Şimdi Ara

Manuel araç aldık süremiyorum (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
169
Cevap
2
Favori
20.543
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sevgili abilerim ve kardeşlerim tüm cevaplarınız, cesaretlendirmeleriniz, fikirleriniz için teşekkür ediyorum.

Soranlar için araç: Clio 1.5 DCI Dizel 2017 kasa

Manuel, otomatik araç konusunda tabi ki otomatik araç daha rahat. Fakat biz temiz bir araç almak istedik bütçemiz Manuel’e yetti zaten bu aracı 2-3 yıl kullanır satar otomatik araça geçeriz.

Birde babam ilk aracımız olduğu için otomatik arıza verirse daha çok masraf çıkartır diyerek Manuel’e yönlendirdi beni ilk aşamada.

Birde araç altı üstü Clio otomatik olan modellerinin çok kaliteli olduğunu düşünmüyorum şanzıman konusunda çok sorun yaşayanlar vardı zaten fiyatlar malum biliyorsunuz.

Yazılanları tek tek okudum uygulayacağım sakince.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • BR9 kullanıcısına yanıt
    yanına güzel araç kullanmasını bilen sevdiğin bir arkadaşını al beraber yoğun olmayan saatlerde trafikte gezin. 2-3 güne alışırsın hiç korkma. yeterki trafiğe dikkat et, aynalara sürekli bak.aynaları düngün ayarla.
    dizel manuel ayrıca keyiflidir.
  • Dostum yanlış anlama seni iğnelemek için yazmıyorum ama şaka gibi resmen

Size ehliyeti veren kurum/komisyon hiç mi sürüşünüze dikkat etmedi acaba? Sınava joker mi soktunuz, yoksa anlık şans mıydı?

Hadi bunları geçtim kaza yaparım vs. korkuyorum demişsin, ee kaza olursa olsun? Dünya malı değilmi sonuçta yaptırırsın olur biter, seninle bi ömür durmayacak ya bu araba.

O yüzden mümkünse "tek başına" (bak bu çok önemli yanında biri olursa her zaman paniğe kapılırsın, usta şoför olsan bile yanında sürekli sana karışan biri konsantrasyonu bozabilir) trafiğe kapalı bir arazide alıştırma çalışmaları yap. Yoksa hiç bir türlü süremezsin o arabayı, öğreneceğim diye de trafiği riske atma.

Son olarak da beceremediysen bırak diğer insanları riske atma.

Edit: Şimdi aklıma geldi de yazayım onu da, kas hafızası diye bir şey vardır belki duymuşsundur. Senin durumunda şöyle ki sen sürdükçe kas hafızan debriyaj ve gaz ayarını zamanla otomatik yaptıracaktır bu bağlamda ne kadar pratik yaparsan o kadar faydana olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lana-Del-Rey -- 10 Temmuz 2019; 12:38:37 >

• kendine 2 hafta ver 2 hafta sonra alışırsın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • araba kullanmak bisiklete binmek gibidir yeğenim ne kadar sık sürersen o kadar çabuk alışırsın, ayrıca önceden de manuel araç kullanıyo olsaydın başka bi araca geçtiğinde bocalardın, kullandıgın arabayı tanımaya bak kavrama noktası vs
  • Fiat punto al veya onlarda alıştırma yap. onların debriyaj balataları ucuz heralde sürücu kursları puntolarda ders veriyor..
    Pedallara ayağın tabanıyla basma.. pedalin kenarindan hissederek gaza debriyaja frene bas..

• bu zamanla oturucak birşey korkmayıp sürekli kullanmalısın kendiliğinden oturucak ki yeni nesil bir aracın var yokuş kalkış desteği vs sadece kendine alışmak için sure ver

şuan ezber yapmış gibi kafanda kendini kasıyorsun büyük ihtimal

yürümek gibi bilinçaltına yerleştiğinde sorunun kalmayacak

uzun sure otomatik kullanıp düz araca oturunca bende çoğu zaman afallıyorum unutuyor insan
  • Surekli uygulama yapmadan korkunuzu yenemezsiniz

• yüzme bilmeyenlerin denize girmesi gibi olmuş
  • Konuyu manuel otomatik kavgasına çevirmeyin beyler
    Not: Manuel candır

• quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

Dostum yanlış anlama seni iğnelemek için yazmıyorum ama şaka gibi resmen

Size ehliyeti veren kurum/komisyon hiç mi sürüşünüze dikkat etmedi acaba? Sınava joker mi soktunuz, yoksa anlık şans mıydı?

Hadi bunları geçtim kaza yaparım vs. korkuyorum demişsin, ee kaza olursa olsun? Dünya malı değilmi sonuçta yaptırırsın olur biter, seninle bi ömür durmayacak ya bu araba.

O yüzden mümkünse "tek başına" (bak bu çok önemli yanında biri olursa her zaman paniğe kapılırsın, usta şoför olsan bile yanında sürekli sana karışan biri konsantrasyonu bozabilir) trafiğe kapalı bir arazide alıştırma çalışmaları yap. Yoksa hiç bir türlü süremezsin o arabayı, öğreneceğim diye de trafiği riske atma.

