Şimdi Ara

MASONLUK VE MASONLAR ÜZERİNE

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
4
Favori
3.093
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 4 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 33
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 30
  • Ortalama Mesaj Aralığı 3 gün 23 saat 1 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 12
  • Favoriye Eklediklerim 4
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • _AMADEUS_ (30 mesaj) wolfestein (6 mesaj) Wheatley (5 mesaj) mahmudhudavendi (5 mesaj) Sirkadyen (3 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (14 mesaj) Mobil (24 mesaj) Tablet (9 mesaj) Mini (8 mesaj)
  • @
1 oy
Öne Çıkar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    3289 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Merhaba ,

Masonluk ve Masonlar üzerine merak ettiğiniz , öğrenmek istediğiniz konuları buradan elimden geldiğince dilim döndüğünce ve vaktim oldukça ''genel'' hatları ile detaya inmeden anlaşılır bir dille cevaplandırmaya çalışacağım , iyi forumlar dilerim.

|
    |
  • Teğmen
    135 Mesaj
    Ateistler katılabiliyor mu? Ulu bir varlığa inanç zorunluydu galiba...?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarbay
    3289 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Anomalist

Ateistler katılabiliyor mu? Ulu bir varlığa inanç zorunluydu galiba...?

Türkiye'deki ''Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'' için konuşuyorsak eğer cevap ''evet'' dir, masonluğa kabul edilirken yüce bir yaradana inanmak şartı aranır , ancak bu yüce yaradan adına siz ister Allah, ister Buda, ister Tanrı, ister God şeklinde hitap edebilirsiniz, işte bu sebepten dolayı genel olarak HKEMBL'da bu yüce yaradana ''Evrenin Ulu Mimarı'' denir/denilir.
    |
    |
  • Yarbay
    2603 Mesaj
    Neden kendinden baska insanlari yokmus gibi gorup, onlari otekilestirmeye calisiyorlar ? Kendilerini bu kadar ustun gormenin nedeni nedir ?

Ayrica sen de mason musun ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Binbaşı
    1719 Mesaj
    (Müminler, müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmesinler! Onları dost edinenler, Allah’ın dostluğunu bırakmış olurlar.) [Al-i İmran 28]
  • Yarbay
    3289 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: RealW

Neden kendinden baska insanlari yokmus gibi gorup, onlari otekilestirmeye calisiyorlar ? Kendilerini bu kadar ustun gormenin nedeni nedir ?

Ayrica sen de mason musun ?

Merhaba ,

Sorunuz o kadar mühim bir konu ki burada sayfalar dolusu açıklama yapmak icab eder lakin kısa olarak cevap vermeye çalışacağım.

Masonlar kendinden başka insanları yokmuş gibi görmeye çalışmazlar aksine böyle bir düşünceye sahip bir mason kendi kendi ile çelişir çünkü masonların amacı tüm insanlık için kardeşlik çatısı altında Dünya'yı daha yaşanır bir hale getirmektir, ötekileştirmek çok ağır bir itham olmakla beraber şahsım ve bildiğim bir çok kardeşim Soma maden kazasında koştura koştura olay mahali ilçeye gidip birebir yardım etmiştir insanlara gerek maddi gerek manevi olarak, dolayısı ile masonlar din, dil, ırk gözetmeksizin her insan evladına yardım elini uzatırlar , doğruyu öğretmeye çalışırlar , bunları yapmaya çalışan birinin diğer insanları yokmuş gibi görmesi mümkün olabilir mi ?

Üstün görme konusunu kesinlikle kabul etmiyorum çünkü gerçekten orta direk diye tabir edilen kesimden o kadar çok mason vardır ki ülkemizde şaşırırsınız , normal insanlardır masonlar, sokakta bile onlarcası ile denk gelmişinizdir haberiniz yokken, bindiğiniz vapurda gazete okuyan kişi, veyahut komşunuz bankacı bey , yani masonların hepsi malikanelerde oturup şömine başında şarap yudumlayan kişiler değillerdir, en azından ben öylesini görmedim görsem mutlaka ziyaretine giderdim , durum böyle iken yani aslında halkın içinde yaşayıp halktan biri iken kendini o halktan üstün görmek gibi bir gaflete düşülebilir mi ?

