Şimdi Ara

mATX Anakart alacaklara uyarı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
359
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar benim başıma geldi sizi de uyarayım dedim. Yeni topladığım sisteme gereksiz slota para vermeyeyim diye Asus Z390M Pro Gaming anakart almıştım. 1 tane ekran kartı takacağım için işimi görür diye düşündüm ama bu anakarta ekran kartımı takamadım. Çünkü Sapphire RX590 baya kalın bir ekran kartı ve ekran kartının alt tarafında metal blok var şöyle:

Ben bu ekran kartını anakarta takmak için uğraşırken ekran kartının arkasındaki metal blok ram slotlarına denk geldi ve takamadım. Kırmızı ile işaretlediğim yer ekran kartı ve sarı ile işaretlediğim yer de bana sorun çıkartan ve ekran kartını takmama engel olan bölge:
    Eğer arkasında metal blok olmayan bir ekran kartım olsaydı böyle bir sorun yaşamayacaktım ama ilerde bi ekran kartı değişiminde aynı sorunu yine yaşayabilirdim. Neyse ki anakartı iade edebildim. Bazı firmalar kutusu açılmış falan deyip iade almıyorlar. O yüzden baya tedirgin oldum ama Hepsiburada sorun çıkarmadı ve aynı anakartın Atx olanını aldım. Sonuçta şu şekilde rahat bir yerleşim oldu:
    Bu tecrübemi herkesle paylaşmak istedim. İlk anakartı 1000liraya almıştım indirimle. Iade sürecinde indirim de bitti ve tekrar indirim beklesem bu sefer aldığım diğer ürünlerin 14gün iade süresi dolacaktı. Mecbur 1250 liraya aldım Atx anakartı. Fuzuli 250 lira masraf açtı bana bu durum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Asus Z390M Pro Gaming anakartının tasarım hatasından dolayı bu sorunu yaşamış olabilirsiniz diye düşünüyorum.
    Banada ilginç geldi görsellerinize bakınca...

Ben MSI B450M Mortar'a takılabilecek en büyük kartı taktım banamısın demedi mübarek

Not: Üstelik Ekran kartının metal bloğuda var. Ramler ile arasında kalan boşluğuda görüyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasskabal -- 10 Temmuz 2019; 13:56:8 >
  • Pci ex slotu tasarim olarak hatali yerde en ustte genelde pci ex x1 slotu olur bu sorunun yasanmamasi icin. Secim hatasi matx ile alakasi yok :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hasskabal kullanıcısına yanıt
    selam hocam,

kasanızın modeli nedi acaba? :)
  • ramlerin alt pinleri çoğu anakartta artık açılmıyor onlar sabit, sadece üst taraftaki çıkıntıları açabiliyorsun

benim anakartta da böyle durum bir sorun yok ama
  • Low profile ram kullanarak bu sorun çözülebilir belki.

Bu tasarım hatasını pahalı başka bir model anakartta da görmüştüm ama modeli aklımda değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatih069

selam hocam,

kasanızın modeli nedi acaba? :)
    Corsair Crystal Series 280X Tempered Glass Micro ATX Case

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Cases/Crystal-Series-280X/p/CC-9011136-WW
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.