Şimdi Ara

Maliye'den yılda en az 3 kez araba alıp satan kişilere de mektup gitti (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
129
Cevap
0
Favori
58.143
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Al satçı ve galericiler vergilerini ödesinler.

Normal bir insan yılda 3 araba değiştirmez.
  • herkes kazandığı paranın vergisini verecek uygulama çok güzel olmuş keşke birde gerçekten uygulanabilse ben nasıl şu an memur olarak maaşımın yüzde 20sini vergi olarak veriyorsam alıp satıp model yükseltiyorum v.s diyen uyanıklarda çatır çatır vergiyi ödeyecekler..

daha durun bunlar daha iyi günleriniz dahada çok vergi alınmalı....
  • Bir devletin üzerinde yaşıyorsanız vergisinide eşşek gibi vereceksiniz. Bu bu kadar basittir.
  • birşekilde, önüne gelenin araç simsarlığı yapmasına göz yumulmamalı ama vatandaşın araç değiştirmesine de engel olunmamalı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: unixslax

quote:

Orijinalden alıntı: erAn_

Milleti nerden nasıl düdüklesek onun peşindeler artık.

al satçılar da aynısını yapmıyormu meslek edinmişler artık

babadan oğula nesil bunlar anahtar kelimeler google arabul

Al satçılara bişey demiyorum da ben mesela Haziran ve Aralık ayında olmak üzere iki defa araç değiştirdim. Hazirana kadar bu aracı da satarsam ben de mi o kapsama girecem
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jackal78

quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Ben bu uygulamayı destekliyorum.
    Al-sat'çılar yüzünden sahibinden araba bulunamaz oldu.
    Alıp 200-300 lira masraf yapıp km'yi de düşürüp 1.000-2.000 lira fazlasına satıyorlar. Km düşürüp, kazalarını saklayıp insanları dolandırıyorlar, bir de vergilerini vermiyorlar.

Kazanç olan yerde vergi vardır. Bunu bilmemek savunma olamaz.
    5 yıl geriye dönük incelenenler 5 yılda 20-30 araba alıp satanlardır. Kaç tanemiz bu kadar sık araba değiştirdik?

Kurunun yanında yanan yaşların da ayıklanabileceğini düşünüyorum. Zaten aldığı arabalardan, mesleğinden, işinden bile belli olur.
    Kimse bana 1 yılda 4-5 defa Focus, Albea, Megane vs.alıp satan birinin keyfine yaptığına ikna edemez. Bal gibi al-sat'çılık yapmıştır.

Herşeye ücretli-çalışan gözünden bakıyorsunuz. Şirket sahibiyim ve şirket üzerinde görünen 3 tane aracım var. Kar gütme amacı haricinde (eskime-nakit sıkıntısı vs.) bu üç aracı değiştirmeye-satmaya kalksam maliye tepeme binecek. Zaten aracı satarken fatura keserek vergisini ödüyorum. Bu ne kadar adil?

Çalışan gözüyle bakmıyorum, benim de bir şirketim var.
    Maliye zaten her zaman tepemizde, merak etmeyin.
    Biz zaten aracimizi satarken faturasını kesip kdvsini ödüyoruz. Bu yüzden içiniz rahat olsun. Size ve bize araç sattınız diye gelmeyecekler.
    Uygulama vergi mükellefi olmadan alsat yapanlar için...

• quote:

Orijinalden alıntı: hasanmerto

birşekilde, önüne gelenin araç simsarlığı yapmasına göz yumulmamalı ama vatandaşın araç değiştirmesine de engel olunmamalı...

