Şimdi Ara

Meizu MX4 teknik yardım-destek ana konusu[LOLLİPOP BETA GÜNCELLENDİ!][LOLLİPOP BETA FLYME 4.5.3.1A OTA]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
902
Cevap
14
Favori
28.848
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • !Lollipop resmi beta linki eklenmiştir!

Herkese merhabalar arkadaşlar öncelikle bu konuhttp://forum.donanimhaber.com/m_99055419/f_//tm.htm#99055419 linkinde bulunan ana konudaki yardıma ihtiyaç duyan arkadaşların konu karışması sebebiyle yardım alamamaları üzerine kurulmuştur. Bu konuda SADECE TEKNİK YARDIM YAZILIM,DONANIMSAL DESTEK(ROM-ROOT-FLYME HESABI-FLYME OS-GÜNCELLEMELER) ile ilgili sorulara ve sorunlara yanıt verilecektir. Başka herhangi bir konuda görüş belirtmek telefon karşılaştırması vs için lütfen OLIVERA arkadaşımızın kurduğuhttp://forum.donanimhaber.com/m_99055419/f_//tm.htm#99055419 konusuna yorum atınız.
    Teşekkür eder iyi forumlar dilerim.

FLYME OS NEDİR?

Flyme os meizu markasının kendi cihazlarında kullandığı android tabanlı özelleştirilmiş arayüzdür.

FLYME OS HESABI NEDİR?NEYE YARAR?

Flyme os hesabı Flyme osta bulunan ve çeşitli ek özellikler(geri yükleme,kaybedilen telefonu bulma gibi) sağlayan kullanıcı hesabıdır.

-YAZILIMSAL İŞLEMLER-

ROOT NEDİR?NASIL YAPILIR ?

Root android telefonlarda sistemin yönetimini tamamen elimize almaya ve sistem üzerinde dilediğimiz değişikleri yapmamıza olanak sağlayan işlemdir.

Flyme Os ta root yetkisini açmak için;

Ayarlar-Hesaplar-Flyme Hesabı altında sistem ayrıcalıklarına tıklayarak aktif edilebilir.

Meizu MX4 teknik yardım-destek ana konusu[LOLLİPOP BETA GÜNCELLENDİ!][LOLLİPOP BETA FLYME 4.5.3.1A OTA]

!UNUTMAYIN! rootu açtığınız taktirde kapatmak için aynı yolu kullanamazsınız, rootu kapatmak için yazılımı tekrar yüklemeniz gerekmektedir.

FLYME OS'U YENİ SÜRÜME GÜNCELLEMEK

!4.2.8.2 OTADAN YAYINLANMIŞTIR!

Yeni bir yazılım güncellemesi geldiği zaman flyme os u güncellemek çok basit bir işlemdir. Telefonunuzda herhangi bir veri kaybı olmaz, ve sistem herşeyi otomatik olarak yapar. Telefonunuzu güncellemek için önce ayarlardan telefon dilinizi inglizce yapmanız gerekmektedir. Dili inglizce yaptıktan sonra menüde yükseltme(inglizcesi upgrade) adındaki uygulamadan otomatik olarak yapabilirsiniz.

YENİ BİR FLYME OS SÜRÜMÜ KURMAK(ROOT GEREKLİ DEĞİLDİR!)

Öncelikle internetten indirilen farklı sürüm yazılım kurmak kayıtlı uygulamalarınızın,ayarlarınızın ve uygulama verilerinizin silinmesine sebebiyet vereceği için dilerseniz ayarlar-erişilebilirlik-depolama-telefon verisini yedekle seçeneği ile bütün uygulama,veriler ve ayarların yedeğinin alınabileceğini hatırlatalım.