Hiç bir kimse kimseden üstün değildir, kimse de kimseden değerli değildir, herkesin hür bir şekilde yaşamaya, çalışmaya ve ölmeye hakkı vardır.

• Binbaşı
    1719 Mesaj

_AMADEUS_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1719 Mesaj
    “Masonluk kökü dışarıda bir yahudi tarikatından başka bir şey değildir,
    memleketimizde bunun ne işi vardır? Bunu da grup kararıyla kapatalım…
    Ertesi hafta Recep Peker geldi ve kürsüye çıkarak şu müjdeyi verdi: “Arkadaşlar
    yarından itibaren Türkiye’de masonluk kalmamıştır ve bütün localar
    kapanmıştır…” salonda bir kıyamet koptu, alkışlar, bağırmalar “kahrolsun yahudi
    uşakları” sesleri tavanları çınlatıyordu. Şükrü Kaya ve arkadaşları sırra kadem
    basmışlardı. Grup dağıldıktan sonra Dr. Mim Kemal’i öne katarak meclisteki
    masonlar toplu olarak Reis-i Cumhur’a gitmişlerdi. Mim Kemal Reis-i Cumhur’a
    hitaben: “Efendimiz biz zaten maiyet-i devletindeyiz fakat siz Meşrik-i Azam’ımız
    olursanız, bir pervane gibi etrafınızda dönüp dolaşırız” demiş. Reis-i Cumhur:
    “Peki bir şey soracağım, bana cevap veriniz de sonra… Siz Avrupa’da hangi
    locaya bağlısınız ve mektubunuzun ismi nedir?
    “Biz Cenovaya tabiiz ve Reisimiz Barca Mişon cenaplarıdır.” demiş. Bunun
    üzerine küplere binen Mustafa Kemal Paşa onlara hitaben:
    “Haydi defolun buradan cehennem olun gidin. Yahudi uşakları!” Benim milletim
    bana kahraman sıfatı verdi ben sizin gibi bir çift yahudiye uşak mı olacağım? Bu
    gece sabaha kadar Türkiye’deki bütün locaları kapatmadığınız taktirde, yarın
    teşkil edeceğim, Divan’ı Harb-i Örfi’ye hepinizi verir ve astırırım. Haydi defolun
    karşımdan.“

diyerek onları kovdu, onlar da yıldırım telgraf ve telefonlarla vaziyeti İzmir,
    İstanbul ve Adana’ya bildiriler ve sabah olmadan hepsini kapanma kararlarını
    getirip, henüz sofrasından kalmayan Reis-i Cumhur’a verdiler ve derin bir nefes
    aldılar. Reis-i Cumhur Mustafa Kemal bu suretle bütün mason localarını
    kapattı.” (İbrahim Arvas, tarihi hakikatler, s.71-72)

Gazi Mustafa Kemal Atatürk hazretlerininde dediği gibi; CEHENNEM OLUN GİDİN!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahmudhudavendi -- 9 Kasım 2015; 16:08:14 >
    |
    |

• Teğmen
    113 Mesaj
    Ataturk Mason Localarinin kapatmasi Doktorunun Mason Ustadi olmasi Masonlar tarafindan seviliyor olmasi kafami karistiriyor ? Bilginizi isterim ( Ataturk'e karsi art niyet icermemektedir.)

Mason ust toplantisini vs niye gizli olur ?

Masonlar niye gizlenir cogunlukla...

4.Murad'in Turkiye Masonluk kayidi var mi bunun hakkind bilgi.

Ataturk'un zaten Turkiye Masonlugunda kayidi yok biliyorum Selanik veya Sofyada var mi ?

Soruma cevap gelirse sorularimin devami olacaktir.

Tanri inanci isteyip din fark etmeksizin niye ateistlere kapali...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarbay
    3289 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Mareşal

Ataturk Mason Localarinin kapatmasi Doktorunun Mason Ustadi olmasi Masonlar tarafindan seviliyor olmasi kafami karistiriyor ? Bilginizi isterim ( Ataturk'e karsi art niyet icermemektedir.)

Mason ust toplantisini vs niye gizli olur ?

Masonlar niye gizlenir cogunlukla...

