Şimdi Ara

Mazda'nın SUV'u Mazda CX-5 [ANA KONU] (12. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
483
Cevap
16
Favori
53.914
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

araç 55 bin km de arka balatalar yeni ama önleri kışlık lastikleri takarken kontrol ettim iyi değildi bende değiştireyim dedim. kış lastiklerini ben araçla beraber aldım geçen günde taktırdım. üzerindekiler hala orjinal lastiklerdi bende kışlıkları takınca onları attım. Forumlarda toyo için olumlu yorumlar var. kışlık olarak fazla seçenek yok, yazlık içinde aynı şey geçerli aslında ben şimdiden yaz lastiği araştırıyorum. 225/55/19 ölçülerde kışlık toyo,kumho,falken ve petlas var bildiğim kadarıyla bence en iyisi toyo yorumları genelde olumlu ben yazlıkları 235/55/19 almayı düşünüyorum çünkü 235 ölçüde michelin, goodyear, yokohama gibi markalarında lastiği var çok fazla fark olacağını tahminde etmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1963 -- 5 Kasım 2014; 19:05:28 >

• mazda yetkili servislerinde ayın 22 sine kadar %20-%30 indirim var duyurulur bugün ön balatalar +işçilik 268tl tuttu, normalde 278tl balatalar 50tl işçilik alıyorlardı bayağı hesaplıya geldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemal1963

mazda yetkili servislerinde ayın 22 sine kadar %20-%30 indirim var duyurulur bugün ön balatalar +işçilik 268tl tuttu, normalde 278tl balatalar 50tl işçilik alıyorlardı bayağı hesaplıya geldi

Kazasız günlerde eskitmek nasip olsun...
  • quote:

Orijinalden alıntı: e-rose

quote:

Orijinalden alıntı: kemal1963

mazda yetkili servislerinde ayın 22 sine kadar %20-%30 indirim var duyurulur bugün ön balatalar +işçilik 268tl tuttu, normalde 278tl balatalar 50tl işçilik alıyorlardı bayağı hesaplıya geldi

Kazasız günlerde eskitmek nasip olsun...

teşekkürler
  • Merhaba,

Araba alma aşamasındayım ve fikir almak istedim.
    5008 aracımı yeni sattım ve bir süredir öncelikle BMW X1 bakıyorum.
    İkiz çocuklarım var ve haliyle biraz iç genişlik, biraz da bagaj ihtiyacım var.
    X1 bu anlamda yeterli olacak gibi görünüyor. Aynı zamanda yeni çıkan 218i de ilgimi çeken bir model. Her ikisine de test sürüşü yaptım.
    Test parkuru kısaydı ama her iki araç için de düşüncelerim olumsuz değil.
    Mazda CX-5'i de forumdan takip ediyorum ve aracı Ankara Mazdada inceledim, test sürüşü imkanı olmadı maalesef. Bu yüzden kullanıcılardan yorum bekliyorum.

Benzinli otomatik kompak SUV almayı planlıyorum, güvenlik, sessizlik, sorunsuzluk ilk önceliklerim.
    Yakıt tüketimi, iç ve bagaj genişliği, sürüş keyfi ikincil önceliklerim.
    Araçlarda ön kısım, amörtisör, lastikler veya bagajdan gelen çıtırtı, tıkırtılara karşı çok hassasımdır, kullanıcılardan bu konularda da yorum bekliyorum.

