklerde cok iyi suremez trafik olmadigindan pek gelismemis sofor yetenekleri insanlarin. O yuzden vuran surtene agresiflik yok. Trafige cok maruz kalmadigimiz icin mesela asiri trafik vs olursa insanlar gariplesiyor aliskin degiller:) istambulu gorenler hele bu ne diyor.

Arkadas geldi benim 3 saatte bogaza gitmistik cocuk aracta cildiriyordu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krstarica -- 3 Nisan 2017; 0:16:15 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Onlar cok ucuz degil trafik sigortasi elbette var ortalama c segmenti bir arac icin yillik 100 120 euro civari kasko ise sifir araclarda mesela opel astra k vb 400~500 euro arasi ucuz diyemem

Arac servislerini acikcasi cok bilmiyorum gitmedim yani ama insanlar hep daha ucuzun derdinde oldugundan garanti bozulsa bilr cok ugrasmiyor o kadar disarida yaptiriyorlar.

Trafik cezalari ciddi oranda yuksek mesela bosna sirbistan makedonyada da cok yuksektir. Mobese yok cok nadir var sadece otobahnlarda kamerali radarlar oluyor ve sehrin bazi yerlerinde kirmizi isik icin oluyor.

Gecenin kor saatinde bile kirmizi isikta arac bekler aliskanlik bu. Zihniyet Turk zihniyetine benzer bizde de trafikte aslinda pek trafik olmadigi icin gerginlik olmuyor. Bir kaza oldumu oyle olay olmaz her iki taraf uzlasir el sikisir cogu zaman. Cunku fiyat dusme ikinci elde soyle boyle diye carigini sokmeye calisan tip yok burada en tehlikeli tipler ikinci elde bizde de rektefiyeli motoru kazali araci kakalamaya calisanlardir onlarda cok degil gene.

Mesela yaya cizgileri var sokakta isik yoktur o bolgelerde eger yaya yola adimini attiysa yoldan gecen her arac yayaya yol vermek zorunda gecene kadar yayaya saygisizlik yapamaz surucu sivil polis ceza kesebiliyor cunku ve cezasi 400 euro :) o korkuyla yaya yolundan cizgilerinden gecerken o beyaz seritleri kast ediyorum tum araclar zink diye durur. El kol hareketide yapmazlar alisilmis bir sey tum balkan ulkelerinde var bu. Turkiyede ayni seyi yapin ya ezilirsiniz ya da adam iner sopayla

Acemilik gercekten cok bizde usta sofor niteligi daha az dusuk seviyede duz yolda agaca carpan kadin sayisini gectim erkeklerde cok iyi suremez trafik olmadigindan pek gelismemis sofor yetenekleri insanlarin. O yuzden vuran surtene agresiflik yok. Trafige cok maruz kalmadigimiz icin mesela asiri trafik vs olursa insanlar gariplesiyor aliskin degiller:) istambulu gorenler hele bu ne diyor.

Arkadas geldi benim 3 saatte bogaza gitmistik cocuk aracta cildiriyordu

Kasko fiyatlarını asgari ücret üzerinden oranladığımızda iki ülkede de birbirine yakın sayılabilecek düzeyde sanırım.

Trafik sigortası ise orada birazcık daha uygun gibi. Gerçi burada tavan fiyat uygulaması devreye girecekmiş,bakalım 1000 liralardan aşağıya gelecek mi.

Burada da yaya geçitlerinin işlevi ve önemi arttırabilse cezalarla, aslında iyi olacak. Eğitimle olmuyorsa ceza ile olacak sonunda.

Araç kullanma becerisinin daha düşük olmasına şaşırdım aslında. Ama dediğiniz gibi fazla trafik olmayınca (veya araç kullanma ihtiyacı az olunca,uygun toplu taşıma ağı varsa ) demek ki yetenekleri geliştiremiyorlar.

Uzunca yazdığınız için teşekkürler.
  • shintai kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.

