Şimdi Ara

MAKSİMUM 1300cm3 DİZEL GRUBU (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
258
Cevap
2
Favori
18.598
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sonsuzuncu

uzunyol (e5). daha iyi olabilirdi neyse :D (2010 astra classic 3 1.3 cdti manuel)

MAKSİMUM 1300cm3 DİZEL GRUBU

hocam bu ortalamaları hangi vites, hangi hızda yapıyorsunuz?
    hız sabitleme açık oluyor değilmi?
    bende öğreneyim de; lazım olacak yaw
    saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Qarez75

Önümüz Kış.
    Özellikle Şu Aralar Aracımızın Motorunu Doğru Bir Şekilde Isıtmak,
    ve Motorumuzun Isınması Esnasında Turboya Zarar Vermemek İçin Ne Gibi Alternatifler Önerebilirsiniz ?

Merhaba, sorunuzla ilgili en iyi kaynak aşağıda, turbolu araçların nasıl kullanılması gerektiğini üstadımız ayrıntılı olarak anlatıyor:

http://forum.donanimhaber.com/m_22026445/tm.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: gazetem74

Arkadaşlar herkese selamlar. Düne kadar 99 1.4 Palio'm vardı. Alalı 1 yıl olmuştu. LPG'de ne yapsıysam 30 krş'un altına düşüremedim. 2-3 ay git gel sanayi, ayar ayar... Dene dene, bıktım usandım. Sonunda satmaya karar verdim ve önceki gün sattım. Tabi satmaya karar verdikten sonra ne alacağımı çok ama çok düşündüm. Az buçuk modelli olsun, yakıtı düşük olsun. Palio gibi bişi olsun. Sabah 5'lere kadar dnnm frm'un altını üstüne getirdim. Yok wv, yok corsa 1000 cc, yok skoda, toyota vs... Özellikle corsa 1000 cc üzerinde çok durdum. Sonunda clio dizel ile palio mj arasında gidip geldim. Sordum, soruşturdum, kullananlara sordum. 2-3 aydır beynim acaip yoruldu. VE EN SONUNDA PALİO 1.3 MULTİFET almaya karar verdim. 85 bin'de 2004 model tertemiz, bakımları dışında anahtar değmemiş, boyasız, değişensiz, kazasız bir MJ buldum. Dün pazarlığı yaptım ve nasipse salı yada çarşamba alım-satımı yapıcaz. Küçük bir deneme sürüşü yaptım. Kullanımı benzinliden baya bi farklı geldi. Üstelik kullanmayanların ses dediği şeyden eser yok. Normal motor sesi. Rahatsız eden değil, tat veren bi ses yani. Sanırım en doğru kararı verdim. Şehir içi 14 krş, uzun yol 12 krş yakan bir otomobil. Henüz almadım ama BEN ARACIMI BULDUM VE EVLADİYELİK BİNERİM diyorum. Yani bende artık aranızdayım. İlk sürüşümü, yakıtını, perfoemansını adım adım paylaşacağım. Fikirlerinizi de alacağım. Şimdiden teşekkür ederim. Kısaca çok donanım, kasa, hız vs. takıntısı olmayan ben aracımı buldum diyorum , dizel korkutuyordu o da gitti ve çok mutluyum. Kullanan arkadaşlar bir iki bişiler söyleyebilirse sevinirim. :)))

Merhabalar,

Tercih ettiğiniz araç her ne kadar en mütevazi hatchback araçlardan biri olarak gözükse de takılı olan motor 2005 yılında 1.0-1.4Litre kategorisinde yılın motoru ödülünü almıştır. Motor iyi durumda ise üzüleceksiniz başta söyleyeyim. Üzüleceksiniz ve neden daha önce almadım bu aracı diyeceksiniz :)

Bir önceki mesajımda verdiğim linki okuyun, bakımlarınızı aksatmayın, kaliteli eurodizel kullanın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: haluk 23

Multijet motor 95 bg olarak Punto da yok diye biliyorum ama yanılıyor muyum?

Bu arada hayırlı olsun güzel bir klüp olmuş.