BMW X1 Special Edition Sıfır 111 bin TL
    BMW 218i (benim için yeterli donanımla) Sıfır 105 bin TL
    Mazda CX-5 Az km 2013 95-100 bin TL

Diğer seçeneklerden VW grubunu Patronu sebebiyle, Qashqai'yi bagajı küçük ve pahalı olduğu için eliyorum.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: mastertigu

Merhaba,

Araba alma aşamasındayım ve fikir almak istedim.
    5008 aracımı yeni sattım ve bir süredir öncelikle BMW X1 bakıyorum.
    İkiz çocuklarım var ve haliyle biraz iç genişlik, biraz da bagaj ihtiyacım var.
    X1 bu anlamda yeterli olacak gibi görünüyor. Aynı zamanda yeni çıkan 218i de ilgimi çeken bir model. Her ikisine de test sürüşü yaptım.
    Test parkuru kısaydı ama her iki araç için de düşüncelerim olumsuz değil.
    Mazda CX-5'i de forumdan takip ediyorum ve aracı Ankara Mazdada inceledim, test sürüşü imkanı olmadı maalesef. Bu yüzden kullanıcılardan yorum bekliyorum.

Benzinli otomatik kompak SUV almayı planlıyorum, güvenlik, sessizlik, sorunsuzluk ilk önceliklerim.
    Yakıt tüketimi, iç ve bagaj genişliği, sürüş keyfi ikincil önceliklerim.
    Araçlarda ön kısım, amörtisör, lastikler veya bagajdan gelen çıtırtı, tıkırtılara karşı çok hassasımdır, kullanıcılardan bu konularda da yorum bekliyorum.

BMW X1 Special Edition Sıfır 111 bin TL
    BMW 218i (benim için yeterli donanımla) Sıfır 105 bin TL
    Mazda CX-5 Az km 2013 95-100 bin TL

Diğer seçeneklerden VW grubunu Patronu sebebiyle, Qashqai'yi bagajı küçük ve pahalı olduğu için eliyorum.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Ben hem BMW, hem CX5 sahibi olarak size çok net cevap vereyim, CX5 alın.

1- diğerlerinden daha geniş bir araç, bagajı da en büyük.
    2- kullanılan malzeme ve işçılık kalitesi incelediğiniz BMW modellerinden daha düşük değil.
    3- performans ve tüketim 2 active tourer ile benzer seviyede, X1 den ise tüketim düşük, performans benzer.
    4- sorunsuzluk anlamında hiçbir BMW ve hatta Birçok diğer üretici japonlarla kıyas edilemez.
    5- güvenlik anlamında hepsi iyi seviyedeler ama CX5'de bulunan şehir içi otomatik frenleme, şeritten ayrılma uyarisı, aynalarda kör nokta uyarıcısı ve akıllı ışık yönetim sistemi gibi bazı modern güvenlik donanımlarını BMW'de özel sipariş ile getirtmeniz lazım. Bu durumda verdiğiniz fiyatları aşar. Ayrica bu araçlar içinde 2 active tourer önden çekişli, X1 arkadan itişli ve Mazda 4x4. 4x4 olmasının getirdiği artı güvenlik ve kullanım avantajları da var.

Bence söylediğiniz diğer modellerin prestij, marka değeri gibi sübjektif kriterler haricinde CX5'e bir üstünlükleri yok. Sadece motor hacminden dolayı yüksek mtv söylenebilir negatif olarak...

2012, 2013 2.el almak çok daha mantıklı, çünkü önümüzdeki sene ilk yarısı içinde makyajlısı gelecek. 2.elini bugün baktım az km, temiz olarak 90-95 bulmak mükün görünüyor.

Tabi bunların hepsi benim önceliklerime göre, benim şahsi değerlendirmelerim. Herkesin kişisel beklentileri, önceliklerine göre farkli fikirler ortaya çıkabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bence mustafa abiyi dinleyin cx-5 alınben dinledim hemde hiç test bile yapmadan cx5 aldım müthiş mutluyum. Her yönüyle harika bir araba, benimde 2 çocuğum var sizin gibi büyük araba bakıyordum cx-5 bütün ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılar. Üzerindeki donanımlar iş olsun diye konmamış hepsi kusursuz çalışıyor herşey olması gerektiği gibi yani sadece şehir içi güvenliği fren sist. Denemedim diğer bütün herşeyi kusursuz diyebilirim.yakıt kış lastikleriyle bursa içi 9 lt civarında kesinlikle tavsiye edeceğim bir araç bagajıda çok geniş, arka koltuk mesafesi çok yeterli,güvenlik donanımları ve aracın direnci bana hiç eski volvomu aratmadı frenleme çok daha iyi hatta,geçen hafta uludağ da 4 çeker performansını ve viraj kabiliyetini test ettim bizim gibi sürücüler için bence çok çok iyi.

