Şimdi Ara

Silinsin (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
4
Favori
2.076
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • İtü'nün işletme mühendislerinin hemen hepsi güzel yerlerde. Onların varlığı bile ekonominin de ne kadar iyi olduğunu gösteriyor. Ayrıca ekol dediğiniz şey için eğitim kalitesi de önemlidir. Bir kişi istediği kadar Marmara işletmeden çıkıp iyi bir yere gelsin. Eğer kalitesiz öğrenciler ve dinozor hocalarla dolu bir okuldan mezunsa iş ağı oluştururken yine rüştünü kanıtlamış ve hocaları iyi okullara yönelir. Marmara işletme mezunu bir kişi gidip de Boğaziçili yerine seçmez kendi okulunun mezunlarını. Boğaziçi'ne göre ne kadar altta kaldığını kendi biliyordur çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CowardlyCobra -- 1 Nisan 2023; 22:34:42 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • CaimaN kullanıcısına yanıt

Marmara bildiğim kadarıyla maltepeye taşınıyor. eğitim kalitesini etkiliyeceğini düşünürek söyledim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet sıra sıra taşıyorlar ben de orada mühendislik okuyorum son senem eğitim kalitesiyle alakası nedir onu anlamadım aksine yeni binalarda yeni ekipmanlarla eğitim kalitesi artıyor

• bounlukizaraniyor kullanıcısına yanıt

Marmara bundan kat kat daha beter durumda (cb yetistirmek haricSilinsin ) ora ayri ama itu econ gerek kadrosuyla gerek programı ile hala bombos yaw bence. Hala cok ciddi adam eksikleri var, mufredatlari cok kati ve adam eksikliginden ders yok/krediler sismis durumda. 9 kredilik istatistikleri var yahu, sanki masters level data science/ml icin ileri istatistik veriyorlar bir donemde.

• dostum eğer bir karşılaştırmada itü varsa itü seçilir Silinsin 

• The Killing Road kullanıcısına yanıt

Abi muhakkak kötüdür de karşılaştırıldığı okul marmara işletme yaw. O kadar da diil

• İTÜ EKONOMİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNÜ TAVSİYE EDERİM

Yalandan da olsa soyle bir sey cikarmasi bile okulun neden tercih edilmemesi gerektiğini gösteriyor zaten Silinsin 

Silinsin

• The Killing Road kullanıcısına yanıt

tayyar’ın yazı tipi yardı yalnız, EKOL abi Silinsin 

Okulun bi networku var tayyo efendiyle bile mezunlar bulusmasinda karsilasabiliyorsun, oh waitSilinsin 

• Benim mesajlarimi ciddi trol diye bolseniz ismini vermek istemedigim partinin bayburt sehrinde aldigi oy kadar troll kismi baskin cikar yaw ben de insanimSilinsin 

Konu hakkindaki ciddi yorumum ise itu econu ben genel olarak begenmem bilenler biliyo zaten, top seviyedeki okullardaj biri olarak da kabul ettirmis degil kendisini (boun bilkent koc sabanci gsu odtu bazi nis alanlarda belki ozu), ama bunda da cok az sayifa mezun vermesinin de (oturmusluk diyemem cunku ben ilkokuldayken de bu econun baslangici olarak gorulebilecek cift diplomalı isletme programlari vardi sanirim) etkisi büyük. Daha kurumsal yerlerde yine de (benim gordugim kadarıyla) taninirlik mevcut ama yukarida saydığım okullar kadar adam yerine konmuyor gibi. Ama burada su olay da goz onune alinmali (kebdi bildigim yerden muhendislikten ornek vericem) singapur unileri, epfl (sozde 1863 kuruluslu mu ne ama yeni binalarla asil atılımi bu okulun neredeyse 1990da) basta kendini bu kadar kabil ettirmemisken su an daha emekleme donemlerinde alinmis diplomalari bile cok daha saygi goruyor o donemde denk su an gerisinde oldugu unilere kıyaslayınca. Yani o eskiden kalma networkun (ki dediginiz gibi muhf ekolu harbiden olan bisey olsa da iibfsinin isim degistir bolum ac kapa bol tarzi seylerle yalama olmasindan oturu iu ve marmarada 'bence' iibflerde bu ekol olayi pek mevcut degil) bu iki okul arasında pek degerlendirme kriteri olmamasi gerektigini dusunuyorum, ve itunun network u de bos degil sonucta

• Çok doğru demişler. Her okulun, bozulsa da, hala bir ekolü var. Mesela mülkiye ye gider bürokrat olursun. Devletçi biri işletmeyi mülkiye de okur.

