Şimdi Ara

makine mühendisiyim soruları alayım (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
4
Favori
2.974
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bende Trakya makina Müh mezunuyum bizim tarladan bozma binaya ne ara kimya mühendisliği geldi, ve o çapkın araştırma görevlisi kimdi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hikodaci

Makel: sonradan işi çözdüğüm bir dersti. Bol soru çözeceksin makel dediğin şey aslında statik dersi gibi bir şey. bol soru çözerek Çok zorlanmazsın belli bir yerden sonra artık nasıl çözeceğini buluyorsun. Yabancı kaynaklardaki soru örnekleri çok güzel oluyor. adamların yazdığı kitaplar renkli boyalı oyun kitabı gibi insana çözme şevki katıyor.

Ben meslek lisesinden 2007'de mezunoldum, 2 yıllığa geçtim 2009'dada orayı bitirdim. oradanda makine müh'e girdim 2014'de mezun oldum.

Lise: haydarpaşa aml (otomatik kumanda)
    yo: kocaeli üni gebze myo (mekatronik)
    üni: trakya makine müh

2007 yılından beri stajlarla beraber 7-8 firmada çalıştım.

Makine müh olarak 1. işimdeyim. Isıtma-soğutma sektöründe Ar-ge ve satış bölümündeyim.

Yeni mezuna tek tavsiyem bir an önce askerlik yapılması. Aksi taktirde 100 iş ilanından 10 tane bile görüşmeye çağırmıyor (kendimden biliyorum)

Hocam mekatronik muhen. niye okumadınız da makıne tercih ettiniz

• Tebrik ederim kardeşim. Bende myo elektronik haberleşme teknolojisi bölümünü bitirdim dgs kazanamadım. Sen başarmışsın mesleğinde başarılar dilerim.
    Bu arada bende gebze de oturuyorum :)
  • Makine ve elektrik elektronik aiarasındaki farklar ikiside ne yapar ne eder

Hangisi birşey yaratma gücüne sahip

• Isi yalıtım sıhhi tesisat kalorifer vb projeler falan çiziyor musunuz. Kendi ofisiniz varmı?

• Hangi makine ?

• Yere düşen makineleri napıyosunuz?
  • İlk makine mühendisi arkadaşıma söyleyecektim bari size söyliyim.
    Şu elektrikli su ısıtıcılarına 2,5 diye bi derece koyun yav. 2 de donuyoruz 3 e koyunca kaynar su dökülüyor kafamızdan 😄

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PabLo Martin Batalla

quote:

Autocad 7 yıldır kullanıyorum.
    Solid 3-4 yıldır kullanıyorum. Teknik resimim ve cad yeteneğim epey iyidir.

Bence makine müh okuyan, eğer makine müh'lük yapmak istiyorsa işsiz kalmaz. İlk işinde 3000-3500 TL kazanmak istiyorsa işsiz kalır :)

Ne alakası var 3 bin istemekle, şuanda makine mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim 2.500 Lira maaşla çalışıyorum. Kendini geliştirebilmenle alakalı ve mezun oldugumdada o paraları çok rahat isterim.
    Not: Enerji sektöründe çalısıyorum.

Hayırlı olsun, istisna tabiki var.

Fakat yeni mezun tecrübesiz bir eleman 1500-2000 arası maks girer.

Tecrübeli elemanlarda askerliklerini yaptıklarında 2000 üzeri girebilirler.

3. sınıf 2500 alıyorsan helal olsun senin gibi kaç kişi var acaba onuda sormak lazım.

Ben bir genelleme yapıyorum 100 kişilik sınıftan 45 kişi mezun olduk, 40 kişi yaklaşık olarak 1500-2000 arası işe girdi.

5 kişinin özel tecrübeleri vardı yurtdışı vs. onların içinden 1 kişiyi biliyorum 3,5 alan. Ama tecrübesi ve iş bitiriciliği vardı.

2011 yılında mekanik tesisat işi yapıyordum hazırlık bittikten sonra girmiştim, 2000TL maaş + prim olayı vardı.

Tam 4 yıl önce aldığım ücreti bu sektörde şuan yeni alabiliyorum.

Birazda nasip kısmet işi benim kadar tecrübe ve bilgisi olmayan bir kaç arkadaşım benden çok rahat şartlarda ve yüksek ücretlerde çalışıyor.

Kimseyi bir şeye inandırmak zorunda değiliz, yeni mezun adam tecrübesiz ve askerliksiz %90 alacağı ücret 1500 TL'dir. Piyasa böyle yapacak bir şey yok.

• * kendi işimi yapmıyorum şu an ofis falan yok. Bir şirkette çalışıyorum.

* kimya gıda falan 2012 de geldi sanırım ben de tam emin değilim bir anda ortalık kız kaynar türer hale geldi.

ilk başladığımda sanırım sadece bilgisayar vardı. he bir de elektrik elektronik açıldı. Valla 2011 bölüm birincisi olan eleman ar.gö görevine başladı 2012'de
    2014 gibi de o kızla çıkıyorlardı :)

* teşekkür ederim size de başarılar dilerim

* mekatronik istiyordum ilk başta fakat baktım ki makineden farkı yok hatta çalışma alanı daha kısıtlı, aslında elektronik alt yapısı olan birisiyim ilgim de var fakat elektronik kazanamadık makineye gittik. memnunum ama bir sıkıntı yok.

