Şimdi Ara

MacBook Pro - MacBook Pro with Retina Display[Kullanıcıları Kulubü]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
6.519
Cevap
144
Favori
263.698
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 4 gün
 • Cevaplayan Üyeler 1136
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 341
 • Ortalama Mesaj Aralığı 11 saat 58 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 159
 • Favoriye Eklediklerim 144
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • treko (341 mesaj) eyoruk (256 mesaj) root- (202 mesaj) visiotech.gen.tr (112 mesaj) monoblaine (83 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (2429 mesaj) Mobil (1251 mesaj) Tablet (292 mesaj) Mini (200 mesaj) Uygulama (195 mesaj)
 • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Taşınabilir Bilgisayarlar >> Notebook - Ultrabook >> Apple >> MacBook Pro - MacBook Pro with Retina Display[Kullanıcıları Kulubü]
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  14213 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: PwaGG

  Aynı şekilde ben de hem telefonu aldığımda hem de bilgisayarı aldığımda birçok sitede bataryalar hakkında farklı farklı makaleler okudum, anlamadığım kısımlar için ise apple'ın telefon numarasını arayıp onlara danıştım ancak maalesef her seferinde kafam daha da karıştı.
  kimse ortak bir paydada buluşmuyor ve bireysel olarak herkesin argümanları gayet kabul edilebilir.
  öncelikle cihazı sürekli şarjda tutarsanız bataryadan değil, adaptörden güç alıyor, bu yüzden çok zararı olacağını düşünmüyorum ancak batarya uzun süre kullanılmadığında (ve yüksek şarj yüzdesinde beklediğinde) yüksek voltajdan dolayı zarar görüyor.
  aslında bataryalar çıkarılabilir olsa %50-60 şarj yüzdesinde 14-20 derecelik soğuk ortamda bekletmemiz ve cihazı bataryasız şekilde şarjda kullanmamız bataryayı ayda 1 kez doldurup boşaltmak kaydıyla gayet sağlıklı, ancak maalesef cihazlarımızın (hem telefon hem bilgisayar) pilleri çıkarılamıyor ve böyle kullandıktan sonra da laptop almak bir yerde anlamsız hale geliyor.
  dediğiniz gibi sürekli güç adaptörü bağlı şekilde kullanmak uzun vadede sorun yaratabiliyor, o yüzden imkanınız varsa 2 hafta ila 1 ay arasında güç adaptöründen kullanıp geri kalan zamanda pili %20-30'a düşene kadar şarjdan çıkarmanız ve sonrasında cihaz kapalı bir şekilde tekrar %100 olana kadar şarj edip adaptörle tekrar 2 hafta ila 1 ay arasında kullanmak herkes açısından en mantıklısı görünüyor.
  %30-40'ın altına düşürmek ise genel batarya sağlısı açısından riskli. (uzun vadeden bahsediyorum, çünkü cihaz düşük şarj yüzdelerinde gerekli enerjiyi çekebilmek için çok uğraşıyor, bu ya performans düşüklüğüne sebep oluyor (uzun vadede yıpranmış pillerin %40'larda kapanma sebebi de gerekli voltajı alamaması) ya da pilin yüksek voltaj alınabilmesi adına hor kullanılıp ömrünün kısaltılmasına yol açıyor (bu sanırım yeni piller için de geçerli)).
  onun dışında şarjı sürekli %30-80 arasında kullanmak da başka bir yöntem, çünkü bu aralık cihazın en randımanlı çalıştığı bölge.
  benim bu konudaki argümanım ise elektrikli arabalar ve telefonlarımızdaki iyileştirilmiş şarj döngüsü, nasıl artık yeni telefonlar ve elektrikli araçlar (jaguar i-pace ve teslada olduğunu biliyorum, diğer markalardan haberdar değilim) %80'e kadar yüksek voltaj vererek bataryayı sorunsuz bir şekilde hızlıca şarj ediyor. (Tesla supercharger 480 Volt ve 150KW'ye kadar güç verebiliyor ve 85kWh bataryalı bir Model S'i %50'ye 20dk'da, %80'e 40dk'da çıkarabiliyor; ancak kalan %20'yi doldurması bataryayı korumak adına düşük voltajla 35 dakikada gerçekleşiyor) **kaynak vikipedi ingilizce