• Selamlar arkadaslar, bugun 2012 model bir cx5 aldim; kapilar otomatik kilitlenmiyor sanirim?

Bir de anteni problemli radyolar cizirti yapiyor ama goturdugum eksper uyarmisti anten bolgesine bir seyler dustugu hakkinda, neyse ki radyoyu fazla dinlemiyorum --;

Bir de aynalarin katlanmamasi ve sol ayagin plastige basmasi gercekten tatsiz ama onlar cozulebiliyor sanirim, umarim ayna cozuluyordur cunku gercekten buyuk yan aynalar :)

• quote:

Orijinalden alıntı: tfttr

Selamlar arkadaslar, bugun 2012 model bir cx5 aldim; kapilar otomatik kilitlenmiyor sanirim?

Bir de anteni problemli radyolar cizirti yapiyor ama goturdugum eksper uyarmisti anten bolgesine bir seyler dustugu hakkinda, neyse ki radyoyu fazla dinlemiyorum --;

Bir de aynalarin katlanmamasi ve sol ayagin plastige basmasi gercekten tatsiz ama onlar cozulebiliyor sanirim, umarim ayna cozuluyordur cunku gercekten buyuk yan aynalar :)

Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Aynalar katlanmıyor derken? Ayna ayar joystick'ini 180 derece geriye çevirdiğinizde katlamıyor mu?

Kapılar araç yürüdüğünde otomatik kilitlenmiyor kastınız buysa. Ancak ayarlarsanız siz araçtan uzaklaşırken kilitlenme fonksiyonu var. Bir de kapılar açık bile olsa vites P'de değilse hırsızlık önleme için bagaj kapağı açılmıyor.

• quote:

Selamlar arkadaslar, bugun 2012 model bir cx5 aldim; kapilar otomatik kilitlenmiyor sanirim?

Bu arada ayak dinlendirme bölümüne eski kasa Mazda 3 orjinal paslanmaz dinlendirme plakasını taktirdım, gayet iyi oldu.

Bazen yıkamacılar tutunarak tavana çıktıklari icin antene zarar verebiliyor. Ben de bir sorun yok, radyo gayet guzel çalışıyor.
  • Hayırlı olsun

Kumanda ile Ayna katlamayı servisler 200 tl civarı takıyor ben bu hafta taktırıyorum hatta,

Anten ise bende sorun yok hiç parazit yapmadı şimdiye kadar. Metal Pedal takımı ayak dinlenme dahil aliexpreste 80 tl bilgine

• Birde sakıncası yoksa kaça aldınız aracı? Kaç km rengi vs

• Tesekkurler @mtutun 3 serisi benzinli ile bu arac arasinda cok kaldim ama sanirim benim icin dogru tercih oldu. 2010 freelanderlarda uygun fiyat olsaydi onu da istiyordum ama denk gelmedi. Cx5i uzun zamandir takip ediyorum, keske sifirini alip mazdanin pazar payina birazcik katkim olsaydi :)
    Fiyat konusunda 85-90 bandinda diyelim 2012, 25000km

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tfttr -- 1 Aralık 2014; 23:53:53 >
  • Arkadaslar selamlar, araci iki gundur kullaniyorum istanbul icinde; DSC, TCS, SCBS, LDW, HBC bu sistemlerden hangilerini kullaniyosunuz hepsini acsam mi?

Araci bayiden almadigimdan detay bilgim yok bu sistemler hakkinda, ya da surekli acik olan var mi hic kapatamadigimiz?

