Şimdi Ara

makedonya nasıl bir yer ve hayat pahalılığı nasıl ? (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
13
Favori
126.344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Makedonyaya gitmem kesinleşti gibi,Üniversitelerde Türkçe eğitime başlamışlar. Olursa eğitimimi orada almayı planlıyorum.. Detayları eklerim
  • kediler köpekler açlıktan ölüyor peçete yiyor köpekler açlıktan cafede yemeğimizden köpeğe verdik ayağı kırıktı biz kalktık giderken köpeğin inleme sesini duyduk kafeye bakan gerizekalı köpeğe vurmuş kovmak için , ben insanlarını sevmedim. Bu arada sokaklarda kimseler yok millet dışarı çıkmıyor hava normal olmasına rağmen herkez evlerinde pusuya yatmış zombi filmi gibi :) benim hoşuma gitmedi açıkçası
  • quote:

Orijinalden alıntı: soldierkan

kediler köpekler açlıktan ölüyor peçete yiyor köpekler açlıktan cafede yemeğimizden köpeğe verdik ayağı kırıktı biz kalktık giderken köpeğin inleme sesini duyduk kafeye bakan gerizekalı köpeğe vurmuş kovmak için , ben insanlarını sevmedim. Bu arada sokaklarda kimseler yok millet dışarı çıkmıyor hava normal olmasına rağmen herkez evlerinde pusuya yatmış zombi filmi gibi :) benim hoşuma gitmedi açıkçası

Aynı Makedonya da mı bulunduk? Yoksa sizin anlattığınız Makedonya başka bir yer mi? :) Ben Üsküp/Skopje de yaşıyorum bir süredir, hayatımda gördüğüm en iri köpekleri üsküpde gördüm ama evde/bahçede yetiştirlen sahibi olan bir köpekti. Halkı PAZAR hariç her akşam dışarı çıkar, gezer, eğlenmeyi sever. Siz nerede bulundunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Elky

quote:

kediler köpekler açlıktan ölüyor peçete yiyor köpekler açlıktan cafede yemeğimizden köpeğe verdik ayağı kırıktı biz kalktık giderken köpeğin inleme sesini duyduk kafeye bakan gerizekalı köpeğe vurmuş kovmak için , ben insanlarını sevmedim. Bu arada sokaklarda kimseler yok millet dışarı çıkmıyor hava normal olmasına rağmen herkez evlerinde pusuya yatmış zombi filmi gibi :) benim hoşuma gitmedi açıkçası

Aynı Makedonya da mı bulunduk? Yoksa sizin anlattığınız Makedonya başka bir yer mi? :) Ben Üsküp/Skopje de yaşıyorum bir süredir, hayatımda gördüğüm en iri köpekleri üsküpde gördüm ama evde/bahçede yetiştirlen sahibi olan bir köpekti. Halkı PAZAR hariç her akşam dışarı çıkar, gezer, eğlenmeyi sever. Siz nerede bulundunuz?

makedonyadan yazıyorum şuan movrovadayım birkaç bahçede besleyen gördüm. Ama hayvanlar acınacak halde burda izlenimlerim bu şekilde başka şehiri bilmiyorum köpek peçeteyi yedi açlıktan bu ekmek sanki en güzel et gibi onlar için istanbuldan sonra burası bu şekilde geldi belki sizin orda farklıdır benim hiç hoşuma gitmedi başka ülkelerdede bulundum ekonomileri daha düşük olmasına rağmen böyle bir durum görmemiştim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soldierkan -- 31 Mart 2014; 10:22:29 >

• Üsküp'teki gece hayatı iyidir ama gelişmemiş bir memleket heryere heykel yapmaktan öteye gidemiyorlar.Çok pahalı bir şehir değil hatta ucuzdur bile.Perşembe geceleri eğlencesi daha iyidir ama gezilecek çok bir yer yoktur.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Elky

quote:

makedonyadan yazıyorum şuan movrovadayım birkaç bahçede besleyen gördüm. Ama hayvanlar acınacak halde burda izlenimlerim bu şekilde başka şehiri bilmiyorum köpek peçeteyi yedi açlıktan bu ekmek sanki en güzel et gibi onlar için istanbuldan sonra burası bu şekilde geldi belki sizin orda farklıdır benim hiç hoşuma gitmedi başka ülkelerdede bulundum ekonomileri daha düşük olmasına rağmen böyle bir durum görmemiştim