  aynı şekilde iphone'ler de yazılımsal olarak %80'e kadar hızlı şarj ediliyor, sonrasında pilin daha az zarar görmesi için düşük voltajla yavaş şarj ediliyor ancak bu yine de pile minimal zararlar veriyor. (sonuçta pil kimyasal bir madde ve kullandıkça içerisindeki yükleri taşıyan parçacıklar yavaş yavaş ömrünü yitiriyor)
  aynı şekilde arabada da telefonda da pil genelde %20'ye düştükten sonra çok kullanmayın denir, uyarılar çıkar ve düşük güç modları etkin hale gelir. bunun tek sebebi ise sizin yolda kalmamanız ya da acil bir durumda arama yapamamanız değil, aynı zamanda batarya için de zararlı olmasıdır, zaten pillerin tamamen bitmesi gibi bir durum söz konusu değil.
  telefon bataryaları %100'ken yaklaşık 4 volt civarı bir gerilime sahip, %0'a düştüğünde ise hala 2.5 volt civarı bir gerilim oluşturuyor, yani içerisinde hala enerji var ancak kullanmak verimli değil ve o düşük volt da bizim için yeterli olmuyor.
  yani demek istediğim pili %80'den sonra şarj etmek, %30'a düştükten sonra da kullanmak her ne kadar yeni teknolojiler ve yazılımlarla bunu büyük ölçüde giderseler de uzun vadede geri dönülmez hasarlara yol açabiliyor.
  ancak bu şekilde cihazı kullanmak çok zahmetli, sürekli şarja taktığınızda ne zaman %80 olacağını hesaplamanız gerekiyor ve %30-40'a düştükten sonra sizin hala işiniz olabilir, bu durumda bilgisayarı bırakıp tekrar %80'e kadar şarj olmasını beklemek çok saçma ve istediğim zaman kullanamayacaksam neden bu bilgisayarı aldım diye düşündürüyor. Aynı zamanda da pil döngünüzü de çok hızlı artırıyor.
  ben kendi kullanımıma gelir isem cihaz bu ayın 3'ünde elime ulaştı ve şu an kontrol ettiğimde battery cycle çoktan 20 ye ulaşmış. Günlük ortalama sürem ise ayarlarda Screen Time'den kontrol ettiğim zaman 8 saat civarında görünüyor. Ekran görüntüsünü de buraya ekliyorum.
  aynı şekilde de telefonumu da sanırım şubat ayı gibi aldım. pili kesinlikte %20'nin altına düşürmüyorum, genellikle %40 civarında şarja takıyorum ve genellikle tam olana kadar ya da kullanmam gereken zamana kadar şarj ediyorum. (telefonu ilk aldığımda %80'i pek geçmiyordum ancak dediğim gibi böyle sürekli hesaplayarak kullanmak çok zahmetli ve bir noktada mantıksız gelmeye başladı, artık geceden şarja takıyorum ve zaten geceye kadar normal kullanımımla %40 kalmış oluyor)
  ancak benim bilgisayarı masaüstü gibi sürekli şarka takılı kullanma şansım yok, dışarıya da götürüyorum ve aynı şekilde okul açıldığı zaman da sürekli yanımda taşımakla mükellefim, o yüzden bu şekilde kullanmak benim için şimdilik bilgilerim dahilinde en mantıklı seçenek olarak görünüyor.
  ancak evde monster marka bir dizüstü bilgisayarım daha var, onu masaüstü olarak kullanıyorum ve sürekli şarja takılı bir şekilde duruyor, uzun dönemde (yaklaşık 3.5 sene) pilinin pek zarar görmediğini söyleyebilirim. tabii arada bir yukarıda bahsettiğim şekilde bataryanın içerisindeki şarjı kullanmak da önemli


  biraz uzun bir mesaj oldu, sorularınıza tam cevap verebildim mi emin değilim; çünkü bahsettiğim gibi benim de bu konuda net bir görüşüm yok, sadece fikirlerimi açıklamak istedim.
  bu mesajın konuyu takip eden diğer arkadaşlara da faydası olacağını düşünüyorum, o yüzden biraz konu dışına da çıktım lütfen kusra bakmayın

  düzenleme: imla ve resim

  Alıntıları Göster
  Merhabalar,

  Detaylı düşünceleriniz için teşekkür ederim öncelikle. Bu şekilde karşılıklı detaylı konuşarak düşüncelerimizi ölçüp en azından bir fikre sahip olabiliyoruz.