Şimdi geçelim işlemimize. Yüklemek istediğiniz yazılımı meizunun sitesinden veyahut alternatif linklerden "update.zip" adıyla indirdikten sonra telefonunuzun ana dizinine atın. Daha sonra telefonun kendi dosya yöneticisi olan belgeler uygulamasıyla açtıktan sonra update.zip in üzerine tıklayın. Telefon sistem dosyası olduğunu otomatik olarak algılayacak ve verileri de silmek istediğinize emin misiniz diye soracaktır. Temiz bir kurulum için bu seçeneği aktif etmenizi öneriyorum. Daha sonra onayı verdikten sonra telefon kapanacak ve yazılım otomatik olarak yüklenecektir.Daha sonra eğer yedek aldıysanız flyme hesabına giriş yaptıktan sonra yedeğinizi geri yükleyebilirsiniz.

Meizunun resmi sitesi, flymeos international(I) versiyon indirme linkleri

http://www.flyme.cn/en/firmwarelist?modelId=14&type=1

Flyme 4.0.4.2I :https://yadi.sk/d/73cWV5LxgnZqo

Flyme 4.2.2.2I :https://yadi.sk/d/ZaNYY7FpgnZwR

Performans artışları, batarya geliştirmeleri ve özellikle ısınma sorununun giderildiği Meizu mx4 4.2.8.2I indirme linki(OTA olarak gelmiştir):

http://www.flyme.cn/en/firmwarelist?modelId=14&type=1

Bildirim alamayanlar ;

Güvenlik--> güç tasarrufu--> uygulama yönetimine girsin. Gerekli uygulamanın bekleme iznini aktif etsin, yoksa sistem 3dk sonra otomatik olarak kapatır. Bu yüzden bildirim gelmez.

4.2.8.2i resmi sürüm Takvim hatası Varsayılan hatırlatıcı zamanı ile alakalı takvim ayarlarından bunu herhangi bir şey yapıp tekrar denerseniz sorun çözülecektir.

Telefonunda uygulama marketi ve personalize uygulamaları kaybolanlar;

Meizu Uygulama merkezi (App Center) :https://yadi.sk/d/lk358odngnakq

Meizu Özelleştirme ( Personalize) :https://yadi.sk/d/ToZyz0ujgnarZ

Galeri sorunu yaşayanlar için sorunsuz galeri uygulaması;https://yadi.sk/d/ibcTJAiygmdfc

Meizu mx4 flyme 4.5.1A lollipop: Meizunun 28 mayısta betasını sunmaya hazırlandığı lollipop sürümünün sadece meizu beta testerlerine verdiği sızdırılmış sürüm. Bugları var ve performans olarak çok iyi değil, fakat arayüz ve animasyonlar çok hoş. Cihazda ısınma oluyor yine de denemek isteyenler datayı temizleyerek yükleme yapsınlar aksi taktirde sim kart sorunu oluşuyor.İndiremeyenler link adresini kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırsın, sürümde türkçe dil yok dolayısıyla türkçe dilde oluşan hatalar da yok. Yüklediğinizde google play uygulamaları ve servislerine ihtiyacınız olacak çünkü yüklü değiller.

Edit 19.05.2015: Arkadaşlar daha bugün yeni beta yayınladı. Root çalışıyor, kamera sorunları giderildi, sensörlerde sıkıntı yok, titreşim düzeltildi bildirim barı artık blur efektiyle beraber şeffaflaştırıldı, yeni animasyonlar getirildi. Sistemsel performans arttırıldı, buglar azaldı ve daha stabil bir performans elde edildi.

