Şimdi Ara

Markette meyve alışverişi fiyatlar ateş pahası bu nedir ? (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
208
Cevap
0
Favori
13.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
148 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Meyve konusun da hakaret etmisim, ve sayin meyve sevip cok pahali oldugu icin yiyemeyen Admin 4 gun istemis.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• eko...
  • Bunlar iyi günlerimiz, tadını çıkarın.
  • Tarimda aracilik kalkmadigi surece meyve fiyatlari düşmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: blackbox34

Tarimda aracilik kalkmadigi surece meyve fiyatlari düşmez.
    Olay bu cümle ile özetlenmiş zaten.

Ben mersinde yaşıyorum. Elbette markette veya pazar ve manavlarda eriğe şuan da en fazla 7 tl alıyoruz kilosunu. Serlarda yetişen ürünelr hani pahalı diyoruz ya aslında bu da bir aldatmaca neden derseniz. İTU (iyi tarım uygulaması) yapılan bir işletmede sera içerinde her dönümüne belirli bir hibe alınıyor. Yani üretici serayı kurarken veya içerinde ki sulama gübreleme gibi uygulamaları yaparken çok iyi destekler alıyor. Bu desteklere rağmen fiyatların pahalı olması tamamen aracılık. Maalesef çözülmeyen sorun.
  • avrupada meyve o kadar pahalı ki insanlar taneyle alıyor.
  • Pazarda hepsi yarı fiyatından az, markete gitmeyin madem. Daha geçen 4 liraya Erik aldım, 5 liraya da vardı.

• Ciftcinin alin terini somuren aracinin ve somurten devletin Allah hesabini yedi ced lerinden sorsun

• hangi marketmiş bu acaba? fiyatlar ortalamanın üstünde. her şey mükemmel güllük gülüstanlık demiyorum da abartmayın bu kadar. migros ile karşılaştırdım verilen örneklerin bazıları aynı fiyat çoğu daha ucuz. semt pazarında daha da düşüktür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fantasticoo -- 3 Mayıs 2018; 15:57:19 >
  • Dün kanat alayım mangal yapalım dedik. Oturduğum bölgedeki yöresel markete girdim 22tl kanat goğüs 19tl. Oha dedim almadım. Yanındaki büyük bir markete gittim ordada aynı. Havalar mangal havası basmışlar fiyatları

• Üretim ve lojistik ! Arz talep dengesinde üretim olmadıkça ve komisyoncular ortadan kaldırılmadıkça bu böyle sürer gider....
  • Hocam evet fiyatlar uygun değil ama abartmışsınız bence... Ya da baktığınız yer macro center...

Bende marketten alıyorum çoğu zaman ithal muz 8 9 elma 4 erik 7 8 lira civarında şu anda...

• çilek migrosta 6.5 muz 10 erik 10 tl uçmuşsun ya fiyat yazarken kivi 5 tl idi şokta erik pazarda 5 6 tl çilekte 6 tl muz 6 ile 10 arası degişiyor ithal 10 yani tamam pahalandı ama fiyatlara 2 3 tl koymak saçma bende eleştiriyorum fiyatları ama siz uçmuşsunuz zengin manavına mı gittiniz ?
  • ne meyvesi ya ? gördükçe sinirleniyorum gidin makarna yiyin asfalt filan kemirin neyinize yetmiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Sen oyle san birileri seni kandiriyor :)

https://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/domates-fiyatini-goren-ciftciler-markette-sok-oluyor-1849908/ Sen simdi cifticden cikis fiyatini ile marketlerdeki manavlardaki satis fiyatinin farkini vergiler ile mi aciklayacaksin arabalardaki vergiler kadar olsa yine bu kadar artis olmaz yani olayi vergilerdir canim diye de ARACI CAKAL KURUMLARI gozardi edileemz ...

http://www.milliyet.com.tr/fiyati-tarlada-dusuk-markette/ekonomi/detay/2174201/default.htm

Sirf Mersin de bu sekilde Koc Ailesi gibi zengin gizli komisyoncu sirketler vardir ( gayriresmi gelir ama ... ) Kanit istersin ama adamlar resmi gelir beyani vs yapmiyorlar ...

http://www.hurriyet.com.tr/pirincin-fiyati-tarlada-dusuyor-markette-artiyor-37017177

Turkiye de gida borsasi bilinci olusmali... Ciftci de kar edecektir dunyada boyledir ...

