Şimdi Ara

MEGANE 3 OTOMATİK ŞANZIMAN YAĞ YARDIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
11.424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2011 Model Megane 3 1.6 lt 16v 81 kw (105 hp ) araç sahibiyim. Aracım 75 bin km de. Otomatik şanızmanlarda, 60 km yada 6 yıl hangisi önce dolarsa yağ değişiminin yapılması gerektiği bir çok yerde yer alıyor. Ben de bu yoldan çıkarak öncelikle servisle görüştüm ve motor, şase numaramı vererek aracıma hangi yağın uygun olduğunu öğrendim.

Motor No : K4MW8R021XXX
    Şase No : VF1BZA10A4496XXXX

Servisin Aracımıza uygun olarak nitelendirip, kullandığı şanzıman yağı;

RENAULTMATIC D3 SYN

DPO tip otomatik vites kutusuna sahip Renault marka otomobillerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

RENAULT’un ilk jenerasyon otomatik vites kutusu ( MB, AD4, AR4, AD8 ) tiplerinde kullanılmamalıdır.

Üretici onayları • RENAULT DPO

KARAKTERİSTİKLER

BİRİM METOT DEĞER
    Renk ASTM D1500 KIRMIZI
    Yoğunluk @ 15°C ASTM D4052 854,6
    Kinematik Viskosite @ 40°C ASTM D445 36,46
    Kinematik Viskosite @ 100°C ASTM D445 7,353
    Brookfield Viskosite @ 40°C ASTM D2983 8500
    Viskosite Endeksi - ASTM D2270 187
    Akışkanlık Noktası °C ASTM D97 -54
    Alevlenme Noktası °C ASTM D92 232

Ürünün bilgilerini elimden geldiğince çevirmeye çalıştım. Ürünün litresi serviste 15.06.2017 tarihi itibariyle 60 TL. 4 Litre alıyor. Sadece Yağ 240 TL. İşçilik sormadım. Ürünü internet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucu en uygun 45 TL / LT ye buldum.

Kayseri'de ikamet etmekteyim. Sanayiye gittim. Otomatik Şanzıman işi yapan bütün özel servislerin tamamı iki yağ söylüyor.

Mobil ATF LT 71141 ( Litre fiyatı 35 TL )

Mobil ATF 320 ( Litre fiyatı 30 TL )

Bir de benim kendi araştırarak bulduğum;

Elf G3 Elfmatic ( Litre fiyatı 20 TL )

Ürünlerin özellikleri şu şekilde;

Mobil ATF LT 71141

Üretici onayları

MB-Approval 236.11
    Approved ZF TE-ML 04D/11B/14B/16L/17C
    Approved Voith Turbo H55.6336.xx
    Approved PSA B71 2340

Kalite Seviyesi

VW TL52162 (quality level)

Kinematik Viskosite @ 40ºC 37.2
    Kinematik Viskosite @ 100ºC 7.4
    Viscosite Endeksi - 2270
    Yoğunluk @15ºC g/ml 4052

Mobil ATF 320

Üretici onayları

ZF TE-ML 14A, 04D, 17C, 03D
    MAN 339 Typ Z1 / 339 Typ V1
    Voith Turbo H55.6335.xx

Kalite Seviyesi

GM Dexron III G
    Ford Mercon
    Allison C-4
    Volvo 97341

Kinematik Viskosite @ 100ºC 8.2
    Brookfield Viskozite @ -40°C 17900
    Yoğunluk @ 15°C 0.856
    Alevlenme Noktası °C 197

Elf G3 Elfmatic

Üretici onayları

GM DEXRON® IIIG, IIIH
    ALLISON C4
    ZF TE-ML 04D, 14A
    VOITH H55.6335.xx
    MAN 339 tip V1 ve Z1
    MERCEDES MB-Approval 236.9
    VOLVO 97341
    NH-530B

Kalite Seviyesi

Belirtilmemiş.

Renk Kırmızı
    Yoğunluk @ 15°C 855
    Kinematik Viskosite @ 40ºC 33
    Kinematik Viskosite @ 100°C 7,3
    Brookfield Viskozitesi @-40°C <20000
    Akışkanlık Noktası -45

Bulabildiğim tüm verileri paylaştım. Ayrıca, Mobil ATF 320 ve Elfmatic G3 tam sentetik değil iken, Mobil LT 71141 tam sentetikmiş. (satıcı öyle söyledi). Tabi bunun yanında bir de Mobil LT 71141 ' in BMW onaylı bir dex 2 yağ olduğunu da belirtti.

Bilgiler çok bulanık. Ben değerleri karşılaştırarak Elf Elfmatic G3 yağ siparişini verdim.

Yardımlarınız ve önerilerinize göre yağı iade edebilirim. Sizlere de danışmak istedim. Özellikle otomatik şanzımandan anlayanlar ve şanzıman yağı ile ilgilenenlerin daha detaylı bilgiler paylaşarak bizi aydınlatacağını ileride de ihtiyacı olan arkadaşlarımıza yardımcı olacağı kanaatiyle yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hkncvs16 -- 15 Haziran 2017; 12:27:17 >

• Hocam,Pek anlamam ama servisten şaşmasaydınız keşke.Sanayide bir çok usta diye geçinen kişiler işkembeden sallayabiliyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • CaptainTeeemo kullanıcısına yanıt
    Belki de haklısınız. Bilemiyorum. Araştırmalarım doğrultusunda umarım yanılmam. Forumda çok aradım. Megane 3 e dair malesef öncesinde ne biri sormuş, ne de biri düzgünce cevaplamış. Bu konunun net bir bilgiyle aydınlanacağını hiç düşünmüyorum ama bir umut yazdım. Bilenlerin yardımlarını bekleyeceğiz artık.
  • Şanzıman yağı geldi.

