Şimdi Ara

makine mühendisiyim soruları alayım (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
4
Favori
2.974
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Makine mühendisleri tam olsrak be iş yapar ? Nerelerde çalışır ? Yani tam olarak görvi nedir ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hikodaci kullanıcısına yanıt
    bizi özetlemişsin hocam a:Dasda ben bu gruplardan kaçıyorum ama. bahanem de sigara içmemem :D sigara içiyor cogu hemen kacıyom iyice soğudular :D amacım tek takılıp kız avlamak değil sadece hayatımın aşkını arıyorum. kapıma da gelmeyeceğini biliyorum bişeyler yapma ihtiyacı duyuyorum ikisinin arasında kaldım işte
  • Makel: sonradan işi çözdüğüm bir dersti. Bol soru çözeceksin makel dediğin şey aslında statik dersi gibi bir şey. bol soru çözerek Çok zorlanmazsın belli bir yerden sonra artık nasıl çözeceğini buluyorsun. Yabancı kaynaklardaki soru örnekleri çok güzel oluyor. adamların yazdığı kitaplar renkli boyalı oyun kitabı gibi insana çözme şevki katıyor.

Ben meslek lisesinden 2007'de mezunoldum, 2 yıllığa geçtim 2009'dada orayı bitirdim. oradanda makine müh'e girdim 2014'de mezun oldum.

Lise: haydarpaşa aml (otomatik kumanda)
    yo: kocaeli üni gebze myo (mekatronik)
    üni: trakya makine müh

2007 yılından beri stajlarla beraber 7-8 firmada çalıştım.

Makine müh olarak 1. işimdeyim. Isıtma-soğutma sektöründe Ar-ge ve satış bölümündeyim.

Yeni mezuna tek tavsiyem bir an önce askerlik yapılması. Aksi taktirde 100 iş ilanından 10 tane bile görüşmeye çağırmıyor (kendimden biliyorum)

• Solid ,autocad biliyo musun

• sence makina müh. Okuyan işsiz kalır mı çünkü puanları çok düşük. Teknik lise makina mezunuyum ama malesef üniversitede çevre müh geldi ben de istiyordum :)

• Şöyle söyleyeyim dersi alttan almak kadar kötü bir şey yok, çoğu arkadaşın geçmiş oluyor yeni elemanlarla dersi alıyorsun. Dersi takip edememek, ders notlarını alamamak tanımadığın adamardan tripler yemek falan başını çok ağrıtıyor.

üstelik dersi alttan alan, normal dönemde geçebileceği kapasiteden daha fazla çalışmak zorunda kalıyor. Fizik falan ileride başını çok ağrıtır. Baba dersleri geçmen gerekir, diğerlerini bırak ama fiziktir calculustür falan bunları geç. Bunlar üst senedeki derslerle birleşince başa bela oluyor.

Makine mühendisi hemen hemen her işi yapabilir bir kapasiteye gelmiş vaziyette.
    Isıtma-soğutma
    mekanik
    Enerji bunlardan ana kolları olarak sıralayabiliriz.

ülkemizde en yaygını ısıtma soğutmadır, enerji gelişme aşamasında mekanik de geri de kalmıştır. Geri de kalmıştır derken tercih edilme oranı daha azdır.

mekanik en zorudur hemen hemen, baba mühendisler genelde olurlar. Eski mühendislerin çoğu mekanikçidir çünkü adamların bilgileri bizden 10 kat daha iyi. biz telefonlarla oynarken adamlar ders dinliyordu çünkü.

Ben ısıtma soğutma ve enerjiyi sevdiğim için bu alanda ilerliyorum ilgimde bu yönde.

• quote:

Orijinalden alıntı: hikodaci

Makel: sonradan işi çözdüğüm bir dersti. Bol soru çözeceksin makel dediğin şey aslında statik dersi gibi bir şey. bol soru çözerek Çok zorlanmazsın belli bir yerden sonra artık nasıl çözeceğini buluyorsun. Yabancı kaynaklardaki soru örnekleri çok güzel oluyor. adamların yazdığı kitaplar renkli boyalı oyun kitabı gibi insana çözme şevki katıyor.

Ben meslek lisesinden 2007'de mezunoldum, 2 yıllığa geçtim 2009'dada orayı bitirdim. oradanda makine müh'e girdim 2014'de mezun oldum.

Makine müh olarak 1. işimdeyim. Isıtma-soğutma sektöründe Ar-ge ve satış bölümündeyim.