Turkiye de tarimi buyuk kucuk bas hayvanciligi oldurdurduler ... Saman bile Bulgaristandan ithal ediliyor ... Et ithal ediliyor...

Hatta coban bile ithal ediliyor ....
    https://www.gzt.com/is-finans/turkiye-coban-ithal-etmeye-basladi-3075748

http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2241172-2-ulkeden-coban-ithal-edecegiz

Turkiye de her sektorde araci kuruluslar ile cark dondurulmek isteniyor haddiden fazla oranlarda gelir elde ediyorlar makul seviyelere oranlara paylara gelmesi icin nester atilmasi gerek hangi cerrah bu ise yurek koyacak ?

Medeni ulkelerde Ciftciler tarim sektoru desteklenirken Turkiye de aksi yondedir...

Tarim da kendi kendimize yeten hatta ihrac eden bir ulke iken suan araci kuruluslar ile asiri karlar sebbeiyle yine onlar kazaniyor hem de vahim olan ithal urunlere bogulmakta Turkiye ...

Ayrica Turkiye de GIDA Denetimi esasli ve yaygin da degil. Gostermelik 1=2 kurum ve mekan var bazi onemli analizler icin. Rezalet ...

Turkiye artik ithalat gida urunlerini dahi denetleyemiyor... Organik Gida sertifikasi alanlar neye gore kritere gore muamma ? Organik olsa bile GDO lu olmadiigin kanitidi nedir ?

Organik Tarim icin organik kirletilmemis toprak ve en onemlisi cevresi de ruzgarlak vs havadan tasinma ile polenler vs bolge yakin konumlardaki organik olmayanlarla etkilesimi, Madenler sagliga zararli metodlar ile cikartiliyor ama yakininda organik tarim yapiliyor saniyorsunuz ama oraasi artik organikligi kalmamistir ....

EN dramatik guncel bir olayi ifade etmek isterim medyada bilinmez dikkatle dinleyin :

Suriye de kullanilan kimyasal hava saldirisinin olusturudugu bulutlar ve partikuller Turkiye in Dogusundna yukariya dogru Karadenize kadarki alanlarda ruzgar yolu ile toksik yani zehirli partikuller hava yolu ile genis alanlara serpilmistir! Topraklar kirlenmistir! Bundan sonra omur boyu o topraklarda tohumu SAF organik vs olsa dahi kirli toksik topraklardan elde edilecek toksitli bitkiler hatta o bitkileri tuketen buyuk kucuk bas hayvanlar da toksit birikinti ile insanlar a ulasacaktir... Gecici bir olay degil 2018 ve sonrasi icin durum boyledir .

Bu aci gercekler toplumda infial verilmemesi icin HABERI dahi yapilmiyor!

Tarim sektorune odaklaninca aklima geldi vicdanim geregi buradan paylasmak istedim. Baskalari da biliyordur sadece ifade edilmesi farkindalik olusturulmasi gerek ...

Tipki yillar once Cernobil Faciasi Karadeniz deki Cay findik yumurtalari etkilemesi sebebiyle o zamanin devlet yonetimi satilamayan imha edilmeis gerekenleri ic piyasaya dagitmasi gibi askerlere ogrencilere ek olarak marketlerde manavlarda kasaplarda da satisa sunulmasi gibi ...

Hepsi birbiri ile baglantili felaketler gizleniyor...

Karadeniz de yogunlugu cok yuksek kansere yaklanma vakaalri vardir ortalama her ailede en az 1 kisi kanserdir . Bircok insan da kanserdi farkinda degildi ama baska sebeplerle olmuslerdir. Cernobil Faaciasinin kanser olum vakalarin etkilerinin basgosterme donemi baslanmisti son yillarda ayrica artis var kanser tedavisi vakalarinda ...