Geçen sene Aralıkta bende Mavroda, Hotel MakPetrol de kalmıştım, arba kiralayıp epey gezmiştik. Dediğiniz gibi Mavrova küçük bir kasaba, kayak turizmi olmasa sanırım kimse o zorlu zigzaglı yollu gidip oraya çıkmaz. Baraj gölü ve çevresi yaşanılası yerler ama merkezi, büyük yerleşim yerlerine uzaklar. Gezdiniz mi bilmiyorum ama size tavsiyem Makedonya'yı değerlendirmek için Üsküp yanı sıra Ohri ve Manastr gezin derim.

• Makedonya vatandaşıyla evlendikten sonra ne tür bir oturum belgesi veriliyor? Bu oturum belgesi makedon vatandaşlara tanıdığı hakları bana da tanır mı? Özellikle makedon vatandaşlarına sunulan schengen bölgesine vizesiz 90 günlük seyat özgürlüğü konusunda soruyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MyWoRlD -- 8 Nisan 2014; 17:20:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MyWoRlD

Makedonya vatandaşıyla evlendikten sonra ne tür bir oturum belgesi veriliyor? Bu oturum belgesi makedon vatandaşlara tanıdığı hakları bana da tanır mı? Özellikle makedon vatandaşlarına sunulan schengen bölgesine vizesiz 90 günlük seyat özgürlüğü konusunda soruyorum.

Makedon vatadaşı ile evlendikten sonra size yıllık oturum vizesi veriliyor olmalı. Bunun yanı sıra çalışma vizesi veriyorlar mı bilmiyorum. Ama vatandaşlığa geçmeden schengen avatajından yararlanamazsınız, çünkü bu avantaj için Makedonya Pasaportunuz olmalı, onuda ancak vatandaşlığa geçtiğinizde alabilirsiniz.
  • Herkese mutlu sabahlar!...Makedonya'da yaşayan ya da iş yapanlara olacak sorum;...sizce Makedonya'da ne iş ya da yapılabilir?...Asgari sermaye ne olmalıdır?...Önerileriniz ne olabilir? Ayrıca merak ettiğim şey, şehir içinde ya da dışında 3+1 ev fiyatları nedir? Makedonya ile ilgili haber,bilgi,ilan ve reklamların yer aldığı iyi bir web sayfası("http://olaygazeteonline.co.uk/" gibi) var mı? Bilgisi ya da önerisi olanlar varsa şimdiden teşekkür ederim!...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismaltat -- 3 Mayıs 2014; 8:54:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ismaltat

Herkese mutlu sabahlar!...Makedonya'da yaşayan ya da iş yapanlara olacak sorum;...sizce Makedonya'da ne iş ya da yapılabilir?...Asgari sermaye ne olmalıdır?...Önerileriniz ne olabilir? Ayrıca merak ettiğim şey, şehir içinde ya da dışında 3+1 ev fiyatları nedir? Makedonya ile ilgili haber,bilgi,ilan ve reklamların yer aldığı iyi bir web sayfası("http://olaygazeteonline.co.uk/" gibi) var mı? Bilgisi ya da önerisi olanlar varsa şimdiden teşekkür ederim!...

Haber acisindan bildigi Turkce kaynak:
    http://mk.zaman.com.tr/

Hayat ucuzluguna bugun ku aksam yemegimden ornek,
    Merkezde islek bir yerdeki, normal bir cafede, 50cl Sise Skopsko Bira + bol miktarda kizarmis patates (BurgerKing ortaboy menusunde verilen ornegin) ve sos ile servis edilen kizarmis tavuk gogsu (150gr civari) menu 190 MKD =~ 9TL Turkiyede draft fici birayi 9TL icebileceginiz yer sinirlidir Eskisehir gibi Ogrenci kentinde.

