Şimdi Ara

Macbook'unuzu kapatıyor musunuz? Uykuya mı alıyorsunuz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
1
Favori
16.570
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kullanım şekliniz nasıl? Örneğin akşam yatmadan önce falan kapatıyor musunuz komple yoksa uykuya mı alıyorsunuz?

Hangisi daha iyidir, sağlıklıdır?

• Kapağı kapatır yatarım. Uyanırım kapağı açarım. :)

Çok nadir shut-down yaparım. Kapatırım diyecektim karışmasın diye ingilizce tabiri kullandım.
  • kapağı kapat keyfine bak uyku modunda çok daha iyi oluyo her an kullanıma hazır açıyosun çat diye kullanmaya başlıyosun.arada bir hem kapatıp hemde pil kalibrasyonu yapıldığında uzun yıllar kullanılabilir sorunsuz
  • Macbookun optimizasyon icin calistirdigi UNIX scriptleri var (gunluk, haftalik ve aylik olmak uzere 3 tane) ve bu scriptleri genellikle belirlenmis bir zamanda calistiriyor (genelde cuma aksamlari) eger bilgisayari surekli kapatirsaniz surekli olarak bu vakitleri kaciracagindan duzenli yapilmasi gereken bakimlari da kacirmis olacaksiniz ki bu ileride performans problemleri de yaratabilir. Bilgisayar uykudayken calisiyor bu scriptler. Sirf bu sebepten bile surekli uyutarak kullanmanin daha saglikli olacagini gorebilirsiniz (bu arada bu scriptleri Onyx uygulamasi ile manual olarak da calistirabiliyorsunuz)

Benim kullanim stilime gelirsek, arada kapatip arada uykuya aliyorum. Yani oyle net bir sey soz konusu degil
  • ben bu sekilde yolculuk bile yapıyorum cunku hardiskler tamamen kapanıyor kapagını kapattıgınız zaman (sleep)
  • update'ten update'e
  • Bende genelde şirketten çıktığımda açılı programlar gitmesin kaldığım yerden devam edeyim diye uykuya alıyorum. Ssd olmasına rağmen hdd nin kapanıp kapanmama konusunda tereddütlerim oldu. Hibernate mode 25 e aldım kapağı açtığım anda login ekranı geliyor bir türlü emin olamadım herşeyin kapatılıp hdd ye kayıt edildiğine. Sizler Hibernatemode kaç kullanıyorsunuz ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kapağı bile kapatmaya üşenir oldum artık.
  • update gerekmedikçe kapatmıyorum..

hatta windows makinemi blie aynı şeklide update ten update'e kapatmaya çalışıyorum fakat sağolsun haftada bir update gönderiyorlar.
  • SSDli bir Macbook kullanıyorum.Kapatıyorum sırf açılıştaki o tırnnnıınnnn diye o sesi duymak için.
    iMac uykuda ama.
  • Ben kapatıyorum acaba hangisi daha sağlıklı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Choline

Ben kapatıyorum acaba hangisi daha sağlıklı

ikisi arasında bir fark yok..
  • Sadece güncellemeden güncellemeye kapatıyorum.

• Ulan sirf kapatip acmamak sadece kapagini indirmek yeterli oldugu icin bile apple alacagim hani yillardir hep filmlerde goruruz

• sadece kapağı kapatırım geçerim, tatava yapmam
  • Ben de genellikle sadece kapağını kapatır uyku modunda bırakırım. Arada sırada yeniden başlatır ya da tamamen kapatırım...
  • Kapatıyorum zaten bilgisayar 9 saniyede açılıyo (SSD'li)
  • Gun icinde kisa sureli oldugu zaman uyku modu. Gece yatarken kapatirim. Sanirim en akil kari uygulama bu sekilde sahsim adima konusuyorum. Gece yatip, ertesi gun bilgisayar acana kadar aradan 10-12 saat geciyor. Bildiginiz gibi uyku modundan ortalama 2 saatte bir %1 sarj gidiyor. 10 saatte en azindan %5 sarj gitmesi yilda 365*5=1825. Yani 18 tam dolum demek oluyor.

Not: Bu hesaplamayi simdi yaptim bu kadar pimpirikli degilim, olmayada gerek yok zaten. =)
  • Eski bir konu ama hortlatmam lazım. Ben de her zaman kapağı kapatıp bırakanlardandım fakat bu aralar yapamıyorum. şarj 100 iken kapağı kapatıyorum ertesi gün 10a kadar düşmüş oluyor. NEden olabilir var mı fikri olan?
  • bende aranıza yenı katılmıstım, hep sistemi kapat yapıyorum su ana kadar hic uykuya almadım, windows dan kalan bır alıskanlık sanırım bırde uykuya alırsam ısınır dıye dusunuyorum acaba dogru mu bırde cok sarj gıder mı?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.