DEvlet bu konu hakkinda ustune gitmiyor cunku toplumsal ayaklanmalar olusacak kaygisi var!

Eskiler bilir devlet buyukleir TRT de gazetelerde cay icin radyasyon yok ben de iciyorum diye show yapilmisti iste yillar sonra anlasilmistir ki o show da radyasyonlu cay icmemistir !

Gerci radyasyon sadece Cay da yoktu Findik yumurta vs Radyasyon bulasan seylerin tuketilmesi de radyasyonu tasiyacaktir tasiyici olmaktadir. Kimya Fizik kanunudur ...

Bu konu derin ve kapsamli ...

Bir cark kurulmustur...
    Birileri beni kandırıyormuş demek, sizi Antalya'ya yolunuz düşerse ben de Antalya da olursam o aralar ailemin olan seraları gezdiririm. Bir gün gece saat 1 de de toptancı haline gideriz sabaha kadar istersen dururuz piyasa nasıl olur görürüz.

Ben buraya

https://www.antalya.bel.tr/halden-gunluk-fiyatlar

Günlük fiyatları bırakıyorum. En düşük fiyatlar çöp denecek kadar kötü kaliteye verilir bilginiz olsun. Ürün gamına görede yüksek tonaj fiyatlarıdır bunlar ben 100 kg alacam derseniz değildir bilginiz olsun.

Ülkede lojistik sorununu açıkladım ama hala dediğim gibi basın manipülasyonuna inanıyorsunuz. Bildiğim 200 300 dönüm kapalı serası olan insanlar bile direkt İstanbul Ankara ya mal yapmıyor. Ekonomik olarak para girdisi çıktısı dönen vadeli para sistemini de anlattım ama onu da anlamamışsınız.

Dediklerinizden çoğu doğru saman ithal ediliyor. Ne bileyim organik tarım konusunda. Organik tarım yapılması için tarlanın etrafında belli bir km2 çapında bile kimyasal kullanılmaması gerekir. Türkiye de böyle çok az arazi var. Organik fiyatı normal fiyatın 2 yada 3 katı olur. Ayrıca organik diye size kimyasal gübre de kullanıp araya karıştıran da çok.

Dediğiniz gibi neşter vurulacaksa çiftçilik yapan insan sayısını arttırmanız lazım benim çevremde ailesi çiftçi olup hayatını bunun üzerine devam ettiren insan sayısı yok denecek kadar az.

Başka konu da doların bile fiyat artışı ülke fiyatlarını etkiler ilk olarak gübre ve lojistik maliyetlerleri ile 2.olarak da eskiden 1 dolar a dışarıya ürün satıyorsan bunun karşılığı 3 lira ise piyasa 2.5 dır. Ama dışarısı 1 dolar vermeye razı olduğundan senin şu an alışın 4 lira olur böylece insanlar iç piyasaya satmak yerine dış piyasaya satar. İç piyasa da arz azalır fiyat yükselir.

Ayrıca ben niye bu kadar anlatıyorsam benim için değişen birşey yok. Biz maliyeti bile anca kurtarıyoruz.

Neyse burayı kirletmeyelim. Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ersin07 -- 3 Mayıs 2018; 17:38:7 >

• ersin07 E kullanıcısına yanıt
    Büyük şehrin neresinde olduğunuza göre değişir.
    Mesela İstanbul'un Kadıköy ilçesinde pazarların çoğu market fiyatından satar. Seçmenize de pek hoş gözle bakmazlar ya da komple izin vermezler.
    Ama Maltepe Zümrütevler'de oturuyorum, burada pazarlar çok hesaplı. Hepsi de "seçmece" alışverişe izin verir. Halk zaten başka türlüsünü bilmez buralarda.
    Marketten alışverişle pazar alışverişi arasında %40 fiyat farkları da gayet normal burada.

