Şimdi Ara

makine mühendisleri adayları (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
4
Favori
17.451
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Herkeze Merhaba .Formu Görür görmez Üye oldum.Ben İzmirde 9 eylülde makine mühendisliğinde okuyorum.
    Arkadaşlar özellikle Cad-Cam proğramları hakkında bir şey söylemek istiyorum.Tüm Proğramların CAD Kısımları kısımları belli bir mantık sırasına göre işlemekte. Onun için Benim Size tafsiyem Sadece Bir Proğram Üzerinde Yoğunlaşın ve onu İyi ögrenmeye Bakın.Aksini yaparsanız Bu Sizi Hem yorar bundan önemlisi zamanınızı boşa harcamış olursunuz.
    Fakat CAM Kısmı hakkında Birşey söyleyemiyecem.Tüm Proğramların Cam Kısmının Kendine Göre Farklılıkları Var
    size bir konuda danışmak istiyorum.Ben visual basic'in makine mühendisliği alanında ne kadar kullanışlı olduğunu merak ediyorum.Bize Visual basic'i ders olarak gösterdiler ve ayrıca Bana Araştırma projesinde Kompozit malzemelerin gerilme analizini Visual basicde hesaplatan bir proğram yazdırdılar.(İSTEYEN aRKADAŞLARA pROĞRAMIN kODUNU gÖNDEREBİLİRİM)Ayrıca Şu aralar Isıtma havalandırma Projesini Basicde Hazırlıyorum.Bu dilde bayağı uzmanlaştım diyebilim.Bunun Bana Bir avantıjı olurmu.
    ben İlk defa bir foruma Üye oldum.Bir kusrum olmuşsa beni affedin

İZMİR ÇOK SICAK

ŞAMPİYON ELAZIĞ

• quote:

Orjinalden alıntı: sevenhill

bu mekanizma dersi dediğin ders dinamik mi(sanırım öle coriolis ivmesi felan demişsin)? mechanisc dersi temel olarak genelde 3 e ayrılır da.statics,dynamics,strength of materials(mukavemet)..

quote:

Orjinalden alıntı: SteeL

bizde mekanizma(mechanisims) diye geçiyor adı ama aynı formatlıdır.birde 2 vize bir final oluyor başa bela anlıcan nefes alamıyoruz.sürekli sınav psikolojisi...
    ısı transferinde sınavlar kitap açık oluyor.
    bitiriyor musun sen bu dönem?

quote:

Orjinalden alıntı: elec

mekanizma teknigi mi?
    bir de isi taransferi sinavlarina formül kagidi ile giris serbest mi sizde?

ayrica,sizin vizeler ne kadar gec oluyormus be kardesim?Bizimkiler biteli hafta oldu

quote:

Orjinalden alıntı: SteeL

bana dahil olduğum mail grubundan gelmiş.okulla alakası yok.
    mekanizma alıp hakkıyla veren varmı?şu corriolis ivmesi başıma bela olucak?bide ısı transferiyle başım belada?yarın ısı transferi haftaya salıda mekanizma vizeleri var.

mekanizma dediğim ders, dinamik değil.makinizma (mechanisms).
    coriolis ivmesi dinamikde de geçiyor ama asıl mekanizmada anlatılıyor.
    yani en azından bizim üni de böyle...

bu arada yazmasamda okuyorum ve takip ediyorum.
    bizim topic büyüyor.

• iste zaten,mekanizma teknigi ve makina dinamigi var

bu arada @SteeL hosgeldin
  • quote:

Orjinalden alıntı: hvacman

Arkadaşlar Herkeze Merhaba .Formu Görür görmez Üye oldum.Ben İzmirde 9 eylülde makine mühendisliğinde okuyorum.
    Arkadaşlar özellikle Cad-Cam proğramları hakkında bir şey söylemek istiyorum.Tüm Proğramların CAD Kısımları kısımları belli bir mantık sırasına göre işlemekte. Onun için Benim Size tafsiyem Sadece Bir Proğram Üzerinde Yoğunlaşın ve onu İyi ögrenmeye Bakın.Aksini yaparsanız Bu Sizi Hem yorar bundan önemlisi zamanınızı boşa harcamış olursunuz.
    Fakat CAM Kısmı hakkında Birşey söyleyemiyecem.Tüm Proğramların Cam Kısmının Kendine Göre Farklılıkları Var
    size bir konuda danışmak istiyorum.Ben visual basic'in makine mühendisliği alanında ne kadar kullanışlı olduğunu merak ediyorum.Bize Visual basic'i ders olarak gösterdiler ve ayrıca Bana Araştırma projesinde Kompozit malzemelerin gerilme analizini Visual basicde hesaplatan bir proğram yazdırdılar.(İSTEYEN aRKADAŞLARA pROĞRAMIN kODUNU gÖNDEREBİLİRİM)Ayrıca Şu aralar Isıtma havalandırma Projesini Basicde Hazırlıyorum.Bu dilde bayağı uzmanlaştım diyebilim.Bunun Bana Bir avantıjı olurmu.
    ben İlk defa bir foruma Üye oldum.Bir kusrum olmuşsa beni affedin

İZMİR ÇOK SICAK

ŞAMPİYON ELAZIĞ

dostum vb yi ben pek bilmiyorum ama vb yi bilmen sana çok büyük avantajlar sağlar. mesela vb yi kullanarak atıyorum sw gibi programların bazı fonksiyonlarını değiştrip artı çok farklı şeyler yapabiliyormuşsun. ama tam bilmiyorum nasıl oduğunu ama vb bilmek her konuda bence avantajdır. bi kere ne bilirsen bil.bi avantajdır. gün gelir gereksiz bilgi dediğin şeye ihtiyacın olur. cadcam hakkında sölediklerinede sonuna kadar katılıyorum.mesela 3 4 programı yarım yamalak bileceğine 1 programı çok ii bil. bence böle olmalı. bide cadcam e yeni başlayanlara tavsiyem üst sınıf bir cadcam programı ile başlayın. pro/e catia ug den biri. ve sadece bu program ile ilgilenin.

• HAdi arkadaşlar, başlığımız baya geriye düşmüşş.

napiosunuz,nasıl gidio yaz tatili,yaz okulu,staj?

• ben de antep mak 3

herkese selamlar.

ben de aboneyim buraya artık
    grşrz

• arkadaşlar bende ytü makine son sınıf öğrencisiyim, bu sene son ama 1 dönem uzayabilir.

ben şimdi solid kursuna gidiyorum, inanın çok basit bir program, bu bitince zaman ve para bulursam catia ya da gideceğim, bize bu eğitimleri veren hocalar tekniker, ve bana dediği mühendissen 3 boyutlu iş yapacaksın.

şimdi öncelikle bu tekniker arkadaşımızın büyük bi yanılgısına değinmek istiyorum, aynı zamanda makine mühendisi ollacakalrın deli gibi cadcam kasanlara da gidecek az çok lafım ...

hala makine mühendisliğini bilgisayarda çizim yapmaktan ibaret sanıyorsanız şimdiden bırakın, tam tersine bilgisayardaki çizim işlemleri, işin son adımıdır, öneriler değerlendirilir, hesaplar yapılır ve nihayetinde çizim yapılır, çoğu kursta da göreceğiniz gibi çizim işini teknikerler de pekala yapabiliyor zaten.

bu kadar sözden sonra neden gidiyorsun peki kursa derseniz, öncelikle şunu söylemek istiyorum ben ısı-proses dalı öğrencisiyim yani ısıtma-havalandırma yada hvac. cadcam üzerine değil yani ...

auocad biliyorum, ancak solid ve catia hakkında da temel bir eğitimim olsun istedim, ilerde bir şirkete girdiğinizde hangi programla karşılaşacağınız belli değil, şirkete uymak zorundasınız, ve artık o şirektte çalışırken kendinizi o program üzerine geliştirceksiniz. çok iyi catia öğrenebilirsiniz ama catia kobilerde maliyeti sebebyle kulalnılmıyor, yada çok iyi unigrphics öğrenebilirsiniz, ama bildiğim kadarıyla çoğu işletme onu yerine solid tercih ediyor gibi. vs. vs. ama hepsi hhakıında ufak tefek bilginiz olması da sizin için bir artıdır.