4.Murad'in Turkiye Masonluk kayidi var mi bunun hakkind bilgi.

Ataturk'un zaten Turkiye Masonlugunda kayidi yok biliyorum Selanik veya Sofyada var mi ?

Soruma cevap gelirse sorularimin devami olacaktir.

Tanri inanci isteyip din fark etmeksizin niye ateistlere kapali...

Merhaba ,

Güzel sorular gelmiş, tek tek irdeleyelim ,

Gazi Mustafa Kemal Paşa nın mason localarını kapattı iddiası masonların sürekli karşısına çıkan ve ''paşa yaptıysa doğrudur'' noktasında referans gösterilen yanlış bir bilgidir,

Cumhuriyetin ilanından sonra Osmanlı dönemindeki mevcut mason oluşumu ismini değiştirmiş Maşrık-ı Azam-ı Osmani değişerek ''Türkiye Büyük Maşrıkı'na'', Şurayı Aliyi Osmani de değişerek ''Türkiye Yüksek Şurası'' olmuştur.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Gazi paşamızın Türkiye sınırları içinde yer alan bir loca da veyahut bir büyük loca da kaydı bulunmamaktadır , bu hem Türkiye Büyük Maşrıkı hem de Maşrık-ı Azam-ı Osmani kayıtlarında yapılan inceleme ile sabit görülmüştür , işin Selanik tarafını da incelediğimiz de ki geliş tarihindeki yaşına ve yaptığı görevlere bakarsak (subay olduğundan dolayı sabit noktalarda uzun süre kalamaması) düzenli bir locada çalışması pek mümkün gözükmüyor ve yine Selanik ile ilgili elimize geçen bir üye kaydı bulunmamakta, olsa mutlaka bir şekilde bulunurdu.

Şimdi gelelim Atatürk ün mason localarını kapatma konusuna ,

Bu tezi savunan kişi ya Atatürk ü tanımıyordur ya da masonluğu bilmiyordur demek istiyorum. Burada aslında üzüldüğüm nokta bu tezi savunan kişinin masonluğu bilmemesi değil ki normaldir bilmemesi, esas konu Atataürk ü anlayamamasıdır çünkü aslında biraz araştırma yaptığında Atatürk'ün fikirlerini,icraatlarını ve ülke için hedeflerini ve konuda ortaya koyduğu idealleri, Türk masonluğu kendi mottosu olarak benimsemiş bu uğurda her zaman Gazi paşaya destek olmuştur.

Tarihi kronolojilere baktığınızda kapatılma kararından 3 gün önce zaten localar faliyetlerini durdurmuş ve ''uyku'' ya geçmişlerdir, 10 ekim 1935 de ''uyku''ya giren mason locaları 13 Ekimde kapatılmıştır , bunun sebebi de o anki ülkenin sıkıntılı durumu , kültürel ve siyasal olarak böyle bir oluşumu yanlış anlayabilecek kişiler ve locaların zarar görme ihtimalleridir ki Atatürk bu sebepten dolayı mason localarının kapatılmasının o günkü durumda uygun olacağı görüşünü belirtmiş ve dönemin iç işleri bakanı Şükrü Kaya ya (ki kendisi masondur) gerekli işlemlerin başlatılması konusunda talimat vermiştir.

Bilindiği gibi Atatürk ün en yakın arkadaşlarından birisi olan ve yine kendi doktoru olan Prof. Dr. Mim Kemal Öke masondur, size sormak isterim madem Gazi Paşa masonlardan bu kadar rahatsız veya masonlara bu kadar güvenmiyor niçin en yakınına kadar bir masonu sokmuştur ? Niçin tedavisinin sonuna kadar Mim Kemal Öke yi yanından ayırmamıştır ona nasıl güvenmiştir ? Şüphesiz bu en çelişkili durumdur, yorumu sizlere bırakıyorum.

Biz her sene 10 kasımda Atamıza gideriz Ankara'ya, her çalışmada onun anarız, onu özleriz, ben kimseyi görmedim ki bir masondan daha fazla bağlı olsun Atası'na , onun fikirlerine , ideallerine...