2015.05.19 betası(2.beta)-->http://download.meizu.com/Flyme/preview/M75/4.5.2A/5.0.1-201505191212/25bang/update.zip

2015.05.12(ilk) beta-->http://download.meizu.com/Flyme/preview/M75/4.5.2A/5.0.1-201505122142/d9j4g7/update.zip

Alternatif link(ilk beta):http://www.htcmania.com/showthread.php?s=a97e12838beca317fdbda4ca6d214267&t=1014840

google uygulamaları linki:

http://bbs.flyme.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=235414&highlight

Lollipop Google Play Store Ve Servisler ( Google İnstaller ) :https://yadi.sk/d/rHl2UHsbhJ45d

Edit:26.05.2015 Tarihli Meizu firmasının resmi olarak dağıttığı 4.5.2A adlı lollipop betası:http://downloads.meizufans.eu/mx4/firmware/4.5.2/a/update.zip

Edit:30.05.2015 Meizu 4.5.2A versiyonunun üzerine otadan yeni sürüm lollipopu dağıtmaya başladı(4.5.2.1A) direkt olarak indirmek isteyenler için:http://download.meizu.com/Firmware/Flyme/MX4/4.5.2.1/cn/20150528172207/82cf61c2/update.zip

--İSTENMEYEN NUMARA DURDURULDU VE GALERİ HATASININ ÇÖZÜMLERİ--(ROOT GEREKTİRİR!)

Arkadaşlar genellikle I sorunu romlarda bir sorun yok. Ancak son 4.2.8.2.I sürümünde galeri sorunu var. A sürümü dediğimiz Çin romlarında ise istenmeyen numara durduruldu ve galeri hatası var. Tabii telefonu İngilizce kullanırsanız bu sorunlarla karşılaşmıyorsunuz. Türkçe kullanmak isterseniz sorununuzun çözümü:
    Bu işlemler için öncelikle yukarıda anlatıldığı şekilde cihazınızı root yapınız. Sonra ayarlar-güvenlik sekmesinden bilinmeyen kaynaklardan yüklemeyi açın. Yine ayarlar-erişilebilirlik-geliştirici seçeneklerinden usb hata ayıklama modunu açın.
    1) Xposed installer ve App settings programlarını indirin ve kurun ama açmayın.
    http://dl-xda.xposed.info/modules/de.robv.android.xposed.installer_v33_36570c.apk
    http://dl-xda.xposed.info/modules/de.robv.android.xposed.mods.appsettings_v29_70ccc5.apk
    2) Xposed installer programını açın. Program açılırken izinler isteyecek hepsine evet deyin.
    3) Program açıldıktan sonra framework yazısına tıklayın. Bir uyarı gelecek tamam deyin. Daha sonra yükle güncelleye tıklayın. Yeniden başlatılsın mı diye soracak. Hayır deyin. Daha sonra önceki menüye dönün. Modül indir ya da modüller yazar ona tıklayın. Eğer modüller yazıyorsa açılan sayfada app settingsi göreceksiniz. Sağdaki tik işaretli değilse işaretleyin. Eğer modül indir yazıyorsa yukarıdan soldan modül indir yazısına tıklayın ve modüller olarak değiştirin. Daha sonra programdan çıkın. Yeniden başlatın. Xposed ve app settings kurulumu tamamlandı.
    4) Şimdi App Settings programını açalım. Karşımıza uygulama listesi çıkacak. Bu uygulama listesinden İstenmeyen Numara Durduruldu yu bulalım ve tıklayalım. Muhtemelen ayarları çıkmayacak. Ben de ilk olarak yaptığımda çözememiştim. Yukarıda tam ortada siyah bir buton var. Bakınca görülmüyor. Ancak üzerine basınca maviye dönüyor ve ayarlar çıkıyor. Ayarlar çıktığında locale yazısını bulun yanında default yazar. Tıklayın ve English olarak değiştirin. Daha sonra yukarıda sağda kaydet butonu var ona tıklayın. Uyarı gelecek tamam deyin. Yeniden başlatın. İşlem tamamdır.
    5) Galeri sorununa gelince App Settings açın. Uygulamalardan kamera ve galeriyi bulun.Yine 4. maddede yaptığımız işlemleri yapalım. Hepsi bu kadar.
    Bu yaptığımız işlemler sonucunda galeri ve kamera uygulamaları ve menüleri İngilizce olacaktır. Bilginize.

