Şimdi Ara

MADEMKİ KADERDE VARDI ÖLDÜRENİN SUÇU NEY (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
146
Cevap
0
Favori
5.094
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Arkadaşların bazıları zaten güzel açıklamış ancak ben lisedeki hocamın açıkladığı şekilde bir örnekle açıklayayım, sanırım en güzel kader anlatımı budur.
    Elinize boş bir sayfa alın ve kurşun kalem ile üzerine bir çizgi çizmeye başlayın. Bu kurşun kalemin kendiniz oldugunu düşünün, geçmişi anımsayabilirsiniz ancak henüz çizmediğinizi göremezsiniz ve çizerken yapacağınız sapmalarda sizin elinizde. Ancak bulunduğunuz noktayı yaşarsınız ama Allah bu sayfaya bütünüyle görür. Zamanı yaratan zaten kendisidir ve zaman bizim için bir olgudur. Milyarlar yaşında olan dünyamız ise O'nun sadece bir anıdır. İşte bu sayfayı bütünüyle gördüğü için sizin kaderiniz çoktan bellidir.
    Dünya'ya müdahale etmeyen bir Allah inancı ancak deistlerde vardır. Allah eğer dünyaya müdahale etmeyecek olsaydı peygamberlerini göndermezdi. Dua da bunun gibidir. İnsan kaderinin iyi olması için dua eder. Ancak yanlış düşünülen de bir konu vardır. İslam'da hayırda , şerde yalnız Allah'tan gelir. Yani dünyadaki kötülüklere Allah neden müdahale etmiyor sorusunu bir hristiyan sorgulayabilir ancak bir müslüman bu kötülüklerin de Allah'dan geldiğini bilir. Bunun sebebi Allah'ın kötü olması değildir, Allah'ın insanı sınamasıdır çünkü bu hayat sizin gerçek hayatınız değil, bir sınav alanıdır.

quote:

19:83 - Görmedin mi? Biz şeytanları o kâfirler üzerine musallat ettik. Onları (günaha) kışkırtıp duruyorlar.
    19:84 - Öyleyse onların hemen azaba uğratılmalarını isteme. Biz onların (ecel) günlerini sayıyoruz.

Bu ayetten de net olarak anlaşılacağı gibi öldürenin kaderinde bu cinayeti işleyeceği vardır, onu kışkırtan da Allah'ın ta kendisidir. Ancak öldüren kendi iradesi ile öldürmüş ve sınavını kaybetmiştir.

• quote:

Orjinalden alıntı: EngineerInDefenceInd

quote:

Orjinalden alıntı: cetinkaya.

quote:

Bu konu islamiyetin en büyük paradokslarından birisidir.
    Aslında insanları başlarına gelen iyi şeyler için tanrıya şükretmeleri için oluşturulmuş bu kavram başına kötü şeyler gelen insanların veryansın etmemeleri için karmaşık kurgulanmış ve tartışılmasından ve sorgulanmasından kaçınılması için imanın şartlarından sayılmıştır...

Cevabı gayet kesin olan birşey nasıl paradoks sayılabilir?

kader var mıdır ? ın cevabı nerede kesn olarak verilmiştir..Kader vardır ve ona inanmazsanız iman etmiş sayılmazsınız diyen kaynak mı ?
    İmanın şartları yeterli mi?
    Eğer yetmez diyorsan öncelikle Allah inancından başlamalıyız

• quote:

Orjinalden alıntı: _KARDELEN_

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: cetinkaya.

quote:

Bu konu islamiyetin en büyük paradokslarından birisidir.
    Aslında insanları başlarına gelen iyi şeyler için tanrıya şükretmeleri için oluşturulmuş bu kavram başına kötü şeyler gelen insanların veryansın etmemeleri için karmaşık kurgulanmış ve tartışılmasından ve sorgulanmasından kaçınılması için imanın şartlarından sayılmıştır...

Cevabı gayet kesin olan birşey nasıl paradoks sayılabilir?

kader var mıdır ? ın cevabı nerede kesn olarak verilmiştir..Kader vardır ve ona inanmazsanız iman etmiş sayılmazsınız diyen kaynak mı ?
    İmanın şartları yeterli mi?
    Eğer yetmez diyorsan öncelikle Allah inancından başlamalıyız

ben İMANSıZ'ım..o yüzden özür dileyerek YETMEZ diyorum..

• Söylendigine göre, seytan. Imâm-i Safii'ye «Beni diledigi gibi yaratip diledigi yolda kullanan ve sonra da dilerse cennete, dilerse cehenneme koyacak olan Allah hakkinda ne dersin, bu davranisinda âdil midir, yoksa zâlim midir? diye sorumuş ws ws gider ama ben cevaptan tatmin olmadım
  • quote:

Orjinalden alıntı: Neonight

Söylendigine göre, seytan. Imâm-i Safii'ye «Beni diledigi gibi yaratip diledigi yolda kullanan ve sonra da dilerse cennete, dilerse cehenneme koyacak olan Allah hakkinda ne dersin, bu davranisinda âdil midir, yoksa zâlim midir? diye sorumuş ws ws gi
    der ama ben cevaptan tatmin olmadım

Cevapları tekrar okumanı ve diğer sitelerde de araştırma yapmanı öneririm
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.