Şimdi Ara

Macbook'tan Windows'u sildim, Macbook yavaşladı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bootcamp ile kurduğum windows'u, macbooktaki windows'u performansı beğenmediğim için disk izlencesindeki windows bölümünü sildim ardından Machintosh içindeki bölüntüleden windows bölümünü silmesi içinde - ye bastım ve windows tamamen silindi. Ancak bu silme işleminden sonra macbook açılma hızı ciddi derecede düştü ve tedirgin oldum. Mid 2014 macbook retina kullanıyorum açılma hızı 10 saniye kadardı ancak artık 30-40 saniyeyi buluyor. Eski haline çevermem için illa formatmı atmak lazım. Önerilerinizi bekliyorum. CleanMyMAc ile temizlekte yaptım ama yinede farketmedi.

• hocam bi disk izinleri tamamen onarılana kadar onarmayı deneyin
  • quote:

Orijinalden alıntı: karasahinemre

hocam bi disk izinleri tamamen onarılana kadar onarmayı deneyin

Tavsiyeniz icin sagolun hemen denedim 2-3 dakika surdu zaten ama hic bir etkisi olmadi. Bilgisayar hala cok gec aciliyor eskine gore

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sanki efi bozulmuş gibi açılış çok uzun sürüyorsa
    http://stackoverflow.com/questions/26443504/how-to-fix-grub-to-boot-mac-os-x-yosemite
    buraya bak işine yarayabilir, efi'i düzenliyor

ondan önce şu komutu yaz
    diskutil list

böyle birşey gelmesi lazım ama sende bütük ihtimalle windows efi gibi birşeyler var.
    /dev/disk0
    #: TYPE NAME SIZE IDENTIFIER
    0: GUID_partition_scheme *251.0 GB disk0
    1: EFI 209.7 MB disk0s1
    2: Apple_HFS Macintosh HD 250.1 GB disk0s2
    3: Apple_Boot Recovery HD 650.0 MB disk0s3

eğer yoksa yukarıdaki kodu deneyebilirsin ama dikkat et, küçük de olsa riski var.

• Windows bölümünü bootcamp asistanını kullanarak silmeniz gerekiyordu sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GörünmezAdam

sanki efi bozulmuş gibi açılış çok uzun sürüyorsa
    http://stackoverflow.com/questions/26443504/how-to-fix-grub-to-boot-mac-os-x-yosemite

ondan önce şu komutu yaz
    diskutil list

böyle birşey gelmesi lazım ama sende bütük ihtimalle windows efi gibi birşeyler var.
    /dev/disk0

eğer yoksa yukarıdaki kodu deneyebilirsin ama dikkat et, küçük de olsa riski var.

2. olan böyle yazıyor:

2: Apple_CoreStorage 250.1 GB disk0s2

ayrıca 3'ten sonra böyle yazıyor:

/dev/disk1
    0: Apple_HFS Macintosh HD *249.8 GB disk1
    Logical Volume on disk0s2
    D03AD972-536A-45E2-BC22-284882939459
    Unencrypted

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmckr -- 6 Kasım 2014; 22:53:58 >

• ayarlardan başlanıç diskini açın ve osx alanını seçin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: dreampowder

ayarlardan başlanıç diskini açın ve osx alanını seçin..

"Başlangıç diskinde zaten sadece osx var" diyerek dediğiniz gibi yaptım ve oldu. Eski hızını döndü başlangıç hızı teşekkür ederim. Bu artık böyle gidermi sorun çözülmüşmüdür yoksa her yeniden başlattığımda bunu tekrar yapmam gerekirmi, bu arada çok teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmckr

quote:

Orijinalden alıntı: dreampowder

ayarlardan başlanıç diskini açın ve osx alanını seçin..

"Başlangıç diskinde zaten sadece osx var" diyerek dediğiniz gibi yaptım ve oldu. Eski hızını döndü başlangıç hızı teşekkür ederim. Bu artık böyle gidermi sorun çözülmüşmüdür yoksa her yeniden başlattığımda bunu tekrar yapmam gerekirmi, bu arada çok teşekkürler.

hayır, problem elle windows alanını sildiğiniz için sistem kendisi hengi alanın başlangıç diski olduğunu bilememesinden kaynaklanıyordu. böyle olunca da açılış sistemi tarayıp açılış yapacağı disk alanını bulması zaman alıyordu, artık bunu ayarladığınıza göre böyle bir problem kalmamış oluyor :)

• dreampowder kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler sağolun.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: GörünmezAdam

sanki efi bozulmuş gibi açılış çok uzun sürüyorsa

ondan önce şu komutu yaz
    diskutil list

/dev/disk0

2. olan böyle yazıyor:

2: Apple_CoreStorage 250.1 GB disk0s2

ayrıca 3'ten sonra böyle yazıyor:

/dev/disk1
    0: Apple_HFS Macintosh HD *249.8 GB disk1
    Logical Volume on disk0s2
    D03AD972-536A-45E2-BC22-284882939459
    Unencrypted

Sorun çözülmüş ve tecrübe konuşmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GörünmezAdam -- 6 Kasım 2014; 23:47:02 >

• Aslinda oradan cozume ulasamadim. Baslangic diskini macosx olarak sectim ayarlardan. Sorun bu kadarmis @dreampowder sayesinde cozmus oldum. Dunde temiz kurulum yaptim yeniden. Ancak temiz kurulumdan sonra acilistaki apple logosunun altindaki bar artik daha gec doluyor gibi geldi sanki bana

• quote:

Aslinda oradan cozume ulasamadim. Baslangic diskini macosx olarak sectim ayarlardan. Sorun bu kadarmis @dreampowder sayesinde cozmus oldum. Dunde temiz kurulum yaptim yeniden. Ancak temiz kurulumdan sonra acilistaki apple logosunun altindaki bar artik daha gec doluyor gibi geldi sanki bana

Zaten Tecrübe konuşmuş derken dream'den bahsettim. Kendisini uzun süredir görüyoruz, sahada görmek isteriz

• GörünmezAdam kullanıcısına yanıt
    Aynen sahada olmasi guzel

• teşekkürler, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.