Sim rehberini telefona aktarma:
    Bunun için öncelikle bir flyme hesabı açılıp giriş yapılması gerekiyor.
    1. Ekranın altında bulunan telefon simgesine tıklayalım.
    2. Açılan ekranda en altta 3 nokta yanyana işareti var. Ona tıklayalım ve açılan menüden ayarları seçelim.
    3. Açılan ekranda hesaplar ve bağlantı yönetimini tıklayalım.
    4. Açılan ekranda en altta sim kart bağlantıları yazar ona tıklayalım. Karşımıza sim kart kişileri çıkacak.
    5. Herhangi bir sim kart kişisinin sağındaki nokta işaretine tıklayalım. Bu işlemi yaptığımızda yukarıda sağda yeşil renkli 1 yazısı çıkacak. Ona tıklayalım ve bütün kişiler seçili hale gelsin.
    6. Ve son olarak altta ortadaki kare içerisine ok şeklindeki işarete tıklayalım ve açılan menüden flyme hesabımızı seçelim.
    Hepsi bu kadar artık sim kişilerimizi telefonumuza aktarmış olduk. Aynı zamanda bu kişiler senkronizasyon yaptığımızda flyme hesabımıza yedeklenecektir.

DİPNOT: Arkadaşlar bugüne kadar gerek bu konuda olsun gerekse de diğer konuda olsun bütün sorunu olanlara yardım eden, sabrı ve mütevazıyla adeta DH kardeşlik ruhunu ortaya çıkaran değerli arkadaşımız @ahmetyasinakturk e çabası ve verdiği tüm değerli bilgiler için teşekkür etmeyi ve onu can-ı gönülden tebrik etmeyi boynuma borç bilirim. Dileriz ki tekrar değişim istediğinde yeni telefonu sorunsuz olur ve bu forumda beraber güzel işler yapmaya devam ederiz.
    Arkadaşlar şimdilik bu kadar. Daha fazla soru işaretiniz sabitlenmesini istediğiniz konular varsa lütfen bildirmekten çekinmeyin. Konu sürekli güncel tutulmaya çalışılacak ve yardımcı arkadaşların olması çok iyi olur. Şimdiden herkese teşekkürler, iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zaomss -- 16 Temmuz 2015; 2:10:24 >

• Teşekkürler kardeşim. Bu arada sorunlar ve çözümleri ilk mesaja eklenirse konu çok daha iyi olacaktır.
    İlk katkı benden olsun. Arkadaşlar genellikle I sorunu romlarda bir sorun yok. Ancak son 4.2.8.2.I sürümünde galeri sorunu var. A sürümü dediğimiz Çin romlarında ise istenmeyen numara durduruldu ve galeri hatası var. Tabii telefonu İngilizce kullanırsanız bu sorunlarla karşılaşmıyorsunuz. Türkçe kullanmak isterseniz sorununuzun çözümü:
    Bu işlemler için öncelikle yukarıda anlatıldığı şekilde cihazınızı root yapınız. Sonra ayarlar-güvenlik sekmesinden bilinmeyen kaynaklardan yüklemeyi açın. Yine ayarlar-erişilebilirlik-geliştirici seçeneklerinden usb hata ayıklama modunu açın.
    1) Xposed installer ve App settings programlarını indirin ve kurun ama açmayın.
    http://dl-xda.xposed.info/modules/de.robv.android.xposed.installer_v33_36570c.apk
    http://dl-xda.xposed.info/modules/de.robv.android.xposed.mods.appsettings_v29_70ccc5.apk
    2) Xposed installer programını açın. Program açılırken izinler isteyecek hepsine evet deyin.
    3) Program açıldıktan sonra framework yazısına tıklayın. Bir uyarı gelecek tamam deyin. Daha sonra yükle güncelleye tıklayın. Yeniden başlatılsın mı diye soracak. Hayır deyin. Daha sonra önceki menüye dönün. Modül indir ya da modüller yazar ona tıklayın. Eğer modüller yazıyorsa açılan sayfada app settingsi göreceksiniz. Sağdaki tik işaretli değilse işaretleyin. Eğer modül indir yazıyorsa yukarıdan soldan modül indir yazısına tıklayın ve modüller olarak değiştirin. Daha sonra programdan çıkın. Yeniden başlatın. Xposed ve app settings kurulumu tamamlandı.
    4) Şimdi App Settings programını açalım. Karşımıza uygulama listesi çıkacak. Bu uygulama listesinden İstenmeyen Numara Durduruldu yu bulalım ve tıklayalım. Muhtemelen ayarları çıkmayacak. Ben de ilk olarak yaptığımda çözememiştim. Yukarıda tam ortada siyah bir buton var. Bakınca görülmüyor. Ancak üzerine basınca maviye dönüyor ve ayarlar çıkıyor. Ayarlar çıktığında locale yazısını bulun yanında default yazar. Tıklayın ve English olarak değiştirin. Daha sonra yukarıda sağda kaydet butonu var ona tıklayın. Uyarı gelecek tamam deyin. Yeniden başlatın. İşlem tamamdır.
    5) Galeri sorununa gelince App Settings açın. Uygulamalardan kamera ve galeriyi bulun.Yine 4. maddede yaptığımız işlemleri yapalım. Hepsi bu kadar.
    Bu yaptığımız işlemler sonucunda galeri ve kamera uygulamaları ve menüleri İngilizce olacaktır. Bilginize.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zaferkaya1 -- 11 Mayıs 2015; 20:10:47 >

