Şimdi Ara

Magi: The Labyrinth of Magic ( Tanıtım ve Tartışma )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu sefer de gözümde neredeyse kusursuz animeler arasına girmiş bu animeyle ilgili bir şeyler yazmak istedim 🙂 İyi okumalar

Magi: The Labyrinth of Magic ( Tanıtım ve Tartışma )

Yazar-Çizer: Shinobu Ohtaka

Stüdyo: A-1 Pictures

Bölüm Sayısı: 25 + 25

Yapım Yılı: 2012

Tür: Büyü, Fantezi, Shounen

MAL Puanı: 8.23 / 10

Dünyanın her tarafında zindan adı verilen ve sonuna ulaşmayı başaran kişilere büyük miktarda zenginlik ve hatta kral olma fırsatı vaad eden kuleler ortaya çıkar. Bir tüccarın yanında çalışarak geçimini sağlayan Ali Baba’nın en büyük hayali bir zindanı tamamlayıp zengin olmaktır ancak bunun için yeterli parayı biriktirememektedir. Ancak kaderi genç bir büyücü olan Aladdin’le tanışmasıyla değişiverir.

İlk söylemek istediğim şey 1001 Gece Masalları’nı temele alan böyle bir yapıma çok büyük bir umutla başladığımdı. Ve çok şükür ki gerçekten de beni hayal kırıklığına uğratmadı. Başlarken hakkında çok duyduğum bir şey de aşırı fazla ecchi olduğuydu ve o konuda da hayal kırıklığına uğratmadı. Evet bu pek iyi bir özellik sayılmaz, özellikle de mangakanın bir kadın olduğunu düşününce neden erkeklerden daha fazla ecchi çizdiği konusunda hiçbir fikrim yok :'(

Anime geneline her şey çok iyi serpiştirilmiş. Yeri gelince güldürdü, yeri gelince duygulandırdı, yeri gelince gülümsetti. Dostluk teması üzerinde çok durulmuş bir anime. Tabi Ali Baba ve Aladdin’in ağır birer sapık olması konusuna da değinmeden geçemeyeceğim hani…

Çizimleri ecchiler haricinde kusursuz diyebilirim. Tipinde hafif bir kayma olan bir karakter bile göremedim ben. Ecchiler yüzünden birazcık kaymış olanlar var tabi ama onlar kusurdan sayılmaz. Kıyafetlerin eski tarz, ülkesine göre Arap, Yunan, Çin vs. olması olayı daha da güzel yapmış, özellikle de şu Kou İmparatorluğu’nun kıyafetleri en iyisi bana göre. Ama lütfen sayın mangaka, şu Ali Baba’nın suçu neydi de boynuna halat bağladın be?

Shipler açısından bakarsam, benim tuttuğum shiplerin hiçbiri olmadı. Zaten topu topu 3 tane falan ship var, bunların 2 tanesi de aynı kızın… Gerisini siz düşünün artık. Shiplerimin hangileri olduğunu da söylemeyeyim artık.

[simage]https://media.giphy.com/media/BVZ1mEZ6Wrdao/giphy.gif[/simage]

Hikaye tasarımının üstüne kurulduğu temellerin sayısı çok fazla olmasa da hikaye içinde bunlar oldukça dallandığı için eksikliği kapatmayı başarıyorlar. Örneğin bu temellerden biri içinde cinlerin barındığı “kap” olayı, başta çok basit ancak ileride kap çeşidi sayısı artıyor, bilinen kap sayısı artıyor, kapların nitelikleri artıyor derken hikaye ilginçleşiyor haliyle, bir sonrakine ne çıkacağını merak ediyorsunuz.

Açılış ve kapanış müzikleri konusunda genellikle hoş, anlamlı ve sakin müzikler tercih edilmiş. Sakin müzikleri sevsem de maalesef benim tarzıma hitap etmedi pek, yine de anlamlı olmaları beni bile çekti diyebilirim. Sizin de seveceğinizi düşünüyorum.

Animede karakter yönünden hiç sıkıntı çekilmemesi ayrı bir güzel özelliği, sonuçta 1001 Gece’de karakter mi biter. Şehrazat’tan tutun Ali Baba’ya Aladdin’e Sinbad’a kadın hepsini kullanmış maşallah, tabi bizim tanıdığımız hallerinden oldukça farklı olsalar da… Böyle olunca da her tür aradığınız karakteri buluyorsunuz. Mekan yönünden de öyle, pek çok farklı ülke animede yer alabiliyor. Yukarıda da yazmıştım, Yunan, Çin, Arap…

Anime içinde beni en çok etkileyen şey de Ali Baba, Aladdin ve Morgiana’nın ne olursa olsun sarsılmayan ve kopmayan dostluğu oldu. 1 yıl boyunca görüşmeseler de Ali Baba, Aladdin’i korumak için tek saniye tereddüt etmiyor mesela, bu yönü çok iyi. Şöyle dostumuz olsa başka br şey istemezdik hayatta.

Uzun lafın kısası, eğer muhteşem bir anime izlemek istiyorsanız, Magi tam sizlik diyorum ben. 2 sezon olduğu için onu da yazayım bari, ilk önce Magi: The Labyrinth of Magic‘i sonra The Kingdom of Magic‘i izlemeniz gerekiyor. Ondan sonra da Sinbad no Bouken adı altında Sinbad’ın geçmişini anlatan bir film serisi var. Şimdiden iyi izlemeler ^^

• Listeme ekliyorum seriyi
  • Ssler güzelmiş tüm planları iptal edip başlıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • En güzel zamanları alaeddinin eğitim aldığı zamanlardı.Eğitim süreçlerine yer veren animelere ayrı bi sempati duyuyorum.Sanki daha açığa çıkacak daha çok sır var gibi bitti ikinci sezonu.Yanılmıyorsam alibabayı noragamideki yukki'yi seslendiren kişi seslendiriyor pek hoşuma gitmedi karakter olarak.bu arada bi gelemedi 3.sezonu

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.