Şimdi Ara

Matematikçiler (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
0
Favori
1.014
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • +- var dikkatini çekerim. ve işlemin kaynağını merak ettim
  • bi tane de "0'a bölünme"yi KULLANMAYAN denklem:

-2 = -2
    4 - 6 = 1 - 3
    4 - 6 + 9/4 = 1 - 3 + 9/4
    (2 - 3/2)2 = (1 - 3/2)2
    2 - 3/2 = 1 - 3/2
    2 = 1

Peki bundaki hata ne?? Bulamazsanız söylerim.
  •  Matematikçiler

sonuç olarak -1 de =(eşittir) 1 e

http://www.wordsmith.demon.co.uk/paradoxes/
    ben paradoxlarla ilgili linler vereyim bak çok eğlenceli şeyler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pavlow -- 15 Ağustos 2004, 12:06:27 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Faux_Carnival

bi tane de "0'a bölünme"yi KULLANMAYAN denklem:

-2 = -2
    4 - 6 = 1 - 3
    4 - 6 + 9/4 = 1 - 3 + 9/4
    (2 - 3/2)2 = (1 - 3/2)2
    2 - 3/2 = 1 - 3/2
    2 = 1

Peki bundaki hata ne?? Bulamazsanız söylerim.

işlem hatası şu şekilde olucak
    -2=-2
    4-6=1-3
    4-6+9/4=1-3+9/4
    -2+9/4=-2+9/4
    sonuç olarak 1=1 çıkar

senin işlemde (2-3/2)2=(1-3/2)2 açarsak 4-3=2-3 oluyor buda 1=-1 dir ama işlem hatası yapmışın yukarda belirttim 1=-1 in ispatı var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pavlow -- 15 Ağustos 2004, 12:15:42 >
  • word den copy-paste'de ^2 ler çarpı iki şeklinde çıkmış pardon düzeltiyorum bekleticem biraz...
  • ....

Matematikçiler
  • buradaki problem de şu:

(2 - 3/2) nin karekökü alınırken mutlak değeri alınmalı: |2 - 3/2|
    yani 2 - 3/2 değil 3/2 - 2 olmalı.

** Gördüğünüz gibi bunlar yanlış denklemler (false proof).
  • mutlak değer sonucu eğer - çıkıyorsa + çıkacak yönde düzeltir yani - işlemlerde -1 ile çarpma sözkonusudur ama senin işlemde 2-3/2=0.5 yani -1 ile çarpılacak bişey sözkonusu değildir bu yüzden işlem doğrudur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pavlow -- 15 Ağustos 2004, 12:33:21 >
  • Proof 1

16 = 16
    4 + 12 = 16
    4 - 12 = 16 - 24
    4 - 12 + 9 = 16 - 24 + 9
    (2 - 3)^2 = (4 - 3)^2
    2 - 3 = 4 - 3
    2 = 4
    1 = 2

Proof 2
    -20 = -20
    16 - 36 = 25 - 45
    16 - 36 + 81/4 = 25 - 45 + 81/4
    (4 - 9/2)^2 = (5 - 9/2)^2
    4 - 9/2 = 5 - 9/2
    4 = 5
    1 = 2
  • bu yazdıklarınız hiç bi anlam ifade etmezki sonuçta bunlar sadece paradox farklı kombinasyonları farklı denklemler ortaya çıkartabilir
  • quote:

Orjinalden alıntı: pavlow

X = Y ................................................olsun
    X² = X.Y............................................eşitliğin her iki tarafını 'X' ile çarptık.
    X² - Y² = XY - Y²..............................her iki taraftan 'Y²' çıkardık.
    (X + Y).(X - Y) = Y.( X-Y )...............sol tarafı çarpanlara ayırdık, sağ tarafı 'Y' parantezine aldık.
    ( X + Y ) = Y.....................................( X - Y )'ler sadeleşti.
    X + X = X..........................................X = Y olduğundan,
    2.X = X..............................................'X' leri topladık.
    2 = 1 ................................................'X' ler sadeleşti.
    3 + 2 = 1 + 3....................................her iki tarafa '3' ilâve ettik.
    5 = 4..................................................buradan,
    5 = 2 + 2.......................................'4'ü, '2+2' HATA NEREDE?(hata yok)

senin aklında 4=5 kalmış ama 0ı işe karıştırmamalısın çünkü 0 işe girerse her sonuç yanlış çıkar bak 0 yok ve gayet açık hadi bakalım şimdi bütün sayılar eşittir teorisine çalışın biraz