Sahış olarak o kadar araç değiştiriyorsa bir iş vardır bunun altında ...
    Ama şirket olarak değiştirenler bir şekilde belli eder ler kendilerini
    Benim çalıştığım şirketler de 1 senede anca araç perte çıkmaya yakın km fazlalığından yada söförlerin dengesiz kullanmasından ötürü aşırı masraf çıkartmaya başladıklarında satılırdı çok çok ucuz fiyatlara ... ondan da kar ettiklerini sanmıyorum şirketlerin ama 1 2 ayda bi satılıyorsa ki 50 lira verince km bile düşürenler var alır adam km yi düşürüp satar bunu yapmayanda yok nerdeyse artık ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unixslax -- 6 Mart 2012; 14:48:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: unixslax

quote:

Orijinalden alıntı: erAn_

Milleti nerden nasıl düdüklesek onun peşindeler artık.

al satçılar da aynısını yapmıyormu meslek edinmişler artık

babadan oğula nesil bunlar anahtar kelimeler google arabul

sen yap kardeş tutan mı var ? arkadaş maliyeci heralde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1Winston -- 17 Mart 2012; 18:39:56 >
  • Devlet artık insanı çileden çıkarttı.Millet adam akıllı bir işe girip para kazanabilse , parası ile ev araba alabilse neden bu işlerle uğraşsın? Milletin 3-5 kar sagladıgı bir iş vardı pokunu çıkardılar onunda.Verginin vergisini ödüyoruz yetmiyor birde bunlara vergi.Soruyorum size bu ülkede vergi alınmayan ne var?Her şeyde abartılı akla mantıga aykırı insanı delirten bu ülkeyi yaşanmaz kılan verğiler var.Ödedigi vergilere vicdanı rahat olan varsa yazsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kadir_33

Devlet artık insanı çileden çıkarttı.Millet adam akıllı bir işe girip para kazanabilse , parası ile ev araba alabilse neden bu işlerle uğraşsın? Milletin 3-5 kar sagladıgı bir iş vardı pokunu çıkardılar onunda.Verginin vergisini ödüyoruz yetmiyor birde bunlara vergi.Soruyorum size bu ülkede vergi alınmayan ne var?Her şeyde abartılı akla mantıga aykırı insanı delirten bu ülkeyi yaşanmaz kılan verğiler var.Ödedigi vergilere vicdanı rahat olan varsa yazsın

Gelir elde ediyorsan vergini vereceksin, bu kadar basit.
    Sevsen de, sevmesen de. Ne yazık ki dünyanın heryerinde böyle.

Amerika'da vergi kaçırmak çok büyük bir suçtur. Ülkemizde vergi ödeyene enayi gözüyle bakılıyor.
    devlet adam gibi vergiyi takip edemeyince her yere saldırmaya başlıyor.

Halbuki vergiler düzgün toplanabilse, vermeyenler yakalansa ve cezalar öldürücü olsa vergiler de bu kadar yüksek olmayabilirdi.

Konuyla ilgili olarak ben bu uygulamayı destekliyorum. Ticaret var ise mükelleflik vardır, gelir var ise vergi vardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: bal974

quote:

Orijinalden alıntı: Kadir_33

Devlet artık insanı çileden çıkarttı.Millet adam akıllı bir işe girip para kazanabilse , parası ile ev araba alabilse neden bu işlerle uğraşsın? Milletin 3-5 kar sagladıgı bir iş vardı pokunu çıkardılar onunda.Verginin vergisini ödüyoruz yetmiyor birde bunlara vergi.Soruyorum size bu ülkede vergi alınmayan ne var?Her şeyde abartılı akla mantıga aykırı insanı delirten bu ülkeyi yaşanmaz kılan verğiler var.Ödedigi vergilere vicdanı rahat olan varsa yazsın

Gelir elde ediyorsan vergini vereceksin, bu kadar basit.
    Sevsen de, sevmesen de. Ne yazık ki dünyanın heryerinde böyle.

Amerika'da vergi kaçırmak çok büyük bir suçtur. Ülkemizde vergi ödeyene enayi gözüyle bakılıyor.
    devlet adam gibi vergiyi takip edemeyince her yere saldırmaya başlıyor.

Halbuki vergiler düzgün toplanabilse, vermeyenler yakalansa ve cezalar öldürücü olsa vergiler de bu kadar yüksek olmayabilirdi.

