Şimdi Ara

Malesef Hundai'lerin 2.eli fiyatları düşük,aldığım için pişman oldum. (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
3.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: salih1971

Arkadaşlar diğer marka araçlarda Hundai'daki gibi aşırı bariz farklar yok,malesef diyorum bu fark Hunfdai'lerde çok fazla...Ben diğer marka araçlarla kendi aracımı mulkayese ettiğimde hiç birisi Hundai'lar kadar düşük fiyata gitmiyor.Bunu iddia ediyorum.

Keşke Hyundai almasaydın.

Bunu alacağına o zamanlar kasko ile birlikte sana 28 milyara malolacak başka bir markanın başka bir modelini alsaydın şu anda 2. el değeri ne olurdu acaba? 16? 17? 18?

Bir örnek koyup karşılaştırsan da biz de görsek diğer markaların 2. elde Hyundai'den ne kadar kat kat üstün olduğunu.
  • Arkadaşlar bu durum diğer arkadaşlarında belirttiği gibi piyasadaki tüm markaların araçlarında mevcut bir durum. Ancak konuyu açan arkadaşımızın şikayeti bundan çok Hyundainin aşırı fiyat düşürme (kampanya) politikasından kaynaklanıyor. Fakat ben yaptığım fiyat araştırmalarında da bu durumun Hyundaiye özgü olmadığını anladım şöyle ki;

Yeni Astra Sedan 1.6 i 16V (115 HP) Sedan Enjoy liste fiyatından 6.000,00 YTL indirim yapmış. Astra HB ise yine aynı şekilde 6.000 YTL indirim yapmış.

İ30'bakalım;

İ30 Style 1,6 122 PS. liste fiyatı üzerinden 2.300,00 YTL indirim yapmış, diğer dizel ve benzinli modellerinde de aynı durum söz konusu.

Accent Era'da ise;

1,4 Start modelinde 5.000 00 YTL (Baz donanımın baz donanımı Hyundainin sonradan çıkardığı model)
    1,6 Style modelinde 3.600,00 YTL indirim,
    1,5 CRDİ style modelinde 3.500,00 YTL indirim,

Renalut Clio Symbol;
    Expression 1.4 16V Baz liste fiyatından 5.100,00 YTL indirim

Megane Authentique 1.6 16V Baz liste fiyatından 5.200,00 YTL indirim.

Listeyi bu şekilde uzatıp gitmek mümkün. Yani görüldüğü üzere başka firmalarda liste fiyatları üzerinden muazzam indirimler yapmaya devam ediyorlar. Tüm bu firmaların ufakta olsa bayi indirimlerinide düşünecek olursak araçların ikinci el piyasasının neden düştüğü ortaya çıkıyor. Yani insanlar ikinci el almaktansa sıfır almayı daha uygun görüyorlar. Ancak yakın gelecekte satacakları zamanda aşırı zarar etmekle karşı karşıya kalıyorlar. Bu yüzden bugün sıfır bir araç alındığında en aşağı 4-5 yıl gibi bir zaman binilirse daha karlı olunacaktır. Yukarıdaki listede yine en az indirim uygulayan HYundai olmuş öyle görünüyor. Fakat mutlaka bu sadece üç firma için geçerli daha bir çok firmalar var daha çok indirim yapanda var daha az yapanda var hatta hiç yapmayanda var. Bunlar satış politikası liste fiyatını yüksek tutup sonradan indirime giderek tüketicinin ilgisini o yöne çekmeye çalışıyorlar. Sanki araç daha pahalıymış da satıcı indirim uyguluyormuş gibi. Tüketiciye bu durum cazip geliyor. Düşünün bir kere hondaya gittiniz hiç indirim uygulamadı satıcı, oradan çıktınız Opel'e gittiniz Opel satıcısı size liste fiyatı üzerinden 6.000,00 YTL indirim uyguladı ister istemez sizde aracınızı Opelden alırsınız veya başka herhangi bir firmadan. Bu çok yerinde bir satış politikasıdır şahsi kanaatim. Otomobil firmaları bunu sıkça yapmaya başladılar. Fakat bazı firmalar buna uymamakta direniyorlar onlarda bunun nasibini satış rakamlarından alıyorlar.

Saygılarımla...

