Şimdi Ara

Mass Effect %100 Türkçe Yama [Yamanın yeni versiyonu ve dlc çevirileri eklendi] (56. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.382
Cevap
53
Favori
57.373
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
87 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Elinize sağlık hocam. Gönül isterdi ki Andromeda'yı da siz çevirin :)
  • İşletim sisteminizi yönetici olarak kullanın veya regedit düzeltici programların etkisiyle belgelerdeki dosya siz değiştirseniz dahi kendisini varsayılan hâline çekiyor olabilir. Belgeyi düzelttikten sonra kapatıp, yeniden açın _TR değişikliğinin durup durmadığına bir bakın. Bana özelden de yazabilirsiniz.

@kafkef12; teşekkür ederim hocam. O proje emin ellerde sıkıntı yok.
  • Büyük bir azimle,sabır ile projeyi bitirdiniz.Tebrik ediyorum.Özverili çalıştınız emeğinize sağlık hocam.Harikasınız
  • Kardeşim selamlar, daha önceki beta yamada çok başarılıydı, Nexus sitesinde kurulumu çok basit olan MEUITM Anniversary sürümünü önceki beta TR yaman ile sorunsuz oynadım, sıralama şöyle :

önce oyunu yükle, origin'den güncellemeleri kapat, TR Yama'yı kur, en sonda MEUITM Anniversary yamasımı kur.. bu kadar basit.

Final yaması da çok başarı olmuş, en kısa sürede inşallah ne olur Citidel DLC'si nin çevirisini de sen yaparsın.. :)))

Final yamasıda super olmuş, bence en ufak bir hata yok, MEUITM Anniversary yaması ile kusursuz zaten..

Siyah kafalar yada başka sorunlar hep MEUITM Anniversary grafik mod yamasından kaynaklı, söyle ki; 2019 da ufak bir güncelleme almış mod, 2018 deki setup ı kurunca beni uyardı, evet dedim, sonra olan oldu, işlemlere en başından başladım, İnterneti kapatarak arşivimdeki 2018 MEUITM Anniversary grafik modu nu kurdum süper sorunsuz çalışıyor kardeşim.

bilgine..

Kolaylıklar dilerim.

• Kardeşim yamada bir bozukluk var. dediklerini harfiyen yapmama rağmen hala türkçe karakterler kare kare görünüyor. Üstelik o kerelerden beyaz şçizgiler ekrana yayılıyor. Sanrım ben olayı çözdüm. " BIOGuiResources " isimli dosyada yer alan font isimleri ile sizin bu fontu windows vs vs font klasörüne atın dediğiniz font isimleri farklı. sanırım sorun oradan kaynaklanıyor. Nacizane bir önerim var. Tüm bu sorunların klaynağı türkçe karakterler ş,ı,ğ gibi karakterler. önerim şu ş yerine s, ı yerine i, ğ yerineg ç yerine c harflerini bu şekilde değiştirirseniz< hiç bir sorun kalmayacak aslında. az önce steam üzerinden size arkadaşlık isteği yolladım. Mr. Gözlük ismim Emir. Bu sorunla karşılaşan bir çok kişi var. öncelikle Mass Effect fanı bir arkadaşımda aynı sorundan müzdarip. bu arada ben pcmi zaten yönetici olarak kullanıyorum. Yaşımda pc kullanmaya müsait. yani hangi dosyanın nasıl nereye atılacağını biliyorum :) Geri dönüş sağlarsanız çok sevinirim.

• emir0515 E kullanıcısına yanıt
    Oyuna steamda orjinal olarak sahibim ve dediğin sorunların hiçbiriyle karşılaşmadım. Bir çok arkadaşım da steamda yamayı denedi ve onlarda herhangi bir sorunla karşılaşmadılar. Arkadaş uğraşmış, çabalamış çeviriye türkçe karakter desteği eklemiş sen gelmiş bu karakter desteğini çekersen sorun kalmaz diyorsun. Kardeşim zaten yamada sorun yok. Yamanın şu anda tek eksiği dlc çevirisinin olmaması ve alot ile meuitmnin son sürümünde sıkıntı çıkarması.

Bahsi geçen font satırlarını söz konusu ini dosyasına kopyala yapıştır yaptıktan sonra font adlarının sonunda _TR olması gerekiyor. Muhtemelen siz de bu olmadığı için tr karakterlerde bozukluk var sandınız. Yoksa kurduğumuz fontların isimleriyle belgelerimdeki ini dosyasında bulunan fontların isimleri aynı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adol125 -- 6 Eylül 2019; 19:11:32 >
  • Mass Effect %100 Türkçe Yama [Yamanın yeni versiyonu ve dlc çevirileri eklendi]

Oyun yamadan sonra bende böyle görünmeye başladı
  • quote:

Orijinalden alıntı: emir0515

Kardeşim yamada bir bozukluk var. dediklerini harfiyen yapmama rağmen hala türkçe karakterler kare kare görünüyor. Üstelik o kerelerden beyaz şçizgiler ekrana yayılıyor. Sanrım ben olayı çözdüm. " BIOGuiResources " isimli dosyada yer alan font isimleri ile sizin bu fontu windows vs vs font klasörüne atın dediğiniz font isimleri farklı. sanırım sorun oradan kaynaklanıyor. Nacizane bir önerim var. Tüm bu sorunların klaynağı türkçe karakterler ş,ı,ğ gibi karakterler. önerim şu ş yerine s, ı yerine i, ğ yerineg ç yerine c harflerini bu şekilde değiştirirseniz< hiç bir sorun kalmayacak aslında. az önce steam üzerinden size arkadaşlık isteği yolladım. Mr. Gözlük ismim Emir. Bu sorunla karşılaşan bir çok kişi var. öncelikle Mass Effect fanı bir arkadaşımda aynı sorundan müzdarip. bu arada ben pcmi zaten yönetici olarak kullanıyorum. Yaşımda pc kullanmaya müsait. yani hangi dosyanın nasıl nereye atılacağını biliyorum :) Geri dönüş sağlarsanız çok sevinirim.
    Uygulamalari tekrar sıralama ile yapin.Sadece font İşini en son'a bırakın,Tekrar deneyin .Tarafimdan Tam 10 Kere silinip kurulmuştur , Yamada hic teknik problem ile karşilaşmadim. Orjinal oyunda hicbir şekilde sorun yoktur, tekrar deneyin.

• quote:

Oyun yamadan sonra bende böyle görünmeye başladı
    Özele bak kardeşim , Sorun çözülürse yazarsin
    o sorun bendede vardı. nasıl çözdüysem hatırlamıyorum. galiba fontlarla ilgili. verdiği fontları yüklemelisin.
  • 4T1LL4 kullanıcısına yanıt
    o şeyden kaynaklı bu ini dosyasında bazen _TR yi görmeme durumu olabiliyo. Bende de ilk başlta kare vs gözüktü tekrar baktığımda ini dosyasında "fontadı_TR" olması gereken yer "fontadı" olarak geçiyordu. Onu düzeltince olmuştu.
  • 4T1LL4 kullanıcısına yanıt
    Verdiği fontları yükledim zaten. 2 adet font var. tam isimlerini yazacağım
    "2_Biomass" diğeri ise "2_Tigensu"
  • Hayır işte aynı değil. Bende ki font isimlerinin izmi bu şekilde
    "2_Biomass" ve "2_Tigensu"

ayrıca ini dosyasında fontlarla ilgili olan kısımda da bu yazıyor.

SharedAssetLibrary=(SharedFile="BioMassFont.swf",SharedResource="GUI_SF_Fonts_TR.BioMassFont");
    SharedAssetLibrary=(SharedFile="BioMassFont_glyphs.swf",SharedResource="GUI_SF_Fonts_TR.BioMassFont_glyphs");
    SharedAssetLibrary=(SharedFile="AeroLightFont.swf",SharedResource="GUI_SF_Fonts_TR.AeroLightFont");
    SharedAssetLibrary=(SharedFile="AeroLightFont_glyphs.swf",SharedResource="GUI_SF_Fonts_TR.AeroLightFont_glyphs");

Burada uyazan font ismi ile yukarıda yazdığım font isimleri aynı mı? Ya da Orada AeroLight yazan yerde 2_Tigensu yazması gerekmiyor mu?

Yanlış bir şey söylüyorsam bağışlayın beni.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emir0515 -- 6 Eylül 2019; 22:48:37 >
  • quote:

Hayır işte aynı değil. Bende ki font isimlerinin izmi bu şekilde
    "2_Biomass" ve "2_Tigensu"

ayrıca ini dosyasında fontlarla ilgili olan kısımda da bu yazıyor.

SharedAssetLibrary=(SharedFile="BioMassFont.swf",SharedResource="GUI_SF_Fonts_TR.BioMassFont");
    SharedAssetLibrary=(SharedFile="BioMassFont_glyphs.swf",SharedResource="GUI_SF_Fonts_TR.BioMassFont_glyphs");
    SharedAssetLibrary=(SharedFile="AeroLightFont.swf",SharedResource="GUI_SF_Fonts_TR.AeroLightFont");
    SharedAssetLibrary=(SharedFile="AeroLightFont_glyphs.swf",SharedResource="GUI_SF_Fonts_TR.AeroLightFont_glyphs");

Burada uyazan font ismi ile yukarıda yazdığım font isimleri aynı mı? Ya da Orada AeroLight yazan yerde 2_Tigensu yazması gerekmiyor mu?