Çok teşekkürler öncelikle. :)

Şu anda TR'de satışa sunulmadı ama Avrupa'da var. Punto Evo'da. TR'de de satılır yakında diye umut ediyorum. esas olay ise şunda:

Punto EVO'nun eco:)rive denilen 85 hp lik 1.3 multiJet bir modeli daha var. Şehirdışı tüketim değeri: 3.0 L / 100 km

linki:

http://www.fiatpuntoevo.de/de/Motoren_und_technische_Daten/PuntoEvo_Motoren#1.3%2016V%20Multijet%2063%20kW%20%2885%20PS%29%3Cbr/%3Eund%20Start&Stopp-Automatik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozbak -- 6 Aralık 2010; 1:41:19 >
  • Birkaç ortak konuyu da cevap formatı haricinde yazayım:

6. vites
    evet 90 kms hız için kullanışlı değildi ve daha çok otoyolda faydalı oluyordu ama tahminim şu anda yeni 110 luk hız limitleri ile bölünmüş yollarda tadından yenmiyordur.

Start-Stop
    sadece şehiriçi sıkışık trafikte tüketime katkıda bulunuyor ama hala yağlaması önemli olan turbu üzerindeki etkileri tartışılıyor. Ani hızlandınız ve turbo tam basınçta dönmeye başladı sonra durdunuz, vitesi boşa alıp debriyazdan ayağınızı kaldırdığınız an motor stop ediyor. Emin olmadığım için çok yorum yapmak istemiyorum. Yukarıda turbolu araçlar için verdiğim linkte bu konu hakkında da görüşler mevcut.

Bugünkü dağ köyü gezisinde Albea ile virajlı rampalı yollarda sakin ve keyifli bir kullanımla 4.9L/100km ortalama değeri gördüm.
    Bugüne kadar hiçbir hal ve şartta 1 depoluk tüketimin ortalamasında 5.7L/100km'nin üstüne çıkamadım, o da zaten tamamen şehiriçi.
    Hız limitlerinin 90 olduğu dönemde İzmir-Ankara parkurunda ise minimum tüketimim 4.3L/100km olmuştu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rozek
    saygılar

4. vites 80km/h cruise açık
  • 2011 astra klasik III (HB) CDTI easytronic ile gruba katabilirsiniz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: tahrikk

Kural bellidir, soğuk havalarda (Sıfırın altındaki sıcaklıklarda) gaz vermeden ve hareket etmeden aracın rolantide en az bir dakika çalışması gerekir. Motor, normal sıcaklığına ulaşıncaya kadar da yüksek vites ve devirlere çıkmamak gerekli. Ilıman havada bu süreler biraz daha azalır.

Bilgiler İçin Teşekkür Ederim

quote:

Orijinalden alıntı: ozbak

Merhaba, sorunuzla ilgili en iyi kaynak aşağıda, turbolu araçların nasıl kullanılması gerektiğini üstadımız ayrıntılı olarak anlatıyor:

http://forum.donanimhaber.com/m_22026445/tm.htm

Vermiş Olduğunuz Linkteki Konuyu 2 Gündür İnceliyorum.
    Kısa ve Öz Olarak Sizlerdende Duymak İstediğim İçin Sormuştum.
    Fikir Çatışması Yapmak Öğrenmek İçin Güzel Bir Yol
    Teşekkür Ederim ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: drecho

2011 astra klasik III (HB) CDTI easytronic ile gruba katabilirsiniz..

bu mesajı atarak zaten dahil olmuş oldunuz. bu gruba katılım ve ayrılma serbest, liste yapmıyoruz.
    hoşgeldiniz.. :)
  • quote:

Teşekkür Ederim ..

Benim şahsi özetim şöyle, turbo ve motor ömrünü uzatmak için:
    -tam sentetik, motora uygunluğu onaylı yağ kullanımı
    -yazın soğuk çalıştırmada 15 sn, kışın 1 dak civarı bekleme ve sonra sıcaklık ibresi kıpırdanana kadar asla gaza %20'den fazla basıp turboya yük vermeden yolda ısıtma
    -varış noktasına gelirken son 500 m kala yine gaza %20'den fazla basmama, böylece turboyu dinlendirmeye/soğutmaya başlama
    -durunca 10-15 sn bekleyip öyle kontak kapatma
    -bekleme dediğimiz kısımlarda da çanta topla, telefonu, sigarayı, çakmağı al, koy, montu çıkar-giy, camı sil, buzu kazı vb gibi faaliyetlerle zamandan tasarruf edebiliriz.
  • quote:

-yazın soğuk çalıştırmada 15 sn, kışın 1 dak civarı bekleme ve sonra sıcaklık ibresi kıpırdanana kadar asla gaza %20'den fazla basıp turboya yük vermeden yolda ısıtma
    -varış noktasına gelirken son 500 m kala yine gaza %20'den fazla basmama, böylece turboyu dinlendirmeye/soğutmaya başlama
    -bekleme dediğimiz kısımlarda da çanta topla, telefonu, sigarayı, çakmağı al, koy, montu çıkar-giy, camı sil, buzu kazı vb gibi faaliyetlerle zamandan tasarruf edebiliriz.