  Maalesef sizin de dediğiniz gibi kesinlikle ortak bir payda yok. Herkes aynı şeyleri söylüyor. Ancak sabit bir yerde belli bir süre duracaksak (örn. ev) cihaz şarjda mı tutulmalı yoksa pil kullanılıp belli bir seviyeye düşünce mi şarja takılmalı bu konuda kesinlikle bir ortak payda yok sizin de dediğiniz gibi. İlk paragrafınızdaki bir kısım için şunu söyleyeceğim. Cihazın pilinin hiçbir zaman tamamen boşaltılmaması gerekiyor aslında. Bu konuyu çok araştırdım. Kalibrasyon olayı mühim bir şey değil. Apple'ın ayda bir bataryayı boşaltın demesinin sebebi bir nevi hatırlatıcı amaçlı. Yani arada pilinizi de kullanın minvalinde söylenen bir şey. Lityum iyon pillerin en büyük düşmanlarından biri pili tamamen bitirmek. Zaten pil tamamen bitip bilgisayar kapandığında aslında pilde bir miktar daha şarj oluyor kendini korumaya almak için. Ancak bu seviyeye getirmek pil için yanlış bir şey.

  Şarjı yüzde 30 civarlarının altına düşürmemek yeni pillerde de geçerli. Ancak sürekli yüzde 80'in üstüne çıkarmamak sizin dediğiniz gibi pek mantıklı bir şey değil, sürekli uğraşılamaz. Sonuçta bunlar mobil aygıtlar. Bu hesaplara düşeceksek pek mantıklı olmuyor. Kaldı ki sürekli şarja bağlı kullandığımızda bunu yapabilmek zaten mümkün değil. MacBook'lar da aynı iPhone'lar gibi 80'e kadar hızlı, sonrasında yavaş şarja geçiyor.

  Ben de sürekli evde kullanmıyorum. Dışarı çıkarıyorum, sürekli şarjda kullanma gibi bir şansım yok. Sürekli şarjda bırakabiliriz arada bir pili kullanmak kaydıyla. Bunda sıkıntı yok. Farklı görüşe göre pili kullanıp belil bir yüzdenin altına düşünce şarja takmakta da bir sıkıntı yok. Bu da okey ancak benim asıl sorum ilk mesajımda da belirttiğim gibi şu: Genel olarak değil, evde durduğumuz anlarda pili kullanıp belli yüzdenin altına düşünce şarja takarak mı kullanmalı yoksa evdeyken sürekli şarjda mı bırakmalı? Bu soruya kesin bir yanıtı ne biz ne siz ne başkası veremiyor. Herkes benzer cümleleri söylüyor ancak kesin bir yargı yok. Keşke bir yetkili çıkıp dese ki şöyle şöyle yapın. O zaman rahatlayacağız.

  Sonuç olarak şu an açıkçası karma bir kullanım yapıyorum. Evdeyken de cihazı odadan odaya taşıdığım oluyor. Uzun süre sabit kalacaksa şarjda bırakıyorum. Ancak yeri değişecekse pili kullanıyorum. İşin sonucunda her gün pili kullanıyorum ve şarja takıyorum. Ancak sabit durduğumuz anlarda sürekli şarjda bırakmak mı daha sağlıklı yoksa pili kullanıp şarja takmak mı, işte bu sorunun yanıtı yok.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NomadCRY -- 23 Eylül 2020; 2:11:31 >
 • Emekli Yönetici
  28540 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: NomadCRY

  Biz buralardayız yahu. İlk mesajının bir üst mesajında ben vardım görmemişsin bile yazıklar olsun.
  iPad'in vardı, MacBook geliyor, artık bi iPhone alman şart oldu kardeşim.
  Vallahi hele iPhone 12 çıksın bakalım.