Konuyla ilgili olarak ben bu uygulamayı destekliyorum. Ticaret var ise mükelleflik vardır, gelir var ise vergi vardır.

Ben sunu belirtmek istedim.Ödedigimiz vergiler insafa yaraşırmı? Ben insaflı vergi ödemeye hazırım.Vergiler bu kadar yüksek olmasa kim vergi kaçırır? Ki neden kaçırsın? Verginin vergisinin alındıgı ülkemizde oto alım satımından alınmayan vergimi batırıyor devleti? Bu gün ülkemizdeki en büyük işletmeler göstere göstere vergi kaçırıyor.Öyle böyle degil 10000 oto alım satım da alınan vergi yanında küçüçük kalır. Neden alamıyor ? Gücü vatandaşa yetiyor. Devlet istese alamadıgı vergiyi alır. Alamadıgı vergileri vergi ödeyenlerin üstüne yıkmaz.Kolaya kaçan insanları sömüren bir hükümetimiz var.Göreceksiniz bir kaç yıl sonra 2.el araç piyasası düşüp galerilerdeki şişirilmiş fiyatları.Yapılan her değişiklik zengine yarıyor orta halli düşük halli vatandaşa degil.

• bu konu öncedende açılmıştı,orada da yazdım
    al-satçılar artık sırasıyla ana-baba-kardeş vs. üzerine araç alıp satarlar.olmadı yeni müşteri bulununcaya kadar araç satanın üzerinde kalır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: necmi42

bu konu öncedende açılmıştı,orada da yazdım
    al-satçılar artık sırasıyla ana-baba-kardeş vs. üzerine araç alıp satarlar.olmadı yeni müşteri bulununcaya kadar araç satanın üzerinde kalır.

bi yandan iyi bi yandan kötü bi durum.İhtiyaçtan satanlar ile al-satçılar ayıredilebilmeli bu da geriye dönük inceleme yapılarak yapılabilir.Adam geçen sene hiç al sat yapmamıştır bu sene 4.arabasıdır işler ters gitmiştir bişeyler olmuştur mecbur sürekli değişiklik yapmıştır işte bu adam elenebilmeli.
  • Birkaç arkadaşım hapı yuttu o zaman... Gerçi aralarında vergi mükellefi olanlar var ama aracı şirket adına almıyorlar.

Böyle düzenleme yine sadece bizde var. Başka ülkelerde istersen her gün otomobil al, sat. Birşey olmuyor...
  • bu düzenleme "al-satcı" olarak bilinen kesimin mükellefiyet tesis edilerek vergilendirilmesi ve vergi kayıp kaçağının azaltılması için yapılan, yeni olmayan ancak şimdilerde bu kadar sıkı yapılan bir uygulamadır. ilgili bildirimde (içeriğini tam bilmiyorum) doğrudan vergi istenmemekte konu ile ilgili öncelikle mükellefiyet tesiside talep edilir, sonrasında satışlardan elde edilen hasılatın beyanı talep edilir. İlgili bildirim sizlere geldiğinde eğer ticari amacınız yoksa ve durumu açıklayan mazereklerinizde varsa (ispat yükü getirir) Vuk md5/B bendine dayanarak "vergilendiremede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır." yazacağınız konuyu net bir biçimde açıklayan bir dilekce ile itiraz edebilir, ilgili değişimlerin sebebini açıklayarak konu olan alım satımları ticari amaçla yapmadığınızı açıklayabilir ve mükellefiyet tesisinden ve sorumluluktan kurtulabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: aadrty

quote:

Orijinalden alıntı: Jeune Ottoman

Maliye iyice can sıkmaya başladı.