Hata tabiki X=Y önermesinde. Böyle bir önerme tamamen yanlış, yanlış tan yola çıkarak , doğruya da tabiki ulaşılamaz.
    Hiçbir matematikçi böyle bir önermeyi kabul etmez. Ben Uni'de de sordum , ordan biliyorum...

• abicim bunları bendemiyom matematik uzmanları söylüyor bu bir. bir diğeride ünide soran arkadaşa bende ünideyim ve şuanda doktoramı yapıyorum(3. üni deneyimim 2 tanesi yurtdışında bitanesi türkiyede Duke, Swiden, Koç Üniv.) sorduğum hiçbir matematikçi bunları yalanlayamadı çünki gerçek şeyler bunlar. anlamadığımız yada içinden çıkamadığımız şeyleri mümkün değil deyip bi kenara itemeyiz hepsi gerçek.
  • quote:

Orjinalden alıntı: pavlow

abicim bunları bendemiyom matematik uzmanları söylüyor bu bir. bir diğeride ünide soran arkadaşa bende ünideyim ve şuanda doktoramı yapıyorum(3. üni deneyimim 2 tanesi yurtdışında bitanesi türkiyede Duke, Swiden, Koç Üniv.) sorduğum hiçbir matematikçi bunları yalanlayamadı çünki gerçek şeyler bunlar. anlamadığımız yada içinden çıkamadığımız şeyleri mümkün değil deyip bi kenara itemeyiz hepsi gerçek.

Ne güzel 3 Uni. okumuşsun ama yazdıklarının yanlış olduğunun farkına varamamışsın. İçinden çıkılamayacak bir şey de değil yazdığın. Çünkü o yazdığın önerme tartışmaya gerek bıraktırmayacak derecede yanlış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolx -- 15 Ağustos 2004, 17:20:20 >
  • yanlışlığını ispat edin ben doğruluğunu ispat ettim sizde yanliş olduğunu ispat edin lütfen bende yanlış deyip kestirip atabilirim ama bunların (eğer biraz araştırırsan internet elinin altında) doğru olduğunu göreceksin.
  • 2+2=4 tür 4kalıcaktır......
  • http://mathforum.org/ (eng)
    http://mathworld.wolfram.com/ (eng)
    http://perso.wanadoo.fr/therese.eveilleau/pages/paradoxe/indexF.htm (Fran.)
    http://www.ed.uiuc.edu/EPS/PES-Yearbook/96_docs/reich.html (eng)
    http://www.mentalmaniacs.com/ (eng)
    http://www.cut-the-knot.org/content.shtml (eng)
    http://euler.ciens.ucv.ve/English/mathematics/ (eng)
    http://www.research.att.com/~njas/sequences/ (multi lang.)

biraz katkım olsun bunları inceleyin hem iyi vakit geçirirsiniz hemde yeni şeyler öğrenirsiniz ben çok şey öğrendim buralardan eğer daha fazla link isteyen olursa pm atsın 1500 den fazla mathematic linki mevcut gönderebilirim.

• pavlow bana pm atabilirmisin?? yanliz sadece paradox ile ilgili olmasin soyle matematik sorulari olan, problem cozmemizi pratiklestircek yardimci dokumanlari olan linkler fln olsa cok gusel olur... saygilar
  • Merhaba, bu foruma yeni üye oldum ve gördüğüm şey beni bir kez daha şaşırttı.