• Trde hicbir okul 4 yil daha okumaya değmez, iyi bir ortalama ile mezun olup boun/gsu vs master a kasmak bence daha mantıklı olur, 28inizde masterli bir konumda olursunuz ve girerseniz boun gsu etiketi ituden iyidir. Erasmus seyi tamamez size kalmis bir konu

• Selam kardeşim. İşletmeyi nerede okumak daha zekice bir karar olur diye ben de çok ince araştırdım. Tek tek her yıl bazı kriterlre göre belirlenen Türkiyenin En iyi 50 CMO'su , en iyi 50 CEO'su listelerini inceleyip hangi üniversitelerden mezun olduklarını inceledim. Linkdn'de mezun olunan okul filtresi ile hamgi üniversitenin işletme mezunları hangi şirketlerde pozisyonlanmış tek tek eğilimlere baktım.Gibi bir sürü farklı analiz daha...

Ben şuan Cerrahpasada Önlisans İsletmeden yeni mezun oldum. DGS ile Lisansa gecis yapacağım bu ay. Bu 2 yıllık süreçte işletme ile ilgili bir çok projeye katıldım. Sektörde şirketlerin gözünden Boğaziçi İsletme ve Boğaziçi Ekonomi nin en iyi oldugunu söyleyebilirim. Boğaziçinde bir çok isletme-pazarlama vaka analizi yarışması ve konferanslara katıldım. Uluslararası ve yerel şirketlerin CEO ları adamların ayaklarına geliyor. Boğaziçini çok sayıyor ve seviyorlar. Oradan öğrenci kapmak çok iatiyorlar bizzat gördüm bunu. Konferansa gelen C-level'ler konuya başlamadan evvel projektörle ekrana QR kodu yansıtıyor ve okutup stajımıza başvurun lütfen diyorlar. Orada bulunan cerrahpaşalı olarak vay anasını... demekten başka bjr şey bulamıyorum...

Araştırmalarım sonucunda hep sunu gördüm CEO ların bir çoğu Marmara İşletme mezunu. İstanbul Univ. İsletme mezunu olan da bur cok CEO var. En çok CEO yetiştiren olullar ise Açık ara Boğazici ve Odtu.

neden CEO odağında inceliyorum? çünkü bu parametre işletme nin zirve noktasını ölçebilmeyi çok yerinde sağlıyor. Bir şeyin maximum noktasını bilmek size o sey hakknda çok derin veriler sağlar.

İşveren İlgi Endeksi var. Kariyer.net'de. Bölüm bazında arama yapın, İngilizce işletme ve işletmeyi ayni anda secin e İktisat ekonomiyi de seçin, siralamaya bakın... Şirketlerin bölüm bazında hangi okul mezunlarini daha fazla işe aldiklarini, hangilerinin daha fazla cvlerinin stalklandığını görün. Kariyer net ,kendi veritabaindan şirketlerin işe alım verilerini paylaşiyor öğrenciler için... Çok yararlı. Bu size karar vermeniz gereken en iyi seçeneği gosterecektir kardeşim.

Bu arada Marmaradan yazolulu ekonomi1 dersi almistim. Murat Cokgezen hocadan. Sadece 1 aylik süreçte bile sağlam ve kaliteli eğitim olrk aklmda yer etti. Dinozor akademiayenelr yakistirmasi yapanlari doğru bulmuyorum. Ona akarsaniz Murat hoca da öyle.. Ama çok kaliteli diye dusunuyorum. "Yurtdisi görme" parametresi çok da belirleyici değil.

Son olarak ben dgs ile lisansımı YTÜ işletme veya Marmara İşletmede tamamlamayi dusunuyorum. Ben de bu ikisi arasinda cok karasiz kaldim mesela:) YTÜ yü seçeceğim. İşveren ilgi endeksi bana bunu söylüyor 'veriler'. Ve ekolden, eğirim kalktesinden ziyade universitenin sektor isbirlikleri parametresinin daha inemli oldgnu dusunuyorum bu yuzden kaliteli egitim veren Marmayi değil, isletme bolumunun henüz 2000 yilinda kurulmus olduğu yyu yu sececegim. Çunku bu gune kadar cok fazla universitenin sektor isbirlikli vaka analizi gibi yarismalarina projelerine katildm , gördüm ki bunlar daha onemli. (eger meslegi kendi basiniza cabalayip ogrnebilecekseniz kaliteyi birakip, sektor isbirligi yuksek olan uniye yonelin). YTU bir cok sirketle ortak vaka analizi yarismasi duzenlior senede 4-5 jez. Şirketlerden C'ler kendi sirketleri hakknda verileri laylasior ve grup halinde yarisma basliyor... Olaya cozumler uretilip sunumlar yapilior, raporlar hazirlanior vs, staj odulu veriliyor. Birnevi artk ise alimlar bu gibi sureclerle oluyor. Bogazicinde Garanti bankasinin Paz. Mudurleri ve Nestle in Turkiye Paz. Direktorlerinin eşliğinde vaka yarismasinda disardan katilim gosteren ogrenci takimi olrk sonucundu oldk:) . 1. ler P&G de staj aldilar. Gibi... Cok onemli seyler.

