Şimdi Ara

Makine Mühendisi İçin Sistem

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
730
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, makine mühendisinin ihtiyaçlarını görebilecek şekilde nasıl bir sistem tavsiye edersiniz ? Çok oyun oynamam, en fazla PubG yüklerim . Kullanacağım programlar ;

ANSYS Tarzı Analiz Programları

Solidworks vb. CAD Programları

Bütçem 4-5 bin lira ama özel birşeyler (Quadro vs) tavsiye ederseniz biraz daha arttırabilirim. Monitörüm Full HD .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The World is Yours... -- 7 Ekim 2018; 1:54:31 >

• Direk LetGO ve forum 2. ele dal ve acele etmeden araştırarak uygun bir kasa düşür.

5-6 ay önce i7 6700k + asus mobo + 16gb 3200 ddr4 ram + Asus Gtx1050ti strix + 750watt psu lu Thermaltake CORE V31 kasa + 1tb hdd + cpu soğutucu + dvd rw + Win10 key ve Office key etiketleri kasaya yapışık + fanlar dolu sistemi içmimardan 2750tl nakite aldım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ryzen 2600x
    msi b450m
    ddr4 3000 2x8gb
    Quadro P400
    seagate 500/1tb
    toshiba 240gb (isteğe bağlı)
    compusa pace + 3 fan
    highpower 500w
    asus 144hz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi start_system -- 9 Ekim 2018; 0:48:10 >
  • Monsterlara bakmanı öneririm :)
  • Birilerinin önerdiği gibi Monster Laptop işine falan girme. Analiz programlarının yoğun iş yükleri Monster tarzı bilgisayarların ısınmasına yol açar, bu da performansı düşürür. Para veriyorken masaüstü almalısın. Tavsiyem Ryzen 2600(veya 2.el piyasasında 1100-1200 TL dolaylarında Ryzen 1700) ve 2*8 GB DDR4 Ram ile sistem toplaman. Parçaları da garantili ikinci el olarak bulsan iyi olur. Ekran kartı 1050Ti takarsın, her oyunu orta ayarlarda oynatır Full HD'de.
  • Sana kendi çalıştığım bilgisayardan örnek vereyim SSD mutlaka olacak ram 32 gb(yani 16 gb olsa sana yeter diye düşünüyorum) gtx 770m ekran kartı i7 işlemci var buna göre bence 1050ti ekran kartlı i5 işlemcili ssd olan laptoplardan birini al geç çok düşünme
  • Avukata göre de bir sistem kurmak için yardımcı olur musunuz ? 😬

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • The World is Yours... kullanıcısına yanıt
    ryzen 2700
    msi b450m
    ddr4 3000 2x8gb/2x16gb
    gigaybte 1060 6gb
    seagate 1tb/segate 4tb,256mb
    toshiba 240gb/480gb
    everest rampage 79
    highpower 500w
    Samsung LS24H850/Samsung S24E650PL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi start_system -- 10 Ekim 2018; 22:25:59 >
    8 cekirdekli 16 izlekli bir sistem kurmani tavsiye ederim (8-10 cekirdekli xeon serisi bir workstation da olabilir). 250 gb ve üstü ssd alirsan cogu programi rahatlikla kurabilirsin. 32 gb ram yeterli olacaktir ( 5-10 milyon element ile ortalama 20-25gb civari ram kullanmak zorundasin tek bir simulasyonda). Ekran karti quadro almana gerek yok. Quadro alan adam çizimcidir bana göre, makine mühendisi degildir. Ortalama bir ekran karti alabilirsin. 27 yada 32" 2k yada 4k bir monitor almalisin. Bilgisayar günlerce agir yük altinda calisacagi icin asus ws uzantili anakartlara bakabilirsin. Dandik anakartlara bakma kesinlikle. Ekran karti gtx1050 ti yada 1060 alirsan eger 600 watt kaliteli bir guc kaynagi yeter. Simulasyonlari yapacagin hdd 4tb falan olsun. Bilgisayari is icin kullanacaksan en azindan bir 4tb hdd de yedekleme icin almayi unutma.