Tramvay var zaten sehrin her yerine ulasiyor maksimum 30 dkya istediginiz her yere gidersiniz. Sabit isi olanlar aracla seyahat etmeyebiliyor. Genelde tramvay ya da otobus kullanilmakta. Burada yasayanlarin hemen hemen cogu insanin kucuk buyuk bizim vikendica dedigimiz haftasonu ciftlik bag evleri vardir sehre 40 50 km uzaklikta insanlar araclarini en cok hafta sonu gezmesi icin kullaniyorlar.

• krstarica kullanıcısına yanıt
    Ne güzel. Ben nüfüs sayısına taktım kafayı. Fazla kalabalık olmayınca toplu taşımanın verimliliği de artıyor. Mesafeler artmıyor.

Çoğu ailenin de yakınlarda haftasonu gidebileceği çiftlik evlerinin olması da çok güzel. Az insan,kaliteli yaşam.
  • quote:

Ne güzel. Ben nüfüs sayısına taktım kafayı. Fazla kalabalık olmayınca toplu taşımanın verimliliği de artıyor. Mesafeler artmıyor.

Çoğu ailenin de yakınlarda haftasonu gidebileceği çiftlik evlerinin olması da çok güzel. Az insan,kaliteli yaşam.

Ise oyle bakarsaniz cennet tabi tek sorun bizde issizlik fazla komunizmin getirdigi etkiler var halen doktor ile isci arasindaki maas farki cok degil. Unide profesor 1000 ~1500 euro maas aliyor max. Bu da fazlasiyla yetiyor aslinda bir yillik maasina bir 2015 golf alabiliyor.

Gurultu az tabi bir ugultu yok aksam 4 gunun bitisi demek 4 ten sonra yok calisma hayati devlet daireleri bile kapaniyor her yer kepenk indiriyor aksam 7 den sonra belli basli bir kac market 9 a kadar calisiyor ondan sonra onlarda yok mesela 11 de heryer kapanmis oluyor sehir merkezine gitmeniz lazim alisveris icin bu biraz dezavantaj.

Ama huzur verici geceleri gasp soygun cok az gettolara gitmezseniz sanssizda degilseniz hicbir sey olmaz.

Aksam 4 ten sonra insanlar puba bara kahve icmenin yemek yemenin evine gidip aksam yemegi ya da mac izlemenin derdine dusuyor :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krstarica -- 3 Nisan 2017; 2:27:16 >
  • Gün geçmiyor ki küfürsüz günümüz olsun.Çok şükür hamdolsun
  • Yazacak çok şey var da neyse sinirlenmiyim bu saatte

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uguroz89 -- 3 Nisan 2017; 5:29:4 >
  • Toplu taşımaya da genelde ödeme yapılmadığını gördüm :) Yol tarifi istediğimde konuştuğum kişi şu otobüse bin ama sakın para verme dedi. Sebep diye sordum, asgari ücret çok düşük o yüzden biz vermiyoruz dedi. Bindim ödemedim biraz stres oldum ama
  • bakarken karnıma sancılar girdi
  • quote:

Orijinalden alıntı: aspergillus

Toplu taşımaya da genelde ödeme yapılmadığını gördüm :) Yol tarifi istediğimde konuştuğum kişi şu otobüse bin ama sakın para verme dedi. Sebep diye sordum, asgari ücret çok düşük o yüzden biz vermiyoruz dedi. Bindim ödemedim biraz stres oldum ama

Yabanciysaniz problem olur ama :) sebebi kontrol var .

Bizdeki kontrol sistemi biletli oldugu icin aldiginiz bilete otobus ya da tramvayda iceride bulunan makinada damga ve delik vurdurmaniz gerek eger biletli biner ya da biletsiz binip damga vurdurmazsaniz gerisi sansiniza kalmis mesela 3 istasyon sonra mavi gomlekli bir officer iceri girebilir tek tek bilet kontrolu yapabiliyor. 10 kere binip yakalanmama sansi oldugu gibi 1 kere binip yakalanma sansida var.