Yanlış bir şey söylüyorsam bağışlayın beni.
    Hayir alakasi yok 2_tigensu ve Biomass Onlar Font Window / Font'un icine atacaksin.

aktifleştirmek icinse Belgelerim\BioWare\Mass Effect\Config\BIOGuiResources.ini not defteri ile acip GUI_SF_Fonts aratiyorsun

Aynisi olduguna emin ol _TR Şeklinde

Windows fontlarını kullanmanıza gerek yok, yama arşivinde bulunması da gereksiz. ben o fontları yamayı hazırlayan arkadaşa oyun fontlarını düzenlediği konu veya dokümanlarda kullanabilmesi için eşantiyon olarak atmıştım. Oyunun özgün font arşivi büyük boyutlu bir dosyanın içerisinde bulunuyor. Ben bunu küçük bir upk dosyası yapıp açık bir dosya olarak yamaya ekledim. Yani bahsettiğiniz o 2 dosya oyunun fontu değil. Oyun özgün font yerine modlanmış upk dosyasını okuması için belgelerimdeki malum ini dosyasını düzenlemek zorundasınız.

Kurulum sırasında bu düzeltmenin uygulanacağı bir işlev kurulum aracına eklense sorun ortadan kalkabilir aslında. cmd işlevi yazabilenler el atsa mesela fena olmazdı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyi niyetinizden kuşkum yok ama konu içindeki resimlere bakarsanız, herhangi bir sorun olmadığını görürsünüz. Yamayı betadan yayımlamaya başladığımdan beri her şeyi doğru yaptım olmuyor diyen birçok kişiye yardım ettim. Benzer durumdaki herkes hiçbir hata yapmadığı konusunda çok ısrar ediyor ama yapıyorlar ve yapıyorsunuz. Olabilir ve bu gayet normal bir şey. Bugüne dek kime yardım ettiysem ilk seferinde ve bir kere bile sıkıntı çıkarmadan yama aktif oldu. Lütfen emin olmadan yama bozuk veya benzeri laflar etmeyelim. Böyle bir bozukluk olsaydı, bunu ilk elden yamayı yapanlar olarak zaten biz görmüş olurduk. =) Sizin için söylemiyorum ama bu sorunla karşılaşan birçok kişinin adımları harfiyen uygulamadığını adım gibi biliyorum. Kurulum için video çekiyorum gene aynı gene aynı. Tecrübeyle sabit.

@KarapathiaN; O iki font dosyasını gerekli sanıyordum Ömür Abi. =) Uyarın için sağ ol. O hâlde kurulum dosyasını onlarsız yeniden yüklerim. Tabii dediğin gibi ini dosyasına _TR komutu eklememiz önemli. Birçok insan sıkıntıyı bu belgeyi düzenlerken yaşıyor. Aslında bu hâliyle bile büyük bir mesele değil ama sorun yaşayanlar oldu ve hâlen oluyor. Yine de beta sürüme göre yamanın kurulumu konusunda sıkıntı yaşadığını söyleyenler ciddi oranda azaldı. Neyse ki bu konuda biraz rahatladım.

Başından beri bu işlerden anlayan kişilerin setup konusunda bana yardımcı olmalarını birçok kez söylediğini biliyorum ama kimseden yardım alamadım. Birkaç kişi denedi ama geri dönüş sağlamadılar. Ben de elimden geldiği kadarıyla iyi kötü bir şey yapmaya çalıştım. Daha basit ve usta işi setup yapmak isteyen olursa, büyük minnettarlık duyarım.

Neyse yeri gelmişken, Türkçe karakter ve genel olarak bütün yardımlarından dolayı bir kez daha sana teşekkür ederim üstat. Şu oyunu Türkçe karakter desteği olmadan çevirmiş olsaydım, belki de sonunu getiremezdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evilhuman -- 10 Eylül 2019; 2:19:46 >

• evilhuman kullanıcısına yanıt
    Sen hakkını verip harika bir iş çıkarmışsın, benim yaptığımın lafı mı olur! Teşekkürler her şey için.

Darısı diğer hevesli arkadaşlara artık, vasatı aşamıyorlar ama gayretliler yine de. Tecrübesizliğine rağmen bu iş nasıl yapılır göstermişsin, seni örnek almalılar. Hepinize kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: KarapathiaN

Sen hakkını verip harika bir iş çıkarmışsın, benim yaptığımın lafı mı olur! Teşekkürler her şey için.

Darısı diğer hevesli arkadaşlara artık, vasatı aşamıyorlar ama gayretliler yine de. Tecrübesizliğine rağmen bu iş nasıl yapılır göstermişsin, seni örnek almalılar. Hepinize kolay gelsin...
    Ben gururlandım bu yorumdan sonra arkadaşımdan dolayı. Sağ ol var ol.
  • Ömür abi övmüşse daha diyecek bir şey yok.
  • Oyunu, Türkçe yama ile bir kez daha bitirmiş bulunmaktayım. Gerçekten kusursuz bir çeviri olmuş. Türkçe yama ile oynamayan arkadaşlar, gönül rahatlığıyla oynayabilirsiniz. Tekrardan elinize, emeğinize sağlık diyorum.
  • 
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.