• demekki yatırımlarımızı başka yerlere yapıcaz
    mesela altın alsaydın şimdi 42milyarın vardı
  • Ahhhhhhhhh hiç bahsetme Allahtan hanım sesini çıkarmıyor.Elimizdekileri yok pahasına verdik
  • quote:

Orjinalden alıntı: alp___

Bunlar satış politikası liste fiyatını yüksek tutup sonradan indirime giderek tüketicinin ilgisini o yöne çekmeye çalışıyorlar. Sanki araç daha pahalıymış da satıcı indirim uyguluyormuş gibi. Tüketiciye bu durum cazip geliyor. Düşünün bir kere hondaya gittiniz hiç indirim uygulamadı satıcı, oradan çıktınız Opel'e gittiniz Opel satıcısı size liste fiyatı üzerinden 6.000,00 YTL indirim uyguladı ister istemez sizde aracınızı Opelden alırsınız veya başka herhangi bir firmadan. Bu çok yerinde bir satış politikasıdır şahsi kanaatim. Otomobil firmaları bunu sıkça yapmaya başladılar. Fakat bazı firmalar buna uymamakta direniyorlar onlarda bunun nasibini satış rakamlarından alıyorlar.

Saygılarımla...

Başka söze ne hacet...

• Birde şunu hatırlamakta fayda var:
    Hyundai Türkiye'nin en çok araç satan 3. firması.
    Her yıl onbinlerce araç satan bir markanın 2.eli oturmuş ve stabil demektir.
    Yani diğer 2.eli popüler markalar gibi eğilimler gösterir.
    Yoksa araç alımında garip bir şekilde 2.elin önemli bir kriter olduğu Türkiye'de bu kadar insan Hyundai almazdı.
    Gerek o günkü ekonomik koşullar gerek otomobil piyasasının harketlerine göre kişisel olarak alım-satımlarda büyük zararlara/kayıplara uğramak marka ile doğrudan alakalı değildir.

Diğer firmaların da ağırlıklı olarak liste fiyatından büyük indirimleri (üstüne ekstra indirimleri-örn--> Ford) var.
    Diğer markaların da 0 alınan bir aracını 1-2 yıl içinde satmaya kalkarsanız korkunç zararlara uğrarsınız.

Mesala gidiyorsunuz Ford alıyorsunuz 40 milyara. Başka biri aynı aracı koç-moç indirimi ile sizden 5 milyar daha ucuza alıyor. Sonra satmaya kalktığında kendi aldığı 35 milyar üzerinden bir kaç milyar düşüğüne satmaya kalkıp 2.el piyasasını olması gerekenden çok daha aşağılara çekip siz normal alıcıları büyük zarar uğratıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihg70 -- 21 Mart 2008; 18:44:25 >

• 2004 yılında 20.000 ytl ye accent aldım. 5000 ytl faiz ödedim. bana 25.000 ytl ye maloldu.
    aynı dönemde arkadaşım clio sümbül aldı aynı fiyata.
    şimdi:
    benim araba 12.000 ytl.
    devir sayacı olmayan , tutma kolları olmayan , arka koltuğu katlanmayan. Arka koltukta baş dayanağı olmayan. bagajı kaplanmamış clio 14.000 ytl.
    bu nasıl iş.
    millet de salak bu arabaya gidip 14.000 ytl veriyor. devir sayacı olmayan arabaya paramı verilir?
    Adamlar veriyo.
  • quote:

Orjinalden alıntı: carenfly

2004 yılında 20.000 ytl ye accent aldım. 5000 ytl faiz ödedim. bana 25.000 ytl ye maloldu.
    şimdi:
    benim araba 12.000 ytl.
    devir sayacı olmayan , tutma kolları olmayan , arka koltuğu katlanmayan. Arka koltukta baş dayanağı olmayan. bagajı kaplanmamış clio 14.000 ytl.
    bu nasıl iş.
    millet de salak bu arabaya gidip 14.000 ytl veriyor. devir sayacı olmayan arabaya paramı verilir?
    Adamlar veriyo.

araç alırken tek kriter aracın özellikleri değilri yalnız..
    servis durumu yedek parça fiyatları gibi kriterlerede bakılmalıdır..
    mesela clionun bir aynasını yan sanayisi olduğu için rahatlıkla ucuza alabilirsin.. yada satacağın zaman kolayca satabilirsin..
  • quote:

2004 yılında 20.000 ytl ye accent aldım. 5000 ytl faiz ödedim. bana 25.000 ytl ye maloldu.
    şimdi:
    benim araba 12.000 ytl.
    bu nasıl iş.
    Adamlar veriyo.

birazda olay tamamen imaj meselesi..mesela ben üniversite son sınıfta aldım.(2.el 2004getz)..duyan herkes arabayı görmeden hayırlı olsun araba almışsın diye konuya giriyo..ne aldın diyince de hyundai diyosun.. orada zaten anlıyosun adamın hareketlerinden ne düşündüğünü..adamın arabaya bakıyosun 2000 model opel vectra var..arka tarafta otomatik cam diye bişey yok..hani o neyse opelde ya corsa yada neredeyse çürüğe çıktı çıkacak polo ları olanları var..ama onlarınki vw opel vs vs.. hyundai nin sıfır imajı var..kesinlikle alınması gerekiyosa 2.el almak en doğrusu..hemen alıp satmak yapılacak en güzel 2.şey..

• quote:

Orjinalden alıntı: :::ABSOLUT®:::

quote:

şimdi:
    benim araba 12.000 ytl.
    bu nasıl iş.
    Adamlar veriyo.

birazda olay tamamen imaj meselesi..mesela ben üniversite son sınıfta aldım.(2.el 2004getz)..duyan herkes arabayı görmeden hayırlı olsun araba almışsın diye konuya giriyo..ne aldın diyince de hyundai diyosun.. orada zaten anlıyosun adamın hareketlerinden ne düşündüğünü..adamın arabaya bakıyosun 2000 model opel vectra var..arka tarafta otomatik cam diye bişey yok..hani o neyse opelde ya corsa yada neredeyse çürüğe çıktı çıkacak polo ları olanları var..ama onlarınki vw opel vs vs.. hyundai nin sıfır imajı var..kesinlikle alınması gerekiyosa 2.el almak en doğrusu..hemen alıp satmak yapılacak en güzel 2.şey..

Evet arkadaşım bu imaj meselesini bende anlamakta güçlük çekiyorum adamın aracında hiçbir şey yoktur, hurda olmuştur her bir yeri dökülüyordur üzerindeki markasından dolayı onun aracı kıymetlidir daha imajı yüksektir. Ben böyle bir şeyi asla kabul etmiyorum etmemde. Çok saçma. Ben imzamdaki aracı 30 bin YTL para vererek aldım. Adamın 15 bin YTL ye aldığı ikinci el opel astra aracı (bende opel astra satarak bunu aldım) benim aracımdan daha imajlıymış gibi hareket ediyor. Yani benim bunu anlamam mümkün değil, ben alıp yıllarca kullandığım aracımı satıyorum üzerine tabiri caizse bi dünya para ekleyip sıfır araç alıyorum fakat aynı araca binen arkadaşımın kullandığı araç benimkinden daha imajlı oluyor bu neye göre kime göre. Bana göre değil ancak maalesef bu hava atmayı sevenler varya hep onlardan kaynaklanıyor bu durumlar. Çok saçma buluyorum bu durumu,

Saygılar...

• Evet hyundai hep sağlam konforlu araç olarak bilirdim severdim.Ama yeni era'da ön takım ve bazı problemler çıkınca hyundaiden soğudum.Eskiye göre popülaritesi düştü sanki??
  • arkadaşım aracından memnunsan 2.elinin zayıflığını düşünme, diğer tutulan markalar gibi o kadarda çok zarar etmezsin, eskidendi o prim olayı. 2.elde tek sorun olarak kolay satamama olur. hyundai satılır.
  • aynen katılıyorum.

quote:

Orjinalden alıntı: alp___

Evet arkadaşım bu imaj meselesini bende anlamakta güçlük çekiyorum adamın aracında hiçbir şey yoktur, hurda olmuştur her bir yeri dökülüyordur üzerindeki markasından dolayı onun aracı kıymetlidir daha imajı yüksektir. Ben böyle bir şeyi asla kabul etmiyorum etmemde. Çok saçma. Ben imzamdaki aracı 30 bin YTL para vererek aldım. Adamın 15 bin YTL ye aldığı ikinci el opel astra aracı (bende opel astra satarak bunu aldım) benim aracımdan daha imajlıymış gibi hareket ediyor. Yani benim bunu anlamam mümkün değil, ben alıp yıllarca kullandığım aracımı satıyorum üzerine tabiri caizse bi dünya para ekleyip sıfır araç alıyorum fakat aynı araca binen arkadaşımın kullandığı araç benimkinden daha imajlı oluyor bu neye göre kime göre. Bana göre değil ancak maalesef bu hava atmayı sevenler varya hep onlardan kaynaklanıyor bu durumlar. Çok saçma buluyorum bu durumu,

Saygılar...

• geçenlerde araç alım satımıyla uğraşan bir arkadaşım 7.500ytl ye bana göre hurda olan reno 9 sattı.

''bu dünyada böyle keresteler varken biz aç kalmayız abi'' dedi bana.

hakketen yaw. aracı bi görseniz her yerinde kaynak var. yani ne demek istediğimi umarım anlamışsınızdır..
  • 2005 eylül ayında 37800 ytl ye aldım aracımı.. astra cdfti elegance... 37800ytl ye.. dolar kuru: 1400 ytl

2.5 yıl sonra yani 10 gün önce sattım... 30500 ytl ye... dolar kuru 1.220 ytl

48 saat içinde sahibinden.com dan sattım...

40 bin km idi aracım...

40 bin kmde benzinden dolayı 4 milyar kar ettim...

dolar üzerinden hesaplanınca toplamda kardayım..

teşekkürler astra teşekkürler cdti yani dizel...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gorele2000 -- 24 Mart 2008; 12:55:52 >
  • alıcı kör oldumu satarsın.

memlekette eskisi gibi kör ya da kösnemiş alıcı da kalmadı artık.. nesli tükeniyo yanii..

arada sırada çıkıyor abi,i böyle kösnemişler.. sana da denk gelmiş anlaşılan..
  • sıfır alınan her aracın fiyatı düşer bu bir gerçek.. artık arabalar yatırım aracı değildir..

uzun yıllar binmeyi planlıyorsan sıfır alacaksın.. yok bir sene içinde satarım diyorsan o zaman sıfır almayacaksın.. ha aldıysan da aha benim arabam değer kaybetti 2. eli ne kadar düşük bunların demiyeceksin..

değer kaybettiğini düşünüyorsan.. ikinci el alırsın değeri düşük olur.. satarkende üç aşağı beş yukarı aynı fiyata satarsın zararın olmaz...

• 12 milyara 2004 model accent satılıyor. bence fiyat gayet uygun. Tipoyla - unoyla uğraşmaya değmez. ne güzel araba.
    Yalnız bizim gibi dar gelililerin sıfır almaması lazım , çok kaybettiriyor. Nefsimizi dizginlemek lazım.
  • quote:

12 milyara 2004 model accent satılıyor. bence fiyat gayet uygun. Tipoyla - unoyla uğraşmaya değmez. ne güzel araba.
    Yalnız bizim gibi dar gelililerin sıfır almaması lazım , çok kaybettiriyor. Nefsimizi dizginlemek lazım.

Bak bu nefsimiz meselesi çok doğru.Bende nefsime hakim olamadım ve 0 aldım.5-10 sene binerim diye kendimi kandırıyordum.Ama artık şuna karar verdim,Allah bir kaza bela vermez ve büyük bir sorun çıkmazsa bu araba bana baba der.
  • Arabanın donanımı ne kadar fazla ise yani ne kadar pahalı ise satarken o kadar zarar ediyorsun, geçen sene amcam 1.5 meganı 26.5 milyara sattı araba 2 yıllıktı yani 2 yılda 14 milyar zarar, aynı dönemde aldığım clio 1.2 2004 model aracı 16 ya sattım ben 5 milyar zarar ettim
    olay bu aslında
    şimdi bende 1.4 gp era var 27500 e almıştım aynı zamanlarda en düşük era 20000 di sanırım şimdi benim araçla o era yı satsak ne olur
    benim araç 20 verseler o araca 16 falan verirler.
    olay bu bence..
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.