Kısacası: Siz ses çıkarmazsanız, talebinizi belli etmezseniz o fiyatlar çok çıkar.

Pazarlara uğrayın arkadaşlar. Marketlere açık çek vermeyin, yakınlıkları nedeniyle "nasıl olsa insanların eli mahkum" diye fiyat yükselten çok market var.
    Şu adresten yakınınızdaki semt pazarları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz:http://www.hal.gov.tr/Sayfalar/Pazar-Yerleri.aspx?sid=34

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Falcon Punch -- 3 Mayıs 2018; 17:36:57 >

• ersin07 E kullanıcısına yanıt
    Verdigin kaynagi okusaydi keske ...

Senin yerine alintilayip vurgulatayim :

Bu fiyat listesi Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Kompleksimizin açık olduğu her gün Derneklerce oluşturulan komisyon tarafından öngörülerek Paketlenmiş seçilmiş ayrıştırılmış adrese teslim olan ürünlerin fiyat listesidir. Bilgilendirme amaçlı olup, Resmi evrak niteliği taşımaz.

Sen bana ciftciden alinan fiyattan haber ver ...

Verdigin linkte sadece Antalya yi kapsar. Antalya uretim cesidi ve hacmi Turkiye geneline gore nasildir ? Mersin gibi midir ?

Mersin de anormal her turlu destek var bu da bambaska bir oknu yani baska illerde de olmasi gereken onem ve destek ne hikmetse Mersin e odaklanilmistir ... Bu bambaska bir konu ...

Verdigin fiyatlarda ise o zaman devlet niye ithal ediyor ?

O zaman Devlet niye ithal ciftci ariyor ?

Ithal buyuk kucuk basta niye aliyor ? ( gerci tarim ile dolayli da olsa buyuk kucuk bas hayvancilik baglantili )

Yani saman gibi birseyi bile uretemiyorsa Turkiye ithal ediyorsa ?

Buyukbas kucukbas hayvanlarina yeteri kadar su verilmiyorsa beslenmiyorsa otlarla ?

Tohumlar neden ithal ?

Bu tohumlar neden GDO lu ve ozellikle tek mahsulluk olanlaridir ( yapan akilli boylece tohum olusturmada verimsizlik ile her mahsulluk tohum alma bagimliligi artirilmasi saglanmis olmakta ama Turkiye ye zarar ... )

Ciftci cahilligi had safhada bilincsiz tarim ilaclama ile ziraii ilac atiklari yediklerimizle vucudumuzda atilamiyor olmasi birikmesi toksik hatta olumlere vesiel olmasi sut veren annelerde de sutune bebege gecmesi bebeklerin zehirlenmesi olmesi gibi Ciftcilik niye bu hale geldi acaba ?

Hormon meselesi bambaska ...

GIDA TERORU ile genis capta baglantisi da vardir bunlar ayri bir konu bilinc gerektirir .

Ama Turkiye de bircok uretici kisa vade dusunuyor. Organik diye ovunse topragi yakinlarinda cevresel zehirli maden atiklari karismasi hava su vs ile riskli. Seralardaki tedarik edilen su vs nedir muamma ?

NEyse fazla dallanmasin ...

Kalin puntolarla vurguladim : Komisyoncularca belirlenen fiyatlat ve resmi de degil o fiyatlarin altinda epey altinda oldugu kesindir.

O sektorde degilim ama etrafimdaki insanlarin ifadeleri boyle ...

• Svihs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nextmaster -- 3 Mayıs 2018; 20:47:7 >
  • Happy centerda fiyatlar uygub bence

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • haftalık 50-60 liradan aşağı adamakıllı sebze-meyve yemek zor. çalışan için imkansız gibi zaten, 6'da işten çıkacak da o yorgunlukla pazara gidip 20 kg mal taşıyacak elinde eve götürecek çok zor. mecburen marketlerden alıyor. geçen hangi markette gördüm hatırlamıyorum, tarla domatese 9,90 yazmışlardı.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.