Şimdi Ara

Macro Objektif Tavsiyesi Limit : 2.000

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar macro lenslere kafayı takmış bulunmaktayım , 2000 TL fiyatı geçmemek üzere Canon 6D uyumlu bir lens tavsiye eder misiniz ?

• .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam selamlar.

Amaç nedir? Ona göre naçizane birşeyler önerebilirim. Ama makro lens almaktan ziyade '' macro setup '' yapmak taraftarıyım.
  • Sigma 105mm.
  • Vivitar 55mm F2.8
    Vivitar 90mm f2.8
  • Canon 100mm f2.8 macro ikinci el olur diyorsaniz L olanini bile alabilirsiniz.

• sigma 105 mm os al
  • Vivitar 55mm
    Sigma 70mm f2.8
    Canon Fd 100mm f4 macro
    Canon Mpe 65
    Makro Körük + tokina rmc 28mm ters bağlama + flaş
  • quote:

Orijinalden alıntı: turkeroztrk

Hocam selamlar.

Amaç nedir? Ona göre naçizane birşeyler önerebilirim. Ama makro lens almaktan ziyade '' macro setup '' yapmak taraftarıyım.

hocam biraz detay verir misin ?
  • drjacob kullanıcısına yanıt
    Macro setup yapmak tek başına lense para ödemekten daha kolay ve keyiflidir.

Macro setup yaparken kullanılan malzemeler; makro körük, uzatma tüpü, ters bağlama aparatı, tele converter, ring flaş olarak sayılabilir.

Lens ile sensör arasındaki mesafeyi artırarak lensin daha yakından netlemesini sağlamak şeklinde temel bir açıklama yapabiliriz.

Aşağıdaki linkte çeşitli örnekleri mevcut.

https://www.google.com.tr/search?q=macro+setup&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwimhNWjncnZAhWthKYKHeCMCTUQ_AUICigB&biw=1920&bih=949#imgrc=_
  • canon f2.8 100m macro usm. daha önce dendiğin gibi ikinci elde L olanını bile alırsın.
    aralarındaki en büyük fark L olanda IS yani image stabilizer var. USM de ultrasonic motor demek focuslama yaparken motor çok ses çıkarmıyor.

benim tavsiyem ters bağlama gibi işlerle uğraşmamak, tamam güzel sonuçlar alınabiliyor ama bütçe varsa gerçek makro lensin yanına bile yaklaşamaz. bir de auto focus özellikli uzatma tüpü alıran 1:1'den çok daha büyük yakınlaştırmalara da çıkabilirsin.

makro konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacın varsa sorabilirsin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • turkeroztrk kullanıcısına yanıt
    hocam o tur seyler macro lens almamak icin gerekce degil.

ters baglamak macro lenslerde de ise yarayabilir. uzatma tupu buyutme saglar ama keskinligi azaltir. lensten lense degisiyor ama her turlu iyi bir lens almak gerekiyor.

dogada bocek vs yakalamak icin tele makro lens sart gibi birsey.

benim zamaninda bocekleri buzluga atip dondurup cekmisligim var.

siradan helios 55mm lensimi ters baglamistim (yanlis hatirlamiyorsam) bir tane ring denen mekanizmaya baglamistim makineyi. cok kucuk net alan oldugu icin cekip cekip kademe kademe makineyi ilerletiyordum. en son psde birlestirip son haline getiriyordum.

yani anlayacaginiz makronun bircok alani var.

kimisi gider zeiss macro planar 50mm f2 alir portre ceker.

ne yapacaginiz onemli hangi lens nerede iyi nerede kotu ona gore karar vermeniz lazim.

• ::Ashes:: kullanıcısına yanıt
    Tabi ki öyle. Yoksa makro lenslere ihtiyaç duymazdık. Keskinlik konusunda bir şey diyemeyeceğim. Kullanım alanına göre karar vermek lazım.

Konu sahibi net bir istek belirtmemiş. O sebepten dolayı ben setup önerdim. Böcek çekiyorum ama yakalayamıyorum yada ürün çekiyorum şöyle bir sorunum var dememiş.

Doğada böcek yakalayacak olsam sigma 150mm yada 180mm macro alırım. Keskinlik istiyorsam Canon 50mm f2.5 compact macro yada sigma 70mm macro.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.