Son olarak da beceremediysen bırak diğer insanları riske atma.

Edit: Şimdi aklıma geldi de yazayım onu da, kas hafızası diye bir şey vardır belki duymuşsundur. Senin durumunda şöyle ki sen sürdükçe kas hafızan debriyaj ve gaz ayarını zamanla otomatik yaptıracaktır bu bağlamda ne kadar pratik yaparsan o kadar faydana olur.
    😄 Hocam haklısınız ama ben ehliyeti 18 yaşında aldım 24 yaşındayım o sene 3-4 defa araba kullandım ondan sonra 6 yıl boyunca hiç kullanmadım benim sorunum kullanamamak değil tam olarak aslında tecrübe eksikliğinden kaynaklanıyor Buda panik yaratabiliyor bende.

• Ben de trafiğe çıkmaktan çekiniyordum, sonra trafikteki sürücüleri gördüm ve bunlar bu kadar direksiyonla kullanıyorsa ben de kullanmalıyım dedim. Daha az stres yapıyorum şu an. Yokuş işini çalışmak lazım sanırım ben de çok bağırtıyorum arabayı.
  • korkulacak bir olay yok. alışına kadar biraz böyle devam eder sonra unutursun bu anları. ilk olarak tavsiyem trafik olmayan boş bir alan bul orada motoru stop et çalıştır bir kaç kere. Eğimli yokus asagı yokus yukarıda aynı sekılde bos alanda yap. aracta hill holder varsa onu nasıl kullanman gerektıgını ogren youtubedan falan arastır bulursun. Benım aracta mesela frene basınca devreye giriyor ve araç vitese takıp hareket edene kadar da tutuyor ama bazı araclar sadece 3-5 sanıye tutuyor o nedenle tam mantıgını kavraman lazım
  • Arabayı al ve yoğun bir trafiğe çık. Hayatta kalma iç güdün sana kaza yaptırmayacaktır.

• el freninden ziyade yarım debriyaj ile kalkmayı öğren, kolay kolay stopta ettirmezsin geri de kaçırmazsın.
  • Bu şekilde trafiğe çıkmanı tavsiye etmem. Aynı şeyleri yaşadım. 20 gün 2 - 3 saat bomboş yollarda alışana kadar kullandım bu şekilde alıştım.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilker1041

manuel araba pişmanlıktır. yıl olmuş 2020 hala manuel araç satılıyor inanılır gibi değil. o debriyaj denen naneyi icat edenin kulaklarını az çınlatmadım. tamamen saçma sapan bir sistem. otomatik candır.

burda manueli savunanlar varsa gitsin ön arka cam manuel olan ve yaz kış ciklesi olan 90 model araç alsınlar. 2020 yılında her şey otomatik ama vites manuel olmaz.
    Dedi vites atarken motoru bağırtan adam

• quote:

Orijinalden alıntı: BR9

Tedbirli davranmaktan bir hal oldum zaten korktuğum için aşırı tedbir oluşuyor otomatikmen. Babayla da öğrenilmiyor vallahi aşırı kızıyor süremeyince
    Zaten sıkıntının büyüğü bu, bende ilk başlarda hanıma farkında olmadan kızmışım ya da çok müdahale etmişim. Bugün halen ben yanındayken rahat süremediğini, ben araçta değilsem daha rahat sürdüğünü söylüyor.
  • BR9 kullanıcısına yanıt
    Gerekirse yıllarca sürme ama babayla sakın öğrenmeye çalışma. Öğretememekle kalmayıp üstüne iyice strese sokabilir, dikkatini daha da dağıtabilir. Senin durumunun aynısı bende de var. 3 yıl oldu sürücü belgesini alalı. Araba da aşağı yukarı 3 yıldır var ama anahtara elimi sürmüyorum. İleride kendime uygun bir araç alıp, direksiyon dersi alıp ufak hatalar yaparak öğreneceğim. Başka yolu yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BR9

Çok teşekkür ediyorum zaten boş arazide sürebiliyorum ama trafiğe karışınca olay çığrından çıkıyor bende. Buda üzüyor beni tabi.
    Hocam ilk aracım otomatikti. Acemiliğimi otomatikle atlattım. Şirket aracı manueldi sürmem gerektiğinde senin gibi tedirgindim, bulunduğum ilçede trafik bir nebze hafif olduğu için rahatlıkla pratik yaptım, Manuelle İstanbul’a çıkacağım zaman tedirgin olmama rağmen 5 dk sonra gözümde büyüttüğümü anladım. Stop etmekten korkma hocam, yokuş yukarı el freni ile kalkmaya çalışabilirsin böylece geri kaydırıp arkadaki araca çarpma ihtimalini 0 a indirirsin. Kimse manuel sürmesini anasının karnında öğrenmiyor. Takma fazla, heyecan da yapma.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.