• quote:

Orijinalden alıntı: Manuel Neuer

Makedonyaya gitmem kesinleşti gibi,Üniversitelerde Türkçe eğitime başlamışlar. Olursa eğitimimi orada almayı planlıyorum.. Detayları eklerim

Önümüzdeki sene bende gidiyorum da neden Türkçe eğitim istiyorsun ? Türkçe istiyorsan Türkiyedede özel okullar var :)
  • Türkçe eğitim var diye okumaya gitmeyin, yatarak diploma alırsınız 0 bilgi ile, denlik sınavına girip eksik dersleri alıp Türkiyede ki
    salak mühendis ve hukukçular ordusuna katılırsınız, iş bulurum diyorsanız 4 yıla 40 bin yatırın derim..
    Adamların tek amacı para be abi.. Türkçe dilde eğitimin kalitesi 0.
  • epiques kullanıcısına yanıt
    Hocam bu mesajı yazalı olmus baya :) makedonyadan vazgectim gerek okul kalitesi gerek baska sartlardan dolayı. İstanbulda özele gideceğim veya en kotu ihtimal istanbul olmazsa bosna

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Manuel Neuer

Hocam bu mesajı yazalı olmus baya :) makedonyadan vazgectim gerek okul kalitesi gerek baska sartlardan dolayı. İstanbulda özele gideceğim veya en kotu ihtimal istanbul olmazsa bosna

Makedonya'da hangi okul'un kalitesine baktın ? Benim arkadaşlarım şuanda orada hiç bir sıkıntı yok eğitim Türkiye'den daha iyi.. Bosna Herkes yugoslavya bunlarda seçeneklerin arasında olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ch4ylak

Türkçe eğitim var diye okumaya gitmeyin, yatarak diploma alırsınız 0 bilgi ile, denlik sınavına girip eksik dersleri alıp Türkiyede ki
    salak mühendis ve hukukçular ordusuna katılırsınız, iş bulurum diyorsanız 4 yıla 40 bin yatırın derim..
    Adamların tek amacı para be abi.. Türkçe dilde eğitimin kalitesi 0.

Senin bu söylediğin Makedonya, bosna hersek gibi ülkelerde yok arkadaşım boşuna sallama ha deseydin Bulgaristan, Ukrayna falan anlardım da bilip bilmeden herşeye yorum yazmak zorunda değilsiniz.
  • Makendonya da üniversite eğitimi nasıl arkadaşlar Üsküp de iyi bir üniversite de okumak yıllık toplam ne kadar patlar?
  • Ev kira fiyatları nasıl arkadaşlar. Oraya gitsem taşınsam aylık türk parası ile 1500 liralık kazancımla rahat şekilde yaşayabilir miyim?
  • Hortlatayım bari kimse yazmamış
  • Pm inizi cevapladim gerekli aciklamalari yazdim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • PM den sorulan sorulari burada paylasirsak herkes bilgilenmis olur. Bana gelen PM`e buradan cevap yazayim:

Son 2 yildir is amacli Makedonyada git geller seklinde yilin yarisini Skopje/Uskup de yasiyorum. Burada ciddi bir issizlik ve buna bagli olarak da halkin alim gucude dusuk. Maaslar dusuk. Genel anlamda sanayileri yok, cogu urun cevre ulkelerden, Turkiyede Sirbistandan ithal ediliyor. Meyve, tarim ve hayvancilik konusunda iyiler sadece. Bir genc icin disarida yeme icme ucuz, markette alkol sigara yine gayet ucuz. Kisa Malbora 4TL, icimi guzel yerel biralari 50cl sise 2.5TL, dana eti 1kg 12TL.

Tekstil urunleri cogunluk yurtdisindan Turkiyeden geliyor ve bize gore pahali. Kira ve ev fiyatlarida yuksek, 1metre kare evi satarken 1000-1300 Euro arasinda satiliyor, sehir merkezinde (en turistik yere, Makedonya meydanina kus ucumu 700-800 mete) yeni binada 50metre kare studyo daireye 250 euro kira veriyorum. 80kanal HD Kablo TV + 15Mbit kablo net AK vs tam limitsiz 40TL oduyorum. Elektirigin 1kw si 23-24 kurus, Turkiyede bu vergiler kayip kacak vs ile 37-40 kurus arasi.

Kira vermezseniz 1500TL eile karal gibi olmasada gayet iyi yasarsiniz ama giyim kusam icin Turkiyeye yilda 2-3 defa gidip alisverip yapmanizi oneririm.

Fiyat ornegi acisindan yine bu sabah AVM icerisinde ictigim Makiyato Kahve 40 MKD =~ 2TL. Daha pahali bir mekanlarda 60-80 MKD =~ 3-4TL icebiliyorsunuz.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.