Atatürk defterini bu şekilde kapatıyorum , kısaca özetledim kimseyi uzun yazıp sıkmak istemiyorum ,

Şimdi gelelim diğer sorulara ;

Masonlar niye gizlenir çoğunlukla demişsiniz,

Masonlar aslında gizlenmezler, bakınız Hür Ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası günümüzde bir dernek statüsündedir, yani örnek veriyorum Kadıköy avcılar ve balıkçılar derneğinden devlet nezdinde evraksal olarak bir farkı yoktur , tüm üyeleri kayıtlıdır derneğe ve dernekler yasalarına tabidirler, devlet kayıtlarında tüm üye bilgileri de mevcuttur , aidat verirler çalışmalara katılırlar , dolayısı ile yer altında toplanan üyeleri gizli bir oluşum yoktur, işin dernek kısmı böyle.

Toplantılar kendi binalarımızda yapılır doğrudur çünkü her ne kadar 2015 yılında olsak bile düşünce özgürlüğü olarak hala sınıfta kalmış bir ülke olduğumuz kanısından yola çıkarak masonlar da kendilerini korumak durumundadırlar, Yakacık'taki binamıza yapılan saldırı buna en yakın örnektir. Toplantılar da gizli olur çünkü bu çalışmalar da masonlara özgü ritüeller , simgeler kullanılır , çalışmaya katılmasına izin verilse bile bir harici zaten hiç bir şey anlayamaz, ayrıca şöyle düşünmek gerekir, İstanbul satranç severler derneği kendi içinde bir çalışma yapıyor, bu çalışmaya dışarıdan katılım mümkün müdür ? elbette değildir, kendi iç meselelerini kendileri ile çözeceklerdir ve bunu dışarıdaki kişilere deklare etme gereği duymayabilirler kanunlar çerçevesinde.

Dinle ile alakalı sorunuza binaen ;
    Hiç bir mason sistemi ateizmi savunmaz, bazıları ateizme karşı çıkar bazıları ise tarafsız bir tutum sergiler, masonluk evrenseldir, her dine mensup kardeş vardır, Türkiye geneline bakarsak büyük çoğunluk Müslümandır benim gibi, mesela benim annem hacı dır!!! Ama masonluğun tanrı kavramı bir dine bağlı değildir, sadece yüce bir yaradana inanmak yeterlidir.

İyi forumlar,

• Binbaşı
    1613 Mesaj
    Öncelikle merhaba.

Mason locarında ulusalcı-evrenselci ayrımı olduğu söyleniyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarbay
    3289 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: wolfestein

Öncelikle merhaba.

Mason locarında ulusalcı-evrenselci ayrımı olduğu söyleniyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Merhaba ,

Siyasi anlamda mı yoksa masonik doktirinler anlamında mı sordunuz bunu ?
    |
    |
  • Teğmen
    113 Mesaj

4.Murad sorusunu gormediniz herhalde hatirlatayim.

Icinizde farkli yonlere kapilmis. Yani bu olusumu kotuye yoneltenler var mi ? Fanatizm'e yonelmis zararli dereceye getirmis kisiler mevcut mu dunyada ?

Bir kisi Masonluktan istedigi vakit ayrilabilir mi ?

Siz kacinci derecedesiniz

Mason Forumunda yonetici misiniz ? Sanki nick tanidik geldi.

|
    |
  • Binbaşı
    1613 Mesaj

Siyasi-milli çıkarlar doğrultusunda.

Ayrıca bir sorum daha var Türkiye'de masonluk Fransa büyük locasına mı bağlı? Yoksa başka bir ülkeye mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfestein -- 10 Kasım 2015; 10:41:31 >
  • Yarbay
    3289 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Mareşal

4.Murad sorusunu gormediniz herhalde hatirlatayim.

Icinizde farkli yonlere kapilmis. Yani bu olusumu kotuye yoneltenler var mi ? Fanatizm'e yonelmis zararli dereceye getirmis kisiler mevcut mu dunyada ?

Bir kisi Masonluktan istedigi vakit ayrilabilir mi ?

Siz kacinci derecedesiniz

Mason Forumunda yonetici misiniz ? Sanki nick tanidik geldi.

