Şimdi Ara

Matrix dünyanın en iyi filmidir (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
227
Cevap
2
Favori
21.703
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
113 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Matrix izlememiş biri olarak şanslımı oluyorum şanssızmı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Prometheus II
  • patatessiz patso kullanıcısına yanıt
    Komikti

• Esaretin Bedeli iyi filmdir

• Star Wars candır

• 1998Özge_SaoPaulo kullanıcısına yanıt
    1998Özge_SaoPaulo bey iyi yorumlar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kayan yazıların yemek tarifi olduğu film değil mi? İzlemedim hala ama izleyecem bi boşlukta.
  • Fight club'ı saymazsak haklı olabilirsin

• Katiliyorum adamlar resmen gelecegi cekmisler. Zamanina gore mukemmel filmdi

• İlk film tek kalmalıydı. Diğer iki film hikayeyi tamamlamayan gereksiz devamlardır. Bu hikayenin tamamlanmaya ihtiyacı yok. Ama çekmişler işte. İlk film dünyanın en iyisi olmaya aday. Ancak sadece hikayesi senaryosuyla aday olabilir. Çekim kalitesi dönemi yansıtıyor. CGI baskın değil. Uygulamalı analog efektler daha çok. Özellikle damdaki mermilerin ıskalama sahnesi hiç CGI içermiyor. Her bir kareyi süper slowmo kamera ile çektiler. 360 derecenin her 10 derecesine bir kamera koyarak.

Sözün özü Matrix filmini gerçekten anladığınızda aydınlandığınızı düşünmeye başlıyorsunuz. Atmosferi çok güçlü. Çünkü filmin bir kişiliği ve ruhu var. Film sizinle konuşuyor. Etkileşime giriyor. Hikayesi bana göre özgün değil. Çok fazla mitolojik gönderme var. Tarihi hikayelerden araklama olabilir. Binlerce yıldan süzülerek gelen bir hikaye bu. Herkes bir kelime eklemiş gibi. Temelde İsa'nın hikayesi olduğunu herkes biliyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Simone Simons kullanıcısına yanıt
    Yasin 30'dan büyükse dallamanın teki oluyorsun. Küçükse henüz geç değil şanslı sayılırsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Denorath

Geleceğe Dönüş serisinin üstüne tanımam, sene 1985 olması lazım

+1

• Güzel bir film ama ghost in shell animesinden alınmadır

• Bu filmi sinemada izlememiş ezik ergenler var hatta bu filmden bir sene sonra doğan veletler şimdi 18 yaşında90'lı yilları gôrenle olarak çok şanslıyız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X kare -- 10 Aralık 2018; 18:22:13 >
  • Hiçbir film dünyanın en iyi filmi değildir.
  • zontak bulunur, pm pls

• Dünyanın en iyi filmi olarak belirlemek yersiz kanımca, ancak öyle bir etki yapmıştır ki sinematografi alanında çığır açmıştır.

Teknik olarak matrixten önce ve sonra diye direkt ayrılmıştır endüstri. Bu benim yorumum değil, ahkamı kesenler bizzat yönetmenler imdb de bol bol bu tür yorumlara rastlayabilirsiniz.

Diğer taraftan, varoluşsal felsefeyi sorgulaması açısından gayet güzel iş çıkarmıştır matrix.

Boş değil aksine dolu dolu bir filmdir.

Semavi dinlere de bol bol gönderme vardır.

2.ve3. Bölümlerde mimar ile olan repliklere dikkat ediniz çok sağlamdır.

Vampir vb. olmasaydı daha iyi olurdu ancak yapmışlar işte.

İyi film derseniz çok insafsızlık olmuş olur, zira iyi filmler kümesi vardır.

Esaretin bedeli

12 kızgın adam

Forest gump

Cesur yürek

Bisiklet hırsızları

Liste uzar gider,

Matrix tartışmasız insanlığa armağan yapıtlardan biridir.

Fight club da öyledir, günümüz tüketim tuzağına hiç olan, sistemin köleliğine karşı anarşi ilacını gayet rasyonel biçimde anlatan bir yapıttır. Hatta mali sistemi çökertmekle gayet de doğru bir çözümü sunmuştur seyirciye... Film en iyiler arasındadır.

Bir arkadaşımız da örneğin piyanist filmini en iyi film olarak belirtmiş yukarıda, hikayesi çok güçlü bir dramdır. En iyiler listesindedir elbette...

Sizi bilmem ama ben de Kemal sunal, İlyas Salman, Tarık Akan gibi sanatçılarımızın filmlerini dünyanın en iyi filmleriymiş gibi görüyorum, zira feodal sisteme karşı bir isyan, toplumsal durum kesiti çok çok iyi biçimde anlatan eserleri mevcuttur.

İran sineması, hint sineması, kore sineması çok güçlüdür.

Avrupa tarafında İspanyol filmleri derin değil ancak teknik kurgu açısından çok başarılı eserlere sahiptir.

Konumuz matrix idi değil mi.. İzlemeyen genç arkadaşları müthiş bir üçleme bekliyor. Hem aksiyon hem entellektüel malzemesi bol bir üçleme.

3 defa sinemada izlemiştim.

Sevgiyle kalın kıymetli arkadaşlar

• Hakkında onlarca kitap yazılmış, hatta filmde cam silme sahnesinde çıkan sesle ilgili bir makale bile okumuştum. Her karesi incelikle düşünülmüş, muhteşem filmdir. Günümüze kadar üzerine çıkabilmiş bir film olmamıştır. Bence de gelmiş geçmiş en iyi filmdir.

• Ben de özellikle The Matrix in çekilmiş en iyi film olduğunu düşünüyorum. Zira bir arkadaşın bahsettiği gibi sinema endüstrisinde bir milattır. Kendisinden sonra çekilen filmlere bir basamak olmuştur. Film hakkında ve teorileriyle ilgili o kadar çok yazı okudum ve defalarca kez izledim ancak yine de tam manasıyla anladığımı düşünmüyorum. Çünkü film neresinden çekerseniz oraya esneyebiliyor. Hakkında onlarca farklı teori var. Örneğin aslında seçilmiş kişinin Ajan Smith olduğunu iddia eden bir teori var ki gerçekten beyin yakan cinsten. Veya Neo nun gerçek dünyada da sentinelleri eliyle durdurmasından sebeple aslında yaşadıkları dünyanın da sanal bir ortamdan ibaret olduğunu iddia eden bir teori de var. Ve daha niceleri :) Karakterler ayrıca birer olay. Renklerin ve simetrinin harika kullanımı. (bknz. Red woman) Müzikleri bile şahanedir şahsen çok sevdiğim dinlediğim bir grup yapmıştır.(Rage Against The Machine)

Velhasıl kelam filmi izlemeyen varsa izlesin. Herkesin mutlaka izlemesi gereken bir film. Filmi izledikten sonra biraz araştırma yapmak isteyenlere Plutonun Mağara Alegorisini tavsiye ederim. Ayrıca The Animatrix isimli anime serisini de mutlaka izlemelisiniz olayların nasıl başladığını burada görebiliyoruz ve filmde anlatılmayan bazı kesitler var. Belki de robotlar o kadar da suçlu değildir :) İyi seyirler.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.