Makine mi elektronik mi derseniz, elektroniğin önü daha açık ve meslekler arasında 1. sıradadır.
  • Çalıştığım yerde end. müh'ü arkadaşım var. Bana göre epey zorlanıyor fakat çalışarak kendini geliştiriyor. Bir de ilgi alanı çok önemli yaptığın iş ile örtüşmüyorsa istediğin kadar bilgili ol boşa gidiyor. İngilizce çok önemli bir etken kesinlikle atlanmaması gereken bir yer ama çalıştığın yer daha önemli zira sana değer vermeleri lazım ki bilginin değeri olsun. yoksa 8 yıl amerikada çalışan biri var şirkette harika ingilizcesi var ama aldığı para 2000. Kurumsal bir şirket ve askerliği yapmış olsa alacağı min ücret 3,5 bence.

Autocad ve solidworks kilit programlardır. bunları kullanıyor olmak iş bulmada büyük avantaj.

Staj konusu kağıthanede önerebileceğim bir yer tam yok avrupayı bilmiyorum ama hadımköy taraflarında sanayi ağırlıklı üretim yapan yerler var. Yılmaz redüktör var mesela orada yapabilirsin.
  • quote:

Çalıştığım yerde end. müh'ü arkadaşım var. Bana göre epey zorlanıyor fakat çalışarak kendini geliştiriyor. Bir de ilgi alanı çok önemli yaptığın iş ile örtüşmüyorsa istediğin kadar bilgili ol boşa gidiyor. İngilizce çok önemli bir etken kesinlikle atlanmaması gereken bir yer ama çalıştığın yer daha önemli zira sana değer vermeleri lazım ki bilginin değeri olsun. yoksa 8 yıl amerikada çalışan biri var şirkette harika ingilizcesi var ama aldığı para 2000. Kurumsal bir şirket ve askerliği yapmış olsa alacağı min ücret 3,5 bence.

Autocad ve solidworks kilit programlardır. bunları kullanıyor olmak iş bulmada büyük avantaj.

Staj konusu kağıthanede önerebileceğim bir yer tam yok avrupayı bilmiyorum ama hadımköy taraflarında sanayi ağırlıklı üretim yapan yerler var. Yılmaz redüktör var mesela orada yapabilirsin.

Hadımköy ve civarı bana uzak maalesef
    neyse sagol iyi çalışmalar sana

• 2 de donuyosan suyu kısmalısın, 3 de kaynıyorsa suyu daha fazla açmalısın :)

ayrıca kullanılan rezistans ve kalitesi de önemli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PabLo Martin Batalla

quote:

Autocad 7 yıldır kullanıyorum.
    Solid 3-4 yıldır kullanıyorum. Teknik resimim ve cad yeteneğim epey iyidir.

Bence makine müh okuyan, eğer makine müh'lük yapmak istiyorsa işsiz kalmaz. İlk işinde 3000-3500 TL kazanmak istiyorsa işsiz kalır :)

Ne alakası var 3 bin istemekle, şuanda makine mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim 2.500 Lira maaşla çalışıyorum. Kendini geliştirebilmenle alakalı ve mezun oldugumdada o paraları çok rahat isterim.
    Not: Enerji sektöründe çalısıyorum.

arkadaşım kpss ile memur olduğunu neden belirtmiyorsun,önlisans veya ortaöğretimden memur olmuşsun ama öyle bi yazmışsın ki 3.sınıftayım 2500 ile işe aldılar beni.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fabrizo -- 24 Mart 2015; 11:26:08 >

• 8 yıl amerikayı geçtim de 8 yıllık tecrubeyle 2bin alan bir mühendis. Ya yanlış şirket ya da gerçekten vasıfsız olmalı yani bir terslik olduğu kesin.

Cevaplarınız için teşekkürler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bir erkeğe kaç erkek düşüyor?
  • Elektrik-elektronik muhendisi ne isle ugrasir, calisma alanlari nelerdir?
    Makine muhendisi ne is yapar?

• quote:

Bu mesleği seçmeyi düşünenler, merak edenler aklınıza ne gelirse yardımcı olabilirim.

hayalindeki maasi alabildinmi , patronun lise mezunumu

• Yok o arkadaş mühendis değil sadece ingilizcesi var yurtdışı satış bölümünde. Kendisi de farkında mayısda amerikaya geri gidecek ayda 3000$ kazanıyormuş orada.

makine müh. ne iş yapar yukarıda yazdım.

elektrik-elektronik müh tasarım alanında sınırsızdır sürekli gelişen sektör. savunma sanayi otomotiv vs. hemen her alanda vardır. detaylarına giremeyeceğim maalesef.
  • patronlarda makine mühendisi, şu an için istediğim tutarı alamıyorum. ama yine ortalamaya göre iyiyim. Askerlikten sonra başka şirketlerde daha çok alacağıma inanıyorum
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.