4. Murat ile alakalı bir belge görmedim veya duymadım , öyle bir şey olduğunu tahmin etmiyorum.

Diğer sorunuz için ;

Masonluk sisteminde iç denetim mekanizması çok iyi gelişmiştir, bu iç denetim hem kişinin kendi kendini denetlemesi anlamında bir öz eleştiri getirebilmesi hem de diğer kardeşlerin birbirlerine olan bağlılıktan dolayı loca içi bir denetimdir, masonluk her türlü fanatizmin karşısında bir tutum sergilemiştir çağlar boyu , uç noktalar her zaman sakıncalıdır , düşünme yetinizi kaybedersiniz çünkü, boş inanç ve taassup içinde olmamıştır masonlar , dolayısı ile masonik anlamda bulunduğu konumu yada görevini kötüye kullanmış bir mason kabul edilemez , olmamalı.

Diğer sorunuz için ;

Kişi nasıl ki özgür iradesi ile mason olup çalışmalara katılabiliyorsa yine aynı şekilde özgür iradesi ile hiç bir baskı olmaksızın masonluktan istifa edebilir, masonlukta zorlama yoktur , hangi güç bir insanı istemediği bir yerde istemediği bir şeyi yaptırabilir ? Bu husus temel esaslarımıza aykırıdır.

Diğer sorunuz için ;

Kaçıncı derece olduğumu burada belirtmesem daha iyi ,

Ayrıca mason forumu ile bir ilgim bulunmamakta , arada takip ediyorum yazılanları ama üyeliğim yok.

İyi Forumlar.

• Binbaşı
    1719 Mesaj

Mustafa Kemal Paşa'nın sevmediği iki zümre vardı. Birincisi DÖNMELER, ikincisi de MASONLAR'dı.

Bir gün eski adliye vekili Mahmut Esat Bozkurt’u çağırdı. Kendisine Masonların taksimat, teşkilat ve ahvalini bildirir bir kitap verdi.

'-Bunu güzelce mütalaa et, bir takrirle Halk Partisi Grup Başkanlığına ver, grupta bunlara şiddetli bir hücum yap ve grupça kapanmasına delalet et. Seninde bu işte büyük şeref payın olacaktır.' dedi.

Grup günü Mahmut Esat Bozkurt riyaset makamına bir takrir verdi ve takririn okunmasını reisten rica etti. Kâtip takriri okudu. Grup dinledi. Hülasası şöyle idi:

'Bizim Eba ancet gelen atalarımızın mensubu bulunduğu tarikatları kapattık, Masonluk ta kökü dışarıda bir Yahudi tarikatından başka bir şey değildir. Memleketimizde bunun ne işi vardır? Bunu da grup kararıyla kapatalım.'

Ve söz istedi, kürsüye gelerek takririni gayet veciz olarak izah etti.

Meclisteki Masonları bir telaş aldı. Hele sözcüleri Şükrü Kaya'yı görse idiniz, başından süt dökülmüş kediye benziyordu.

Meşhur hatip Mahmut Esat Beye söz yetişebilir miydi? Şükrü Kaya Masonluğun bir hayır (!) müessesesi olduğunu kürsüden söylediği zaman grubun hemen bütün azası yüzüne haykırdılar.

Hayır, eserleri dediğiniz nedir, birisini gösterebilir misiniz? Yalan söylüyorsun, in aşağı! Dediler. Mahmut Esat ise MASONLUĞUN kökü dışarıda, gizli, memleket ve millet için Munzur bir tarikat olduğunu ve her yerde umumi reislerinin yani müşrik-i azamlarının YAHUDİ olduğunu birçok vesikalarla ispat etti.

Şükrü Kaya, Kazım Özalp, Mazhar Germen son çareyi Katib-i umumi Recep Peker'e iltica etmekte buldular. Ve salonda oturan Recep Peker'in etrafını alarak yalvarmağa başladılar. Gruptaki hava çok elektrikli idi. Heyecan son haddini bulmuş, her taraftan.

'-KAPATALIM!' sesleri yükseliyordu. O esnada Recep Peker söz istedi ve kürsüye gelerek:
    '-Arkadaşlar, çok mühim bir işin üstündeyiz, müsaade buyurun, bu işi bir defa da devlet reisine götürelim, onun da reyini alalım, gelecek hafta bugün tekrar huzurunuza getireceğim, dedi.