  Bu arada yarın teslim edilecek görünüyor benim macbook, merakla bekliyorum.
 • Yarbay
  14213 Mesaj

  Gelince haber et kapıştıralım.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  GoldPunch kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  5274 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: NomadCRY

  Merhabalar,

  Detaylı düşünceleriniz için teşekkür ederim öncelikle. Bu şekilde karşılıklı detaylı konuşarak düşüncelerimizi ölçüp en azından bir fikre sahip olabiliyoruz.

  Maalesef sizin de dediğiniz gibi kesinlikle ortak bir payda yok. Herkes aynı şeyleri söylüyor. Ancak sabit bir yerde belli bir süre duracaksak (örn. ev) cihaz şarjda mı tutulmalı yoksa pil kullanılıp belli bir seviyeye düşünce mi şarja takılmalı bu konuda kesinlikle bir ortak payda yok sizin de dediğiniz gibi. İlk paragrafınızdaki bir kısım için şunu söyleyeceğim. Cihazın pilinin hiçbir zaman tamamen boşaltılmaması gerekiyor aslında. Bu konuyu çok araştırdım. Kalibrasyon olayı mühim bir şey değil. Apple'ın ayda bir bataryayı boşaltın demesinin sebebi bir nevi hatırlatıcı amaçlı. Yani arada pilinizi de kullanın minvalinde söylenen bir şey. Lityum iyon pillerin en büyük düşmanlarından biri pili tamamen bitirmek. Zaten pil tamamen bitip bilgisayar kapandığında aslında pilde bir miktar daha şarj oluyor kendini korumaya almak için. Ancak bu seviyeye getirmek pil için yanlış bir şey.

  Şarjı yüzde 30 civarlarının altına düşürmemek yeni pillerde de geçerli. Ancak sürekli yüzde 80'in üstüne çıkarmamak sizin dediğiniz gibi pek mantıklı bir şey değil, sürekli uğraşılamaz. Sonuçta bunlar mobil aygıtlar. Bu hesaplara düşeceksek pek mantıklı olmuyor. Kaldı ki sürekli şarja bağlı kullandığımızda bunu yapabilmek zaten mümkün değil. MacBook'lar da aynı iPhone'lar gibi 80'e kadar hızlı, sonrasında yavaş şarja geçiyor.

  Ben de sürekli evde kullanmıyorum. Dışarı çıkarıyorum, sürekli şarjda kullanma gibi bir şansım yok. Sürekli şarjda bırakabiliriz arada bir pili kullanmak kaydıyla. Bunda sıkıntı yok. Farklı görüşe göre pili kullanıp belil bir yüzdenin altına düşünce şarja takmakta da bir sıkıntı yok. Bu da okey ancak benim asıl sorum ilk mesajımda da belirttiğim gibi şu: Genel olarak değil, evde durduğumuz anlarda pili kullanıp belli yüzdenin altına düşünce şarja takarak mı kullanmalı yoksa evdeyken sürekli şarjda mı bırakmalı? Bu soruya kesin bir yanıtı ne biz ne siz ne başkası veremiyor. Herkes benzer cümleleri söylüyor ancak kesin bir yargı yok. Keşke bir yetkili çıkıp dese ki şöyle şöyle yapın. O zaman rahatlayacağız.

  Sonuç olarak şu an açıkçası karma bir kullanım yapıyorum. Evdeyken de cihazı odadan odaya taşıdığım oluyor. Uzun süre sabit kalacaksa şarjda bırakıyorum. Ancak yeri değişecekse pili kullanıyorum. İşin sonucunda her gün pili kullanıyorum ve şarja takıyorum. Ancak sabit durduğumuz anlarda sürekli şarjda bırakmak mı daha sağlıklı yoksa pili kullanıp şarja takmak mı, işte bu sorunun yanıtı yok.

