Şimdi Ara

McKinsey hakkında ne biliyorsunuz? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
1
Favori
31.914
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yurtdışında 4-5 bin dolar o kadar çok değil ama TR de 5 bin dolar ayda 25 bin ediyor dediğin gibi 10bin olsa 50bin lira neredeyse çok iyi. TR de ayda 50 bin verecek mühendislik alanı yok bence mantıklı bir karar olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: patatessiz patso

Yurtdışında 4-5 bin dolar o kadar çok değil ama TR de 5 bin dolar ayda 25 bin ediyor dediğin gibi 10bin olsa 50bin lira neredeyse çok iyi. TR de ayda 50 bin verecek mühendislik alanı yok bence mantıklı bir karar olur.
    birinci ağızdan associate pozisyonunda çalışan birinin maaşının 8-10 bin dolar arası olduğunu duydum. bahsettiğim rakam türkiye için geçerli. şimdi bana diyecekler türkiye'de işsizlik var, kimse o kadar para vermez bir mühendise, işletmeciye veya iktisatçıya diye ama bu adamlar da yoldan geçen üniversite mezununu almıyor, dünyada danışmanlık konusunda bir numara. MIT'ye burslu kabul almak kadar zor. Onlarca cv inceledim, istisnasız hepsi odtü, bilkent, boğaziçi, koç ve sabancı'nın 3.90+ not ortalamalı mezunları. associate pozisyonunda çalışanlar da harvard, columbia, stanford'ta mba yapmış adamlar. bunları kimse 3-5 bin liraya çalıştıramaz.

bu arada buraya girenler yönetim danışmanlığı yapıyor bir nevi mühendislikle olan bağlarını kesiyorlar. iş çözümleri, optimizasyon, verimlilik, şirket stratejileri ile vs... ilgileniyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7C18139D2 -- 22 Haziran 2018; 9:36:42 >

• Benim bir tanidigim burada ise basladi yeni mezunlardan. Saydigin 5 okuldan da degil. Bence ise alim kriterleri sandigin gibi belli olcutlerde degil. Ivy league okullarin kabul sistemi de boyledir. Kendisinden daha iyi olan elemanlarin secilmeyip neden secildiklerini bilmeyen dolu insan var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-7C18139D2

kariyer planlamamı abd'de doktora üzerine yaptım ama danışmanlık firmalarının sunduğu imkanlar da kafamı çok karıştırıyor. baktım iyi bir okuldan kabul alıyorum giderim ama umduğum yerler olmazsa ve mckinsey'den kabul alabilirsem gitmem.

bizim ankara fen lisesi mezunu, 4.00 ortalamalı 2014 elektronik birincisi orada çalışıyordu şuan columbia uni. mba yapmaya göndermişler. onunla konuştum. çalışan 2 kişi daha var biri boğaziçi endüstri diğeri bilkent işletme mezunu. ikisinin de ortalama 3.95 üstü. reddedilen birkaç kişi ile de konuştum, abd'de doktora vs... yapmış girmek zor. şansımızı deneyeceğiz. mükalatlara çağırırlar muhtemelen ama çok iyi çalışmalısın, çok zorlu ve yorucu bir süreç dediler.

Alıntıları Göster
    3.9 ustu kesin bir kriter degil olsa iyi olur diyebilecegimiz bir kriter cunku 3.5 ustu ortalamayla buralarda staj yapan arkadaslarim oldu hatta bu uc sirketten birinde (mckinsey, bain, bcg) ortalama kriteri icin 3.5 ustu bizzat yeterli dedi bana onun ortalamasi da 3.9 kusurlerde degilmis.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi upower -- 22 Haziran 2018; 11:28:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: upower

3.9 ustu kesin bir kriter degil olsa iyi olur diyebilecegimiz bir kriter cunku 3.5 ustu ortalamayla buralarda staj yapan arkadaslarim oldu hatta bu uc sirketten birinde (mckinsey, bain, bcg) ortalama kriteri icin 3.5 ustu bizzat yeterli dedi bana onun ortalamasi da 3.9 kusurlerde degilmis.

