Şimdi Ara

MEB: Anaokullarında Arapça ve din sınıfı açılıyor!

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
20
Cevap
0
Favori
681
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> MEB: Anaokullarında Arapça ve din sınıfı açılıyor!
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    2086 Mesaj
    Diyanet İşleri Başkanlığı personeli ile haftada en az 6 saat Arapça ve din eğitimi verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın anaokullarında “dini eğitim sınıfları” açmaya başladığı ortaya çıktı. Okuma yazma bilmeyen çocuklara Diyanet İşleri Başkanlığı personeli ile haftada en az 6 saat Arapça ve din eğitimi verilecek.

“Dinimi Seviyorum, Öğreniyorum” adıyla Yalova’da başlatılan projenin ayrıntılarına Cumhuriyet ulaştı. Bakanlığın, “2023 Eğitim Vizyonu” logosunun yer aldığı projede, MEB için bir ilk olarak devlet okulunda “Dini Eğitim Sınıfı” tanımı yapıldı.

MEB, Diyanet ve Yalova Valiliği’nin ortak protokolü ile okulöncesi çocuklar için başlatılan projede, “Manevi değerlerin temellerinin oluşumunu sağlamak, değerler eğitimi kapsamında dini ve ahlaki değerlerin kazandırılması amacıyla çocuğun üst öğrenimi de hedef alınarak, kişisel gelişiminde Türk toplumuna özgü davranış ve değerlerinin İslam ahlakıyla bütünleşmesi amaçlanmaktadır” denildi. 4-6 yaş grubundaki çocuklar için 12-18 kişilik sınıflar oluşturulması ve haftada 6 saat süren eğitimlerin müftülük tarafından belirlenen eğitimcilerle sürdürülmesi planlandı.

Projenin amacında ise yasa ve yönetmeliklere uyması açısından Mustafa Kemal Atatürk’ün adı kullanıldı. Amaçta, “Çocukların Atatürk, vatan, millet, bayrak, aile ve insan sevgisini benimseyen, milli ve manevi değerlere bağlı, dürüst ilkeli, çağdaş düşünceli, hak ve sorumluklarını bilen, saygılı ve kültürel çeşitlilik içinde hoşgörülü bireylerin yetişmelerine temel hazırlamak” ifadeleri yer alırken, eğitim içeriğinde ise sadece Arapça ve dini konular yer aldı.

MEB okullarında verilecek eğitimin müfredatı ve ders materyallerinin de müftülük yetkililerinin yer alacağı bir ekiple hazırlanması planlandı. Müftülüklere ayrıca “kayıt işlemlerinin yapılması ve onaylanması” ve eğitimin denetimi görevleri verildi.

MEB müfredatı dışına çıkılacağı da “Çocukların erken yaşta dini eğitimlerinin okul ve aile işbirliği içerisinde isteğe bağlı ve okulöncesi eğitim programı dışında gerçekleştirmek” ifadeleriyle itiraf edildi.

KAYNAK

|
    |
    Anakart: ASUS H87-PLUS | İşlemci: İntel Core i7 4770K | Ekran Kartı: Asus GTX1080 | Ram: Gskill 2*8gb Gskill Ripjaws DDR3 1600Mhz | Hard Disk: Sandisk Extreme 128gb Samsung 1TB | Kasa: C.M Haf 912 GX 750 Psu | Monitör: Samsung 23B550v 23 "| İşlemci Soğutucu: CM Hyper 212 Evo|Ses Sistemi: Logitech Z5500 Cerative SB ZX | Klavye: Logitech G19 | Mouse: Razer Deathadder

• İslam, arap milliyetçiliğidir. Ülkemizi virüs gibi ele geçiriyor. Kimse gelip bana gerçek islam bu değil şu değil polyannacılığı yapmasın. Gerçek islam budur ve özü milliyetçiliktir, başka milletleri asimile etmektir.
    Gelecek nesilleri kucuk yasta din egitimine maruz birakip ateist olmalarini saglayacak olan milli egitim bakanligini tebrik ediyorum.
  • Yarbay
    2086 Mesaj
    Kur'an Kursları zaten bu görevi görüyordu.Genç beyinlere arapça aşılamak neden?

Suriyelileri rahat ettirmeye yönelik çalışmalar gibi geliyor ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın böyle projelerle adını duymak çok acı.

Okul,bir ibadet veya din yeri değildir.Eğitim,öğretim yeridir.
    |
    |
    Anakart: ASUS H87-PLUS | İşlemci: İntel Core i7 4770K | Ekran Kartı: Asus GTX1080 | Ram: Gskill 2*8gb Gskill Ripjaws DDR3 1600Mhz | Hard Disk: Sandisk Extreme 128gb Samsung 1TB | Kasa: C.M Haf 912 GX 750 Psu | Monitör: Samsung 23B550v 23 "| İşlemci Soğutucu: CM Hyper 212 Evo|Ses Sistemi: Logitech Z5500 Cerative SB ZX | Klavye: Logitech G19 | Mouse: Razer Deathadder
  • Yarbay
    7459 Mesaj
    İslam, arap milliyetçiliğidir. Ülkemizi virüs gibi ele geçiriyor. Kimse gelip bana gerçek islam bu değil şu değil polyannacılığı yapmasın. Gerçek islam budur ve özü milliyetçiliktir, başka milletleri asimile etmektir.

sadece arap , arapça, ve bunların isimlerini duyuyoruz kurumlarda ?