• Yeni konu hayırlı olsun. Diğer konuda bilgiler çok dağınıktı. Umarım burası daha efektif kullanılan ve her şeye kolay ulaşılabilen bir başlık olacaktır.
  • Cok saolun arkadaşlar, şuanlık diğer eksikleri bilmiyor, eklenmesi gereken sorunlar neler acaba? Ona göre yazıyı editleyip diğer sorunları da ekleyeyim. Çok saolun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zaomss -- 11 Mayıs 2015; 19:41:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam akılıma gelen üç şey var;

1) Flyme hesabı açma (Çince olan resmi sitesinden)

2) Yine Çin sitesinden resmi Firmware indirip (A ve I Romları) recovery ve belgelerden yükseltme ya da temiz kurulum.

3)4.2.2.2I sürümü hariç Türkçe dilde yaşanan problemler ve çözümleri.

Bunlar eklenirse güzel olur. Şimdiden ellerinize sağlık.
  • Selamlar öncelikle.. Kamera çift flaş tamam süper fakat çekimden sonra gün ışığı rengi takılı kalıyor ve sürekli yanıyo. Çözümü varmıdır? 4.2.2.2l sürümüde aynı 4.2.8.2l sürümüde aynı sorun yaşadım. Bildirim penceresinden flaşı aç kapa yapınca sönüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e_sercan -- 11 Mayıs 2015; 19:59:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: XhiX

Hocam akılıma gelen üç şey var;

1) Flyme hesabı açma (Çince olan resmi sitesinden)

2) Yine Çin sitesinden resmi Firmware indirip (A ve I Romları) recovery ve belgelerden yükseltme ya da temiz kurulum.

3)4.2.2.2I sürümü hariç Türkçe dilde yaşanan problemler ve çözümleri.

Bunlar eklenirse güzel olur. Şimdiden ellerinize sağlık.

Hocam 2.sorunu ekledim zaten de meizu sitesinden nasıl indirilecegini de ekleyeceğim az sonra. Bilgilendirme için çok teşekkürler. Beraber bu konuyu çok daha güzel bir hale getireceğiz inşallah.

@e_sercan hocam eğer iki yazılımda da aynı problem devam ediyorsa bunun yazılımsal olduğunu düşünmüyorum, dikkatlice bakın,sorun yaptığınız bir ayardan değilse demek ki donanımsal bir sorun söz konusu.