Bende vermiyorum garip kacmasin diye yazamazdim burada :)

Bana cok denk geldi. Ugrasmiyorlar zaten kimlik goster diyor kimligine bakiyor birakiyor. Bu konuda cok fazla yaptirim yapamiyor hukumet cok fazla elestiri altinda zaten

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: aspergillus

Toplu taşımaya da genelde ödeme yapılmadığını gördüm :) Yol tarifi istediğimde konuştuğum kişi şu otobüse bin ama sakın para verme dedi. Sebep diye sordum, asgari ücret çok düşük o yüzden biz vermiyoruz dedi. Bindim ödemedim biraz stres oldum ama

Yabanciysaniz problem olur ama :) sebebi kontrol var .

Bizdeki kontrol sistemi biletli oldugu icin aldiginiz bilete otobus ya da tramvayda iceride bulunan makinada damga ve delik vurdurmaniz gerek eger biletli biner ya da biletsiz binip damga vurdurmazsaniz gerisi sansiniza kalmis mesela 3 istasyon sonra mavi gomlekli bir officer iceri girebilir tek tek bilet kontrolu yapabiliyor. 10 kere binip yakalanmama sansi oldugu gibi 1 kere binip yakalanma sansida var.

Bende vermiyorum garip kacmasin diye yazamazdim burada :)

Bana cok denk geldi. Ugrasmiyorlar zaten kimlik goster diyor kimligine bakiyor birakiyor. Bu konuda cok fazla yaptirim yapamiyor hukumet cok fazla elestiri altinda zaten

Hocam ben çok şanssız bir adamım. İlk seferde yakalanırım. Bu durumda pasaportumu gösterip, "özür dilerim yabancıyım bilmiyordum" dersem sıkıntı çıkarırlar mı?

Yabancılara ve özellikle Türklere bakış açıları nasıl?

Sırp mafyası ve çeteleri var mıdır?

Amerikan arabaları var mı orada? Chevrolet, Dodge, Mustang gibi.

• Türkiyede galeri zenginliği diye bir şey var , ikinci el fiyatlarını alırken öldürüp saterken dirilttiği , birde bizim milletin sivri zekası var , bu aralar böyle konular açmayın
    Ülkece zor dönemlerdeyiz
  • Hocam bu sorularına PM uzerinden cevap verebilirim. Zira burası yeri olmaz.
  • savascoker kullanıcısına yanıt
    Galeri bizde de var elbette ancak insanlar bu kadar azıtmamış, halk ve nufus az olunca galantor tiplerin sayısı galericilerin sayısı fazla değil. Galeri mantıgı dunyada bircok yerde aslında TR'deki gibi. Sahibinden gibi siteler bizdede yıllardan beri revaçta.
    Sorunda o bizim galericiler gibisi yok
    Merhaba, benim de bir kökenim Moldova. Anlattıklarınızı okuyunca bizim orası zannettim. Acayip benzerlikler var.

Bizde de etin kilosu 3 dolar. Koca dürüm et dönerler 2 dolara satılıyor başkentteki alışveriş merkezinde. Pazar kurma olayı, gece hayatı falan yazdıklarınızın bire bir aynısı. Enflasyon yok gibi bir şey. Dolar/Moldova lei grafiği ile Dolar/Türk Lirası grafiklerini karşılaştırsanız gülersiniz. Oynaklık ve değişiklik yok gibi hiç.

Bizden de herkes kaçmaya çalışıyor. Irk olarak aslen Rumen oldukları için herkes ilk iş Romanya'ya ve dil aşırı benzer olduğu için İtalya'ya kaçıyor. İşsizlik fazla. Siyasi kavgalar aşırı fazla. Türkiye'deki gibi fırıldaklıklar çok.

Sanırım Balkan ülkelerinin kaderi bu. Bir türlü toparlanamadılar. Potansiyelleri çok fazla halbuki.

Durumlar çok benzediği için paylaşmak istedim.
    Sevgiler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cadillaccts

ciddi ciddi başka ülkeye gidip yerleşmeyi düşünüyorum.iş veren ayrı sömürür çalışan ayrı sömürür devlet ayrı sömürür ulan gram değerimiz yok bu ülkede.kendi toprağımızda yabancı ettiler bizi.

Memleketimdeki fiyatlarMemleketimdeki fiyatlarMemleketimdeki fiyatlar
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.