• Yüzbaşı
    347 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: BOLDVIPER

benim anlamadığım , niye hıristiyan dini için birşey yok ? niye diğer dinler için birşey yapılmıyor acaba..

Ben de merak ettim, o zaman hristiyanlık, yahudilik, ateizm, budizm falan hepsinin dersi verilsin? Şimdi din tüccarları damlar da hangi din kime göre doğru? Hristiyana sorsan diğer dinler sahte der, budiste sorsan yahudiler kafirdir der vs. vs.
    "Kimin dini, ne dini, yeni bir din mi?
    Zorla mı?"
    |
    |
  • Yüzbaşı
    327 Mesaj
    ''2023 Eğitim Vizyonu'' :) 2023'e kadar kalırlarsa uygularlar.
    quote:

Orijinalden alıntı: Redeemertr

Ben de merak ettim, o zaman hristiyanlık, yahudilik, ateizm, budizm falan hepsinin dersi verilsin? Şimdi din tüccarları damlar da hangi din kime göre doğru? Hristiyana sorsan diğer dinler sahte der, budiste sorsan yahudiler kafirdir der vs. vs.

Alıntıları Göster
    Laiklik nedir, bir devletin neden laik olmasi gerekir, laik bir devlette diyanet isleri baskanligi gibi bir kurum neden olmamasi gerekir sorularina tek mesajda cevap vermissiniz.
    |
    |
    |
    |

Orijinalden alıntı: Turcopolo

''2023 Eğitim Vizyonu'' :) 2023'e kadar kalırlarsa uygularlar.
    Kalacaklar tabi.

AKP'nin normal sartlarla, secimle bastan inecegini kimse zannetmesin. Secimle geldiler ama secimle gitmeyecekler.
    |
    |

haydarkarapuar
  • Binbaşı
    1233 Mesaj
    Biz çocuğa ergenliğe kadar verilmesin, sonra dinler öğretilsin kendisi karar versin diyoruz, adamlar seviyeyi aşağıya çekiyor. Yakında kreşlerde de olur.

Hani arapça da temelden verilebilir. Bir dil sonuçta. Ama yine de anaokulunda olmaz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi General Tao -- 3 Aralık 2019; 7:44:26 >
    |
    |
    Icimize araplari aldilar.Simdi sira size arapca ogretmekte.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Muhtemelen psikolojik sorunlu tipler olacaklar ilerde.
    |
    |

Orijinalden alıntı: BOLDVIPER

benim anlamadığım , niye hıristiyan dini için birşey yok ? niye diğer dinler için birşey yapılmıyor acaba..

başta ki kişi

arapları doldurduğuna göre ülkeye

arapları çok seviyor
    |
    |

> > < <
  • Yüzbaşı
    447 Mesaj
    Normalde eğitim bilimlerine göre o yaşta çocuklara dini eğitim verilmesi yanlış çünkü gelişim psikolojisine göre yine o yaştaki çocuklar soyut kavramları anlamıyorlar ve kafası daha kolay karışıyor. Misal hepiniz çocukluğunuzda Allah'ı bir nesne ile özdeşleştirmişsinizdir; bunun sebebi soyut kavramı kavrayamamak. O nedenle matematikle sayma plastik fasulyeler ya da çubukla öğretilir. Ancak yukarıda birinin de bahsettiği gibi devlet kontrolünde olmayan kuran kursları mevcut. Bunlar da çocuklara eğitim veriyor. Belki onların önüne geçmek için devlet kontrolünde olması iyi olur. Bilmem neyin şeyhinin kuran kursunda eğitim alacağına devlet okulunda eğitim alsın daha iyi. Buradaki kritik nokta zorunlu olmaması. Her ne kadar çocuklarının böyle eğitim almamasını isteyenler varsa aynen bu şekilde eğitim almasını isteyen de var. Hatta daha fazladır isteyenler.

Şahsen kendi çocuğumu yollamam ama yollamak isteyen olursa da çok tepki vermem. Herkesin yaşamı kendisine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Start Again -- 4 Aralık 2019; 14:21:40 >
    |
    |

• Binbaşı
    1842 Mesaj
    Maşallah atılan bu adımdan sonra milli gelir 10 bin dolar arttı Allah razı olsun.
    |
    |

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Boyle devam etsinler isin suyu cikinca ellerimde susluman gorunumlu bir ateist olmus bir toplum olacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
kolayoto.com
Media Sözlük
SEO
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,563
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.