  Alıntıları Göster
  Bence bu konuda tek doğru bir yanıt da yok; ben her ne kadar mesajımı en başta size cevap olarak yazmak istesem de en sonunda kesin yargı içermeyen, herkese faydalı olabilecek genel bir rehber formatında yazdım. Bu da istemli yaptığım bir şey değildi, bilgilerim dahilinde yazabildiğim o mesajın doğal gidişatı bu şekilde oldu.
  Evde durduğunuz anlarda ise ben hala pili nasıl düşük yüzdelerdeyken kullanmak zararlı oluyorsa aynı şekilde yüksek şarjda kullanmanın da zararlı olduğuna inanıyorum, bunun için ikna edici bir argümanım yok ancak hislerim o yönde. Sürekli şarja bağlı olarak kullanacaksanız akımı adaptörden aldığı için sorun olmuyor, ancak sizin durumunuzdan anladığım kadarıyla %100 doluyken şarjdan çıkarıp sık sık kullanıyorsunuz. O halde %100'den 80'e inene kadar batarya yine yüksek voltaj sarf ederek boşalıyor, aynı şekilde o aralığı şarj ederken de bu sefer düşük voltaj vererek hantal bir şekilde şarj ediyor; bu da bir nevi verimsiz bir durum.
  O yüzden benim bu konudaki vardığım kanı; kullanım şekillerimiz de benzediğinden tecrübe etme fırsatı bulduğum şekliyle şarj olurken (%100 dolu olduğu durumu şarj olurken saymıyorum, bahsettiğim batarya dolarken) katiyen kullanmamak, onun dışında da sürekli ara şarjlarda kullanmak.
  Ben 13 inçlik 2020 model pro kullanıyorum, özelliklerine baktığımda 58.2 watt saatlik bir pil ve 61 watt'lık adaptörü var. (Voltaja göre 15.6 Watt'a kadar düşüyor), bu şekilde cihaz çok hızlı şarj oluyor; o yüzden olabildiğince geceleri şarjda bırakmamaya özen gösteriyorum. Ancak böyle kullandığınızda da pil döngüsü çok artıyor, önceki mesajımdan itibaren pil döngüm 2 artarak 22'ye ulaşmış.
  Mesajımı da son bir örnekle bitirmem gerekirse şu an mesajı bilgisayardan yazıyorum, şarjım 63 ve yaklaşık 5 saat sonra online dersim var. Birazdan yatacağım ancak yatarken bilgisayarı şarja takmayacağım, tahminimce 2 saat ders sonrası şarjım hala 40'ın üzerinde olacak ve dersten sonraki boş, bilgisayar kullanmadığım zamanda şarj edeceğim.
  Dediğim gibi yazdıklarımın büyük bir kısmı okuduklarım sonucunda benim elde ettiğim bilgiler ve çoğu benim onları yorumlamam sonucu oluşuyor, bu yüzden doğruluğu üzerinde herhangi bir iddiam yok ancak telefonu 6-7 aylık kullanımıma dayalı rahatlıkla söyleyebilirim ki (bataryalarda son 2-3 senede çok inovatif gelişmeler olmadığını ve hala yaklaşık olarak benzer teknolojiye sahip olduklarını kabul ederek) bu sıralar uyguladığım yöntem, dikkat ettiğim hususlar son derece işe yarıyor.
  Bundan önceki telefonumu ve bilgisayarlarımı da kesinlikle dikkat ederek kullanıyordum ancak şu an kullandığım cihazlar aradan geçen zamana rağmen daha randımanlı çalışıyorlar.
 • Yüzbaşı
  770 Mesaj
  Arkadaslar selamlar. Macbook Pro retina Late 2013 A1505 kullaniyorum. 256 gb ssd vardi cihazimda ancak gecen gun bozuldu maalesef hic calismiyor. Yerine cikma ssd almak mi mantikli olur yoksa su linkteki ssdyi almak mi mantikli olur sizce ? Birde bu ssd’yi benim cihazim destekliyor herhalde degil mi ?

