Şimdi Ara

Mat 2 sorum :(

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
522
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • y=|x.x - 6x| + a fonksiyonunun grafiği y=-1 doğrusunu 4 farklı noktada kestiğine göre a nın alabileceği tam sayıları kaç tanedir ?

• güncelllllll
  • bayadm1n B kullanıcısına yanıt
    Hangi kaynak bu hocam
  • Mutlak değerin grafiğini çizince tepe noktası (3,9) yani x eksenine göre yansıtılmış hali bundan dolayıda -2den -9a verebilirsin 8 tane heralde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam kaynak bilfen ...

@Konyalıyobazimam hocom biraz açma ihtimalin var mı ? acaba teşekkürler ( ikincide dereceden denklemle alakası yok değil mi ben kökleri olmazsa ancak iki farklı noktada kese bilir diye düşünmüştüm )
  • quote:

Orijinalden alıntı: bayadm1n

Hocam kaynak bilfen ...

@Konyalıyobazimam hocom biraz açma ihtimalin var mı ? acaba teşekkürler ( ikincide dereceden denklemle alakası yok değil mi ben kökleri olmazsa ancak iki farklı noktada kese bilir diye düşünmüştüm )

Özel tanımlı fonksiyon bu mutlak değer grafiğini çiz dediğimi anlarsın zaten maalesef ss atamiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bayadm1n

y=|x.x - 6x| + a fonksiyonunun grafiği y=-1 doğrusunu 4 farklı noktada kestiğine göre a nın alabileceği tam sayıları kaç tanedir ?

taa 5 sene önceme gittim ya. bak şimdi işin mantığını anlamaya çalış. ben o zamanlar mantığını anlamıştım ki hala unuttuğum halde fikir yürüttüm. sen +a kısmını görmeden mutlağın içinin grafiğini çizebilirsin paraboldür zaten. çiz daha sonra mutlak değeri alınan grafik yukarı katlanır daima değerlerin pozitif olması için. yukarı katladın her şey x eksenin üstünde kalır x.x-6x için. daha sonra buna öyle bir a değeri ekleniyor (parabol de son kısım a2x+bx+c deki c değeri grafiği aşağı yukarı oynatır biliyorsundur) ki bu grafik aşağı kayıp y=-1 eksenini 4 yerde kesiyor. -1 olamaz çünkü iki yerde kesmiş olur. -2,-3,-4,-5,-6,-7,-8 ve -9 olmalı ki 4 yerde bu grafik y=-1 i kessin.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.