Alıntıları Göster
    3.9 üstü kesinlikle kesin bir kriter. ben stajdan bahsetmiyorum. işsiz gibi linkedin'da olan tüm mckinsey çalışanlarının cvlerine baktım herhalde hepsinin 3.9 üstü ortalama yapması tesadüf değil. 3 kişiyle de bizzat konuştum. biri bilkent ee 2014 birincisi 4.00 ortalamalı, biri bilkent işletme mezunu 3.9 ortalamalı diğeri boğaziçi endüstri mezunu bölüm 2.si 3.98 ortalamalı.

ekşi'den mesaj attığım, bilkent iktisat'ı 3.75 ortalama ile bitiren, abd'de bu alanda doktora yapmış ama mckinsey türkiye'den reddedilmiş biriyle konuştum (mülakata dahi çağırmamışlar)

adamın dediğini aynen yapıştırıyorum

quote:

benim açıkçası sinirlendiğim şey ekşide yalan yanlış bilgi verilmesiydi bu şirketle ilgili (yok ortlamadan başka şeylere de önem veriliyor felan diye). şimdi gerçekçi olmak lazım, adamlar van 100. yıl üniversitesinde son 10 yılın en parlak öğrencisi olsan da almazlar. ben de bilkent mezunuyum orada 6 senem geçti, ama ben olsam değerlendirmeyi biraz daha geniş tutardım.

bence, sosyallikten ziyade networkü ne kadar geniş anlamında bakıyor olabilirler olaya. başvurun tabi, mülakata iyi hazırlanın. mckinsey'in yurtiçi ve yurtdışı mülakatlarında bir sürü abuk subuk soru geldiğini duymuştum. ortalamadan başka hiçbir şeyi kaale almayan bi acaip şirket gibi geldi bana yine de siz bilirsiniz.

bol şans.

• quote:

3.9 üstü kesinlikle kesin bir kriter. ben stajdan bahsetmiyorum. işsiz gibi linkedin'da olan tüm mckinsey çalışanlarının cvlerine baktım herhalde hepsinin 3.9 üstü ortalama yapması tesadüf değil. 3 kişiyle de bizzat konuştum. biri bilkent ee 2014 birincisi 4.00 ortalamalı, biri bilkent işletme mezunu 3.9 ortalamalı diğeri boğaziçi endüstri mezunu bölüm 2.si 3.98 ortalamalı.

ekşi'den mesaj attığım, bilkent iktisat'ı 3.75 ortalama ile bitiren, abd'de bu alanda doktora yapmış ama mckinsey türkiye'den reddedilmiş biriyle konuştum (mülakata dahi çağırmamışlar)

quote:

benim açıkçası sinirlendiğim şey ekşide yalan yanlış bilgi verilmesiydi bu şirketle ilgili (yok ortlamadan başka şeylere de önem veriliyor felan diye). şimdi gerçekçi olmak lazım, adamlar van 100. yıl üniversitesinde son 10 yılın en parlak öğrencisi olsan da almazlar. ben de bilkent mezunuyum orada 6 senem geçti, ama ben olsam değerlendirmeyi biraz daha geniş tutardım.

bence, sosyallikten ziyade networkü ne kadar geniş anlamında bakıyor olabilirler olaya. başvurun tabi, mülakata iyi hazırlanın. mckinsey'in yurtiçi ve yurtdışı mülakatlarında bir sürü abuk subuk soru geldiğini duymuştum. ortalamadan başka hiçbir şeyi kaale almayan bi acaip şirket gibi geldi bana yine de siz bilirsiniz.

bol şans.

Alıntıları Göster
    Kesinlikle kesin bir kriter degil ben de onu belirtiyorum ise alim sureci sandigin gibi yurumuyor top universitede okuyup 4.00 ile red edilebilen de olabilir yani buarkadas sanirim 3.75 ile elendigi an sadece ortalamanin kriter oldugunu dusunmus. Cevrede yine p&g mulakatinin ilk asamasini gecemeyip mckinseyde ise baslayan olmustu, is basvurusu oyle kesin kriterler uzerinden yurumuyor yani (o baslayanin 3.9 uzeriydi ama)

• quote:

quote:

bol şans.

Alıntıları Göster
    www.linkedin.com/in/simge-genç-b9b2aaab/

Buyur ufak bir linkedin stalklamasi yaparak 3.36 bile buldum ki kendim bizzat 3.5 civarinda ise giren tanidigim var diyorum yine de sana yalan soyluyorum misali kesin bir kriter oldugunu iddia ediyorsun, bu sekilde hos olmuyor hatta sadece 5 okuldan da alim yapmiyorlar biraz daha arastirirsan nadir de olsa galatasaray itu gibi okullari da gorebilirsin.