  https://www.amazon.de/-/tr/dp/B07DCKLWQN/ref=bmx_3/262-6634847-3457928?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B07DCFNDPK&pd_rd_r=e4a50af1-63c4-4e20-be76-eecde234418f&pd_rd_w=7tkOe&pd_rd_wg=eaUfE&pf_rd_p=3449f3ce-4b14-46ee-a324-12e34b501d60&pf_rd_r=ZZCDJJ402SEQ4AMTZ177&psc=1&refRID=ZZCDJJ402SEQ4AMTZ177&th=1  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HainKost0k -- 24 Eylül 2020; 11:6:55 >
  |
  |
 • Yarbay
  14213 Mesaj

  Açıkçası yabancı forumlara da konu açtım ve yine çoğu kişi farklı yanıtlar verdi. Ama çoğunluk olarak sürekli tekrar edilen bir kanı var. O da size ilk cevabımda sonlarda yazdığım kullanım şeklim. Mantıklı olduğunu düşündüğüm bir yargıya vardım en azından artık. İlk cevabımda yazdığım şekilde kullanmanın en mantıklı yol olduğuna karar verdim. Onu da tekrar etmek gerekirse; aslında % 100 olunca direkt çıkarıp sürekli pili kullanmıyorum, yanlış anlamışsınız. Eğer uzun süre sabit bir yerde duracaksam adaptöre bağlı kullanıyorum, durmayacaksam pili kullanıyorum. Şu an bu şekilde kullanımım. Şarjı 80'in üstüne çıkarmamak pil için gerçekten verimli bir durum, bu doğru ama sürekli bunun için uğraşmak, takip etmek bir yerden sonra mantıksız geliyor. Bu kadar kafaya takacaksak bir anlamı kalmıyor gerçekten bu cihazları kullanmanın.

  Gece kesinlikle şarjda bırakmamak gerek. Bu da ortak kanılardan biri. Cihazı hiç çıkarmayan, hep masada kullanan biri ise sürekli prize bağlı kullanabilir, ancak haftada en azından 2-3 kez pili kullanıp yüzde 40'a kadar düşmesine izin vermeli. Ve her lityum iyon pilde olduğu gibi bu cihazların pilinin de en büyük düşmanlarından biri sıcaklık. Ve sizin dediğiniz gibi şarj olurken mümkün olduğunca kullanmamak bu cihazlar için yapılabilecek en güzel şeylerden biri.

  Fikirlerinizi üşenmeden uzun uzadıya paylaştığınız için çok teşekkür ederim. En azından burada neredeyse tamamen aynı fikirlere sahip olduğum bir üye bulabildim şu konuda, gözüm açık gitmeyecek.
  |
  |
  PwaGG kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  5274 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: NomadCRY

  Açıkçası yabancı forumlara da konu açtım ve yine çoğu kişi farklı yanıtlar verdi. Ama çoğunluk olarak sürekli tekrar edilen bir kanı var. O da size ilk cevabımda sonlarda yazdığım kullanım şeklim. Mantıklı olduğunu düşündüğüm bir yargıya vardım en azından artık. İlk cevabımda yazdığım şekilde kullanmanın en mantıklı yol olduğuna karar verdim. Onu da tekrar etmek gerekirse; aslında % 100 olunca direkt çıkarıp sürekli pili kullanmıyorum, yanlış anlamışsınız. Eğer uzun süre sabit bir yerde duracaksam adaptöre bağlı kullanıyorum, durmayacaksam pili kullanıyorum. Şu an bu şekilde kullanımım. Şarjı 80'in üstüne çıkarmamak pil için gerçekten verimli bir durum, bu doğru ama sürekli bunun için uğraşmak, takip etmek bir yerden sonra mantıksız geliyor. Bu kadar kafaya takacaksak bir anlamı kalmıyor gerçekten bu cihazları kullanmanın.

  Gece kesinlikle şarjda bırakmamak gerek. Bu da ortak kanılardan biri. Cihazı hiç çıkarmayan, hep masada kullanan biri ise sürekli prize bağlı kullanabilir, ancak haftada en azından 2-3 kez pili kullanıp yüzde 40'a kadar düşmesine izin vermeli. Ve her lityum iyon pilde olduğu gibi bu cihazların pilinin de en büyük düşmanlarından biri sıcaklık. Ve sizin dediğiniz gibi şarj olurken mümkün olduğunca kullanmamak bu cihazlar için yapılabilecek en güzel şeylerden biri.