İkinci elde iki şahıs arasındaki alışverişi bile vergilendirmeye çalışıyor. Devlet nerden para toplayacağını şaşırmış durumda. Milletin cebindeki paradan cepte taşıma vergisi diye bile vergi alıp devletin kasasını dolduralım derken ekonomiyi çökertecekler.

quote:

Orijinalden alıntı: somet 16

allahım ne hallere düştük, koskoca tc cumhuriyeti vatandaştan alacağı bu vergiye mi kaldı, zaten adamın tepesine çıkmış biraz kafa kaldırsın enseye tokat gibi yapıştırıyo vergileri

Peki size bir soru?

Bu ülkede en kolay yapılan ve kar bırakan meslekler nedir?

Emlakçılık,galericilik,al-satçılık...

Vergi yok peki vergi kaçırmak yerine dürüst davranılsa devlet bel altı oynar mı?
    Niye biz Dünyanın en pahalı yakıtını kullanıyoruz...

Benim şuçum ne?

Aylık 788 TL vergi veriyorum hemide kazancımın 3/1...Kıçı Moklu bir devlet memuruyum alttarafı yeşilkart,kırmızı kart,yoksulluk maaşı,işsizlik maaşı almadım hiç,devletin sırtına kambur olanların sesi herzaman daha gür çıkar...
    Adam daire,ev,araba satıyor %2-3 komisyon..!
    Ne yapıyor bir hiç başkasından alıp öbürüne satıyor..!
    Vergisine gelince yok ama BMW,MERCEDES alırken para var...

2 el araç satanları görmek isterim artık...

mesajınızda yazdıklarınıza katılıyorum bende devlet memuruyum. ancak paylaştığınız bordrodaki kısım matrahı gösteriyor, kesilen vergiyi değil. bu matrah üzerinden vergi hesaplanmaktadır. buradaki yeni haksızlıkta son zamanlarda çıkan toplumda daha çok "eşit işe eşit ücret" kanunu olarak bilinen yasada artık vergi matrahlarıda artmıştır. maaşınız yeni sistemde hesaplanmaya başladığında muhtemelen bordoda işaretlediğiniz kısımda bundan sonra 1400tl gibi sayıyı görmeye başlayacaksınız

1.9. Gelir Vergisine Tabi Gelirlerin Vergilendirilmesinde Esas Alınan Tarife

Gelir Vergisi Kanununun 103 üncü maddesinde yer alan gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınan tarife, 2012 takvim yılı gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınmak üzere aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.

10.000 TL'ye kadar % 15

25.000 TL'nin 10.000 TL'si için 1.500 TL, fazlası % 20

58.000 TL'nin 25.000 TL'si için 4.500 TL (ücret gelirlerinde 88.000 TL'nin

25.000 TL'si için 4.500 TL), fazlası % 27

58.000 TL'den fazlasının 58.000 TL'si için 13.410 TL (ücret gelirlerinde

88.000 TL'den fazlasının 88.000 TL'si için 21.510 TL), fazlası % 35

• Bugüne kadar Adalet ve Kalkınma Partisi'nin desteklediğim ender kanunlarından birisidir efem.

Bozuk saat hele şükür doğruyu gösterdi bi kere.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Division Bell

Bugüne kadar Adalet ve Kalkınma Partisi'nin desteklediğim ender kanunlarından birisidir efem.

Bozuk saat hele şükür doğruyu gösterdi bi kere.

10 yilda bir kere dogruyu gosteriyosa isimiz var :))))
  • Bu yil sadece zevk icin 10 tane arac degistirdim suandada 2 tane araca sahibim her sattigimdan zarar ettim bunu kolayca kanitlayabilirim cunki sifir alip 2. El olarak sattim kagit gelmedi gelirsede gider gorusurum.. Benim sahsi zevklerim kimseyi ilgilendirmez param varsa her haftada degistirebilirim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Deniz -- 22 Mart 2012; 11:25:30 >
  • Benim yılda kaç kere araç alıp sattığıma kimse karışamaz. Burda savunanlar yarın öbür gün cep telefonlarına bilgisayarlarına vs. aynı bu şekilde yılda belli bir sınır getirilirse ne diyecekler merak ediyorum.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.