Yeni mezuna tek tavsiyem bir an önce askerlik yapılması. Aksi taktirde 100 iş ilanından 10 tane bile görüşmeye çağırmıyor (kendimden biliyorum)

Eyvallah cevabın için

son bir sorum var

Şuan 2 nin 2 sindeyim dönem sonunda staj var istanbulda önerdigin yerler var mı?

• Autocad 7 yıldır kullanıyorum.
    Solid 3-4 yıldır kullanıyorum. Teknik resimim ve cad yeteneğim epey iyidir.

Bence makine müh okuyan, eğer makine müh'lük yapmak istiyorsa işsiz kalmaz. İlk işinde 3000-3500 TL kazanmak istiyorsa işsiz kalır :)
  • Ne üzerine staj yapmak istiyorsun nerede oturuyorsun kaçıncı stajın konusu vs. söylersen yardımcı olurum.
  • Gençler Yarın iş var yatıyorum, soruları sabah cevaplarım.

saygılar
    fiz 1 mat 1 i verdim şu an fiz 2 ve mat 2 deyim. mat 2 de veririm gibi ama fiz 2 dersleri kaçırdım statik de aynı şekilde. dersleri kaçırmamın sebebi annemın hastane de yatması bu sırada mahkeme sürecini yöntemem yani keyfi de değil

başkalarından not falan almayı sevmem ama internetten calıssam yani döküman bulabilir miyim tam bilmiyorum araştırmak da lazım
  • quote:

Ne üzerine staj yapmak istiyorsun nerede oturuyorsun kaçıncı stajın konusu vs. söylersen yardımcı olurum.

İst / Kagıthanedeyim

bölümdeki ilk stajım

Stajın konusu imalat/üretimmiş sanırım ama her yerde yapsak kabul ederler heralde bilemiyorum

Öyle etrafa bakıyorum şimdilik

önerdigin birşeyler varsa dinleyebilirim
  • 1. sınıf endüstri mühendisliği okuyan bir öğrenciye verecek tavsiyen var mı? Konuyu okumak dışında.
    endüstri mühendisliğini nasıl yorumlarsın?
    nitelikli mühendis olmak için neler gerekir
    2. yabancı dilin rolü nelerdir?
  • quote:

Autocad 7 yıldır kullanıyorum.
    Solid 3-4 yıldır kullanıyorum. Teknik resimim ve cad yeteneğim epey iyidir.

Bence makine müh okuyan, eğer makine müh'lük yapmak istiyorsa işsiz kalmaz. İlk işinde 3000-3500 TL kazanmak istiyorsa işsiz kalır :)

Ne alakası var 3 bin istemekle, şuanda makine mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim 2.500 Lira maaşla çalışıyorum. Kendini geliştirebilmenle alakalı ve mezun oldugumdada o paraları çok rahat isterim.
    Not: Enerji sektöründe çalısıyorum.
  • quote:

Makel: sonradan işi çözdüğüm bir dersti. Bol soru çözeceksin makel dediğin şey aslında statik dersi gibi bir şey. bol soru çözerek Çok zorlanmazsın belli bir yerden sonra artık nasıl çözeceğini buluyorsun. Yabancı kaynaklardaki soru örnekleri çok güzel oluyor. adamların yazdığı kitaplar renkli boyalı oyun kitabı gibi insana çözme şevki katıyor.

Öncelikle sağolun cevap için. HVAC sektörü şu sıralar baya hareketli. Bu sektörü ilgilendiren hangi bilgisayar programlarını biliyorsunuz veya sizden istenen nitelikler neydi işe girerken?

• hocam yeni mezun olan mühendise piyasada ne kadar maaş veriyorlar ortalama?

piyasada kendini yetiştirmiş mühendis sayısı çok az o yüzden kendini yetiştirirsen çok kısa sürede çok iyi yerlere gelirsin diyorlar doğru mu?

ingilizce cidden çok mu önemli?

teşekkürler :)
  • hocam 3.sınıf öğrencisinin 2.500 Lira maaş almasının sırrı nedir? yani sizi diğerlerinden ayıran neler var daha mezun olmadan böyle bir maaş alabiliyorsunuz?

cevaplarsanız sevinirim :)
  • 1 erkeğe kac erkek düşüyor hocam?

• Universite ders programını yazar mısın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Detective W. -- 24 Mart 2015; 1:55:02 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Peki seçtiğini bu enerji alanında neler yapıyorsunuz ? Geliriini ne kasar olxak bide alanı biz okurken mi seçiyoruz işe girerkenmi anlamadım onu

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.