  Fikirlerinizi üşenmeden uzun uzadıya paylaştığınız için çok teşekkür ederim. En azından burada neredeyse tamamen aynı fikirlere sahip olduğum bir üye bulabildim şu konuda, gözüm açık gitmeyecek.
  Hahahhahaha,
  aynı şekilde ben de çok yakın fikre sahip birisini bulduğum için çok sevindim.
  Aynı şekilde size de kullanımlarınızı ve deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
  |
  |
 • Teğmen
  236 Mesaj
  sıfır macbook pro almayı planlıyorum. yazılım için kullanıcam. grafik işleri yapmayacağım. evde ayrıca windows kasalı makinem var.
  16" almayı düşündüm, lakin ısınma problemi var dediler, bir de işlemcileri 9. nesil.
  13" daha mobil geldi bana, sevdim. evde çalışırken 27" monitöre bağlamayı planlıyorum. baz modeli almayacağım bu arada, 16gb ram, 512ssd li versiyonu düşünüyorum.
  ama sağdan soldan 13" te çok ısınıyor hatta 16 prodan daha çok ısınıyor gibi şeyler duydum internetten. bu yeni modellerden kullanan eden varsa görüşlerini rica edebilir miyim? teşekkürler.
 • Teğmen
  147 Mesaj
  Arkadaşlar macbookpro mid2012 var. Pilinde şöyle bir sıkıntı var. Şarj kablosu takılı iken bilgisayar açılıyor, kobloyu çektiğimde bilgisayar tak kapanıyor. Acaba pil tamamen öldümü yoksa bilgisayarda bir arıza mı var? System den bataryaya baktığımda, pili değiştirin yazıyor. Pil döngüsü 1218 olmuş.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Binbaşı
  1254 Mesaj
  Ya bu 16’yı neden guncellemiyorlar bekle bekle nasıl istir.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • Yarbay
  14213 Mesaj

  Sorunuzun cevabını sorunun içinde kendiniz vemişsiniz. Pil tamamen ömrünü tamamlamış.
  |
  |
  kaddafi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  14213 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: VoLTySoN

  Ya bu 16’yı neden guncellemiyorlar bekle bekle nasıl istir.
  Şu anda 16 inç Pro almayı düşünen birinin beklemesi pek mantıklı değil. Özellikle 16 inç için. ARM işlemcili modellerde ilk olarak Air modelleri yenilenir, ya da eski MacBook modeli tekrardan canlandırılır, en ama en fazla 13 inç Pro'yu yenilerler. İlk etapta 16 Pro için ARM işlemcili bir cihaz çıkmayacak. Performans artışının reklamını rahatça yapabilmeleri için önce düşük modeleri yenilemeleri gerekir. Çünkü Apple ilk etapta 16 Pro kadar güçlü bir ARM işlemcili cihaz çıkaramayacak. Ve şu anki tüm veriler ve sızıntılar da 16 inç'in 2020'nin sonundan önce güncellenmeyeceğini gösteriyor. Hatta bence olmayacak olsa da bir Intel güncellemesi alma ihtimali bile var deniyor.

  Bunların haricinde yeni bir mimariye geçiş sürecinin kobayı olmak istemiyorsanız beklemeyin. Aşağı yukarı neredeyse tüm sorunlarından arındırılmış güncel bir cihazı alıp, 4-5 yıl rahatça kullandıktan sonra ARM sistemi oturunca ARM'ye ilk geçişi yapmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Yeni her zaman sorunludur, denenir, birkaç yıl sonra anca oturur. Bu hep böyledir :)
 • Binbaşı
  1254 Mesaj

  Tesekkur ediyorum arm felan aslinda beklemiyorum 10. Nesil yapsinlar en azindan dell xps 11. Nesile gecti belki direk bunlarda oyle birsey yapabilirler.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  NomadCRY kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  14213 Mesaj

