Şimdi Ara

Manuel vites araba kullanan biri otomatik vitesli araba kiralarsa sürebilir mi ? ( Cevaplandı )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
7.060
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Tatile gitmek için araba kiralamak istiyoruz. Ben hep düz vitesli araba kullandım, hiç otomatik vitesli araba kullanmadım. Bu kez tatile 5 kişi gideceğiz bu yüzden biraz büyük arabaya ihtiyacımız var, baktığım modellerin çoğu otomatik vitesli, düz vitesli araba modelleri çok azlar.

Biraz araştırdım otomatik vites nasıl kullanılır diye, bana basit geldi ama yinede karıştırırım diye korkuyorum. Benim gibi düz vites kullanıp, otomatik vitesli araba kiralayanlar varsa yorumlarını bekliyorum.

Edit: Teşekkur ederım, baya yardımcı oldular.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 21 Haziran 2017; 16:8:25 >

• Aslında doğru soru şöyle olmalıydı; "otomatik

vitesli araç sürmeye alışmış bir kimse,manuel

vitesli araç kullanabilir mi?" 😁😁😁

Sorunun cevabı evet, sol ayak freni yaparsın birkaç kere

sonra normale döner😊
  • yarım saatte alışırsınız; ama sonrası acı olur;

ben neden bunca zamandır manuel kullanmışım; meğer bu vitesi araba kendisi değiştirebiliyormuş ben neden ayak kol kası geliştirmişim diye dertlenmeye başlarsınız.

yola çıkarken d ye alıyorsunuz; durduğunuz yerde p ye alıyorsunuz bu kadar basit.

sol ayağınzı da ayak dayama yeri vardır çoğunda oraya sabitleyin oldu bitti.

hayırlı günler.
  • Konu açmadan önce ınternette arattıp, hep tam tersi konular çıktı. Hiç denemediğim için ister istemez emanet araba diye korkuyorum. Düz vitesli arabalarda da çeşit yok, symbol,focuz fluence gibi arabalar var. Bize suv tarzı biraz büyük araba lazım onlarda otomatik vitesliler.

Frenden ayağı çekince araba hareket edıyor sanırım o bıraz kafamı karıştırıyor.

@tasshelhoff
    Teşekkur ederım N ye ne zaman alıyoruz ? Frenden ayağı çekınce hareket edıyormuş araba, korkuyorum yanlıslıkla cekerım ondekıne çarpar dıye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 21 Haziran 2017; 16:0:36 >
  • normal şartlarda otomatik vites te n ye alınmaz;n arabanın çekilmesi vb gibi durumlar içindir. bir de uzun süreli beklemelerde şanzıman ısınmasın diye kullnılabilir.

bazı illerde trafik ışıkları 2-3 dk gibi sürelerde oluyor; bu gibi yerlerde n ye alabilirsiniz.

1-2 dk nın altındaki beklemelerde n ye almanız gerekmez.

frenden ayağını çektiğinde öyle şahlanıp ilerlemiyor gaza basmadıkça korkamana gerek yok creeping denir buna sürüklenme şeklinde ilerler.

hayırlı günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasshelhoff -- 21 Haziran 2017; 16:3:37 >
  • 12 Angry Men kullanıcısına yanıt
    Birçok otomatik araçta "auto hold" yani yokuş asistanı var, o yüzden ayağınızı frenden çekince bazısı bir iki saniye sonra hareket ediyor bazısıda gaza basmadıkça hareket etmiyor..
  • @tasshelhoff @erdem09

Çok teşekkur ederım, baya yardımcı oldunuz. Frenden çekince, yarım debrıyaj gibi hareket edıyor anladıgım kadarıyla. Bu şekilde gayet basitmiş otomarık kullanmak kullanmak. Konu kapanabılır, sizin cevaplarınız yeterli oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 21 Haziran 2017; 16:9:42 >
  • bulabilirseniz dualogic vitesli bir araba kiralayın. kendisi gaza basmadan harekete geçmez. viteste unutursanız öne fırlamaz kendini boşa alır. sol ayağınız yokmuş gibi davranın sıkıntı yaşamazsınız.
  • Ben manuel kullanıyorum hep , ailemin arabası otomatik hiç sıkıntı olmuyor bazen çalıştırırken debriyaj arıyorsunuz o kadar sonrasında da otomatik ne güzelmiş değil manuel ne zevkliymiş bu ne kadar sıkıcı diyorum
  • ilk etapta dikkat edilecek en önemli nokta: Araç ileri haraketini bitirmeden aracı geri vitese takmak, veyahut tam tersi geri giderken daha durmadan ve araba geri gitme halindeyken vitesi D ye çekip ileri gitmek. Tamamen durduktan sonra vites geçişi yapılmalı.
  • Debriyaj yerine frene basmayın yeter.
    "1,2,L" gibi konumlar kafanızı karıştırmasın işiniz "D" ile.
  • Bence ilk iki suruste şaşırırsınız üçüncüde konudakilere dua edersiniz valla. Sürekli düz kullanıp otomatiğe geçmek harika bir his
  • Arkadaşlar teşekkur ederım hepınıze yorumlarınız ıcın. Bir tanıdıgımla arabayı kıralamaya gıdıcem, ılk başta şaşırırsam dıye yanımda bana yardım edecek.