üstelik bu programların hepsi 1-2 aylık kurslarla halledilebilecek şeyler ...

oysa dil için yıllar gerekiyor. programı işe girdikten sonra da öğrenirsiniz, ama hiçbir patronun siz dil öğrenene kadar yıllar boyunca sizi bekleyeceğini sanmayın sakın ! ...

bende şu anda ingilterede bi şekilde en azından bir yıl kalmak için elimden geleni yapıyorum, ingilizcem fena değil ama pratik eksiğim var, bunun farkındayım ve boş bırkamıycam, umarım maddi bir terslik çıkmaz da bende ideallerimi gerçekleştiririm ..

çünkü ingilizce den sonra rusça ya başlayacağım ufak ufak, 27-28ime kadar rusçayı da iş ilişkileri geliştircek düzeye getirmeyi planlıyorum ...

• merhabalar!!!
    fikir alış verişine ne dersiniz?
    bir kocaman fabrikadaki kirli havayı nasıl dışarı atabiliriz ve yerine temiz hava girişini sağlarız?

bu hava mübadele işini sırf fanlarla mı sağlayacaz?
  • Bende geldim. Yardımcı olabilirsem ne mutlu... Güzel topiç,tebrikler....
  • quote:

bir kocaman fabrikadaki kirli havayı nasıl dışarı atabiliriz ve yerine temiz hava girişini sağlarız?

bu hava mübadele işini sırf fanlarla mı sağlayacaz?

bi de basınç farkı oluşturabilirsin.. bu baca sistemleri gibi.
    hani daraldıkça hız artıyo ve basınç düşüyo ve akışkan yüksek basınçtan düşük basınca ilerliyor..

ama fan'dan daha masraflı olur.
    bu baca gibi

tabi upload edebilirsem
    http://img33.imageshack.us/img33/772/34126fo.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdemlix -- 3 Ekim 2005, 19:16:03 >

• Ben de 2.sınıftayım Pro Engineer (ve yeni yeni Catia) öğeniyorum .Bir yandan da dil öğrenmekteyim. Kendimi CAD konusunda geliştirmek istiyorum şimdilik. Ama ileride ne üzerinde uzmanlaşırım bilmiyorum. Her konuda birçok bilgisayar programları var. Mesela ANSYS i de öğrenmeyi çok isterim. Ama bunların hepsini öğrenmek de imkansız . Bu yüzden okurken ufak bir altyapı oluşturmak en mantıklısı. Çünkü kurslarda bu programlar çok kısa sürede öğretiliyor ve profosyonelce kullanmak sadece iş tecrübesiyle oluyor. Sağlam bir ders ve bilgi altyapısı işe girdikten sonra ilerlemek için önemli bence...
  • bu arada makine dinamiğinde yüksek lisans yapıyorum bende
  • erdemli@@@ arkadaş yorumun için teşekkürler.
    ama o baca bu işe uymuyor hem dediğin gibi fazla külfetli.
    benim aklıma ilk olarak şey geldi,hanilmlerde hep havalandırma kanallarını kullanarak kaçılır ya
    onun gibi birşeylr
  • bakın aklıma başka bir şey daha takıldı.
    bu St37 çeliği diyoruz ya,onun yerine P235TR1 kullanıldığını gördüm,şimdi bunlar aynı malzeme mi? yoksa nedir?
  • quote:

bakın aklıma başka bir şey daha takıldı.
    bu St37 çeliği diyoruz ya,onun yerine P235TR1 kullanıldığını gördüm,şimdi bunlar aynı malzeme mi? yoksa nedir?

bir araştırmak lazım.

direk kafadan söylemek baya bi tecrübe ister
  • çelik türlerinin tablosunu nereden bulabilirim? önceden St Steel kullanılıyordu şimdi Ç Çelik

Ç1010
    Ç1020
    Ç1040
    Ç1050
    Ç4140
    Ç3440
    Ç5190
    Ç8620

özellikleri mukavemeti vs
  • arkadaşlar bir süre aradım ve bunu buldum
    bir inceleyin derim

http://www.teknikcelik.com.tr/katalog.pdf
  • bu konu ne zaman açıldı
    haberim yok valla
    iyi olmuş iyi
  • makinacı gençlik nasıl gidio işler??
  • Arkadaşlar ben de aranıza yeni katıldım.Erciyes Üni. makine Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim Sizlerden çok şeyler öğreneceğimi düşünüyorum ve hepinize hayatta başarılar.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.