  ARM mimarisiyle ilgili bir beklentiniz yoksa beklemenizin hiçbir manası yok. Cihaz çıkalı daha 1 yıl oluyor. Fiyatlar zaten gittikçe artıyor. Hazır öğrenci indirimi ve AirPods hediyesi vb. şeyler varken veya Pozitif Teknoloji’den çok uyguna alabilmek varken beklemenizin pek bir manası yok.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  VoLTySoN kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Binbaşı
  1959 Mesaj

  Kesinlikle haklısınız. Ben de ARM beklesem mi diye düşündüm ancak 16" MBP'yi biraz kurcalayınca(aslında biraz büyük de geldi umarım pişman olmam) ve kısa vadede 16" cihazlara ARM gelmeyeceğini düşünerek 2 gün önce Pozitif Teknoloji'den i9'lu model sipariş ettim. Çünkü bu kurlarla yakın zamanda 3-4 bin lira zam görmesi yüksek ihtimal.

  Düşünen varsa hemen alsın bence.
  |
  |
  NomadCRY kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Teğmen
  206 Mesaj

  selam dostum. almayı planladığın modelden aldım 2 hafta önce. ufak tefek video edit işleri yapıyorum bu aralar. render alırken işlemcilerin sıcaklığı 90 derecelere çıkıyor. fanı biraz arttırıyor 78-85 bandında takılıyor. Bu ısılar ne derece problem ya da normal mi bilemiyorum. ama kitlenme vb. sorunla karşılaşmadım hiç..
  |
  |
  Merl kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  14213 Mesaj

  Bu mesajı yanıtlamayı unutmuşum nedense.

  Evet Magic Keyboard kullanan yeni MacBook'larda toz koruması var. Tabi bu sıvı geçirmeyeceği anlamına gelmiyor :) Toz koruması olması hiç temizlik yapmaya gerek yok algısı oluşturmasın. Belli bir aman sonra tuşla koruma alanında biriken toz kir de etkileyebilir performansı. Koruma olsa bile arada bir temizlemek lazım.
  |
  |
  oksiladoo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  14213 Mesaj

  Kesinlikle öyle. Şu anki ürünlere bile zam gelecek iken yeni gelecek modellerin fiyatını tahmin bile edemiyorum. Çok iyi yapmışsınız. Merak etmeyin büyük değil, bence tam tersine ideal boy
  |
  |
  ydn06 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  14213 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Merl

  sıfır macbook pro almayı planlıyorum. yazılım için kullanıcam. grafik işleri yapmayacağım. evde ayrıca windows kasalı makinem var.
  16" almayı düşündüm, lakin ısınma problemi var dediler, bir de işlemcileri 9. nesil.
  13" daha mobil geldi bana, sevdim. evde çalışırken 27" monitöre bağlamayı planlıyorum. baz modeli almayacağım bu arada, 16gb ram, 512ssd li versiyonu düşünüyorum.
  ama sağdan soldan 13" te çok ısınıyor hatta 16 prodan daha çok ısınıyor gibi şeyler duydum internetten. bu yeni modellerden kullanan eden varsa görüşlerini rica edebilir miyim? teşekkürler.
  16" Pro modelde ısınma problemi yok. Isınma problemi i5 kullanan yeni Air modellerde var. Belli bir yerden sonra thermal throttling yapıyor. Performans düşüyor. Bazen i3'lü bir Air'dan bile daha kötü performans verebiliyor. O yüzden Air alacak birinin i5'li model alması pek mantıklı olmuyor. Ancak 16" Pro'larda böyle bir problem yok. 13" model ise boyutundan dolayı 16'dan biraz daha fazla ısınabiliyor evet, ancak thermal throttling yaşamıyor i5'li Air gibi. Bu incelik ve performanstaki bir ürünün ısınması fazlasıyla normal.
  |
  |
 • Yarbay
  14213 Mesaj

  Merak etmeyin bahsettiğiniz sıcaklıklar normal. Hatta iyi bile.
  |
  |
  Bahsedilenler: omerakcakaya kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör Merl
Reklamlar
Pubg mobile uc
Masal Oku
Radyo Dinle
Sohbet
konkasör
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
1,391
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.