Bu söz grubun tasvibine mazhar oldu ve mesele gelecek haftaya kaldı. Bir hafta sonra olsun, biz herhalde bütün locaları kapatırız dediler. Ertesi hafta Recep Peker geldi ve kürsüye çıkarak şu müjdeyi verdi:

-Arkadaşlar, bugünden itibaren Türkiye'de Masonluk kalmamıştır ve bütün localar kapanmıştır.

”Yıl 1948, Ağustos’un 1’i. Yunan Komünist Halk Cumhuriyeti (ELD)’nin “Laiki foni” yani “Halkın sesi” isimli gazetesinin 685’inci nüshasında, Bulgar Yahudilerinden 33 dereceli farmason Avram Beneraoysan şunları yazar:” Mefkûremizi imha edici darbe vuranların akıbeti, feci şartlar altında ölümdür!..” 33 dereceli komünist mason hangi darbeden bahsetmektedir ve “akıbeti feci şartlar altında ölüm” olan kimdir?Bırakalım onu da kendi söylesin: “(..) Mustafa Kemal Atatürk, 10.10.1935 tarihinde Ankara’da Çankaya köşkünde doktor Mim Kemal Öke’ye hitaben, ‘Mason cemiyetinin faaliyetini inkılaplarıma muarız gördüğüm için kapatılmasını elzem gördüm. Bu dakikadan itibaren bu cemiyeti ölmüş biliniz. Ve bir daha diriltmeğe teşebbüs etmeyiniz’ demişti..
    (...) O zannetti ki; bütün muhalif ve muarızlarını tasfiye ve bertaraf ettiği gibi masonları da tasfiyeye tabi tutmaya muvaffak olacaktır.

Fakat asla! Türkiye’deki mason cemiyetinin Kemal Atatürk tarafından kapatılarak faaliyetinin durdurulduğunu Moskova’da tarihi bir yerde yoldaşlar arasında yapılan bir toplantıda işittiğim zaman, beynimden okla vurulmuş gibi sersemledim. Heyecandan şaşırmış bir halde, orada-kilere şaşkınlık içinde haykırdım:

‘- O sarı lider ortadan suret-i katiyetle kaldırılacaktır!’ İşte böyle.. 1948 yılı Ağustos ayının 1’inde Yunan Komünist Halk Cumhuriyeti örgütünün yayın organı “Laiki Foni”nin 685 sayılı nüshasında Ege ve Balkanların kıdemli komünistlerinden 33 derece mason Bulgar Yahudi Avram Benaroyas’ın itirafları.”

Biz din ile kandırıp 4 dönem iktidara gelenlerin var olduğu bir ülkeyiz. Siz pekala Atatürk lede kandırabilirsiniz milleti ,ne olmuş?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahmudhudavendi -- 10 Kasım 2015; 13:44:26 >
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    neden özgur masonlar buyuk locasına katılmadın ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarbay
    3289 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Revv.0

neden özgur masonlar buyuk locasına katılmadın ?

Gelenekselci bir yapım vardır , temel öğretileri benzer olsa da HKEMBL na kendimi daha yakın hissettim , diğer ülkelerce de daha fazla karşılıklı tanınan dernek HKEMBL dır.
    |
    |
  • Binbaşı
    1756 Mesaj
    Masonlarin 33seviye olanlarda satanist ayinleri ve dusmus meleklerin ogretileri ile ilgilendikleri soyleniyor.
    Bunlar dogrumudur yoksa ust akil gunumuzde islamiyeti nasil tetorizm seklinde algilatmaya calisiyorsa masonluguda bu sekilde algilatmayami calisiyor.
    Masonlarin cok derin ilimleri oldugu ve cok derin calismalar yaptiklari dusuncesindeyim.bu derinlik insani meraklandiriyor.
    Masonlat insanliga hizmet ettiklerini soyluyorlar ama calismalari ve derin yapisi insanliga hizmetin amac degil arac oldugunu sonucunu veriyor.

|
    |
  • Binbaşı
    1756 Mesaj
    Kisaca masonlarin amaci ne?
    Sadece duvar ormek mi?

|
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Radyo Dinle
Pubg mobile uc
kripto para haberleri
konkasör
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,875
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.