Teşekkür Ederim ozbak ..
  • 1.3 opel combo ticari sınıfınıda dahil edelim değilmi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: aoe_

1.3 opel combo ticari sınıfınıda dahil edelim değilmi?

ilk konuda yazılı zaten combo da,
    fiorino ve doblo da var..
    hoş geldiniz.

Nasıl Combo? Hiç kullanmadım, tüketimi, çekişi sizi tatmin ediyor mu? Selamı verdiniz borçlu çıktınız buyurun :)
  • quote:

quote:

Teşekkür Ederim ..

Motorun ısınması demek yalnızca sıcaklığın motor çalışma sıcaklığına ulaşması/yaklaşması değil, yağsız kalan parçaların da yağlanması ve yağın normal akışkanlığına sahip olması demektir. Bu nedenle, beklediğiniz süreleri bir miktar artırmanızı öneririm. Bahsettiğiniz gibi; araç durduğunda emniyet kemerini çıkartmak, arabadan inecekleri toparlamak zamandan kazandırır.
  • Tüketim verilerini ve dizelciler grubunu görünce kıskandım yahu 1.4 100bg benzinli araçla giremiyor muyuz? Yok mu tanıdığı olan
  • quote:

Orijinalden alıntı: Janjan

Tüketim verilerini ve dizelciler grubunu görünce kıskandım yahu 1.4 100bg benzinli araçla giremiyor muyuz? Yok mu tanıdığı olan

Burdasınız ya zaten, herkes okusun, öğrensin, düşüncesini paylaşsın dedik. Alkol yakıtlı 5000 cc V12 aracı olan da gelebilir. Mevlana felsefesi bizim gruba uygundur..
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: aoe_

1.3 opel combo ticari sınıfınıda dahil edelim değilmi?

ilk konuda yazılı zaten combo da,
    fiorino ve doblo da var..
    hoş geldiniz.

Nasıl Combo? Hiç kullanmadım, tüketimi, çekişi sizi tatmin ediyor mu? Selamı verdiniz borçlu çıktınız buyurun :)

hoşbulduk
    ben ticari araçları hiç sevmezdim. taki kullanana kadar.
    combonun iç hacmi çok güzel. ses sistemi arkadaki yolcular için ayak mesafesi rahatlığı beni tatmin edici seviyede. diğer ticarilerde bu mesafe düşük.
    çekişi 1.3 motorda beni tatmin ediyor. yokuşta kesilme yaşatmıyor. özellikle uzun yolda bir dağı çıkarken bunu hissediyorsunuz.
    ancak çok yüklenirseniz yakıt aşırı derecede artıyor. tam performans ararsanız kmde 22 krşu gözden çıkarmak gerek.
    sakin kullanırsanız çok az yakıyor. 15 16 krş şehir içindeki rakamlar. şehir dışındada 14e düşüyor. yazın 13e düşermi bilmiyorum ancak düştüğünü söyleyenler vardı. cruise controlde belki.
    ağır yük için kullanmayacak ve rally yapmayı istemeyecek bir kişinin ihtiyacını çekişi rahatlıkla karşılıyor. sadece dik yokuşta ilk kalkarken biraz yüklenmek gerekiyor o kadar.
    ben iç hacmi ve tipi açısından tercih ederim tekrar comboyu. yani bunu satıp tekrar combo alırım.
    arkada makas olmadığı için hususi kullanımda arka taraf taksi gibi. ve combo diğer ticarilere göre yere daha yakın. yolu gerçekten iyi tutuyor.(caddy ve connect ve doblo kullandım)
    en güzel konu ise az yakması.
    60 lira ile kastamonudan memleketim sinop ayancıka gidip köyde gezip ayancıka tekrar inip geri geliyorum. en güzel tarafı bu zaten.
  • Tüketimde kuruş yerine 100 km'de tüketilen yakıt veya bir litre yakıtla yapılan km verilirse daha sağlıklı olur. Akaryakıt fiyatları aydan aya değişiyor.
    Babamın otomatik 2500cc arabası şehiriçi 100 km'de 10.5 litre, benimki 10 litre yakıyor. Manel'in faydası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonsuzuncu

quote:

Orijinalden alıntı: rozek
    saygılar

4. vites 80km/h cruise açık

teşekkür ederim
    bende yarım saat önce alabildim arabamı
    ama yakıt değerleri hep yukarılarda olarak gördüm gelirken 20km boyunca
    e gözüm de takılıyor ama hiç bu şekilde uzun soluklu dizel kullanmamıştım
    alışacağım inşallah
    saygılar
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: gazetem74

Arkadaşlar herkese selamlar. Düne kadar 99 1.4 Palio'm vardı. Alalı 1 yıl olmuştu. LPG'de ne yapsıysam 30 krş'un altına düşüremedim. 2-3 ay git gel sanayi, ayar ayar... Dene dene, bıktım usandım. Sonunda satmaya karar verdim ve önceki gün sattım. Tabi satmaya karar verdikten sonra ne alacağımı çok ama çok düşündüm. Az buçuk modelli olsun, yakıtı düşük olsun. Palio gibi bişi olsun. Sabah 5'lere kadar dnnm frm'un altını üstüne getirdim. Yok wv, yok corsa 1000 cc, yok skoda, toyota vs... Özellikle corsa 1000 cc üzerinde çok durdum. Sonunda clio dizel ile palio mj arasında gidip geldim. Sordum, soruşturdum, kullananlara sordum. 2-3 aydır beynim acaip yoruldu. VE EN SONUNDA PALİO 1.3 MULTİFET almaya karar verdim. 85 bin'de 2004 model tertemiz, bakımları dışında anahtar değmemiş, boyasız, değişensiz, kazasız bir MJ buldum. Dün pazarlığı yaptım ve nasipse salı yada çarşamba alım-satımı yapıcaz. Küçük bir deneme sürüşü yaptım. Kullanımı benzinliden baya bi farklı geldi. Üstelik kullanmayanların ses dediği şeyden eser yok. Normal motor sesi. Rahatsız eden değil, tat veren bi ses yani. Sanırım en doğru kararı verdim. Şehir içi 14 krş, uzun yol 12 krş yakan bir otomobil. Henüz almadım ama BEN ARACIMI BULDUM VE EVLADİYELİK BİNERİM diyorum. Yani bende artık aranızdayım. İlk sürüşümü, yakıtını, perfoemansını adım adım paylaşacağım. Fikirlerinizi de alacağım. Şimdiden teşekkür ederim. Kısaca çok donanım, kasa, hız vs. takıntısı olmayan ben aracımı buldum diyorum , dizel korkutuyordu o da gitti ve çok mutluyum. Kullanan arkadaşlar bir iki bişiler söyleyebilirse sevinirim. :)))

Merhabalar,

Tercih ettiğiniz araç her ne kadar en mütevazi hatchback araçlardan biri olarak gözükse de takılı olan motor 2005 yılında 1.0-1.4Litre kategorisinde yılın motoru ödülünü almıştır. Motor iyi durumda ise üzüleceksiniz başta söyleyeyim. Üzüleceksiniz ve neden daha önce almadım bu aracı diyeceksiniz :)

Bir önceki mesajımda verdiğim linki okuyun, bakımlarınızı aksatmayın, kaliteli eurodizel kullanın.

Önce tedirgin oldum, sonra tebessüm. TEşekkür ederim inşallah. Kredi başvurusunu yarın yapıp, çarşamba aracı alıcam inşallah. Ama bugün bile çay ocağında, lokantada önüme gelen aman dizel düşünme. masrafı ağır olur. birinin motor gitmiş 6 bin lira masraf yapmış falan filan. tabi bunlar özel olarak mj için söylenenler değil. Pederin kendine söylenenleri bana aktardıkları ayrı... Bi tedirginlik var yani... Pazarlığı yaptım, ilanı kaldırttım, hala daha insanın kafası karışmıyor değil. Bildiğim tek şey aracı çok hassas birinden aldığım. İLksahibi dr., ikinci sahibi hemşire.. tam bir pimpirik aile yani. Umarım dediğiniz gibi olur. ve mutlu sona ulaşırım. :)))) Bu arada özbak senin araç neydi?
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.