Şimdi Ara

Maliye ekipleri Uber sürücülerine ceza kesmek için harekete geçti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
1.927
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Maliye ekipleri Uber sürücülerine ceza kesmek için harekete geçti 
    Kişisel taksi uygulaması Uber ülkemizde çıkmaza doğru sürüklenmeye devam ediyor. Hatırlayacağınız gibi kısa süre önce servisi kullanan yolculara 281 TL ceza kesilmesinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü’nün konuyla ilgili 81 ile talimat gönderdiği gündeme gelmişti. Uber ise yayınladığı basın açıklamasıyla gerekli birimlerden izin aldıklarını, Türkiye’de vergi ödediklerini belirterek "korsan" suçlamalarını sert bir dille eleştirdi.

Bugün basına yansıyan son haber ise durumu daha sıkıntılı hale getirecek gibi görünüyor. Zira maliye ekiplerinin Türkiye’de Uber adına yetkisi bulunan şirkete denetim amacıyla gittiği, burada sadece danışmanların yer almasından dolayı muhatap bulamadıkları ve Uber’e kayıtlı yaklaşık 2.000 araca ceza kesmek için harekete geçtikleri iddia ediliyor. Maliye ekiplerinin bu hamlesinin arkasında ise servisin ülkemizde ofisinin olmaması gösteriliyor.

Kullanıcılar bazı taksi sürücülerinin davranışlarından rahatsız 

Yüzde 5 ila yüzde 7 civarında bir komisyon aldığı belirtilen Uber’in 100 TL yolculuktan yaklaşık 7 TL kazandığı, İstanbul’da kayıtlı 2.000 araç düşünüldüğünde ise ortalama 30 milyon TL civarında gelir elde ettiği ifade ediliyor. Maliyenin ise Katma Değer Vergisi ve Kurumlar Vergisi’ni alacak yetkili birimlerin olmamasından dolayı zarara uğradığı, bu yüzden sürücülerin peşine düştüğü dile getiriliyor. 

Dünyanın farklı yerlerinde de çeşitli protestolarla karşılaşan Uber’i görünüşe bakılırsa ülkemizde daha zor günler bekliyor. Uygulamanın gerekli izinleri ve belgeleri alarak hizmet verdiklerini söylemesine rağmen taksicilerin "korsan taşımacılık" nitelendirmesi tansiyonu giderek arttırıyor.

Diğer taraftan kullanıcıların büyük bir bölümü taksicilerin trafik kurallarına uymamaları, para üstü verirken sorun çıkarmaları, kısa mesafe için yolcu almamaları, istemedikleri güzergaha gitmemeleri gibi sebeplerle Uber’in daha güvenli ve sağlıklı bir çözüm olduğu görüşündeler. 

• maliye uber yüzünden zarara uğruyormuş,rezilliğe bakar mısınız?ülkedeki her ama her şeyden para kesmek istiyorlar.insanların canına tak ettiği zaman vay halinize

• Taksilerden daha fazla vergi vermiyorlarsa neyim.

Ama olur mu taksilerin önemi kalkarsa trilyonluk taksi plakalarının değeri ne olur sonra

Yaşasın gelişen ülkemiz
  • Tr de vatandaşın kazandığı bir durum var mı?

Cevap basit : elbette hayır.
  • İnadına uber yükleyip bende kullanıcam.

• quote:

Orijinalden alıntı: canguler917

maliye uber yüzünden zarara uğruyormuş,rezilliğe bakar mısınız?ülkedeki her ama her şeyden para kesmek istiyorlar.insanların canına tak ettiği zaman vay halinize

PIRLANTADAN VERGİ ALINMIYOR

CUMHURBAŞKANIMIZIN OĞLUNUNDA PIRTLANTA ŞİRKETİ OLMASI TESADÜFMÜ ?

• Bu taksi plakaları hangi siyasilerde var çok merak ettim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hep cakallik bunlar isteseler 2 dk uygulamayi ve sitesini btk engeller ama boyle yaparak ceplerine para girecek.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • benim anlamadığım kullananaları nasıl tespit ediyorlar o kadar araç içinde alnındamı yazıyor ya adamların
  • Halk istikrarı seçti o yüzden yapacak bir şey yok.

• bize girmesinde kime giriyorsa girsin :D

• Uber yavrum bosa debelenme. 3 bacagini baglayip bismillah cekilmis senin icin. İsin ilginci sirket tum izinlerini de almis. Simdi sizce yurtdisindan yatirimci bu olayi duyduktan sonra yatirim icin cesaret eder mi?

• güvenklikmiş sen git onu bir tarafıma anlat aç köpekler
    ya daha adam gibi trafiği kontrol etmiyorlar gelmiş ubere artisleniyorlar adamın dükkanını hırsız soyuyor 15 dk yürüme mesafasesini 45 dk gelen polis mi gelen poliste bizim bölgemiz değil diyor
    tacizci minibüsçüler yola getirin siz önce
    ben bisiklet ile gittiğim yolda illa bir otobüs yada taksi illa sıkıştırmaya çalışmasa gün tamamlanmıyor
    her taraf suriyeli dilenci kaynıyor gidin onları toplayın ama ne gerek var benim vergilerim maaş alan o polisler giderler lokantalarda beleş otlanırlar
    vergi diye ağlayacağınıza gidin vergi düzenlemesi yapın az da zenginlerden alın

• Bu ulkede para kazanan herkes ... vergisini vermeli.

Vermek zorunda.

Devlette bunun peşine düşmeli.

Ama

Ya uber diyorki izin aldik yasaliz

Devlet diyorki yasal degilsiniz

Uber diyorki lisansli olmayan araclar icin sorun var

Devlet herkese ceza yaziyor.

Bunun tam ve dogru aciklanmasi lazim.

Olay nedir?

Ben halen anlamadim.
  • Ya bak uberin çözümü belli gitsin ticari plaka alsınlar kendi şirketlerine öyle hizmet versinler. Taşımacılık için özel plaka boşuna mı veriliyor? O zaman taksicilerde gidip kendi araçları ile taşımacılık yapsın onlarda d2 belgesi alsın neden plakaya mahkum kalsınlar.

• Benim ülkemde para kazanıyorsan vergisinide çatır çatır ödersin.
  • benim aylık maaşımdan kesilen vergi, 30 taksinin bir ayda ödediği vergiden daha yüksektir.
    Neden ? Taksiler vergi ödemiyor çünkü. Taksileri vergilendirmek varken neden uber yasaklanıyor ?

Kaldı ki şirket vergi ödediğini söylüyor ama doğru mu yanlış mı bilemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bundeskanzler -- 29 Aralık 2016; 21:14:47 >
  • Benim anlamadığım böyle büyük şirketler dalga geçer gibi vergi kaçırmaya çalışırken bunları savunan forumdakiler kıt kanaat geçinen taksicileri hiç konuşmuyor. Kral dan çok kralcı bunlar işte
  • quote:

Orijinalden alıntı: dere.beyi

quote:

Orijinalden alıntı: canguler917

maliye uber yüzünden zarara uğruyormuş,rezilliğe bakar mısınız?ülkedeki her ama her şeyden para kesmek istiyorlar.insanların canına tak ettiği zaman vay halinize

PIRLANTADAN VERGİ ALINMIYOR

CUMHURBAŞKANIMIZIN OĞLUNUNDA PIRTLANTA ŞİRKETİ OLMASI TESADÜFMÜ ?

bu saçmalığı yazan hala kaldı mı ya, facebook derinliklerinde bittiniz diye sanıyordum.
  • taksiden aldığı vergiyi uberden alamamış olacak ki cezaya girişmiş maliye.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.