Ekran kartinin etkisi yok. CAD programlarinla belki artisi olur biraz ama render vs yapmadan 3 bpyutlu parcalar cizip onlari daha sonra meshlemek icin kullanacaksaniz hic gerek yok. Simulasyonlariniz dedigim boyutta ise normal bir workstation ile saatler surmesi zaten imkansiz. Sanirim isin basindasiniz, o sebeple o tarz simulasyonlarla baslamazsiniz. Bu durumda 8 cekirdekli bir islemci ve 32 gb ram yetecektir. Aksi halde cift islemcili xeon sistemlere bakmaniz lazim yada 10-12 cekirdek 20-24 izleklilere bakmaniz gerekiyor. Siz bana isin basinda misiniz, bugune kadar en fazla kac element olan statik mi yoksa dinamik mi simulasyonlar yaptiginizi soyleyin, ben de ona gore size birsey toplayayim.

• O tarz analizler icin bence 6 cekirdekli 12 izlekli bir sistem isinizi rahatlikla gorecektir. Laptop olayi analiz yapmak icin kesinlikle dogru bir secim degil. Surekli yuk altinda calismaya uygun degil laptoplar. Bütce icinde sadece kasa mi yoksa monitor, fare, klavye vs dahil mi soylerseniz ona gore bir tavsiye verebilirim.

8 cekirdekli yazmistim ama cok daha agir durumlar icin 6 cekirdekli 12 izlekli islemci kullaniyorum. Sonucta 20 bin tl de harcasaniz, simulasyon icin gecen sure ayni oranda azalmiyor. Cok cekirdekten cok iyi verim almak icin smp yerine mpp olan versiyonlari kullanmaniz lazim. O durumda bile 8 cekirdekle 10 saat suren islem 16 cekirdek ile 5 saate dusmuyor. Mpp ile cok iyi scaling oluyor gene de ama smp ile 8 cekirdekten sonrasi mantiksiz oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RapscallioN -- 21 Ekim 2018; 21:14:31 >
  • Kardeşim yeni ansys kullanacaksın sanıyorum.Öğrenme hevesiyle yüksek parçalar almak istiyorsun.Ansys için konuşayım. Senin şu aşamada yapacağın analizler günler sürmez minimum 8gb tavsiye 16gb bi sistem fazlasıyla işini görür.Günler sürecek analizleri iş piyasasına girdiğinde (eğer bu yoldan devam edersen göreceksin zaten ozamanda şirketin bilgisayarını kullanacaksinki bu sistemler 64gb ramli quadro ekran kartı xeon işlemcili 30 40 bin tl civarındaki kasalar) okulda yapıp yapabileceğin modeller ortalama seviye laptoplar için bile çerez. tavsiyem uptade edebileceğin bir sistem oluştur.Açıkcası bilgisayar parçalarından bende çok anlamıyorum ama işin ansys boyutu ram ve işlemciden ibadet.
  • Yapısal analizler için ram
    Akışlanlar mekaniği analizleri için işlemci diyelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkfire45 -- 23 Ekim 2018; 17:4:57 >
  • Makine Mühendisi İçin Sistem

Kasa (bence gayet guzel), psu, islemci sogutucusu bunlar vardi diye sectim ama tabi ki baska modeller olabilir. Ram fiyatlari cok yuksek, simdilik 16 gb alip sonra gerekli olursa 16 daha alinabilir. Ekran karti fazlasiyla yeterli oyun oynanmayacaksa ve hatta daha ucuz 2. el birsey de alinabilir.

Sanirim Z370 yerine yeni nesil gelmek uzere. Yeni islemciler uyacak mi bilmiyorum ama bir sure daha yeni nesil icin cikacak modelleri beklemekte fayda var. Hem islemci hem de anakart tarafinda.

Bu tarz bir sistem 2. el satan illa ki vardir. Tavsiyem 2. el bakman.

Fiyatlar baska yerlerde cok daha farkli olabilir, nette ilk karsima cikan buydu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RapscallioN -- 23 Ekim 2018; 17:56:28 >

• Hocam merhaba, Z370'lere 9.nesil desteği bildiğim kadarıyla sunuldu, bende Asrock Z370 Ext4 var, cpu listesinde i9 9900K'ya yer verilmiş.

Arkadaşın sisteme gelince de, 6 core aktif 4.3ghz'de i7 8700 kullanıyorum, o.c ile işi olmayacak ise muhtemelen yeterli gelecektir, bütçeye göre belki kasa,psu ve soğutmadan kısılıp ramler 32gb yapabilir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.