Son olarak boya koruma vs icin anadolu yakasinda onerebileceginiz biryerler var mi yoksa kiziltoprak mege gotureyim diyorum :)

• mastertigu M kullanıcısına yanıt
    Merhaba, Cx-5 deki tercihinizden kesinlikle vazgeçmeyin,siz sanırım 2.0 benzinli düşünüyorsunuz,benimde sizin gibi 2 küçük çocuğum var, bende 2010 corolla vardı bize dar gelmeye başladı,biz yılda 2-3 kere Çanakkaleye 1 kerede Malatyaya gidiyoruz yazın tatilimiz uygun olursa araçla tur yapıyoruz,onun için dizel gerekiyordu,bende sizin gibi önceleri qashqai düşünüyordum ama test ettim beeğenmedim,aracın işçilikleri çok kötüydü hemde en donanımlısı,birde 1.6 motora 113 bin tl vermek akılkarı değildi,2012 model Cx-5 2.2 dizel araştırdım 23000 km de birtane buldum 126 bin istediler pazarlık sonucu 122 bine satın aldım,araç 2013 şubat ayında trafiğe çıkmış çok temizdi.Araçla bir kere Çankkaleye gittim birde Malatyaya gittim uzun yolda verdiği keyifi size anlatamam araçta 175 bg 420 nm torkla uzun bir yokuşu 6. vitesle 180 km ile çıkıyorsunuz muhteşem bir duygu,eğer 120 binlerin üzerine çıkabilirseniz size 2.2 dizeli tavsiye ederim,adeta sınıf atlıyorsunuz.

• tfttr T kullanıcısına yanıt
    Merhaba , bende cx-5 2.2 dizel sahibiyim benim aracımdan 1 metre kadar uzaklaşınca kapılar otomatik kilitleniyor, ama benimde başıma geldi kilitlenmedi,ist.dan çanakkaleye giderken ekranı baya bi karıştırdım sanırım ayarları bozmuşum 1 hafta kapıdaki siyah düğmeyle kapatıyordum,servisi aradım anlattım bakalım dediler götürdüm aynen dediler ekrandaki ayarıları değiştirdiğiniz için devreden çıkmış düzelttiler,servise götürün hallederler,iyi günler.
  • Arkadaşlar merhaba,

Uzunca bir zamandır yazamadım kusura bakmayın.

Arada geçen dönemde ilk zamanlanmış servisimi yaptırdım (biliyorsunuz 6 ayda bir). Servis hizmetini Ankarada Herter Mazda serviste yaptırdım.

1 saate yakın bir sürede serviş işlemi bitti yağ,filitre değişimleri ve tam alt bakım yapıldı yaklaşık400 Tl tuttu. Tüm parçalar ve yağ mazdanın orjinal ürünleriydi.

Aracım şu an 7500 km ye geldi.

Satın aldığımdan bu tarafa değişen tek şey yakıt değerleri şu an şehir içi yakıt değerim 9.4

Unutmayın her gün cinnah caddesini tırmanıyorum.

Araçta genel olarak rahatsız olduğum yada keyfimi kaçıran bir sorun yok. Tıkırtı bile yok (nazar değmesin)

Mazda tarafında yeni cx-5 ve cx-3 2015 modelleri duyuruldu Türkiye sayfasında "Çok Yakında" yazması ise heyecan verici.

Genel olarak arabadan oldukça memnunum. Ah keşke dedirtecek hiç bir durum yaşamıyorum.

Aklınıza takılan bir konu olursa lütfen sorun elimden geldiğince cevaplarım.

Saygılar..

• Sayın Kaanustr,bu araçta en merak ettiğim konu süspansiyon..Şehir içi yolları çok kötü...Hız kesici tümsekler bir yana,adım başı tamir çıkıntıları,asfaltla aynı hizada olmayan logar tümsek veya çukurları,taş (sanırım bordür deniyor) döşeli yollar gibi birçok yol bozukluklarında araçın size hissettirdiği nedir ??...Uzun yolda koltuk rahatlığı,bel desteği nasıl ??..4-5 saat molasız sürüşlerde özellikle...
  • Araya girmek gibi olmasin ama, aracin suspansiyonu yumusak degil ben cx5 almadan once freelanderII ile arasinda bayaa git gel yasadim. Freelanderdaki suspansiyon cx5ten 1-2 tik daha konforlu.