çok fazla yanlış yapılmış. Hemde aşırı derecede. Hepsini teker teker göstermek zor olacak... onun için yanıtları teker teker atacam..

quote:

X = Y ................................................olsun
    X² = X.Y............................................eşitliğin her iki tarafını 'X' ile çarptık.
    X² - Y² = XY - Y²..............................her iki taraftan 'Y²' çıkardık.
    (X + Y).(X - Y) = Y.( X-Y )...............sol tarafı çarpanlara ayırdık, sağ tarafı 'Y' parantezine aldık.
    ( X + Y ) = Y.....................................( X - Y )'ler sadeleşti.
    X + X = X..........................................X = Y olduğundan,
    2.X = X..............................................'X' leri topladık.
    2 = 1 ................................................'X' ler sadeleşti.
    3 + 2 = 1 + 3....................................her iki tarafa '3' ilâve ettik.
    5 = 4..................................................buradan,
    5 = 2 + 2.......................................'4'ü, '2+2' HATA NEREDE?(hata yok)

senin aklında 4=5 kalmış ama 0ı işe karıştırmamalısın çünkü 0 işe girerse her sonuç yanlış çıkar bak 0 yok ve gayet açık hadi bakalım şimdi bütün sayılar eşittir teorisine çalışın biraz

burada x=y ise x-y=0 çıkar. yani her x-y görülen yerde o terimin 0 a eşit olduu bilinecek ve ona göre işlem yapılacak.
    çünkü bölme işleminin tanımından;
    her x,y€R için x/y işleminin sonucunun tanımlı olması için y nin sifirdan farklı olması gerekiyor.
    yani y isterse en karmaşık polinom olsun sifir olmaması gerekiyor. yanıtta x-y=0 olduu için bölme işlemine aykırı bir yazım vardır.
    Bunun kanıtını bir ortaokul matematik kitabındaki bölme işleminin matematiksel kanıtında görebilirsiniz.

Saygı Sevgi ve Mantık...

• quote:

a ve b birbirinden farklı herhangi iki tamsayı ve c de bunların farkı olsun:

a-b=c
    (a-b)(a-b)=c.(a-b)..............................her iki tarafı (a-b) ile çarptık.
    a²-2ab+b²=ac-bc...............................parantezleri açtık.
    a²-2ab+b²-ac=-bc.............................ac yi sol tarafa attık.
    a²-2ab-ac=-bc-b²...............................b² yi sağ tarafa attık.
    a²-ab-ac=ab-bc-b².............................2ab nin birini sağ tarafa geçirdik.
    a(a-b-c)=b(a-b-c)..............................a ve b parantezine aldık.
    a=b....................................................(a-b-c) ler sadeleşti. (2+2=5 Paradoksunun benzeri)

burada a-b=c olduundan a-b-c=c-c=0 dır. Yukarıdaki hatanın aynısı. yani bi çatışkı (paradoks) deildir.

Saygı Sevgi ve Mantık...

• quote:

1 kg = 1 ton

1 kg = 1000 gr.............(1)
    2 kg = 2000 gr.............(2)

(1) ve (2) çarpılırsa:

2 kg = 2.000.000 gr
    2 kg = 2.000 kg.............(2.000.000 gr = 2.000 kg)
    2 kg = 2 ton..................(2.000 kg = 2 ton). Dolayısı ile,
    1 kg = 1 ton

paradox ?????

bi kere kg ile kg çarpılınca kg² eder.
    bir k sayısı k ile çarpılırsa k² eder.
    kg da 1 in yanına konulmuş bir sayı niteliğindedir. bir C atomunun kütlesini 12 akb kabul ettiğimiz "akb" terimi tam olarak bilinmediği için terim k sayısı gibi harflerle gösterim olarak kullanılır.

yani
    2 kg² = 2000000 gr²
    1 kg² = 1000000 gr²
    kare kökleri alındıında
    1 kg= 1000 gr
    yani işlemde gidiş yolu yanlış.

Saygı Sevgi ve Mantık..

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.