Yani soruna cevabim: İTÜ seç. Çunku İTU nun de bu tur vaka yarismalari, sektor isbirlikli isletmesel bazda projeleri var. Hatta gecen aylarda Ulusal Vaka yarismasi duzenledi İTU. ismi UÇARI idi galiba.

Marmara ya gelmek icin cok bahane aradm ,malzeme.aradm ama bu sektor isbirlikleri bazında bana pek malzeme veremedi. İnsta kulup sayfalarina bakarak dahi cok sey anlayabiliriz. YTU nun isletme kulubu ve KVK kulubu okdr aktif sekilde Sirketlerle projeler

duzenlior ki... İTÜ de oyle, Odtu de oyle Bigazixi de iyle.

İşi de oyle bulursun, ağı da oyle olusturursun, kendini de oyle gelistirirsin. Bogazici vakadan sonra benim sacim dokuldu. Geliatgmi hissettim pratik ettim.

İstanbul İsletme secilecekse de İsletme fakultesi olan secilmsli. Avcilardaki kampuste bulunan fakulte Cerrahpasaya deil Direk İU ya bagli. Ayiramadilar cunku TR nin ilk İsletmesi o. Cok koklu ve kaliteli. Harwardin destegiyle ve Koc holding birlikte kurmus. Ve TR'de ACSB ye sahip olan 6 okuldan ilki. Ama ben Yinede Marmara ve YTU yu yeğlerim çunku Auzefte okuyan birsuru kisi cv sine ve linkdne direk İU isletme yazior ve sorgulanmadgi surece de Örgün saniliyor. Bu da Olulun herkes tarafindan okunabilindgi algisini olusturuor. O kaliteli yapiya zarar verip laçkalaştirior.

Karisik girdim karisik ciktm ama her konuya degindim galiba , konusalim birbirimize cok sey katariz diye bir nüans aldim.

• İİBF için ne gibi bir donanım bekliyorsunuz anlamıyorum, mühendis olacak birisinin özellike teknik bir okul tercih etmesini anlayabilirim ama iibf okuyan birisi için bu durum saçmalıktan ibaret. İşletme gibi econ gibi bölümlerde önemli olan okulun sana katacakları, okulun prestijidir. İTÜ'de marmara'yı havaya kaldırıp indirecek kadar daha iyi olduğuna göre sorunun cevabı belli

• Eğer amacın uniyi meslekte ilerlemen icin arac olarak kullanmaktan ziyade , direkt genel yaşam içinde bir etiket olrk kullanmak ise konumuz "algılar". İnsanların, etiketine olan algıları senin icin onemli gibi duruyor çünkü. Ve bazen gercekten onemlidir de.

O zaman algıları konuşalım.

Mercedes Marmara'dır. Tesla İTÜ, Bitti.

Burda Merso ve Teslayı farklı açilardan degerlendirip bir konumlama yapmayın kafanız karisir. Direkt marka algilarina bakın.

örneğin Mercedeste mi calismak jstersin Teslada mı? cok kritik ve zor bi soru. Biri arabanin markasini sordgnda cevabinin Mercedes mi olmasini istersin Tesla mi?

tamamen senin kendi "kişi markanı" bu dunyada nasil konumlandirmak istedgnle alakalı .Yani İsletme teknik okulda okunmaz yok şöyle ,yok böyle diye bir şey yok.

Merso ve Tesla arasinda avantaj ve dezavantaj var. Hangi dezavantajlar pahasına hangi avantajları satın almak istiyosun buna odaklanmalisin.

Üstteki konudan ayri olarak mesela Avukatsan volvoya binerek muvekkillerine güven parametresi konusunda dikkatli oldgnu gosterebilir ve guven kazanabilrsin. Ayni zamanda avukatken tam teri algı verem ferrariye binmen de müvekillerin nezdinde birsuru davayi kazanip cok paralar elde ettiğini ve sonucunda bir ferrariye sahip oldğunun algisini verebilir. Bu da davalarini savunabilmen konusunda onlara güven verir.

Yani bu ornekte amac güvenli oldgnu gostermekti. Bunu ferrari ile yapmaya calistgnda bir cok avukat arkadasin ne yapiyorsun abi sen avukatlık gibi bir görevi icra edeceksin ferrariyle ne isin var yanlis anlasilirsin bak , serseri ,züppe gibi gozukur güven sarsarsin diyebilirdi.

Şimdi okul da boyle. Yok iibf teknik okulda okunurmuymuş... Teknik okulda iibf okumak Meslek yeterliliği konusunda pek saglam duruş ve algılanış vermezmiş... Öyle bir sey diyemeyiz.

• Itu ekonomi okurdum bu 2li arasinda kalsaydim.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.