Fakat soyle bir durum var araci kullanmaya baslar baslamaz yaklasik 10km/saati gectiginiz anda direksiyon bayaa bir sertlesiyor. Benim okudugum yorumlarda bunun aracin sportif karakterinden kaynaklandigi ve ozellikle yapildigi yazilmis. Muhtemelen suspansiyonlarin sertligi de buna baglanabilir.

Uzun yolda koltukta cok rahat edersiniz bence beldestegi basarili ancak boyunuz 1.90 uzeri falan ise belki sikinti yasanabilir cunku koltuk bekledigimden daha az geri gidiyor ve direksiyona yakin kalabilirsiniz. Gerci benim aracta bir gariplik olabilir servise baktiricam zira yolcu koltugu sofor koltugundan daha geriye gidiyor benim aracta. En gerideki konumlari ayni degil.

İst icinde 9 litre olan ortalama tuketim degerim de sehirdisinda da 9 litre :) bu da sanirim 130-140 civari suratte kaldigimdan oluyor; yaza dogru 110 cc ile de degerlere bakarim ama cok onemli bir data olusturacagini sanmam o noktadaki tuketimin

• quote:

Araya girmek gibi olmasin ama, aracin suspansiyonu yumusak degil ben cx5 almadan once freelanderII ile arasinda bayaa git gel yasadim. Freelanderdaki suspansiyon cx5ten 1-2 tik daha konforlu.

Fakat soyle bir durum var araci kullanmaya baslar baslamaz yaklasik 10km/saati gectiginiz anda direksiyon bayaa bir sertlesiyor. Benim okudugum yorumlarda bunun aracin sportif karakterinden kaynaklandigi ve ozellikle yapildigi yazilmis. Muhtemelen suspansiyonlarin sertligi de buna baglanabilir.

Uzun yolda koltukta cok rahat edersiniz bence beldestegi basarili ancak boyunuz 1.90 uzeri falan ise belki sikinti yasanabilir cunku koltuk bekledigimden daha az geri gidiyor ve direksiyona yakin kalabilirsiniz. Gerci benim aracta bir gariplik olabilir servise baktiricam zira yolcu koltugu sofor koltugundan daha geriye gidiyor benim aracta. En gerideki konumlari ayni degil.

İst icinde 9 litre olan ortalama tuketim degerim de sehirdisinda da 9 litre :) bu da sanirim 130-140 civari suratte kaldigimdan oluyor; yaza dogru 110 cc ile de degerlere bakarim ama cok onemli bir data olusturacagini sanmam o noktadaki tuketimin

Sayın tfttr,ilgi ve cevabınız için teşekkür ederim...Aracı kullanmadan yorum yapanlarla,kullananlar arasında fark oluyor....Boyum 1.87 vede uzun yıllar bel fıtığı rahatsızlığı çekmiş,şimdi uzun zamandır pek sıkıntısı olmayan,ama dikkat etmezsen ben buradayım diyen bir bel yapım var..Bel desteğinin işgörür olmasına sevindim...Ama süspansiyon ( benim için çok önem verdiğim kriter ) sıkıntılı gibi galiba...Bu araç hakkında okumadığım yorum kalmadı gibi...Tipi kişiseldir,çok beğendim ama,diğer konularda 4*4lük bir araç okuduklarıma göre...Yalnız bu süspansiyon konusu için ( virajlarda ve yol tutuşta çok iyi yorumları var ) normal şehir içi konforu açısı biraz es geçilmiş gibi...
    Direksiyonun saatte 10km.den sonra sertleşmeside çok garip ve anlamsız geldi....hadi 90-100 den sonra olması anlamlı diyelim ama ...Bu yorumda bir tuhaflık var !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bamir -- 19 Şubat 2015; 20:54:57 >

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.