Bu arada park ederken, vitesi p ye alıp daha sonra el frenini çekicem dimi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 21 Haziran 2017; 17:24:28 >
  • inşallah tatil yerinde bayanları rahatsız eden bir ekip değildir
  • quote:

Orijinalden alıntı: ufuk-34JD58

inşallah tatil yerinde bayanları rahatsız eden bir ekip değildir

Yok be daha neler Ailemle gidiyorum 4 ü bayan 1 erkek benim. Annem,teyzem kuzenim filan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 21 Haziran 2017; 17:36:0 >
  • gtanın reel versiyonu, fazla söze ne hacet.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tasshelhoff

yarım saatte alışırsınız; ama sonrası acı olur;

ben neden bunca zamandır manuel kullanmışım; meğer bu vitesi araba kendisi değiştirebiliyormuş ben neden ayak kol kası geliştirmişim diye dertlenmeye başlarsınız.

yola çıkarken d ye alıyorsunuz; durduğunuz yerde p ye alıyorsunuz bu kadar basit.

hayırlı günler.

Kesinlikle katılmıyorum.

Gerçek bir araba tutkunu otomatik vites kullanmaz. Otomatik vites oyuncak arabadan farksızdır. İstediğin gibi devir çeviremezsin, istediğin viteste arabayı tutamazsın.

Halbuki manuel vites öylemi. İstediğin viteste istediğin deviri çevir, istersen 4. viteste 1500 devirde git, istersen 2. viteste 5000 devirde git. Hele birde vites küçültüp motor freni yaparken şanzımanın ve motorun o vınlama sesi varya işte onu

Manuel vites araba kullanan biri otomatik vitesli araba kiralarsa sürebilir mi ? ( Cevaplandı )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brian O Conner -- 21 Haziran 2017; 20:32:28 >

• Brian O Conner kullanıcısına yanıt
    Dedıklerınıze aynen katılıyorum hocam ama bu vergi sistemi yuzunden fındık motorlu arabalarla o vınlama sesı olmuyor. Birde Bmw ve bmw gibi arabaların otomatık vıteslerı farklı, manuel modu bence cok basarılı.

Dakika 1:19 a bakın, vitesi küçültürken çıkan o ses harika.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 21 Haziran 2017; 20:39:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Brian O Conner

quote:

Orijinalden alıntı: tasshelhoff

yarım saatte alışırsınız; ama sonrası acı olur;

hayırlı günler.

Kesinlikle katılmıyorum.

Gerçek bir araba tutkunu otomatik vites kullanmaz. Otomatik vites oyuncak arabadan farksızdır. İstediğin gibi devir çeviremezsin, istediğin viteste arabayı tutamazsın.

Halbuki manuel vites öylemi. İstediğin viteste istediğin deviri çevir, istersen 4. viteste 1500 devirde git, istersen 2. viteste 5000 devirde git. Hele birde vites küçültüp motor freni yaparken şanzımanın ve motorun o vınlama sesi varya işte onu

benim eski arabam 1.3 95 hp yarı otomatik tek kavrama colt idi.(amt getrag)

manuel modda 6500 devire dek devir çevirebiliyordunuz. anca 6600 da bir üst vitese atıyordu sistem.

6 dayken hemen 4 e düşebiliyordunuz.( vites kolunu aşağı doğru üst üste 2 kere parmağınızın ucu ile çekiyordunuz )

yani sizin yapamıyorsunuz dediğiniz her şeyi yapabiliyordum otomatik vitesli arabam ile.

maks 8 bin zaten. 1500 devir için körü trafiğinde 1-2 2-1 kol ve ayak kası geliştirmeye değmez.

colt gibi ucuz bir arabada bu tip otomatik vites varsa; daha pahalı araçlarda neler vardır diye düşünüyorum.

evo bile sst vites ile satılmışken manuel vitesin pek bir geçerliliği kalmadı bence

hayırlı günler.

• Dostum merhaba, sana tavsiye olsun manuelden otomatiğe geçiyorsan ilk günler sol bacağını katla üzerine otur öyle kullan arabayı. Debriyaja basmak yerine, geniş olan fren pedalına basarsın yanlışlıkla, kazaya sebep olur.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.