Bizim şanzımanlar dpo tip denilen AL4 tip şanzımanlardanmış. Bilgi edinmek isteyen arkadaşlar internette şanzımanla ilgili detaylı bilgiler var.

Genelde atf 320 ya da lt 71141 yağ konulmuş bu şanzıman tipine. Peugeot de bir dönem 307 ve bir kaç aracında bu şanzımanı kullanmış.

Elf G3 kullanan okuyamadım. Bulamadım.. Fakat Mobil , ve Total in fabrika satış mağazaları ile görüştüm.

Mobil syntetic atf denilen bir yağ kullanmam gerektiğinden bahsetti. Yağın litresi 65 TL :)... Tamamen sentetik olmasından kaynaklandığını düşünüyorum fiyatın yüksek olmasını.

Total i aradım. Elf yağlarını sordum. Elf G3 yağ aracınıza uygun dediler.

Bende uygulama kararı aldım. Şimdi sanayideyim. Liftte araçlar var. 2 saat sonra aracımı değişim için alacaklar.

Kayseri de deniz oto yu önerdi herkes... Bakalım nasıl olacak...
  • Yağ değişti.

Sonuç, Deniz oto personeline teşekkür ediyorum. Yağ değişimine 20 tl aldılar. Araç lifte kalktı. Çalıştırdılar ve bir pompa ile vakum işlemi gerçekleştirerek vites değişimleri yaptılar. Yağ bitene kadar vites değişimi gerçekleşti. Yağ bittikten sonra da, dolum işlemini gerçekleştirdiler. 3,7 - 3,6 lt ye yakın yağ çıktı. Tork konvertörü, soğutucu vs sökülmedi. Bunlar sökülerek tam yağ değişimi için tam 12 lt yağa ihtiyacımız olduğunu belirttiler. Bu yağ değişiminin araca çok rahat yeteceği belirtildi.

Zaten 12 lt yağ 210 TL yapıyor. İşçiliği de ayrı bir para ama, Aracın vites değişimlerinde en ufak bir farklılık olmasaydı değişmeyi düşünüyordum.

Aracın yağı değiştikten sonra ilk izlenimlerim şu yönde,

Araç soğuk iken D konumunda vites titreme yapıyordu, geçti.

Araç soğuk iken vites geçişleri daha geç ve sarsıntılı oluyordu, düzeldi.

Araç kickdown a getirdiğimde vites değişiminde vurma sesi geliyordu, geçti.

Araç D den R ye geçtiğinde ve R den D ye geçtiğinde vurma ya da sarsıntılı geçiyordu, geçti.

Şu an vites geçişlerini hissettirmiyor, yumuşak vites geçişleri ve kickdown da dahi sıfır sarsıntı. Toplam harcamam ise 4 lt yağ için 70 TL + 20 TL işçilik = 90 TL. Sonucu ise paha biçilemez bir konfor deneyimi....

Bilenlerden yardım almak için açtığım bu konu böylelikle, bir rehber niteliği de kazanmış oldu...

Yağ değişimi ile ilgili ya da yağ seçimi ile ilgili önemli olan nokta, aracınızın orijinal yağını öğrenmekle başlıyor. Orijinal yağın özelliklerini sertifikalarını, kalite onaylarını araştırdıktan sonra, daha uygun fiyatlı olan aynı sertifikaya sahip hatta daha kaliteli yağları seçmek sizin tercihinize kalıyor.
  • Edc için beni de tereddüte soktun hocam.
    Bu konuda herkes farklı bişey söylüyor. Değişmeli değişmemeli vs.
    En son sorduğum usta, körük falan yırtılmadığı sürece değiştirmeye gerek yok dedi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kergit

Edc için beni de tereddüte soktun hocam.
    Bu konuda herkes farklı bişey söylüyor. Değişmeli değişmemeli vs.
    En son sorduğum usta, körük falan yırtılmadığı sürece değiştirmeye gerek yok dedi

edc nin yağı değişmiyor; ben 126 bin km kullandım yağı değişmedi her zamanda yetkili servislere gittim.

içinde 2 litreden az yağ var zaten bildiğim kadarı ile.

hayırlı günler.
  • Çok teşekkur ederim konuyu yazan bilgi veren arkadaşım. Bende yarın değişim yapacağım kayseride

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üstad bilgiler için çok teşekkür ederim ya konuyu okurken bi an sanki ben açmışım gibi hissettim aynı sıkıntılar bende de var soğukken geç ve sert geçiyor 1 den 2 ye geçerken hafif sarsıntı yapıyor benim araç fluence ama şanzıman aynı bende sizin aldığınız yağdan almayı düşünüyorum insallah yag ile sorunu cozebilirsem yine burdan sonucu yazacagim bu konuda pek bir bilgi yok dedigin gibi bu konu ufakta olsa yol gösterecektir ihtiyacı olanlara

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba , arkadaşlar bu işlemi deniyen sorun yaşayan varmı aracım 2013 fluence 1.5 EDC 133 bin km yağ hiç değiştimi önceki sahibi bilmiyorum, servis bilgileri yok. ELF G3 yağı bizim araç içinde geçerli midir ? Çoğu usta şanzıman yağı uyuşmaz dengesi bozulur diye değişim bile yapmıyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.