Şimdi Ara

Çözüldü- Masaüstü PC Açılmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
793
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, bir sorunla karşılaştım ve forumu gezdıgınde benzer bir sorun yaşayan göremedıgım ıcın konuyu açıyorum.
    Yakın zaman önce sistemimi upgrade edip ryzen7 1800x, gigabyte ab350 anakart ve 32gb ramlı bir upgarde yaptım. mevcut sistemımdeki ekran kartım ki gtx 480 AMP! ve psu xigmatek 700w psu, 3aya yakın bir süredir sorunsuz yenı sıstemım çalışmaktaydı. bir önceki gün gayet normal bir sekılde pc mi kapadım ve dün açmak istedıgımde pc acılmadı. açma tuşuna uzunca bir sure basınca kasanın ıcındekı ısıklar 1sanıyeden daha kısa bir süre yanıp sonuyor. bu ışık yanma olayını her fişi takıp cıkardıgımda yapıyor, ikinci kez yapmıyor. şuan sorun anakartmı power mı çözemiyorum. bılmedıgım bi yerede götürüp bırakmak ıstemıyorum kasayı. acaba sorun nedir teşekkür ederim şimdiden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkerx -- 8 Ağustos 2017; 15:7:44 >

• En olası sorun PSU gibi görünüyor.

AMA !!!

Bahsettiğiniz şey ErP/EuP ile ilgili bir problem de olabilir. Kısaca bahsetmek gerekirse bu ErP/EuP bilgisayarınızın kapandığında bile anakart üzerinde güç tutmasını sağlayan yani bilgisayarınızı kapatmak yerine StandBy moduna alan, açılırken de power tuşuna bastığınızda bilgisayarınızı uyandıracak olan sistemdir. BIOS'tan ayarı yapılmaktadır. ErP S4-S5 veya S5(Only)ayarınızda sıkıntı olduysa Anakart kendisini uyandıramıyor olabilir. Bu durumda bios pili vs çıkartılarak, anakartın da default ayarlara dönmesi sağlanıyor bildiğim kadarıyla.

Eğer sorun PSU ise endişeye gerek yok. Basitçe hallolur. Ama sorun anakart ise her bilgisayarcıya güvenmeyin. Tavsiyem kendiniz de kurcalamayın. Ciddi bir teknik servise bırakmanız sizin yararınıza olur.

Önce farklı bir PSU ile deneyin açmayı bilgisayarınızı. Eğer açılırsa PSU tamiri veya değişikliği lazım demektir. Ama anakart sorunuysa biraz uğraştıracaktır sizi.

Bazı durumlarda uzay sistemde anakart değişikliği ile pc açılıp diğer anakarta harici ayarlar yapılabiliyor. Ya da dediğim gibi bios pili çıkartılıp anakart fabrika ayarlarına döndürülüyor. Ama bol keseden yazmak istemem çünkü ben de tam uzmanı değilim bu işin. Bir yetkili servise danışmanızda fayda var.

Umarım sorununuz küçük ve kolay halledilebilir bir sorundur. Geçmiş olsun şimdiden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Siannis -- 29 Temmuz 2017; 23:2:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Siannis

En olası sorun PSU gibi görünüyor.

AMA !!!

Bahsettiğiniz şey ErP/EuP ile ilgili bir problem de olabilir. Kısaca bahsetmek gerekirse bu ErP/EuP bilgisayarınızın kapandığında bile anakart üzerinde güç tutmasını sağlayan yani bilgisayarınızı kapatmak yerine StandBy moduna alan, açılırken de power tuşuna bastığınızda bilgisayarınızı uyandıracak olan sistemdir. BIOS'tan ayarı yapılmaktadır. ErP S4-S5 veya S5(Only)ayarınızda sıkıntı olduysa Anakart kendisini uyandıramıyor olabilir. Bu durumda bios pili vs çıkartılarak, anakartın da default ayarlara dönmesi sağlanıyor bildiğim kadarıyla.

Eğer sorun PSU ise endişeye gerek yok. Basitçe hallolur. Ama sorun anakart ise her bilgisayarcıya güvenmeyin. Tavsiyem kendiniz de kurcalamayın. Ciddi bir teknik servise bırakmanız sizin yararınıza olur.

Önce farklı bir PSU ile deneyin açmayı bilgisayarınızı. Eğer açılırsa PSU tamiri veya değişikliği lazım demektir. Ama anakart sorunuysa biraz uğraştıracaktır sizi.

Bazı durumlarda uzay sistemde anakart değişikliği ile pc açılıp diğer anakarta harici ayarlar yapılabiliyor. Ya da dediğim gibi bios pili çıkartılıp anakart fabrika ayarlarına döndürülüyor. Ama bol keseden yazmak istemem çünkü ben de tam uzmanı değilim bu işin. Bir yetkili servise danışmanızda fayda var.

Umarım sorununuz küçük ve kolay halledilebilir bir sorundur. Geçmiş olsun şimdiden.

çok teşekkür ederim işlerimin yoğunluğundan 1 haftadır ilgilenemedim. pc servislerinede güvenemiyorum başında olmam lazım. emaneten bir psu alıp denemek şuan için mantıklı olacaktır. iyi günler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkerx -- 2 Ağustos 2017; 11:21:47 >

• Anakartınızın modeli itibari ile forumda sorun yaşayan bir iki üye mevcut. Servisten önce Bios restelemek vs ne yapabilirseniz deneyin önce. Yaptıklarınızı burada da paylaşırsanız yine fikir verecek olanlar çıkar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Prokizya

Anakartınızın modeli itibari ile forumda sorun yaşayan bir iki üye mevcut. Servisten önce Bios restelemek vs ne yapabilirseniz deneyin önce. Yaptıklarınızı burada da paylaşırsanız yine fikir verecek olanlar çıkar.

sanırım resetlemek derken bios pilini cıkartıp takmak oluyor. deneyecegım. tesekkurler
  • berkerx kullanıcısına yanıt
    Evet. Ayrıca yanında jumper varsa onu da yer değiştirip geri eski haline alın. İlk defa yapacaksanız netten bios resetlemek diye aratın çıkar zaten.
    Tabii ki, önce farklı bir PSU ile denemek en sağlıklısı olacaktır.

Eğer PSU ile çözülmüyorsa, serviste başında durabileceğiniz bir zaman pcnizi götürmeniz en akıllıcası olur.
  • Psu ömrünü tamamlamış. 2010 temmuzda aldığım xigmatek 700w 80+ bronze PSU görevini layığıyla yerine getirdi bence. :)
    Ryzen1800 lü sisteme f/p de en iyi çözümü sunacağını düşündüğüm cooler master 700w 80+ Lite Psu aldım.
    Geçmiş olsun.

Konu başlığına ( çözüldü) yazarsanız konuya girenler bilsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.