Biraz daha arastirinca 3.01 bile buldum ki ortalamasini yazmayan bir suru insan var daha 3.75 ortalamasi olan birinin ortalama eksikliginden elenmesi pek de soz konusu degil yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi upower -- 22 Haziran 2018; 12:6:23 >

• quote:

www.linkedin.com/in/simge-genç-b9b2aaab/

Buyur ufak bir linkedin stalklamasi yaparak 3.36 bile buldum ki kendim bizzat 3.5 civarinda ise giren tanidigim var diyorum yine de sana yalan soyluyorum misali kesin bir kriter oldugunu iddia ediyorsun, bu sekilde hos olmuyor hatta sadece 5 okuldan da alim yapmiyorlar biraz daha arastirirsan nadir de olsa galatasaray itu gibi okullari da gorebilirsin.

Biraz daha arastirinca 3.01 bile buldum ki ortalamasini yazmayan bir suru insan var daha 3.75 ortalamasi olan birinin ortalama eksikliginden elenmesi pek de soz konusu degil yani.

Alıntıları Göster
    çap yapmış belki psikolojiyi 4.00 ile bitirdi lisesi de etkili. extrem bir cv bu da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7C18139D2 -- 22 Haziran 2018; 12:16:43 >

• upower U kullanıcısına yanıt
    ben de şimdi 3.7 buldum demek ki çok iyi bir cv ile bu ortalamalar da kabul oluyormuş. ama ekseriyetle 3.9+ olduğu konusunda ısrarcıyım.

yav benim ortalamam yüksek zaten önemli olan bu değil. bu danışmanlık firmalarına acayip yabancıyım o sebeple elenme ihtimalim yüksek değil mi? bölüm elektrik-elektronik müj.
  • İtü'de 3+ ortalama yapmak bir çok okuldan kolay. Çan sistemi var millet 20 alıp fizik 2'yi geçiyor.

Bence bu yüzden İTÜ'yü çok sallamıyorlardır. Sallasalar da çok ama çok kalifiye mezunları alırlar oradan.

• lan legolas amerikan emperyalizminin kölesi olacağına git onurunla aselsanda çalış
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1DFD8C17B

İtü'de 3+ ortalama yapmak bir çok okuldan kolay. Çan sistemi var millet 20 alıp fizik 2'yi geçiyor.

Bence bu yüzden İTÜ'yü çok sallamıyorlardır. Sallasalar da çok ama çok kalifiye mezunları alırlar oradan.
    hocam amerikan sistemi ile eğitim veren okulların mezunlarını tercih ediyorlar o sebeple itü mezunu olmayabilir pek.

curve zaten her üniversitede var ama bizde yüksek çıkıyor hep. 20 ile ders geçme falan imkansız. bazı dersler katalog mesela. 70 altında alınca da kalıyorsun.
  • quote:

ben de şimdi 3.7 buldum demek ki çok iyi bir cv ile bu ortalamalar da kabul oluyormuş. ama ekseriyetle 3.9+ olduğu konusunda ısrarcıyım.

yav benim ortalamam yüksek zaten önemli olan bu değil. bu danışmanlık firmalarına acayip yabancıyım o sebeple elenme ihtimalim yüksek değil mi? bölüm elektrik-elektronik müj.
    Ben cs ekon cap yapiyorum hocam, bolum yuzunden elenmessin de guzel bir yandal opsiyonu varsa degerlendir arti saglar, sunumlari kacirdigin icin bir sey kaybetmedin bu sene de uc sirket de gelir uniye zaten, bcg ve baini de mckinseyden asagi gorme bu arada ayni kalitede sirketler, senin dedigin gibi bana da doktora yerine bu sirketler daha mantikli geliyor zaten yuksek lisansa inanilmaz universitelere yolluyorlar, bizim unide bu sirketlerin mulakatlari icin case study gruplari vardi 4.siniflar falan katiliyordu genelde sizde de boyle bir girisim baslatan vardir onlara katil belki faydasi olur, bunun disinda kizi belki capindan dolayi almislardir minvalinde bir sey yazmissin bu gercekten dogru olabilir ben capa keyfine baslamistim ama tahmin edemeyeceginiz yararlari olabiliyor suan top 50 uniden birinde undergraduate research assistant olarak staj yapiyorum ve hoca capin kabulde cok etkili oldu bana da ekonominin temellerini bilen bir cs ogrencisi lazimdi dedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: ea_guru

lan legolas amerikan emperyalizminin kölesi olacağına git onurunla aselsanda çalış
    umarım benim yerime sen girersin 4-5 sene sonra ülkenin senin gibi azimli ve idealist gençlere ihtiyacı var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7C18139D2 -- 22 Haziran 2018; 12:55:16 >
  • quote:

Ben cs ekon cap yapiyorum hocam, bolum yuzunden elenmessin de guzel bir yandal opsiyonu varsa degerlendir arti saglar, sunumlari kacirdigin icin bir sey kaybetmedin bu sene de uc sirket de gelir uniye zaten, bcg ve baini de mckinseyden asagi gorme bu arada ayni kalitede sirketler, senin dedigin gibi bana da doktora yerine bu sirketler daha mantikli geliyor zaten yuksek lisansa inanilmaz universitelere yolluyorlar, bizim unide bu sirketlerin mulakatlari icin case study gruplari vardi 4.siniflar falan katiliyordu genelde sizde de boyle bir girisim baslatan vardir onlara katil belki faydasi olur, bunun disinda kizi belki capindan dolayi almislardir minvalinde bir sey yazmissin bu gercekten dogru olabilir ben capa keyfine baslamistim ama tahmin edemeyeceginiz yararlari olabiliyor suan top 50 uniden birinde undergraduate research assistant olarak staj yapiyorum ve hoca capin kabulde cok etkili oldu bana da ekonominin temellerini bilen bir cs ogrencisi lazimdi dedi.

Alıntıları Göster
    çap zorlamıyor mu ya? ben mat yandalını yarıda bıraktım aşırı yoruyor diye.

ben de artık son sınıfa geldim hem doktora başvurularımı yapacağım hem de bu bu tarz danışmanlık firmaları için yeterlilikleri sağlamaya çalışacağım. artık elimdeki seçeneklere göre yolumu çizerim.

bu arada ekonominin temellerini öğrenmek isteyen birine ne önerirsin? ders çalışıyormuş gibi gidip, okulda okutulan makroekonomi, mikroekonomi kitaplarını alıp çalışayım mı?

• quote:

çap zorlamıyor mu ya? ben mat yandalını yarıda bıraktım aşırı yoruyor diye.

ben de artık son sınıfa geldim hem doktora başvurularımı yapacağım hem de bu bu tarz danışmanlık firmaları için yeterlilikleri sağlamaya çalışacağım. artık elimdeki seçeneklere göre yolumu çizerim.

bu arada ekonominin temellerini öğrenmek isteyen birine ne önerirsin? ders çalışıyormuş gibi gidip, okulda okutulan makroekonomi, mikroekonomi kitaplarını alıp çalışayım mı?

Alıntıları Göster
    Zorluyor

Ama ekonomi csten daha kolay, ekonomi için mikro, makro ve game theoryi üniversitede ders olarak alabilirsin al bunlar ekonominin temelleridir, öyle bir imkanın yoksa mit opencoursewarede microeconomy son derece başarılı onu film izler gibi izleyebilirsin, game theory mühendislikte de uygulamaları olan ve ekonominin en zevkli kısımlarından biri özellikle giriş kısmı çok zevkli, ufuk açıcı ve kolay ve öğrendiğin game theory bilgileri mühendislikte de ufkunu açmaya yarayacak eminim, game theory hocamız türkiyedeki üst düzey şirketlerin mülakat sorularında bolca game theory uygulamaları görülüyor demişti, makro ise giriş kısmı çok zevkli, ilerisi gerçekten sıkıcı bir alan bana göre akademik research olarak da mikro ve game kısmı çok daha önce makrodan, ama makroekonomi ülkelerin ekonomisini anlama yönünden temel olarak bilinmesi gereken bir ders bence, mahfi eğilmezin kitaplarına bakabilirsin türkçe kaynak istiyorsan mikroya da makroya da giriş tadında kitapları var mükemmel bir kaynak değil tabi ama, bireysel olarak bir şeyler öğrenmek için anadilimiz daha iyi bir seçenek olabilir.

• quote:

umarım benim yerime sen girersin 4-5 sene sonra ülkenin senin gibi azimli ve idealist gençlere ihtiyacı var.

Alıntıları Göster
    eyvallah hocam yolun açık olsun
  • quote:

Alıntıları Göster
    hocam hangi okul-ülke ve para alıyor musun ? ben de bilgisayar mühendisliğine yerleşeceğim bu sene inşallah ve hedefim yurtdışında akademik ilerlemek, bu şekilde yazın yurtdışında üniversitelerde staj yapabilmek için tavsiyelerin neler ? illa ki sabancı-odtü seviyesindeki okullarda mı okumak lazım kabul için ?

eğer para almıyorsan masraflarını nasıl karşılıyorsun ? veya para almanın bir yolu var mı ?

• Anlaşılan boşuna beynimizi yoruyoruz mühendislikte. İşletme iktisat gibi kolay bölümlerde 4.0 yapmak mühendislikte 3.5 yapmaktan daha kolay.
  • hocam yatırım bankaları hakkında ne düşünuyosnuz mankyak para veriyorlar
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.