• Hepimize hayırlı olsun

• Şimdi ben bu telefonu alıcam desem,batarya sorunu diyorlar?
    çünki herkesin bildiğinnin aksine sadece mah 3000 yazıyor,yani li-on mah 3000 değil
    Teknik destek mi oluyor
    Yani iyi midir?
    1200 e değer mi??? :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: e_sercan

3g yi çok kastırmadığın sürece 1 günü çok rahat çıkartırsın. wifi çok etkilemiyo dengeli modda çok rahat bi telefon. bende senin gibi bi çok şüphe ile aldım. kesinlikle tavsiyedir. bu fiyata alabileceğin en iyi telefonlardan biri.

3g yi kastırmak derken?
    Hep açık tutmak diyorsan zaten
    5-6 saat okulda açarım belki tenefüslerde ara ara,evde ise full wi-fi
    birde sar değeri 1.5 falan diyorlar
    ksıır mısın?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Rift

quote:

3g yi çok kastırmadığın sürece 1 günü çok rahat çıkartırsın. wifi çok etkilemiyo dengeli modda çok rahat bi telefon. bende senin gibi bi çok şüphe ile aldım. kesinlikle tavsiyedir. bu fiyata alabileceğin en iyi telefonlardan biri.

3g yi kastırmak derken?
    ksıır mısın?

3gyi ara ara acarsan sorun yasayacagını dusunmuyorum. .

Hmm,sen kullanıyorsun nasıl paranın değerini veriyor mu dostum?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

3g yi kastırmak derken?
    ksıır mısın?

İphone 5 kullanan 3 arkadasım satıp bunu aldılar. Hepsi memnun oyle dusun hocam

Ya varya tam gazı verdin bana,ama saçmalık olan
    Ulan kutu veriyorsun içinde kulaklık yok wtf?!!

• Konu yine rahmetli olmuştur. Yok sar değeri yok telefon alınır mı.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

3g yi kastırmak derken?
    ksıır mısın?

Kulaklık koysalar bu tip bi cihaza cok saglam bşset koymaları lazım. E fiyatta yukselme olmasın diye koymamıslar. Dandik bişey olucaana hiç koyulmaması cok mantıklı hocam :D

99 tlye sony kulaklık buldum onu alıcam,uyumlu olur mu peki?
    sony ile bu mevzu? :)

• zaferkaya1 kullanıcısına yanıt
    Konu sahibi silebililiyosa eger silinir hocam. Ayrıca faydali tum bilgiler ilk yazıda toplanıyor :)

• e_sercan E kullanıcısına yanıt
    Önceki konu da bu şekilde kirlendi. Sonra yardım arayan bulamıyor. 50 defa aynı sorular soruluyor.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

3g yi kastırmak derken?
    ksıır mısın?

Kulaklık koysalar bu tip bi cihaza cok saglam bşset koymaları lazım. E fiyatta yukselme olmasın diye koymamıslar. Dandik bişey olucaana hiç koyulmaması cok mantıklı hocam :D

99 tlye sony kulaklık buldum onu alıcam,uyumlu olur mu peki?
    sony ile bu mevzu? :)

Ben kullanıyorum sorun yok gayet iyi ses veriyor

• Wifi paylaşımda hata veriyor bu sorunu yaşayan varmı önceki sürümde sorun yoktu

• Maalesef mesajları silemiyorum. ARKADAŞLAR BURAAI TEKNİK DESTEK VE YARDIM KONUSU. LÜTFEN BU KONU DIŞINDA YORUMU OLANLAR ÖBÜR KONUYU KULLANSIN. LÜTFEN.

• merhaba telefonun interneti nasıl açılıyor ? bir de klavyede ş harfi nasıl çıkıyor ?

konu için teşekkürler kaptan umarım bu millete fayda sağlarsın :) vaktim olsa 4.2.8.2i sürümündeki galeri hatasını ve numara hatasını hallederdim de çok üşeniyorum :)
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.